Book

20.11.2017


Opera Wrocławska – Hotel Europejski przedstawia repertuar 2017, plan widowni i ceny biletówOpera Wrocławska ma swoją siedzibę w klasycystycznym budynku przy ulicy Świdnickiej. Na początku swojego istnienia budynek ten pełnił funkcję teatru. Dziś również odbywają się tu nie tylko spektakle operowe, ale również pokazy baletowe i wiele specjalnych wydarzeń teatralnych oraz muzycznych. Na które z nich warto się wybrać w nadchodzącym sezonie i jakie są ceny biletów na poszczególne wydarzenia?

Spis treści:
Historia obiektu
Repertuar na sezon 2017/18
Plan widowni
Ceny biletów
Godziny otwarcia kas
Dojazd

Historia Opery Wrocławskiej, czyli kilka ciekawostek do poczytania zanim wyjdziemy z hotelu

Budynek Opery Wrocławskiej został zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa w pierwszej połowie XIX wieku i wzniesiony w latach 1839-1841. Był wówczas niezwykle nowoczesny i mógł pomieścić aż 1600 osób na widowni. Langhans w historii zapisał się jako architekt i budowniczy dużej liczby teatrów i oper na terenie ówczesnych Niemiec i Śląska. We Wrocławiu do dziś możemy podziwiać, poza gmachem Opery, Synagogę pod Białym Bocianem wzniesioną według jego projektu. Podobnie jak stworzony przez niego teatr, również budynek synagogi cechuje się świetną akustyką i do dziś stanowi nie tylko centrum religijne wyznawców judaizmu, ale również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i koncertów.

Gmach dzisiejszej Opery Wrocławskiej od początku swojego istnienia nazywany był Teatrem Miejskim, choć do 1878 roku stanowił własność prywatną różnych stowarzyszeń zajmujących się organizacją przedstawień teatralnych. Przez ostatnie dwadzieścia lat XIX wieku funkcjonował jednak faktycznie jako teatr miejski, aby na przełomie XIX i XX wieku przekształcić się ostatecznie w operę. Spektakle w niej trwały, pomimo działań wojennych, aż do 1944 roku, kiedy zdecydowano się zawiesić jej działalność. Po zakończeniu wojny, gdy Ziemie Odzyskane przeszły w ręce Polaków, usunięto zarówno uszkodzone figury muz z krawędzi dachu, jak i nieuszkodzone, lecz niemile widziane ze względów politycznych popiersia niemieckich artystów z fasady budynku. Na fasadzie znajdowały się jednak nie popiersia nazistowskich muzyków, lecz wizerunki Beethovena, Goethego, Mozarta i Schillera. Usunięto także freski Karla Schmitta, który rozbudował gmach w latach 1871-1872. Po usunięciu śladów jej niemieckości, opera wznowiła działalność jako polska instytucja już we wrześniu 1945 roku. Do 1950 roku, ze względu na brak innego dostosowanego do tego typu wydarzeń miejsca w mieście, odbywały się w niej również spektakle teatralne.

Nowa era działalności Opery Wrocławskiej, zapoczątkowana w 1997 roku trwającym kilka lat generalnym remontem, trwa do dziś. Tym, co wyróżnia tę właśnie operę od innych tego typu instytucji w kraju, jest organizacja monumentalnych widowisk nie tylko w jej gmachu, ale również w budynku Hali Ludowej lub wręcz w plenerze. W każdym sezonie możemy także obejrzeć tu kilka lub wręcz kilkanaście premier operowych, baletowych i muzycznych. Opera Wrocławska dba również o swoich najmłodszych widzów, przygotowując specjalne spektakle dla dzieci.

Premiery w Operze Wrocławskiej

Repertuar Opery Wrocławskiej na sezon 2017/18 – Hotel Europejski przedstawia premiery, spektakle baletowe i wydarzenia specjalne

W nadchodzącym sezonie będziemy mogli w Operze Wrocławskiej obejrzeć zarówno wiele premierowych spektakli operowych i baletowych, jak i kilka przedstawień goszczących na jej scenie już od kilku sezonów. Dyrekcja zaplanowała dla nas aż 12 wydarzeń operowych. Ponadto, podobnie jak w poprzednim sezonie, Opera Wrocławska przygotowała aż trzy spektakle dostosowane do potrzeb dzieci w wieku powyżej 5 roku życia. Tym razem będą to Pchła szachrajka Macieja Małeckiego, oparta na wierszu Jana Brzechwy pod tym samym tytułem, niemal dwugodzinne widowisko W krainie czarodziejskiego fletu na podstawie opery Mozarta i opera Malcolma Foxa w jednym akcie zatytułowana Sid – wąż, który chciał śpiewać. Jeśli więc planujesz nocleg we Wrocławiu w towarzystwie najmłodszych członków rodziny – koniecznie zabierz dzieci do Opery!

Premiera sezonu w Operze Wrocławskiej

Pierwszą premierą tego sezonu będzie Fidelio, czyli jedyna opera napisana przez Beethovena. Po raz pierwszy w naszym mieście została ona pokazana już dziesięć lat po premierze, w 1816 roku. Nie istniał wówczas jeszcze oczywiście gmach dzisiejszej Opery, premiera miała miejsce w budynku zaprojektowanym przez ojca Carla Ferdinanda, czyli Carla Gottharda Langhansa. Budynek ten, jako zbyt mały, bo mieszczący tylko 700 osób, rozebrano po wybudowaniu dzisiejszej Opery w 1841 roku. Dziś, ponad 200 lat później, Fidelio zostanie po raz kolejny wystawione, tym razem we współpracy ze Słoweńską Operą Narodową w Lublanie.

Repertuar Opery Wrocławskiej na listopad 2017 roku

Na rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli na 11 listopada zaplanowano pokaz premierowy wodewilu Krakowiacy i górale Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefani. Wydarzenie to jest organizowane we współpracy z Operą Lwowską. W listopadzie rozpocznie się też kolejna edycja Festiwalu Oper Współczesnych w lekko zmienionej nazwie – będzie to Festiwal Oper Współczesnych+. Plus ma symbolizować objęcie przez festiwal patronatu również nad wydarzeniami baletowymi. W tym sezonie w ramach festiwalu będzie można zobaczyć dwie premiery. Na otwarcie festiwalu 25 listopada zostanie pokazana opera Immanuel Kant, skomponowana przez Leszka Możdżera na podstawie dzieła austriackiego dramatopisarza Thomasa Bernharda. Na festiwalu zostanie również pokazany między innymi Król Ubu Krzysztofa Pendereckiego, natomiast na jego zakończenie, 3 grudnia, można będzie zobaczyć balet Eufolia | Ambulo. Muzyka do tego spektaklu została skomponowana przez Kilara, Góreckiego, Prasquala i Andriessena, choreografię ułożyli Jacek Przybyłowicz i Jacek Tyski.

Repertuar Opery Wrocławskiej na grudzień 2017 roku

W grudniu widzowie będą mogli podziwiać premierowe widowisko operowe Orfeusz i Eurydyka zorganizowane we współpracy z Wrocławską Orkiestrą Barokową Narodowego Forum Muzyki. Tradycyjnie również w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku przedstawiony zostanie spektakl baletowy oparty na dziele Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Ostatnie dwa wieczory 2017 roku będą natomiast w Operze Wrocławskiej wieczorami premierowego pokazu Kandyda Bernsteina w reżyserii Hanny Marasz.

Repertuar Opery Wrocławskiej na marzec 2018 roku

W marcu 2018 roku zobaczymy dwie premiery oparte na dziele Williama Shakespeare’a, mianowicie balet Romeo i Julia z muzyką Siergieja Prokofiewa i operę I Capuleti e i Montecchi Vincenza Belliniego. Tuż przed Wielkanocą w repertuarze pojawi się również oratorium Via crucis Pawła Łukaszewskiego, będące muzyczną ilustracją drogi krzyżowej.

Spektakle i przedstawienia w Operze Wrocławskiej

 

Repertuar Opery Wrocławskiej na maj 2018 roku

Na czas majówki Opera Wrocławska przygotowała dla swoich widzów spektakl zatytułowany Wieczór polski: Chopin / Karłowicz / Penderecki. Spektakl ten, stworzony specjalnie na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, łączy współczesne choreografie baletowe Emila Wesołowskiego, Jacka Tyskiego i Jiřiego Bubenička z dziełami najważniejszych polskich kompozytorów. Usłyszymy jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina, Odwieczne pieśni Mieczyszława Karłowicza i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego. W tym samym miesiącu w Operze będzie miała miejsce premiera wagnerowskiego Zakazu miłości/Das Liebesverbot. Będzie to jednak nie tylko wrocławska premiera, lecz również pierwszy pokaz tej opery w naszym kraju. Spektakl jest realizowany we współpracy z Operą w Lipsku. Jeśli planujesz nocować we Wrocławiu w czasie majówki, koniecznie wybierz się na widowisko!

Pozostałe spektakle w Operze Wrocławskiej

Poza tym widzowie będą mogli zobaczyć też po raz kolejny spektakle operowe takie jak Carmen i Poławiacze pereł George’a Bizeta, Trubadur i Traviata Verdiego, Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Wesele Figara Mozarta, Zemstę nietoperza Straussa, Skrzypka na dachu Steina, Bocka i Harnicka oraz dwa dzieła Pucciniego, Madame Butterfly i Cyganerię. Powróci również kilka premier zeszłego sezonu, a mianowicie Kopciuszek Rossiniego. Z widowisk baletowych kolejny już sezon będziemy mogli podziwiać między innymi Karnawał zwierząt Saint-Saëns, Coppélię Delibesa, Annę Kareninę Szczedrina i spektakl Femme Fatale oparty na dwóch dziełach: El amor brujo Manuela de Falli oraz Carmen – Suita, również autorstwa Szczedrina. W listopadzie po raz kolejny pokazane zostanie także Requiem d-moll Mozarta, wielkie dzieło łączące w sobie elementy opery i baletu, z choreografią Jacka Tyskiego.

Na zakończenie sezonu, 23 czerwca odbędzie się superwidowisko oparte na operze Nabucco Giuseppe Verdiego. Najprawdopodobniej zostanie ono przedstawione nie w gmachu Opery, lecz w plenerze, na pobliskim placu Wolności.

Przez cały sezon kontynuowane będą również specjalne spacery z przewodnikiem po wnętrzu gmachu, umożliwiające widzom zobaczenie miejsc na co dzień niedostępnych dla osób z zewnątrz. W zeszłym sezonie spacery z przewodnikiem pod nazwą Operowy labirynt dostępne były tylko raz w miesiącu, w poniedziałek, dla grup zorganizowanych. Jednak ze względu na popularność, jaką cieszyły się tego rodzaju wydarzenia, od tego sezonu opera będzie dostępna również w jedną niedzielę miesiąca dla osób indywidualnych oraz rodzin z dziećmi powyżej 5 roku życia. Czas zwiedzania Opery Wrocławskiej z przewodnikiem to mniej więcej jedna godzina. Wszystkie niedzielne spacery dla rodzin rozpoczynają się w tym sezonie o 11:00, a poniedziałkowe spacery grup zorganizowanych o 12:00.

Zarezerwowałeś nocleg w mieście? Sprawdź plan widowni Opery Wrocławskiej i zajmij najlepsze miejsce!

Widownia Opery Wrocławskiej podzielona jest na sześć sektorów. Najdroższe są, rzecz jasna, bilety na miejsca w sektorze pierwszym, czyli w najbardziej prestiżowej części pierwszego balkonu, z którego najlepiej widać spektakl. Ceny za miejsca w tym sektorze wynoszą od 100 do nawet 300 złotych, w zależności od spektaklu. W centrum balkonu znajdują się również specjalne miejsca, nienumerowane, lecz oznaczone literami, które stanowią rodzaj loży VIP. Tu również ceny są najwyższe. Najtańsze miejsca znajdziemy natomiast w sektorach piątym i szóstym, czyli na czwartym i w części trzeciego balkonu. Zapłacimy za nie już od 40 do maksymalnie 100 złotych. Co prawda, będziemy podziwiać spektakl z nieco większej odległości, jednak konstrukcja budynku sprawia, że jak najbardziej będziemy mogli czerpać przyjemność z uczestnictwa w widowisku. Na większości wydarzeń można również obserwować spektakl na telebimie, na którym wyświetlane są także napisy, jeśli aktorzy mówią w obcym języku. Za wrażenia dźwiękowe odpowiedzialny jest natomiast nowoczesny system nagłośnienia, dzięki któremu niezależnie od wybranego przez nas miejsca będziemy mogli w pełni cieszyć się uczestnictwem w wybranym przez nas wydarzeniu.

Jakie są ceny biletów na spektakle w Operze Wrocławskiej?

Ceny biletów różnią się jednak nie tylko w zależności od sektora, z którego chcemy oglądać spektakl. Wpływ na ich cenę ma również dzień i godzina przedstawienia, bowiem w środku tygodnia lub w godzinach południowych zapłacimy za bilet mniej niż wieczorem czy w weekend. Jeszcze droższe są pokazy w dni świąteczne, takie jak Sylwester, Nowy Rok czy Trzech Króli. We wszystkich tych przypadkach cena najtańszego biletu to jednak maksymalnie 50-80 złotych. Bilety na spektakle w godzinach południowych i na wszystkie spektakle dla dzieci zaczynają się już od 30 złotych.

Zniżki na bilety wysokości 20% od ceny biletu przysługują dzieciom do 7 roku życia, uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką i osobom po 70 roku życia. Zniżka wysokości 25% przysługuje przy zakupie biletów grupowych dla co najmniej 20 osób szkołom, uczelniom wyższym, ośrodkom wychowawczym, domom opieki społecznej, stowarzyszeniom osób niepełnosprawnych oraz stowarzyszeniom emerytów i rencistów. Również o jedną czwartą mniej za bilet zapłacą posiadacze Karty Dużej Rodziny. Na aż 40% zniżki od ceny biletu mogą liczyć uczniowie szkół muzycznych i baletowych oraz studenci uczelni muzycznych i muzykologii. Musimy jednak pamiętać, że zgodnie z regulaminem rezerwacji i sprzedaży biletów w Operze Wrocławskiej cena biletu ulgowego nie może być niższa niż cena biletu w najtańszej strefie cenowej na dane wydarzenie w Sali głównej lub cena wejściówki ustalana na dane wydarzenie w innych przestrzeniach Opery.

Carmen w Operze Wrocławskiej

Hotel Europejski podpowiada jak zarezerwować bilet i w jakich godzinach otwarte są kasy Opery Wrocławskiej

Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie lub osobiście w kasie opery. Bilety zarezerwowane w ten sposób należy wykupić najpóźniej 30 dni od daty przedstawienia. Warto pamiętać także o możliwości rezerwacji miejsc na spektakle przez stronę internetową Opery Wrocławskiej. Dzięki tej opcji nie musimy nawet wychodzić z domu, aby mieć pewność, że wybrane przez nas miejsca będą dostępne. Przez stronę internetową możemy nie tylko zarezerwować bilety, ale także wybrać przysługujące nam zniżki. Zarezerwowane w ten sposób bilety musimy odebrać w kasie najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem spektaklu.

Można oczywiście dokonać także tradycyjnego zakupu biletów w kasie opery bez rezerwacji. Od poniedziałku do soboty kasy otwarte są w godzinach od 12:00 do 19:00 (z piętnastominutową przerwą od 15:15 do 15:30), natomiast w niedziele od 11:00 do 18:00. Można także zakupić bilet w kasie na godzinę przed spektaklem – naturalnie pod warunkiem, że zostały jeszcze wolne miejsca.

Rezerwacji miejsc na spacer po zakamarkach opery, czyli Operowy labirynt, można dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po zarezerwowaniu miejsca, bilet w cenie 5 złotych za osobę w przypadku grupy zorganizowanej lub 10 złotych za osobę w przypadku zwiedzania rodzinnego, należy zakupić w kasie najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem wycieczki. Liczba osób zwiedzających gmach opery jednorazowo nie może być niższa niż dziesięć, jednak nie może również przekroczyć setki.

Dojazd do Opery Wrocławskiej – adres i najbliższe parkingi. Jak wygląda trasa z Hotelu Europejskiego?

Opera Wrocławska znajduje się w samym centrum miasta, przy ulicy Świdnickiej – jednej z głównych ulic prowadzących do Rynku. Możemy do niej bez problemu dojechać tramwajami linii 17 (przystanek Opera). Z południowej części miasta dojedziemy również tramwajami linii 6 i 7. Jadąc od zachodu, najprościej będzie dojechać liniami 31 i 32 na przystanek Arkady Capitol lub 10 na przystanek Świdnicka. Od wschodu natomiast do przystanku Arkady Capitol dojedziemy linię 2, a na przystanek Świdnicka linią 4.

Możliwy jest oczywiście także dojazd autem. Musimy jednak pamiętać, że nie ma w tej okolicy parkingów bezpłatnych. Jednak znalezienie płatnego miejsca parkingowego nie powinno stanowić problemu. W pobliżu Opery znajduje się duży parking podziemny przy Narodowym Forum Muzyki, przeznaczony dla około 700 aut. Kilkanaście miejsc parkingowych znajduje się także tuż przy Operze, na strzeżonym parkingu przy ulicy Heleny Modrzejewskiej. Parking ten znajduje się po prawej stronie od wyjazdu z parkingu podziemnego Narodowego Forum Muzyki w stronę ulicy Świdnickiej.

Ze względu na lokalizację budynku Opery Wrocławskiej w ścisłym centrum miasta, możliwe jest także oczywiście dotarcie do niej pieszo. Zajmie nam to maksymalnie 10 minut, jeśli wybierzemy się na spacer z Hotelu Europejskiego. Mniej więcej tyle samo zajmie nam ta trasa jeśli jesteśmy akurat w okolicach Galerii Dominikańskiej lub Rynku. Możemy więc spokojnie zaplanować sobie popołudniowy spacer po sercu miasta połączony z wieczorem w Operze Wrocławskiej.

Published by: Adriana Siess