Book

08.03.2018


Teatr Współczesny Wrocław – Hotel Europejski przedstawia repertuar Małej i Dużej Sceny oraz Sceny na Strychu Wrocławskiego Teatru WspółczesnegoTeatr Współczesny we Wrocławiu znajduje się jedynie dwa kilometry od Hotelu Europejskiego i działa w naszym mieście już od ponad 70 lat, choć w tym czasie wielokrotnie zmieniał nazwę i program artystyczny. Jego historia nie rozpoczęła się bowiem w momencie, w którym na mapie Wrocławia pojawił się Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego. Co działo się w budynku przy Rzeźniczej 12/13 przed 1967 rokiem? Jakie spektakle możemy zobaczyć tu dzisiaj na trzech scenach – Dużej, Małej i Scenie na Strychu – i jak zarezerwować bilet na wybrane przedstawienie? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące oferty WTW!

Spis treści:
Historia instytucji
Jacy reżyserzy i aktorzy tworzą obiekt dziś?
Repertuar Scen Dużej, Małej i Sceny na Strychu na luty-maj 2018 roku
Rezerwacja i ceny biletów na spektakle
Adres i godziny otwarcia kas
Dojazd i parking

Historia Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Dowiedz się więcej zanim opuścisz hotelowy pokój!

Historia Wrocławskiego Teatru Współczesnego sięga końca lat 20. XX wieku. Wówczas bowiem oddany został do użytku budynek, znajdujący się wówczas jeszcze przy Büttnerstrasse w niemieckim Breslau. Budynek ten zaprojektował Max Taubert, architekt znany w mieście przede wszystkim z licznych projektów willi i domów jednorodzinnych. Choć w oddanym w marcu 1929 roku budynku znajdowała się sala teatralna na 450 miejsc, na początku służył on jako… dom parafialny dla mającej w tym czasie główną siedzibę w Kościele Św. Elżbiety wrocławskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Kościół św. Elżbiety we Wrocławiu

Okres II wojny światowej budynek przetrwał bez większych uszkodzeń i już w 1946 roku mógł zostać oddany w dzierżawę Zenonowi i Elżbiecie Kalinowiczom, którzy po powrocie z Syberii planowali na Ziemiach Odzyskanych założyć teatr dla dzieci. Po uzyskaniu zgody władz w budynku, znajdującym się teraz już przy ulicy Rzeźniczej we Wrocławiu, działalność rozpoczął Teatr Lalki i Aktora. Na premierę należało jednak nieco zaczekać – we wnętrzu zniszczenia były znacznie poważniejsze, niż wydawać by się mogło z zewnątrz. Po przeprowadzeniu niezbędnych renowacji i zdobyciu brakującego wyposażenia scenicznego pierwszą sztukę na deskach teatru wystawiono w październiku 1946 roku.

Już trzy lata później przemiany polityczne i gospodarcze doprowadziły jednak do kolejnej zmiany. Upaństwowiony z początkiem 1950 roku teatr zmienił nazwę na Państwowy Teatr Młodego Widza. Kolejną zmianę nazwy teatr przeszedł w roku 1957, gdy pod kierownictwem Adolfa Chronickiego zdecydowano się na nawiązanie do tradycji tak zwanego „teatru rozmaitości”, znanej między innymi we Lwowie i w Warszawie. 1 stycznia 1957 roku stał się więc momentem, gdy w panoramie Wrocławia zaistniał Państwowy Teatr Rozmaitości we Wrocławiu. Nazwa Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, którą znamy dzisiaj, pojawiła się dopiero w dziesięć lat później, w sierpniu 1967 roku. To od tego momentu na deskach teatru pojawiać zaczęły się słynne i głośne spektakle na motywach dzieł między innymi Józefa Szajny, Helmuta Kajzara czy Andrzeja Witkowskiego. W latach 70., pod kierownictwem Kazimierza Brauna, zaczęto również coraz częściej wystawiać dzieła wrocławskiego dramaturga i poety Tadeusza Różewicza. W latach 1975-1984 był on wręcz najważniejszym z artystów wystawianych regularnie na scenach teatru. W tym czasie w Teatrze Współczesnym działał prężnie również Helmut Kajzar, adaptując dla potrzeb wrocławskiej sceny dzieła zarówno swoje jak i innych dramatopisarzy.

Hotel Europejski wyjaśnia: jacy aktorzy i dyrektorzy są odpowiedzialni za obecne sukcesy Wrocławskiego Teatru Współczesnego?

Również w ostatnich kilkunastu latach Wrocławski Teatr Współczesny bezustannie się rozwija. Od 2001 roku, dzięki ówczesnej dyrektorce naczelnej i artystycznej, do dziś organizuje on Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog” – Wrocław, podczas którego mieszkańcy i odwiedzający mogś zapoznać się z dziełami najbardziej znanych i wpływowych postaci światowego teatru. Festiwal ten uznawany jest obecnie za jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie teatralne w Polsce.

Obecnym dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru jest Marek Fiedor. Pod jego kierownictwem przewodnim tematem działań teatru stał się powrót do dzieł twórców, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój polskiego teatru po 1945 roku, a jednocześnie również na działalność Teatru Współczesnego. Obecnie zauważymy tu więc tendencję odwoływania się do twórczości artystów takich jak Tymoteusz Karpowicz, Helmut Kajzar i Tadeusz Różewicz. Również na tym polu Teatr odnosi liczne sukcesy, nie tylko dzięki ponadczasowości wyjątkowych dzieł, które stworzyli ci dramatopisarze, lecz również dzięki nadzwyczajnemu talentowi aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Zespół aktorski Wrocławskiego Teatru Współczesnego składa się dziś z aktorów występujących gościnnie, artystów występujących stale oraz aktorów-seniorów. Ci ostatni występują na deskach tego właśnie teatru już od wielu lat, a niektórzy spośród nich, tacy jak Zdzisław Kuźniar czy Marlena Milwiw, współpracują z nim od czasów Teatru Rozmaitości, czyli od przełomu lat 50. i 60. Ich umiejętności i doświadczenie na pewno służą za inspirację i naukę dla młodszego pokolenia aktorów pracujących we Wrocławskim Teatrze Współczesnym na stałe. Znajdziemy wśród nich bowiem nawet osoby, które dopiero co ukończyły studia i rozpoczynają swoją profesjonalną ścieżkę aktora teatralnego. Nie jest to jednak przypadkowa młodzież, lecz najlepsi studenci oraz laureaci prestiżowych konkursów teatralnych. Wybierając się do Teatru Współczesnego we Wrocławiu możemy więc być pewni, że zarówno dobór scenariuszy, jak i aktorstwo będą stały na naprawdę wysokim poziomie.

Hotel Europejski prezentuje repertuar Scen Dużej, Małej i Sceny na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego na luty-maj 2018 roku

Wrocławski Teatr Współczesny dysponuje trzema scenami, czyli tak zwaną Sceną Dużą, Sceną Małą i Sceną na Strychu. Każda z nich cechuje się nieco inną specyfiką i jest odpowiednia dla innego typu spektakli i przedstawień. Zapoznajmy się z cechami charakterystycznymi oraz repertuarem każdej ze scen Wrocławskiego Teatru Współczesnego na luty, marzec, kwiecień i maj 2018 roku!

Duża Scena

Duża scena jest klimatyzowaną i przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych salą, która mieści ponad 230 miejsc siedzących. Sala ta jest idealna nie tylko do przedstawień teatralnych. Możemy wynająć ją również na konferencje. Z łatwością zorganizujemy tu także różnego typu sympozja, jubileusze, koncerty czy prezentacje. Do znajdującej się przy Dużej Scenie widowni przylega foyer teatru wraz z szatniami. Na pierwszym piętrze zlokalizowana jest również Kawiarenka Teatralna. Możemy tu przy filiżance wybornej kawy lub herbaty cieszyć się pięknym widokiem na Odrę. W przestrzeni otaczającej kawiarenkę mamy do dyspozycji również przestrzeń idealną do zorganizowania konferencji prasowej, wystaw, wernisaży czy bankietów. Jeśli natomiast wolimy postawić na solidny posiłek przed wyruszeniem do teatru, warto skorzystać z bogatego menu Restauracji Europejskiej.

W lutym 2018 roku na Dużej Scenie zobaczymy między innymi przedstawienia takie jak „Pidżamowcy” , czyli sztukę opartą na dramacie Mariusza Sieniewicza, oraz „Panna Nikt”, czyli spektakl na bazie powieści Tomka Tryzny. Obie te sztuki będziemy mogli zobaczyć również po raz kolejny w kwietniu. W marcu natomiast na deskach Dużej Sceny Wrocławskiego Teatru Współczesnego zagości dramat „Skrzywienie kręgosłupa” oparty na fragmentach sztuki Ingrid Lausund zatytułowanej „Hysterikon” oraz oparta na twórczości Olgi Tokarczuk „Kotlina”. W maju na Dużej Scenie zobaczyć będziemy mogli „Panią Furię” Grażyny Plebanek.

Aktorzy Teatru Współczesnego we Wrocławiu

 

Mała Scena

Mała scena zawdzięcza swoją nazwę niewielkim rozmiarom – mieści się tu tylko 45 widzów. To znajdująca się w piwnicy budynku specyficzna przestrzeń, której klimatu dodają nieotynkowane ściany i łukowe sklepienia. Tak kameralna powierzchnia pozwala na maksymalną bliskość pomiędzy widownią a aktorami.

W lutym i marcu 2018 roku na Małej Scenie zagości „Gałgan”, czyli spektakl Jarosława Murawskiego inspirowany książkami Douwe Draaismy, niderlandzkiego psychologa specjalizującego się w psychologii ludzkiej pamięci. W lutym, marcu i kwietniu będziemy też mogli zobaczyć sztukę opartą na dramacie Tymoteusza Karpowicza, „Zakup z dostawą na miejsce”. W maju na deskach Małej Sceny ponownie pojawi się „Gałgan”.

Scena na Strychu

Mieliśmy już scenę w piwnicy, scenę na parterze i kawiarenkę na piętrze – czas więc na strych. Scena na Strychu mieści się właśnie tam, czyli na ostatnim piętrze budynku teatru, tuż pod kopułą przykrywającą dawny strych. Aby ułatwić korzystanie z oferty Sceny na Strychu osobom starszym lub cierpiącym z powodu trudności z poruszaniem się, zamontowano tu windę, którą z łatwością wjedziemy na odpowiednie piętro. Widownia Sceny na Strychu przystosowana jest dla około 90 osób, w zależności od układu przestrzennego wymaganego przez scenariusz czy dekoracje danego spektaklu.

Na Scenie na Strychu w lutym, marcu i kwietniu będziemy mogli obejrzeć spektakl „Genialna przyjaciółka” oparty na neapolitańskiej tetralogii autorstwa Eleny Ferrante. W marcu na deskach Sceny na Strychu pojawi się „Szaberplac, moja miłość” według scenariusza Szymona Bogacza, w reżyserii Tanji Miletić Oručević. W marcu po raz ostatni będziemy mogli także zobaczyć przedstawienie oparte na licznych tekstach Helmuta Kajzara zatytułowane „Paternoster”. W jego miejsce w kwietniu pojawią się nowe adaptacje dzieł tego dramaturga, czyli „Jak to dobrze…” i „Gwiazda”. Kwiecień to również miesiąc, w którym na Scenie na Strychu zobaczymy spektakl „Silesia, silentia” autorstwa Lidii Amejko. Również w kwietniu będziemy również mieli okazję zobaczyć „Zakup z dostawą na miejsce” Tymoteusza Karpowicza w nieco odmiennej niż niewielka przestrzeń Małej Sceny scenerii.

Spektaklu Teatru Współczesnego we Wrocławiu

Planujesz nocleg we wrocławskim hotelu? Sprawdź szczegóły dotyczące rezerwacji i cen biletów na spektakle Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Na większość spektakli Wrocławskiego Teatru Współczesnego obowiązują te same ceny biletów. Bilet normalny kosztuje 32 złote, a bilet ulgowy – 24 złote. Wyjątkiem są spektakle „Koniec świata w Breslau”, na które obowiązuje cena 40 złotych przy zakupie biletu normalnego i 30 złotych przy zakupie biletu ulgowego. Bilety ulgowe przysługują uczniom oraz studentom do ukończenia 26. roku życia, a także emerytom i rencistom. Dokument świadczący o uprawnieniu do ulgi należy okazać w kasie oraz przy wejściu na salę.

Wrocławski Teatr Współczesny wprowadził jednak liczne promocje, które mają na celu zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Wrocław, do skorzystania z jego oferty kulturalnej. Na spektakle wtorkowe z ważną legitymacją studencką możemy więc uzyskać zniżkę z okazji studenckich wtorków – za bilet ulgowy zapłacimy jedynie 17 złotych. Również 17 złotych za bilet zapłacą seniorzy, którzy zaplanują wizytę w teatrze w dowolną niedzielę. W sobotę i niedzielę również pary mogą skorzystać z oferty promocyjnej – wybierając się do teatru we dwójkę za dwa bilety normalne zapłacimy tylko 48 złotych. Specjalne zniżki przysługują również posiadaczom Urbancard Premium oraz kart Planeta Młodych i Rodzina Plus. Zniżki przewidziano także dla posiadaczy kart Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu z naklejonym logo akcji Obligacja Kulturalna. Jeżeli często odwiedzamy Wrocławski Teatr Współczesny, warto również zainwestować 40 złotych w karnet uprawniający nas do zakupu nieograniczonej liczby biletów ulgowych w danym sezonie teatralnym.

Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie oraz przez adres e-mail podany na stronie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Zarezerwowane bilety powinny zostać wykupione w czasie ustalonym podczas dokonywania rezerwacji. W przeciwnym razie rezerwacja zostanie anulowana, a bilety przekazane z powrotem do sprzedaży. Bilety dla grup zorganizowanych również można zarezerwować telefonicznie lub przez e-mail, jednak w przypadku telefonicznej rezerwacji ponad 10 biletów konieczne jest przesłanie potwierdzenia drogą mailową. Bilety można też kupić w kasie Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub online. Podczas zakupu online należy podać imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, a przy odbiorze biletów zakupionych przez Internet podać numer rezerwacji lub imię i nazwisko osoby, na którą zakupione zostały bilety. W przypadku opłacania biletów przelewem konieczny będzie również dokument wpłaty. Zamówione i opłacone bilety należy odebrać w kasie najpóźniej na pół godziny przed spektaklem.

Hotel Europejski przedstawia adres i godziny otwarcia kas Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Wrocławski Teatr Współczesny znajduje się przy ulicy Rzeźniczej 12/13, niedaleko przystanku tramwajowego Rynek. Z Hotelu Europejskiego najłatwiej dojedziemy tu tramwajami linii 15 lub 24 z przystanku Arkady Capitol. Możemy również pokusić się o pieszą wycieczkę – spacer z hotelu zajmie nam maksymalnie pół godziny, a nasza trasa będzie prowadzić przez samo serce Wrocławia. Przejdziemy się bowiem ulicą Świdnicką, jedną z głównych pieszych arterii centrum miasta, mijając Operę Wrocławską. Następnie przekroczymy na skos Rynek – na tyle, na ile pozwala nam centralnie zlokalizowany Ratusz i Sukiennice – i skręcając w ulicę Świętego Mikołaja miniemy po prawej stronie wspomniany już wcześniej kościół, a dziś Bazylikę św. Elżbiety. A później pozostaje już tylko skręcić w Rzeźniczą, czyli drugą ulicę w prawo za kościołem, i na wprost zobaczymy napis „Wrocławski Teatr Współczesny”.

Kasy Wrocławskiego Teatru Współczesnego otwarte są od wtorku do soboty w godzinach od 12:00 do 19:00. W niedziele i święta kasy otwierane są na 2 godziny przed planowanym spektaklem, natomiast w poniedziałki są one nieczynne. Pamiętajmy, aby odebrać lub kupić bilety odpowiednio wcześniej. Osoby spóźnione na spektakl nie będą bowiem wpuszczane na widownię. Nie przysługuje im również zwrot pieniędzy za bilety. Kasa biletowa uprasza również o przemyślane zakupy – zwroty biletów nie będą przyjmowane.

Dojazd i parking w okolicach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jaka jest odległość z Hotelu Europejskiego?

Wrocławski Teatr Współczesny znajduje się w ścisłym centrum miasta, w odległości zaledwie dwóch przecznic od Rynku i odległości niecałych dwóch kilometrów od budynku Hotelu Europejskiego. Dlatego też poleca on swoim gościom dojazd za pomocą komunikacji miejskiej. Możemy mieć bowiem problem ze znalezieniem parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku teatru, zwłaszcza, że wciąż jeszcze trwa budowa nowego biurowca przy ulicy Rzeźniczej 16. Najbliższe płatne miejsca parkingowe są więc zwykle zajęte przez okolicznych mieszkańców, którzy sami często mają w tej okolicy kłopot z parkowaniem.

Published by: Adriana Siess