Book

05.01.2018


Teatr Polski we Wrocławiu – Hotel Europejski przedstawia repertuar na Sylwestra i styczeń 2018 oraz recenzje najgłośniejszych sztuk!Teatr Polski we Wrocławiu to zlokalizowany nieopodal Hotelu Europejskiego, jeden z najlepiej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów i mieszkańców teatrów w mieście. Jest to instytucja posiadająca do dyspozycji kilka scen, na których w ciągu wielu lat swojego istnienia wystawiła setki świetnie przyjętych sztuk. Co zobaczymy na deskach teatru w Sylwestra, a jaki repertuar zaplanowano na styczeń 2018 roku?

Spis treści:
Historia obiektu
Oferta na Sylwestra
Repertuar na styczeń
Wybrane spektakle
Kasy i bilety
Miejsca parkingowe

Historia Teatru Polskiego we Wrocławiu. Poczytaj o ciekawostkach jeszcze przed wyjściem z hotelu!

Budynek, w którym mieści się obecnie Teatr Polski we Wrocławiu, został wzniesiony już w 1906 roku. Był wówczas wyjątkowo nowoczesną konstrukcją żelbetową o elewacji w secesyjnej stylistyce. Zaledwie dwadzieścia lat później mieszczący się w budynku teatr, zwany Schauspielhaus, był największym pod względem liczby miejsc na widowni teatrem ówczesnego Breslau. Liczył bowiem ponad 1700 miejsc siedzących. Od pierwszych lat powstania, teatr ten na swoich deskach gościł zarówno dzieła muzyczne, takie jak operetki, oraz sztuki dramatyczne z gatunku komedii oraz tragedii.

W wyniku działań wojennych prowadzonych podczas obrony Festung Breslau, część Schauspielhaus została zburzona. Odbudowano go dopiero w roku 1950, niestety bez odtworzenia secesyjnych elementów fasady. Od premiery pierwszej polskojęzycznej sztuki na deskach wrocławskiego już teatru w grudniu 1950 instytucja działała nieprzerwanie aż do stycznia 1994 roku, kiedy pożar strawił widownię teatru. Wówczas, ze względu na konieczność posiadania większej sceny na potrzeby wystawiania sztuk przez rozpadający się z braku pracy zespół aktorski, zaadaptowano jedną z sal Dworca Świebodzkiego na potrzeby teatru. Od tego czasu znajduje się w niej Scena na Świebodzkim, jedna z trzech scen Teatru Polskiego. Obecna główna siedziba Teatru Polskiego, zlokalizowana przy ul. Gabrieli Zapolskiej, została ponownie odbudowana i otwarta dla widzów w 1996 roku. Od roku 1990 Teatr Polski dysponuje także niewielką Sceną Kameralną, znajdującą się przy ul. Świdnickiej, w budynku powstałego po drugiej wojnie światowej Teatru Żydowskiego Idy Kamińskiej. Budynek ten został zmodernizowany i przystosowany do pomieszczenia większej liczby widzów na początku XXI wieku.

Sylwester w Teatrze Polskim we Wrocławiu, czyli specjalny pokaz sztuki „Mayday”. Planujesz noworoczny nocleg? Koniecznie odwiedź salę teatru!

Tegorocznego Sylwestra w Teatrze Polskim we Wrocławiu po raz kolejny spędzimy na spektaklu bijącej rekordy popularności sztuki „Mayday”. Sztuka ta napisana została przez brytyjskiego komediopisarza, Raya Cooneya, we wczesnych latach 80. XX wieku. Na potrzeby Teatru Polskiego zaadaptował ją Wojciech Pokora. Na deskach wrocławskiego teatru sztuka zadebiutowała już 6 czerwca 1992 roku, co oznacza, że od ćwierćwiecza nieprzerwanie święci ona triumfy i znajduje kolejne pokolenia fanów, których do łez bawi historia taksówkarza-bigamisty i jego dwóch niewiedzących o sobie żon.

W sylwestrowej ofercie Teatru Polskiego znajdzie się jednak nie tylko wyśmienita zabawa przy farsie, która opiera się upływowi czasu. Już o 19:45 organizatorzy zapraszają bowiem na powitalnego drinka. Spektakl rozpocznie się o 20:15 i wraz z przerwą trwał będzie do 22:30, kiedy to rozpocznie się oficjalnie sylwestrowe przyjęcie. O północy każdy z gości może liczyć na symboliczną lampkę szampana i toast na powitanie nowego roku. Wieczór zakończy się o 00:30, a goście w wyśmienitych humorach będą mogli udać się na dalsze świętowanie nadejścia 2018 roku w wybrany przez siebie sposób. Jeśli więc planujesz sylwestrowy pobyt w hotelu, koniecznie rozważ propozycję Teatru Polskiego!

Hotel Europejski przedstawia repertuar na styczeń w Teatrze Polskim we Wrocławiu

W styczniowym repertuarze Teatru Polskiego we Wrocławiu znajdziemy zarówno sztuki, które cieszą się ogromną popularnością już od wielu lat, jak również nowe propozycje scenarzystów i reżyserów, znane dopiero z ostatnich dwóch sezonów. Czekają nas także wydarzenia specjalne przygotowane przez Wrocławski Teatr Pantomimy oraz kolejne spektakle z cyklu „Opowieść teatralna T[pl” oraz „Świebodzki Off”.

W repertuarze styczniowym ze znanych i lubianych od wielu sezonów sztuk znajdziemy między innymi, oczywiście, nieśmiertelny „Mayday”, oraz inną sztukę Wojciecha Pokory, „Okno na parlament”. Są to komediowe propozycje, które rozśmieszają widzów teatru już od wczesnych lat 90., ani trochę się nie starzejąc. Fani inteligentnej komedii będą także mogli po raz kolejny zobaczyć „Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek na świecie”, czyli recital Mateusza Kiljana. Spektakl ten, oparty jest między innymi na dziele zatytułowanym „Schizofrenia” autorstwa polskiego psychiatry i filozofa Antoniego Kępińskiego. Całość przestawienia utrzymana jest w konwencji rozmowy pacjenta z psychoterapeutą. Gości on na deskach wrocławskiego teatru już od 2007 roku.

Repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu

Raz jeszcze zobaczymy także obecną już od kilku sezonów w repertuarze Teatru Polskiego adaptację powieści Thomasa Bernharda „Wycinka / Holzfällen”, a w ramach kolejnego ze spotkań z cyklu „Opowieść teatralna T[pl” pokazana zostanie także sztuka „Immanuel Kant”, również oparta na utworze Bernharda. W ramach cyklu „Świebodzki Off” na Scenie na Świebodzkim pojawi się psychoteatr „Uśpieni” w reżyserii Angeliki Pytel. Na Dworcu Świebodzkim będziemy także mogli obejrzeć dwa przedstawienia przygotowane przez Wrocławski Teatr Pantomimy. Będą to „BATORY trans”, czyli sztuka inspirowana dziełem Bożeny Aksamit „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”. Ten przeznaczony dla widzów dorosłych spektakl opowie nam wyjątkowe historie związane z emigracją, ucieczką czy po prostu poszukiwaniem lepszego życia za oceanem, które łączy wątek jedynego w swoim rodzaju statku, jakim był „Batory”. Dla dzieci przeznaczony jest natomiast pokaz zatytułowany „Mikrokosmos”, czyli przedstawienie oparte na motywach „Calineczki” Hansa Christiana Andersena.

W styczniu 2018 będziemy także mogli wybrać się na liczne spektakle, których premiery mogliśmy zobaczyć w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2017 roku. Jeśli zamierzasz wynająć nocleg w tym czasie, masz niezapomnianą okazję do nadrobienia następujących tytułów:

  1. „Mirandolina”,
  2. „Ryszard III”,
  3. „Biedermann i podpalacze”,
  4. „Chory z urojenia”,
  5. „Bar pod zdechłym psem”,
  6. „Kordian, czyli panoptikum strachów polskich”,
  7. „10 przykazań dla Kaliny”.

Na jakie pozycje z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu warto wybrać się w kolejnych miesiącach? Hotel Europejski przedstawia recenzje sztuk takich jak „Dziady”, „Klimakterium… i już”, „Sztuka kochania” czy „Burza”

Z całą pewnością sztuki, które w ostatnich sezonach zebrały pozytywne recenzje, czyli przede wszystkim „Dziady”, „Klimakterium… i już”, „Sztuka kochania” oraz „Burza”, pojawią się w repertuarze Teatru Polskiego we Wrocławiu w kolejnych miesiącach. Warto więc już dziś zapoznać się z opiniami na ich temat aby wiedzieć, na co powinniśmy wybrać się w niedalekiej przyszłości.

“Dziady”

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich latach w Teatrze Polskim, jest na pewno trwająca aż 810 minut, czyli 13 i pół godziny adaptacja wszystkich części „Dziadów” Adama Mickiewicza. To wyjątkowe widowisko, które pozwala nam zetknąć się z geniuszem autora zwielokrotnionym dodatkowo dzięki niespotykanym umiejętnościom reżyserskim Michała Zadary. Rozpoczynające się w południe i trwające do późnych godzin nocnych wydarzenie jest bez wątpienia niezapomnianym przeżyciem. Jeżeli zatem chcielibyśmy zobaczyć to klasyczne już dziś dzieło w całej jego okazałości, śledźmy uważnie repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu. „Dziady” są bowiem w stu procentach warte poświęcenia im każdej ilości czasu, co przyznają niemal jednogłośnie wszyscy najważniejsi krytycy sceny teatralnej.

“Burza”

Do innych klasycznych propozycji należy także „Burza”, oparta na motywach sztuki Williama Shakespeare’a pod tym samym tytułem. Sztuka ta została jednak przez reżysera, Krzysztofa Garbaczewskiego, przekształcona tak, aby podkreślić najważniejsze dla niego zagadnienia. O wyjątkowości przedstawienia tej wersji klasycznej sztuki świadczyć może przede wszystkim obsadzenie kobiet w głównych rolach męskich, co prowadzi do zamiany Prospera w Prosperę, Gonzala w Gonzalę, a Alonza w Alonzę. Przez to zmianie ulegają także relacje postaci – zamiast ukazania damsko-męskich stosunków widzimy bowiem relację matki z córką, a zamiast zaciekłej wrogości dwóch mężczyzn pojawia się motyw pojednania i zaniechania rywalizacji pomiędzy kobietami. Dzięki takiemu postmodernistycznemu niemal przedstawieniu znanej już widzom sztuki możemy odkryć w niej nowe, niezauważane dotąd znaczenia, zmieniające sens, do którego zdołaliśmy się już przyzwyczaić. Warto zatem wybrać się na „Burzę”, jeżeli chcemy poznać tę sztukę od nowa, w zupełnie nieznanej nam dotąd odsłonie.

Spektakle z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu

“Klimakterium… i już”

Kolejną popularną sztuką, która regularnie gości na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, jest komedia opowiadająca o przeżyciach każdej kobiety, która przekracza pewien bliżej nieokreślony wiek. „Klimakterium… i już”, jak sugeruje nam sam tytuł, odnosi się bowiem w humorystyczny sposób do zagadnienia menopauzy i związanych z nią obaw. Dzięki absolutnej szczerości oraz potraktowaniu tematu z dystansem przestaje ona bowiem być strasznym i wstydliwym wydarzeniem, a staje się… no cóż, staje się tym, czym tak naprawdę jest, ale boimy się do tego przyznać – naturalnym etapem życia każdej dojrzałej kobiety, z którym wiążą się zarówno przykre, jak i wyjątkowo zabawne momenty. Nie dajmy się jednak zwieść – nie jest to sztuka przeznaczona wyłącznie dla kobiet! Reżyserem sztuki jest bowiem Cezary Domagała. Możemy być pewni, że na „Klimakterium… i już” świetnie będą się bawić zarówno panie, jak i panowie, niezależnie od wieku – o ile oczywiście uda im się najpierw wyzbyć wpojonego nam przez społeczeństwo przekonania, że pokwitanie powinno być tematem tabu. Choć nawet jeśli nie przychodzi nam to z łatwością, spektakl na pewno zdoła każdemu w tym pomóc.

“Sztuka kochania”

Wyłącznie dla widzów dorosłych przeznaczona jest „Sztuka kochania” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl ten opowiada bowiem o seksie w lekki, komediowy sposób, który bawi wysmakowanymi dowcipami oraz filuternymi tekstami piosenek ułożonych specjalnie na potrzeby przedstawienia. Recenzenci jednogłośnie uznali ją za wyjątkowy popis zarówno fantastycznego aktorstwa, jak i idealnych frywolnych dialogów, które bez zbędnej obsceniczności czy użycia wulgaryzmów są w stanie rozbawić całą publiczność.

W jakich godzinach otwarte są poszczególne kasy Teatru Polskiego we Wrocławiu? Hotel Europejski podpowiada, jak zarezerwować bilet!

Kasy Teatru Polskiego we Wrocławiu znajdują się przy wszystkich trzech scenach, na których teatr wystawia swoje sztuki. Znajdują się one w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie w ścisłym centrum miasta. Goście nocujący w Hotelu Europejskim z łatwością dotrą w ciągu maksymalnie piętnastu minut spokojnego spaceru do każdej z nich. Do Teatru Polskiego należą:

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

ul. Gabrieli Zapolskiej 3

50-032 Wrocław

numer telefonu: (+48) 71 316 07 80

Scena Kameralna

ul. Świdnicka 28

50-068 Wrocław

numer telefonu: (+48) 71 316 07 52

Scena na Świebodzkim

pl. Orląt Lwowskich 20c

53-605 Wrocław

numer telefonu: (+48) 71 341 29 54

Kasy Teatru Polskiego we Wrocławiu

Przy scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego oraz scenie Kameralnej kasy biletowe czynne są od wtorku do soboty w godzinach: 11:00-14:00 i 15:00-19:00. W niedziele i święta kasy otwierane są na dwie godziny przed spektaklem. Kasa biletowa Sceny na Świebodzkim czynna jest od wtorku do niedzieli oraz w święta wyłącznie na dwie godziny przed planowanym spektaklem.

Rezerwacji biletu na spektakl możemy dokonać telefonicznie, kontaktując się z wybraną kasą biletową poprzez właściwy numer telefonu. Pamiętajmy jednak, że osoby kupujące bilet w kasie mają pierwszeństwo, a w momencie obsługiwania klientów na miejscu telefony nie są przez pracowników odbierane.

Możemy także dokonać zakupu biletu na wybrany przez nas spektakl online, przez oficjalną stronę internetową Teatru Polskiego. Znajdziemy na niej szczegółowy repertuar, a przy spektaklach, na które dostępne są jeszcze wolne miejsca, pojawia się w nim opcja „Kup bilet”. Po kliknięciu w nią wystarczy tylko zaznaczyć wybrane przez nas wolne miejsca na mapce widowni, która powinna nam się wyświetlić, i dokonać opłaty za bilety. Po otrzymaniu potwierdzenia realizacji zamówienia możemy odebrać bilety na podstawie numeru zamówienia, który otrzymuje drogą elektroniczną. Pamiętajmy, że musimy to zrobić najpóźniej na pół godziny przed spektaklem, w kasie biletowej Teatru.

Hotel Europejski podpowiada: czy w pobliżu adresów, przy których znajdują się sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu, znajdują się miejsca parkingowe dla widzów?

Przy każdej ze znajdujących się pod różnymi adresami scen Teatru Polskiego we Wrocławiu istnieje możliwość zaparkowania samochodu. Niestety, Teatr Polski nie dysponuje co prawda własnymi parkingami o dużej powierzchni, jednak zapewniane przez miasto płatne parkingi pokrywają zwykle zapotrzebowanie widzów na przestrzeń tego typu.

Przy Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego mamy do dyspozycji parking przy ul. Gabrieli Zapolskiej, który jednak w ciągu dnia może być pełny ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Urzędu Miasta. Wówczas możemy skorzystać z niestrzeżonego parkingu płatnego przy ul. Zielińskiego. Dodatkowym udogodnieniem w przypadku tego parkingu jest możliwość zapłacenia za usługę przy pomocy kart Visa, MasterCard lub Maestro oraz Pay-passem. Parking ten znajduje się niecałe pięć minut pieszo od głównej sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu, a jego teren jest monitorowany przez całą dobę.

Najprostszym rozwiązaniem dla osób poszukujących parkingu w okolicy Sceny Kameralnej Teatru Polskiego będzie skorzystanie z płatnego parkingu, znajdującego się w okolicy Opery Wrocławskiej, przy ul. Heleny Modrzejewskiej. W razie braku miejsc postojowych w tym miejscu możemy także skorzystać z płatnego parkingu podziemnego znajdującego się pod Narodowym Forum Muzyki. Ten parking będzie również dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć pewność, że znajdziemy miejsce parkingowe jak najszybciej, bez krążenia po centrum miasta, i nie obawiamy się pięciominutowego spaceru. W takiej odległości od parkingu przy NFM znajduje się bowiem również Scena na Świebodzkim. Nieco bliżej sceny zlokalizowany jest natomiast niewielki parking przy ulicy Nabycińskiej, znajdującej się naprzeciwko Dworca Świebodzkiego.

Published by: Adriana Siess