Book

20.06.2018


Festiwal Nowe Horyzonty 2018 – poznaj program filmowy nadchodzącej edycji i zaplanuj pobyt z noclegiem we Wrocławiu!Festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się tego lata już po raz osiemnasty. Co roku we Wrocławiu zbierają się wielbiciele kina, aby przez kilka wakacyjnych dni oglądać przedpremierowe pokazy i wyjątkowe projekcje w Kinie Nowe Horyzonty, dlatego warto już dziś zarezerwować nocleg w Mieście Stu Mostów. Festiwalowi, który przyciąga kinomanów z całego świata, zawsze towarzyszy szereg imprez i koncertów. Na przełomie lipca i sierpnia spotykają się we Wrocławiu przedstawiciele różnych pokoleń i wielbiciele wszelkich nurtów filmowych, aby razem celebrować kulturę, dyskutować o kinie i cieszyć się urokami lata w mieście. Poznaj program zbliżającej się edycji 2018, zamów karnet i zarezerwuj nocleg w dogodnej lokalizacji. Ciesz się najlepszymi filmami i wspaniałą atmosferą Festiwalu Nowe Horyzonty!

Spis treści:
Idea i historia
Program
Wydarzenia towarzyszące
Karnety i bilety
Nocleg

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – poznaj jego ideę i wyjątkową historię!

Festiwal filmowy Nowe Horyzonty po raz pierwszy odbył się w 2001 roku w Sanoku. Kolejne edycje, aż do roku 2005 – działy się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Od 2006 roku festiwal filmowy Nowe Horyzonty odbywa się we Wrocławiu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Roman Gutek, polski działacz kulturalny. Realizacją natomiast zajmuje się Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film, który rozpoczął historię festiwalu 17 lat temu, to “Cisza” wyświetlona na otwarcie edycji w Sanoku. Reżyser Michał Rosa opowiedział o losach dwójki młodych ludzi, którzy spotykają się na imprezie techno, choć w pewien sposób są związani ze sobą od lat. Ponad dwie dekady przed ową zabawą taneczną Michał bowiem spowodował wypadek, w którym zginęli rodzice Magdy. W filmie zagrali między innymi: Kinga Preis, Bartosz Opania i Ilona Ostrowska.

MFF Nowe Horyzonty to przestrzeń na prezentowanie odważnych filmów artystycznych. Niezmienną ideą jest pokazanie kina, które odkrywa nowe formy wyrazu i prowokuje do dyskusji. Nie znajdziemy tu filmów nijakich ani takich, które wpisują się w klasyczne konwencje. Granice mają zostać przekroczone, a horyzonty poznawcze poszerzone. MFF Nowe Horyzonty to festiwal pozwalający zobaczyć dzieła współczesnych wizjonerów kina, którzy nie uznają kompromisów. Filmy często traktują o najważniejszych problemach naszego świata albo prezentują przyszłość, która może nas spotkać. Abstrakcja spotyka się z powagą, a artyzm z kiczem.

Organizatorzy festiwalu filmowego Nowe Horyzonty wybierają spośród zgłoszonych propozycji filmy o unikalnej formie i niezwykłej sile ekspresji, które utkwią w pamięci widzów na długo po zakończeniu lata. Wzbudzenie u oglądających skrajnych, pozytywnych i negatywnych emocji i reakcji jest wręcz pożądane. Kino prezentowane podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty nie wpisuje się w modę współczesną. Wręcz przeciwnie – ma wyznaczać nowe trendy w kinematografii. Misją festiwalu jest zapoznanie widzów z twórczością bezkompromisowych reżyserów, ale także odkrywanie artystów mniej znanych, których działa są bardzo ważne w oczach twórców Nowych Horyzontów. Festiwal zabiera wielbicieli kina w podróż dookoła świata i prezentuje im najciekawsze zakątki na filmowej mapie. Dzięki temu widzowie mają okazję zobaczyć projekcje niedostępne w regularnej dystrybucji. W ciągu ostatnich lat kinomani zobaczyli kino między innymi z Nowej Zelandii, Australii, Kanady, Turcji, Grecji, Szwecji, Meksyku, Litwy, Norwegii i Izraela.

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

zdjęcie: kinonh.pl

Poznaj program tegorocznej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty i filmowe sekcje tematyczne. Hotel Europejski we Wrocławiu zdradza, jakie atrakcje czekają na kinomanów w tym roku

Festiwal Nowe Horyzonty w 2018 roku odbędzie się w dniach od 26 lipca do 5 sierpnia. Przed wielbicielami odważnego kina i odkrywania nowych form wyrazu aż 11 dni wypełnionych niezwykłymi filmami. Planowane projekcje przydzielono do różnych kategorii. Pierwszą z nich jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, czyli platforma służąca prezentacji najnowszych filmów niekonwencjonalnych, artystycznych i odważnych. W ramach konkursu odbędą się premierowe pokazy dzieł z całego świata. Spośród nich międzynarodowe jury wybierze najlepszy film, który otrzyma tytuł Grand Prix festiwalu i 20 000 euro. Widzowie również zagłosują na swoje ulubione produkcje, spośród których jedna otrzyma Nagrodę Publiczności. Kolejna platforma w ramach festiwalu Nowe Horyzonty 2018 to Filmy o sztuce. W tej kategorii znajdą się pokazy konfrontujące kino z innymi sztukami wizualnymi. Będzie można zobaczyć prace różnych artystów posługujących się filmem oraz projekcje, które zawierają w sobie charakterystyczną dla sztuki wrażliwość, myślenie formą oraz konceptualne pomysły.

W tym roku w ramach Pokazów galowych zobaczmy festiwalowe przeboje prosto z Toronto, Berlina, Sundance i Cannes. Z kolei kategoria Mistrzowie to miejsce dla wybitnych autorów doskonale już znanych wrocławskiej publiczności. W sekcji Odkrycia znajdą się perły pochodzące zarówno z największych festiwali, jak i z niewielkich wydarzeń filmowych. Kolejna kategoria została przygotowana we współpracy z kanałem Ale kino+. Będzie to zbiór dzieł uznanych reżyserów, ulubieńców widowni festiwalu Nowe Horyzonty. Sekcja Retrospektywy w 2018 roku będzie miała czterech bohaterów, wśród nich: Nicolas Roeg, Pedro Costa, João César Monteiro i Ildikó Enyedi. Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie przegląd nowego kina irańskiego i Bergman100 – międzynarodowy projekt przygotowany na setną rocznicę urodzin jednego z najbardziej cenionych twórców w historii kina. Widzowie będą mogli zobaczyć zrekonstruowane cyfrowo filmy Bergmana, dokumenty poświęcone życiu i twórczości reżysera oraz produkcje inspirowane jego stylem. Pojawią się także instalacje interaktywne i wystawy.

Następna kategoria, Trzecie Oko, to sekcja, które eksploruje współczesność i bada obowiązujące trendy. W 2018 roku tematem przewodnim tego zbioru filmów będzie “Girlhood” – wiek dorastania u dziewcząt. Każdej edycji sekcji Trzecie Oko towarzyszy inne pojęcie z obszaru kultury wysokiej lub popkultury. Dzięki kategorii Lost Lost Lost będziemy mogli zobaczyć filmy zapomniane i niedocenione. Prezentowane dzieła pochodzą z różnych części świata i prezentują innowacyjne podejście do tematu kina. Choć Nowe Horyzonty to przede wszystkich pokazywanie nowych rozwiązań w filmach bezkompromisowych reżyserów, nie zabraknie sekcji Klasyka kina, w ramach której odbędą się pokazy odrestaurowanych kultowych filmów z całego świata. Kolejna sekcja, Nocne Szaleństwo, to zbiór filmów dla osób ceniących zabawę konwencją i lubiących szukać nawiązań do kina gatunków. Na festiwalu Nowe Horyzonty 2018 znajdzie się miejsce także dla nowych polskich filmów krótkometrażowych. W sekcji Shortlista znajdą się filmy twórców, którzy odważnie zaznaczają swój głos i wrażliwość. Z kolei kategoria Sezon to zbiór najważniejszych filmów z ostatnich miesięcy, pokazywanych już na polskich festiwalach i w kinach. Jedna sekcja na festiwalu dedykowana jest najmłodszym widzom. Kino Dzieci to zbiór najnowszych i najciekawszych filmów familijnych. Jeśli więc planujesz w tym okresie zawitać do któregoś z wrocławskich hoteli wspólnie ze swoimi pociechami, koniecznie rozważ wizytę w kinie Nowe Horyzonty!

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty to także ogrom wydarzeń towarzyszących. Poznaj wystawy, koncerty, pokazy i już dziś zarezerwuj nocleg w centrum Wrocławia

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty to nie tylko przegląd najciekawszych filmów z kina światowego. To także różne wydarzenia towarzyszące, które łączy ze sobą celebrowanie kultury i sztuki. Otwarte pokazy filmowe na Rynku to gratka dla wszystkich wrocławian i turystów, którzy już dziś powinni się zainteresować rezerwacją pokoju w centrum Wrocławia. Na przełomie lipca i sierpnia w centrum miasta będzie rozłożone kino plenerowe, darmowe i dostępne codziennie dla każdego. Uwaga – miejsc jest wiele, ale pokazy cieszą się co roku tak dużym zainteresowaniem, że warto pojawić się na Rynku co najmniej kilka minut przed seansem. Na wieczorne projekcje polecamy zabrać cieplejszą narzutkę, sweterek lub kurtkę, gdyż letnie wieczory potrafią zaskoczyć delikatnym chłodem.

Organizatorzy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty zapraszają wielbicieli muzyki i klimatycznych wieczornych imprez do Klubu Festiwalowego w Arsenale. Miejsce to znajduje się w odległości pięciominutowego spaceru od kina NH, na ulicy Cieszyńskiego 9. Klub Arsenał jest czynny w czasie trwania Nowych Horyzontów codziennie od godziny 22:00. Bezpłatny wstęp do strefy chillout z food truckami umożliwia akredytacja lub wejściówka na dowolny film festiwalowy, który był wyświetlany w danym dniu. Przyjemny klimat klubu tworzą rozstawione na trawie leżaki oraz rozwieszone oświetlenie zewnętrzne. W takiej aranżacji uczestnicy festiwalu mogą spędzać letnie wieczory, dyskutując o filmach i popijając piwo lub cydr. W Arsenale odbywają się również sety DJ-ów oraz biletowane koncerty. Dokładny program wydarzeń w Klubie Festiwalowym będzie udostępniony niedługo przed rozpoczęciem Nowych Horyzontów. W zeszłym roku w Arsenale wystąpili, między innymi: Artur Rojek, Xiuiu Xiu (podczas specjalnego pokazu zespół grał muzykę z popularnego serialu “Twin Peaks”), Muchy, Natalia Nykiel oraz Waglewski Fisz Emade.

W ramach Sceny Artystycznej dla uczestników festiwalu przygotowano kolejne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich seria eksperymentów wystawienniczych i performerskich, które tematyką nawiązują do programu filmowego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Scena Artystyczna jest realizowana we współpracy z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Wszystkie realizacje audiowizualne i scenograficzne w ramach tego projektu mają na celu wypracowanie nowej formuły wystawy filmowej poprzez zaangażowanie widzów i oddziaływanie na różne zmysły. W pokazach poruszane są tematy nowych technologii i światowych tendencji audiowizualnych. W ramach Sceny Artystycznej w 2018 roku odbędzie się między innymi cykliczna wystawa Midnight Show. Ma ona formę symbolicznego seansu, który kończy dzienny program filmowy. Podczas każdej z kolejnych festiwalowych nocy Midnight Show można zobaczyć w innej odsłonie. Wystawa, niczym serial, ma swoich bohaterów i ścieżkę dźwiękową. Midnight Show na poprzednich edycjach festiwalu odbywało się również w wersji niewidzialnej. Wtedy widzowie w całkowitej ciemności doświadczali wystawy poprzez dotyk, zapach czy dźwięk. Co czeka na uczestników festiwalu w tym roku? Dowiemy się już wkrótce.

Na Festiwalu Nowe Horyzonty wyświetlane są filmy dokumentalne i fabularne

Festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu – zasady kupowania karnetów oraz biletów na poszczególne seanse filmowe. Masz już nocleg? Nie zapomnij o wejściówkach na festiwal!

Karnety na festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu są dostępne w sprzedaży od grudnia zeszłego roku. Można je kupować do końca czerwca 2018 lub do wyczerpania zapasów. Obecnie cena karnetu na cały festiwal to 390 złotych, a dla posiadaczy Karty Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty – 375 złotych. Kwotę należy wpłacić w ciągu 48 godzin od momentu złożenia zamówienia na stronie internetowej festiwalu. Do wyrobienia karnetu wymagane jest także dołączenie swojego zdjęcia. Zakup jest potwierdzony e-mailem wysłanym w ciągu 7 dni od momentu zaksięgowania wpłaty na końcie organizatora. Karnety są imienne i nie można ich przekazać osobie trzeciej ani zwrócić. Wejściówki będzie można odbierać od 25 lipca 2018 w Punkcie Obsługi Uczestnika w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Odbiór będzie możliwy w godzinach od 9:00 do 21:00.

Zakup karnetu na MFF Nowe Horyzonty jest równoznaczny z otrzymaniem 55 punktów do wykorzystania podczas festiwalu. Widzowie rozporządzają pulą zgodnie z własnymi preferencjami. Wejście na jeden seans filmowy kosztuje 1 punkt z karnetu, natomiast nieobecność na seansie bez anulowania rezerwacji to minus 5 punktów z puli. W ciągu jednego dnia można wziąć udział w maksymalnie 5 seansach. Karnet uprawnia do obejrzenia w sumie aż 50 filmów! Posiadacze karnetów rezerwują miejsca na sali kinowej za pomocą specjalnego systemu internetowego. Można tego dokonać od godziny 8:30 w dniu poprzedzającym projekcję do momentu rozpoczęcia seansu. Odwołanie rezerwacji jest możliwe do 15 minut przed początkiem filmu.

Można także kupować osobno bilety na poszczególne projekcje. W tym celu należy założyć konto na stronie festiwalu, wybrać interesujący nas seans i opłacić zamówienie on-line. Organizatorzy przypominają o punktualności – osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę. Istnieje także możliwość zakupu biletu w tak zwanej kolejce last minute. Niedługo przed rozpoczęciem seansu można kupić wejściówki, które zostały uwolnione z nieodebranej rezerwacji. W kinie Nowe Horyzonty będą uruchomione specjalne kasy przeznaczone do sprzedaży last minute. Bilety można kupować nie później niż na 5 minut przed rozpoczęciem danego seansu, jeżeli na sali są jeszcze dostępne wolne miejsca. Informacje o biletach last minute będą wyświetlane na tabliczkach informacyjnych, ustawionych w pobliżu kas.

Wnętrze sali kinowej gdzie ma miejsce festiwal Nowe Horyzonty

Przyjeżdżasz na festiwal Nowe Horyzonty spoza Wrocławia? Dowiedz się, gdzie zarezerwować nocleg oraz w jakie miejsca udać się na pyszny posiłek!

Festiwal filmowy Nowe Horyzonty odbywa się w kinie przy ulicy Kazimierza Wielkiego 19a-21. Budynek znajduje się w samym centrum Wrocławia, tuż przy Rynku. Wybierając się z innego miasta na festiwal, pamiętajmy o wcześniejszym zarezerwowaniu noclegu w dogodnej lokalizacji. Lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę – festiwal Nowe Horyzonty jest wydarzeniem międzynarodowym i w czasie jego trwania Wrocław gości setki kinomanów w całego świata. Nie chcemy przecież codziennie dojeżdżać do kina z obrzeży Wrocławia i godzinami wracać w nocy z klubu festiwalowego. Warto zarezerwować nocleg w sercu miasta, blisko kina oraz Rynku, na przykład w Hotelu Europejskim. Doskonała obsługa, która zapewni wysoki komfort pobytu oraz pięknie urządzone pokoje czekają na wielbicieli filmów! Osoby podróżujące pociągiem przejdą ze stancji do hotelu w parę minut. Kierowcy samochodów będą mogli zostawić auto na parkingu naprzeciw Hotelu Europejskiego.

W hotelu znajduje się Restauracja Europejska, w której serwowane są wspaniałe potrawy z tradycyjnej kuchni polskiej oraz międzynarodowej. Warto się do niej udać także ze względu na szeroki wybór win i alkoholi z całego świata. Na deser i kawę po obiedzie można z kolei pójść do nastrojowej Kawiarni Europejskiej. Unikalne wnętrza, zarówno restauracji, jak i kawiarni, urządzono w stylu wiedeńskim. Takiego wystroju i magicznej atmosfery nie znajdziemy w żadnym innym miejscu we Wrocławiu. Spokojnie zdążymy zjeść obiad czy wypić kawę między seansami, ponieważ do Hotelu Europejskiego dojedziemy z kina tramwajem w niecałe 10 minut. Spacer zajmie nam niewiele dłużej, a może okazać się bardzo przyjemną przerwą między oglądaniem kolejnych filmów.

Published by: Adriana Siess