Book

15.02.2018


Capitol Wrocław – Hotel Europejski przedstawia repertuar i ceny biletów najpopularniejszego Teatru Muzycznego w kraju!Capitol we Wrocławiu to zlokalizowany jedynie 300 metrów od Hotelu Europejskiego, jeden z najbardziej znanych teatrów muzycznych w Polsce. Popularnością dorównuje między innymi poznańskiemu Teatrowi Muzycznemu czy znajdującemu się w Warszawie Studiu Buffo oraz Teatrowi Muzycznemu Roma. Historia Capitolu rozpoczyna się jednak nie w Polsce, lecz jeszcze w niemieckim Breslau. Budynek, w którym dziś możemy podziwiać „Liżę Twoje Serce” czy „Trzech Muszkieterów” powstał bowiem jeszcze przed wojną. Z jakimi ciekawostkami wiąże się historia Capitolu, co dziś możemy zobaczyć w repertuarze teatru i jak zaplanować wizytę we wrocławskim teatrze muzycznym? Sprawdź!

Spis treści:
Historia obiektu
Repertuar na początek 2018 roku
Inne formy rozrywki
Lokalizacja – Arkady
Ceny biletów i godziny otwarcia kas
Parkingi dla gości

Historia wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol – ciekawostki do poczytania przed opuszczeniem pokoju hotelowego

Choć budynek, w którym mieści się dziś wrocławski Teatr Muzyczny Capitol, aż tchnie nowoczesnością, jego historia zaczyna się niemal 90 lat temu, bo pod koniec lat 20. XX wieku. Obecna siedziba Capitolu powstała bowiem w 1929 roku jako budynek Kina Capitol. Zaprojektowany przez Friedricha Lippa gmach mieścił wówczas jedno z najnowocześniejszych kin ówczesnych Niemiec, przystosowane do ugoszczenia nawet 1200 widzów. W tym czasie w skład budynku wchodziły jednak trzy części. We frontowej mieściło się główne wejście i kasy biletowe oraz, w górnych kondygnacjach, mieszkania dla pracowników. W tylnej części, od strony obecnej ulicy Bogusławskiego, znajdowały się biura oraz magazyny. Część środkowa mieściła właściwą salę kinową, wyposażoną w nowoczesne jak na tamte czasy rozwiązania techniczne oraz stylowo udekorowaną przez najlepszych artystów.

Okres drugiej wojny światowej przetrwała tylko środkowa część. Już pod koniec 1945 roku otwarto w niej pierwsze we Wrocławiu kino, czyli Kino Śląsk. Swoje spektakle prezentowała tu również Operetka Wrocławska. W 1956 roku wnętrze sali zostało jednak „zmodernizowane”, jak przystało na niechlubny okres PRL-u, co w praktyce oznaczało, że wyjątkowe przedwojenne dekoracje ze srebrnej folii, barwionej na tysiące kolorów, które pokrywały ściany i sufit Kina Capitol, zastąpiono typową dla prowincjonalnych kin w całej Polsce temperową elewacją. Budynek na wiele lat stał się jedną z wielu niczym nie wyróżniających się scen o przeciętnym wystroju. W tym czasie swoją siedzibę miały tu kolejno Operetka Dolnośląska, Teatr Muzyczny, Operetka Wrocławska oraz Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska, a od 2004 roku właśnie Teatr Muzyczny Capitol.

Miejsca publiczności w Teatrze Capitol we Wrocławiu

Blask dawnego Capitolu nie zgasł jednak na zawsze. Po trwającym ponad 2 lata generalnym remoncie, rozbudowie i modernizacji, Teatr Muzyczny Capitol otworzył swoje podwoje ponownie pod koniec 2013 roku. Powierzchnia całego kompleksu powiększyła się wówczas z 4 aż do 18 tysięcy metrów kwadratowych – odbudowano bowiem zniszczoną w czasie wojny część frontową oraz ogromne zaplecze. Choć forma budynku jest oczywiście zupełnie inna niż przed 1945 rokiem, możemy zauważyć widoczne odniesienia do przedwojennego Capitolu. Kształt przeszklonej części na froncie jest bowiem bezpośrednim odwołaniem do kształtu dawnego frontu budynku. Również czcionka, którą zaprojektowano specjalnie na potrzeby Teatru Capitol, nawiązuje do tej, którą wykonany był napis na frontowej części dawnego Kina Capitol. We wnętrzu budynku pojawiły się również liczne unowocześnienia, takie jak choćby zapadnie na scenie. Powiększono i pogłębiono scenę, którą podzielono dodatkowo na cztery części. W niepamięć odeszły także tempery – dziś wnętrze sali ponownie zachwyca feerią barw i dekoracjami. A znaleźć je można w odległości jedynie 300 metrów od budynku Hotelu Europejskiego!

Hotel Europejski przedstawia repertuar Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu na początek 2018 roku

W nadchodzących miesiącach w repertuarze Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu znajdziemy zarówno znane już dobrze widzom spektakle i sztuki, jak i wyjątkowe wydarzenia okołoteatralne. Na stronie internetowej Capitolu dostępny jest pełny repertuar na pierwszy kwartał 2018 roku. Zobaczmy więc, jakie przedstawienia i spektakle znajdziemy w ofercie teatru.

Styczeń

W styczniu na Dużej Scenie będziemy mogli zobaczyć raz jeszcze „Trzech Muszkieterów”, widowisko oparte na powieści Alexandra Dumasa, z muzyką Krzesimira Dębskiego. Po raz kolejny pojawi się także spektakl „Liżę Twoje Serce” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, którego akcja dzieje się wśród wrocławskich ruin w 1945 roku, a główną bohaterką jest Cyganka, poszukująca w mieście swojego ukochanego. Na Scenie Ciśnień pojawi się również sam dyrektor teatru, Konrad Imiela, w towarzystwie Mariusza Kiljana, w komediowym spektaklu „Dżob”. Na mieszczącej się pod ziemią Scenie Restauracja zobaczymy także „Czystkę”, czyli trudny spektakl poruszający problem autorytarnych rządów w dzisiejszej Turcji, którego sposób przedstawienia boleśnie może przypominać nam sytuację polityczną w naszym kraju. Główną rolę w spektaklu zagra jego reżyser, Paweł Palcat. Spektakl będziemy mogli zobaczyć również w lutym i marcu.

Co miesiąc będziemy także mieli możliwość obejrzeć kolejny spektakl z serii „Pioscenki, czyli piosenki ze wstępem”, podczas którego kolejni artyści Capitolu będą mierzyć się z tekstami bardziej i mniej znanych piosenek Ścibora Szpaka i innych autorów.

Luty

W lutym na Dużej Scenie pojawi się jeden z najpopularniejszych spektakli Teatru Capitol, czyli „Mistrz i Małgorzata” według powieści Michaiła Bułhakowa. To właśnie to przedstawienie było pierwszym, które widzowie mogli obejrzeć tuż po ukończeniu przebudowy teatru 28 września 2013 roku. Od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – bilety na wszystkie spektakle rozchodzą się w ciągu maksymalnie kilku dni po ogłoszeniu repertuaru, niezależnie od cen i miejsc – najdroższe bilety na „Mistrza i Małgorzatę” kosztują 180 złotych.

Na Dużej Scenie w lutym odbędą się również pokazy musicalu „Frankenstein”, opartego na motywach gotyckiej powieści Mary Shelley. Zamiast grozy możemy jednak spodziewać się tu makabrycznej zabawy oraz „groteski w mrocznej oprawie”, jak ujęła to Iwona Szajner w swojej recenzji w portalu Kultura Online.

Na Scenie Ciśnień w lutym zobaczymy „Trololo – przesłania najjaśniejsze”, czyli spektakl rozważający źródła cyberprzemocy i tak zwanego „hejtu”, w całości zmontowany z materiałów znalezionych w internecie. Odbędzie się tu również, niestety całkowicie już wyprzedany, koncert grupy Kagyuma, tworzącej sztukę określaną mianem sound theatre. Specjalnie dla dzieci od 4 roku życia przygotowano także spektakl „Nasza mama czarodziejka”, na którym świetnie bawić się będą zarówno najmłodsi, jak i ich opiekunowie. Na Scenie Restauracja w lutym pojawi się wyjątkowe wydarzenie performatywne, jakim będzie kolejny pokaz „Strefy” w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Przedstawienia muzyczne w Capitolu

Marzec

W marcu na Dużej Scenie zobaczymy niemal czterogodzinne autorskie przedstawienie Agaty Dudy-Gracz zatytułowane „Ja, Piotr Riviere…”. Akcja spektaklu ma miejsce w 1835 roku w jednej z normandzkich wsi, w której młody człowiek o tytułowym nazwisku przyznaje się do zamordowania całej swojej rodziny i opisuje szczegółowo wydarzenia, które doprowadziły go do tego czynu. Spektakl oparty jest przede wszystkim właśnie na tym, co miało miejsce przed popełnieniem przez niego zbrodni. Widzowie otrzymują tu jednak nie tylko kryminalne wyjaśnienie motywów zabójstwa, lecz przede wszystkim zawikłaną historię życia w zamkniętej społeczności, w której dobro i zło są względne. Spektakl Dudy-Gracz jest oparty na autentycznej historii, która jest nam dziś znana dzięki zachowanej dokumentacji śledztwa i procesu w sprawie Riviere’a.

Dla najmłodszych na Dużej Scenie pojawi się także musical oparty na motywach powieści Franka L. Bauma „Czarnoksiężnik z krainy Oz” pod tym samym tytułem. Na Scenie Ciśnień dorośli będą mogli natomiast podziwiać spektakl „Y”, wykorzystujący elementy popkultury i przedstawiający nowe aranżacje znanych utworów The Beatles w wersjach zaproponowanych przez Łukasza Wójcika. W teatrze pojawi się także wizja „pop-kapitalistycznej siłowni” w musicalu pod długim tytułem „Kilka sposobów na to, jak schudnąć, ale zostać szczęśliwym, czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść”.

Zarezerwowałeś nocleg w hotelu? Dowiedz się, jakie inne formy rozrywki oferuje Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu!

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu to jednak nie tylko spektakle i przedstawienia. Możemy wziąć tu również udział w szeregu innych wydarzeń, bardziej lub mniej zbliżonych tematyką do teatru czy muzyki. Większość z nich odbywa się w podwórku Teatru Capitol, czyli na wewnętrznym dziedzińcu budynku, krytym szklanym dachem. Możemy tu nie tylko wypić kawę i poczytać książkę lub skorzystać z darmowego Internetu. Przy największej zielonej ścianie pokrytej żywymi pnączami, jaką znajdziemy we Wrocławiu, możemy także pograć w gry planszowe lub skorzystać z innych atrakcji oferowanych przez organizatorów.

Kilka razy w miesiącu organizowane są tu darmowe spotkania z serii „Czytanie na dywanie”, prowadzone przez artystów teatru, w których mogą uczestniczyć najmłodsi goście Capitolu. Nieco starsi i bardziej zestresowani codziennym pędem widzowie z chęcią skorzystają natomiast z seansów relaksacyjnych z serii „Uspokój się, jesteś w Teatrze!” czy z cotygodniowych spotkań zatytułowanych „Joga na podwórku”. Podczas obu można bowiem skorzystać nie tylko z możliwości relaksu w przyjemnym otoczeniu, lecz również pomóc sobie skuteczniej pozbyć się stresu dzięki muzyce specjalnie dobranej przez pracowników teatru. Goście strefy relaksu mogą wybrać jeden z trzech kanałów z muzyką relaksacyjną z wybranych spektakli, natomiast sesje jogi odbywają się przy dźwiękach muzyki minimalistycznej, ambientowej i inspirowanej praktykami medytacyjnymi greckich mnichów.

Sesje jogi w budynku Teatru Capitol we Wrocławiu

Przystanek Arkady Capitol, czyli lokalizacja teatru na mapie Wrocławia. Poznaj trasę z Hotelu Europejskiego!

Przystanek Arkady Capitol jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przystanków we Wrocławiu. Nazwa, wprowadzona po ukończonej renowacji teatru pod koniec 2013 roku, nie jest bowiem zwyczajnie odczytywana, podobnie jak pozostałe nazwy przystanków w całym mieście. Zarówno w tramwajach, jak i w dziennych i nocnych autobusach nazwę „Arkady Capitol” wyśpiewuje bowiem jedna z aktorek teatru. Na pomysł wpadł Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, który chciał w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na otwarcie nowego punktu kulturalnego na mapie Wrocławia w miejscu dawnego przystanku Arkady. Przystanek ten był zresztą kojarzony coraz częściej ze znajdującym się w pewnej odległości centrum handlowym niż z charakterystycznym budynkiem położonym przy skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Świdnicą, od którego pierwotnie wziął swoją nazwę.

Gdzie zatem znajduje się wyjątkowy, śpiewający przystanek? Odpowiedź jest bardzo prosta – właśnie na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej z Piłsudskiego, w odległości jednego przystanku od Dworca Głównego na wschodzie, Placu Legionów na zachodzie, Renomy na północy i dawnego przystanku Hotel Wrocław, a noszącego obecnie nazwę „Zaolziańska” na południu. Wrocławski Teatr Capitol znajduje się więc niemal w samym sercu miasta, w odległości 10 minut pieszo od Rynku. Aby dojść do niego z Hotelu Europejskiego, wystarczy natomiast tylko pięciominutowy spacer ulicą Piłsudskiego.

Choć początkowo mieszkańcy nie mogli przyzwyczaić się do nowej, wyśpiewywanej przez artystkę nazwy przystanku, a nawet podejmowali działania mające na celu zmianę nazwy z powrotem na dawne „Arkady”, dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie Wrocławia bez śpiewającego przystanku „Arkady Capitol”. Stał się on jedną z wielu wyjątkowych części panoramy miasta, bez których Wrocław utraciłby znów część swojego blasku i atrakcyjności

Hotel Europejski prezentuje ceny biletów na spektakle i inne wydarzenia w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz godziny otwarcia kas

Bilety na spektakle w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu możemy nabywać w kasach w siedzibie teatru oraz online, na oficjalnej stronie internetowej teatru. Ich ceny zależne są od spektaklu oraz od wybranego przez nas miejsca na sali i oscylują w granicach od około 15-20 złotych do, jak już wiemy, nawet 180 złotych za bilet dla jednej osoby. Teatr prowadzi także sprzedaż biletów ulgowych w przypadku osób, którym przysługują ulgi z tytułu statusu ucznia, studenta, emeryta lub rencisty. Ulgi przyznaje się również posiadaczom znaczka Obligacji Kulturalnej „OK”. Ponadto zniżka w wysokości 20% przysługuje osobom posiadającym wrocławską kartę miejską UrbanCard Premium. Przyznaje się ją tylko na wydarzenia repertuarowe Teatru Muzycznego Capitol i Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zniżka UrbanCard Premium nie obejmuje wydarzeń gościnnych i premierowych.

Kasy biletowe Teatru Muzycznego Capitol przy ul. Piłsudskiego 67 czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 19:00 oraz w soboty i w te niedziele, podczas których odbywają się spektakle, w godzinach od 12:00 do 19:00. Pamiętajmy, że godzinę przed rozpoczęciem spektaklu kasy obsługują wyłącznie widzów bieżącego przedstawienia, i zaplanujmy kupno lub odbiór biletów w innym terminie.

Teatr prowadzi również rezerwację miejsc dla zorganizowanych grup powyżej 10 osób oraz posiadaczy UrbanCard Premium. Rezerwacji można dokonać w kasie, online lub telefonicznie, pod numerami telefonów podanymi na oficjalnej stronie internetowej teatru.

Hotel Europejski rozwiewa wątpliwości: czy w pobliżu Teatru Capitol we Wrocławiu znajdziemy miejsca parkingowe?

W okolicy Teatru Capitol we Wrocławiu znajdziemy kilka płatnych parkingów, na których możemy pozostawić auto na czas spektaklu. Nie ma tu jednak parkingów bezpłatnych – konieczne będzie uiszczenie odpowiedniej opłaty w parkomacie.

Do najbliższych parkingów należą między innymi
• parking przy ulicy Piłsudskiego, naprzeciw budynku NOT, wjazd od strony Zaułka Wolskiego,
• parking w galerii handlowej Arkady Wrocławskie: wjazd do godziny 23:00, wyjazd maksymalnie do godziny po ostatnim seansie filmowym w znajdującym się w centrum kinie; po godzinie 23:00 wejście na parking od strony ulicy Komandorskiej, przy aptece.

Warto jednak przed wybraniem się do Teatru Capitol autem zwrócić uwagę na tymczasowe zmiany organizacji ruchu. Jeżeli obawiamy się kłopotów z dojazdem bądź zaparkowaniem samochodu, warto zdecydować się na dojazd komunikacją miejską. Niemal pod samo wejście teatru dowiozą nas bowiem liczne tramwaje i autobusy zatrzymujące się na przystanku Arkady Capitol, a przy okazji będziemy mogli usłyszeć dobrze znaną już mieszkańcom melodię, z jaką artystka odśpiewuje nazwę tego popularnego przystanku. Nie musimy również martwić się powrotem – spod teatru kursują bowiem także liczne autobusy nocne, które bez problemu odwiozą nas w odpowiednią część miasta.

 

Published by: Adriana Siess