Book

20.05.2018


Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu – Hotel Europejski prezentuje historię tego niezwykłego miejsca oraz repertuar nadchodzących wydarzeń i koncertówNarodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego to jedna z flagowych instytucji kulturalnych Wrocławia, oddalona jedynie kilometr od Hotelu Europejskiego. Jest to także nowoczesny obiekt muzyczny z czterema wielofunkcyjnymi salami koncertowymi. Narodowe Forum Muzyki przyciąga nie tylko melomanów – budynek jest przeznaczony także do zwiedzania ze względu na jego imponującą architekturę oraz przestrzenie wystawiennicze. Jest także coś dla najmłodszych – Centrum Edukacyjne Narodowego Forum Muzyki oraz dla młodzieży – atrakcyjny program wolontariatu i praktyk studenckich. Warto także zwrócić uwagę na festiwale muzyczne, nad którymi pieczę sprawuje NFM.

Spis treści:
Historia instytucji
Nadchodzące wydarzenia specjalne
Lokalizacja, parking i dojazd
Koncertowy repertuar
Koncerty i bilety

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu – Hotel Europejski przedstawia historię tej wyjątkowej instytucji kulturalnej oraz opowieść o jej majestatycznej siedzibie

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu powstało 22 maja 2014 roku w wyniku połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Filharmonii Wrocławskiej imienia Witolda Lutosławskiego. Dyrektorem NFM jest obecnie Andrzej Kosendiak – artysta, dyrygent i pedagog należący obecnie do najaktywniejszych organizatorów życia muzycznego w Polsce. W ramach Narodowego Forum Muzyki działa jedenaście zespołów instrumentalnych i wokalnych, między innymi Orkiestra Kameralna, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór Chłopięcy czy Lutosławski Quartet. NFM koordynuje także dziewięć międzynarodowych festiwali muzycznych. Warto wiedzieć, że Narodowe Forum Muzyki było jedną z instytucji tworzących program Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury.

Ponieważ NFM to prawna i artystyczna kontynuacja działalności Filharmonii Wrocławskiej, historia instytucji ma swój początek już w 1945 roku, kiedy to w mieście odbył się pierwszy koncert orkiestry symfonicznej. 1 sierpnia 1958 roku orkiestrę przemianowano na Państwową Filharmonię we Wrocławiu. Dziesięć lat później jej siedzibą został gmach przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Tam instytucja działała aż do 2015 roku.

Obecna siedziba Narodowego Forum Muzyki – majestatyczny gmach koncertowy na placu Wolności został wybudowany wedle koncepcji zwycięzcy międzynarodowego konkursu architektonicznego z 2005 roku. Budynek został wzniesiony według projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, a za wnętrza NFM odpowiada Towarzystwo Architektoniczne. Kształt budynku i materiał imitujący drewno na elewacji mają przywodzić na myśl pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Z kolei wygląd czarno-białego foyer inspirowany jest klawiaturą fortepianu. Powierzchnia użytkowego gmachu głównego wynosi 35,3 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek składa się z trzech kondygnacji podziemnych i sześciu naziemnych. W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu są cztery sale koncertowe – główna, posiadająca 1800 miejsc siedzących na czterech poziomach, oraz trzy sale kameralne, które mogą mieć różnorodne przeznaczenie. Wspaniała akustyka sal koncertowych to zasługa Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (obecnie grupa Arup). Projekty specjalistów tej firmy są cenione na całym świecie. Budynki według ich koncepcji wzniesiono między innymi także w Singapurze, Montrealu, Reykjaviku i na Florydzie. W gmachu Narodowego Forum Muzyki, oprócz sal koncertowych, znajdują się pomieszczenia konferencyjne i biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkt gastronomiczny oraz sklep muzyczny.

Pianino w Narodowym Forum Muzyki

Nadchodzące wydarzenia w Narodowym Forum Muzyki – Hotel Europejski prezentuje najciekawsze festiwale, imprezy, warsztaty i inne muzyczne eventy dla dzieci i dorosłych w maju i czerwcu 2018

Nadchodzące wydarzenia w Narodowym Forum Muzyki to przede wszystkim wspaniałe doznania dźwiękowe. Niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju koncerty festiwalowe, występy chóru, ale też warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz zwiedzanie NFM. Poznajcie najciekawsze wydarzenia, które już niedługo odbędą się w Narodowym Forum Muzyki.

Zwiedzanie Narodowego Forum Muzyki z przewodnikiem – 17 maja 2018

Terminy wycieczek z przewodnikiem po NFM są uzależnione od harmonogramu koncertowego. Spacer obejmuje zwiedzanie wszystkich sal koncertowych okraszone ciekawymi opowieściami o projektach oraz tajnikach nowatorskich rozwiązań akustycznych. Będzie można także poznać inspiracje architektów, którzy projektowali gmach Narodowego Forum Muzyki. Zwiedzający będą mieli okazję do zajrzenia w miejsca na co dzień niedostępne dla wielbicieli muzyki. Zostanie im udostępnione pomieszczenia techniczne, a podczas ich zwiedzania dowiedzą się, co dzieje się w środku podczas koncertów. Cały spacer trwa godzinę i trzydzieści minut. Zwiedzanie rozpoczyna się od poziomu -1, na którym można w szatni zostawić okrycia wierzchnie. Dzieci są mile widziane na wycieczkach, aczkolwiek spacer jest skierowany głównie do osób dorosłych. Cena biletu na zwiedzanie Narodowego Forum Muzyki to 7 zł.

Leo Festival – od 1 do 3 czerwca 2018

W tym roku Leo Festival odbędzie się już po raz dziesiąty. Podstawowym założeniem festiwalu jest łączenie twórców różnych dziedzin sztuki i osób pochodzących z różnych środowisk. Główna atrakcja tegorocznej edycji nawiązuje do wydarzeń z 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. Do międzynarodowej aprobaty tego faktu przyczynił się pianista Ignacy Jan Paderewski i to właśnie jego sonata na orkiestrę smyczkową Suita G-dur znalazła się w programie festiwalu. Będzie można także usłyszeć aranżacje dzieł Fryderyka Chopina, Jerzego Fitelberga i Krzysztofa Pendereckiego. Zapoznanie się z fragmentami pamiętników, relacji i wierszy będzie niebanalną okazją na przeniesienie się w czasie do początków XX wieku. W wyjątkowej aranżacji wymienionych tekstów wezmą udział aktorzy – Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki. Będzie można również zapoznać się z nowym utworem Tomasza Skweresa na orkiestrę smyczkową. Koncert, który także odbywa się w ramach Leo Festiwalu, “Muzyka i magia” spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Na publiczność czeka naprawdę wiele niespodzianek. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się specjalny koncert pod tytułem “Prośba o pokój” w kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Wystąpią między innymi Chór Chłopięcy NFM oraz Orkiestra Leopoldinum. Ceny biletów na koncerty festiwalowe wahają się od 25 do 200 zł. Część wydarzeń jest darmowa.

Klezmerskie granie – warsztaty gordonowskie – termin: 9 czerwca 2018

Koncerty gordonowskie w wykonaniu energetyzującej grupy NeoKlez to atrakcja Narodowego Forum Muzyki dla dzieci. Zespół zaprezentuje własne spojrzenie na muzykę klezmerską – zarazem nostalgiczną i porywającą do tańca. Kompozycje NeoKlez charakteryzują przesunięcia rytmiczne, nieregularne metrum oraz przede wszystkim łączenie tradycyjnego brzmienia z elementami współczesnej muzyki popularnej, na przykład drum’n’bass, jazz, rock i funk. Warsztaty gordonowskie oparte są na teorii uczenia się muzyki profesora Edwina E. Gordona. Spodziewanym rezultatem swobodnego spotkania jest kształtowanie języka muzycznego dzieci i wspieranie ich ogólnego rozwoju. Maluchy uczestniczą w warsztatach wraz z rodzicami. Wszyscy razem śpiewają, tańczą i rytmizują zachęcani przez muzyków. Na wydarzenie dzieci mogą przynieść swoje instrumenty. Bilet dla dziecka od 2 do 7 lat kosztuje 10 zł, a dla osoby dorosłej – 35 zł.

Warsztaty edukacyjne i koncerty Chóru Chłopięcego NFM – termin: 11 i 12 czerwca 2018

Bezpłatne koncerty edukacyjne są przeznaczone dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Podczas wydarzenia odbędzie się występ Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki połączony z pokazem multimedialnym prezentującym ich najciekawsze koncerty. Odbędą się także warsztaty muzyczne dla dzieci, które poprowadzi Dyrektor Artystyczny Chóru Chłopięcego NFM – dr Małgorzata Podzielny. Będzie także okazja do sprawdzenia w miłej atmosferze zdolności słuchowych chłopców, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach grupy przygotowawczej Chóru Chłopięcego NFM. Po przesłuchaniach wszyscy uczniowie będą się mogli udać na spacer z przewodnikiem po budynku Narodowego Forum Muzyki.

Orkiestra w Narodowym Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki – parking, lokalizacja i dojazd z różnych części Wrocławia. Zarezerwuj nocleg w Hotelu Europejskim i mieszkaj w odległości spaceru od NFM, Opery, Teatru Capitol, Rynku i Ostrowa Tumskiego!

Przy Narodowym Forum Muzyki usytuowany jest trzypoziomowy parking podziemny, który pomieści około 700 pojazdów. Można zatem przyjechać na koncert, warsztaty czy zwiedzanie budynku NFM samochodem, bez obawy o to, że nie uda się znaleźć wolnego miejsca na zostawienie auta w okolicy. Cena za korzystanie z parkingu podziemnego przez jedną godzinę to 4 zł (naliczana jest opłata w wysokości 1 zł co 15 minut). Można także wykupić miesięczne abonamenty, które uprawniają do korzystania z parkingu w określonych godzinach lub dają nielimitowaną czasowo gwarancję miejsca parkingowego. Ceny abonamentów wahają się od 400 do 750 zł.

Do zlokalizowanego na placu Wolności 1 NFM można także dojechać tramwajem. Na przystanku Narodowe Forum Muzyki zatrzymują się linie 4, 6, 7, 14, 15, 20 i 24. Bezpośrednio dojedziemy tramwajem między innymi z Osobowic, Krzyków, Biskupina, Oporowa, Leśnicy oraz okolic FAT i Marino. Można też dojechać komunikacją miejską w okolice Rynku i w ciągu kilku minut spacerem znajdziemy się przy Narodowym Forum Muzyki. Powrót z późno kończącego się koncertu również będzie bezproblemowy – tuż obok gmachu NFM znajduje się przystanek nocnych linii autobusowych – 247 (kierunek: Centrum Hurtu na ul. Giełdowej), 248 (kierunek: Racławicka – pętla) i 602 (kierunek: Dworzec Główny PKP).

NFM znajduje się w malowniczej części Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie Podwala położonego nad miejską fosą. Ławeczki nad wodą, drzewa i alejki tworzą przyjemny, spokojny klimat w centrum miasta. Drogę do Narodowego Forum Muzyki warto więc pokonać piechotą. Zatrzymując się w Hotelu Europejskim, znajdujemy się w odległości około 10 minut spacerem od placu Wolności. Z historycznego, luksusowego hotelu również bardzo blisko jest do Teatru Muzycznego Capitol, Dworca Głównego czy wrocławskiego Rynku. Hotel Europejski to estetyczne wnętrza, profesjonalna obsługa i wyśmienita kuchnia – wysoki standard i przyjemna atmosfera.

Perły koncertowego repertuaru Narodowego Forum Muzyki – sprawdź, jakie atrakcje muzyczne czekają na melomanów we Wrocławiu. Hotel Europejski przedstawia repertuar NFM na nadchodzące miesiące

Repertuar Narodowego Forum Muzyki na nadchodzące miesiące zapowiada się wyjątkowo ciekawie. 15 maja odbędzie się koncert finałowy Akademii Orkiestrowej NFM. W programie dzieła najznamienitszych kompozytorów epoki klasycyzmu i romantyzmu w wykonaniu młodych, dobrze rokujących artystów. Poprowadzi ich dyrygent Michał Klauza, a partię solową wykona wybitna pianistka z Malezji – Mei Yi Foo. Warto wspomnieć także o koncercie zaplanowanym na 19 maja. W ramach cyklu Muzyka Świata wystąpi zespół Black String z programem “Mask Dance”. Grupa Black String w swojej twórczości łączy tradycyjną muzykę koreańską z improwizacją jazzową, zapowiada się więc koncert pobudzający wszystkie zmysły! Z kolei wielbicieli muzyki kameralnej NFM zaprasza 24 maja na koncert “Triumf miłości”. Szykuje się wieczór z muzyką przeznaczoną na skrzypce, fortepian i instrumenty smyczkowe. Lutosławski Quartet wystąpi w towarzystwie dwóch świetnych muzyków: polskiego skrzypka Jakuba Jakowicza oraz argentyńskiego pianisty José Gallarda.

W repertuarze Narodowego Forum Muzyki znajdują się również występy organizowane we współpracy z Operą Wrocławską. 7 i 8 czerwca będą okazje do zobaczenia wyjątkowego pokazu z udziałem muzyków i tancerzy. W sztuce “Orfeusz i Eurydyka” wystąpi Chór i Balet Opery Wrocławskiej oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Z kolei 21 czerwca w sali głównej Narodowego Forum Muzyki wystąpi Artemis Quartet – kwartet smyczkowy działający już niemal trzydzieści lat. Artyści z Niemiec słyną przede wszystkim z niesamowitych aranżacji utworów Ludwika van Beethovena. 24 czerwca kolejny koncert finałowy – tym razem projektu Akademia Chóralna. Młodzi śpiewacy ze szkół ogólnokształcących zaprezentują efekty swojej pracy. Występ odbędzie się w sali koncertowej dawnej Filharmonii Wrocławskiej. Młodzież wykona najnowszą suitę na chór dziecięcy Jana Krutula pod tytułem “Zagrajmy w muzykę”. Pod koniec czerwca, 28 dnia miesiąca odbędzie się koncert “Moniuszko śpiewany inaczej”. Chóry dziecięce objęte projektem Akademii Chóralnej zaprezentują aranżacje arii z najsłynniejszych pieśni ze “Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki – postaci mocno związanej ze sztuką teatralną.

Występ w Narodowym Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki – koncerty i bilety. Hotel Europejski przedstawia niezbędne informacje o biletach na koncerty i nadchodzące wydarzenia specjalne w NFM we Wrocławiu!

Na koncerty w Narodowym Forum Muzyki obowiązują różnorakie bilety – w zależności od rodzaju wydarzenia. Najlepiej dokonać rezerwacji miejsca wcześniej, wtedy będziemy mieć pewność, że nie ominie nas wybrany koncert. Bilety na koncerty w NFM można rezerwować nie później niż 7 dni przed wydarzeniem – mailowo oraz telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a także w soboty od 15:00 do 20:30. Wejściówki należy opłacić w kasie NFM lub za pomocą przelewu do 3 dni od dokonania rezerwacji. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.

Kasa biletowa Narodowego Forum Muzyki jest czynna od poniedziałku do piątku od 11:00 do 18:00 (lub do godziny wieczornego koncertu), z przerwą między 15:00 a 15.30. W soboty bilety można nabyć w kasie od godziny 15:00 do 20.30 (lub do godziny wieczornego koncertu). Niedziela to dzień, w którym kasa jest otwierana na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu lub na sześćdziesiąt minut przed wydarzeniami z cyklu Filharmonia Familijna oraz innymi koncertami edukacyjnymi. Jeżeli występ dzieje się poza gmachem głównym NFM, kasa otwiera się w miejscu odbywania się koncertu na jedną godzinę przed jego rozpoczęciem. Warto wiedzieć, że tuż przed koncertem, w kasie można nabyć tylko bilety na to wydarzenie.

Cena biletu zależy od rodzaju wydarzenia, a także – jeśli występ odbywa się w sali głównej – od konkretnego miejsca na widowni. Cztery kategorie cenowe odpowiadają wtedy komfortowi odbioru koncertu przez słuchacza. Z kolei w trzech pozostałych salach kameralnych obowiązują miejsca nienumerowane – poza pierwszymi rzędami, w których obowiązują bilety VIP. Wejściówki VIP Room umożliwiają także spędzenie przerwy koncertu w specjalnie przygotowanym pokoju z wygodnymi kanapami oraz poczęstunkiem i napojem. Miejsce to odwiedzają również artyści Narodowego Forum Muzyki.

Bilety ulgowe przysługują emerytom i rencistom, młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, członkom ZKP i stowarzyszeń muzycznych, nauczycielom szkół i akademii muzycznych, posiadaczom odznaki “Zasłużony Działacz Kultury” oraz medali “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, posiadaczom karty Euro 26, inwalidom i i niewidomym wraz z osobą towarzyszącą. Dzieci poniżej 4 lat mogą za darmo zobaczyć koncert, siedząc na kolanach opiekuna.

Published by: Adriana Siess