Book

01.10.2017


Teatry we Wrocławiu – Hotel Europejski przedstawia repertuar, ceny biletów i spektakle w październiku 2017Teatry we Wrocławiu z Hotelem Europejskim, czyli przegląd repertuaru najistotniejszych placówek kulturalnych! Wrocławskie teatry stanowią centrum życia kulturalno-artystycznego w mieście. Liczne przedstawienia, szeroka działalność edukacyjno-warsztatowa oraz atrakcje dla dzieci sprawiają, że teatry tętnią życiem i nieustannie skupiają zarówno turystów, jak i rodzimych mieszkańców Wrocławia. Poznaj spis i repertuar teatrów na październik 2017!

Spis treści:
Teatr Polski we Wrocławiu
Repertuar Teatru Polskiego
Teatr Capitol we Wrocławiu
Repertuar Teatru Capitol
Wrocławski Teatr Lalek
Repertuar Wrocławskiego Teatru Lalek

Teatr Polski we Wrocławiu – Hotel Europejski prezentuje repertuar oraz daty i godziny spektakli

Teatr Polski we Wrocławiu to samorządowa instytucja kultury założona w roku 1949 jako Państwowy Teatr Dolnośląski. Swoją działalność rozpoczął jednak na długo wcześniej w budynku, który wcześniej stanowił scenę operetkową oraz siedzibę niemieckiego teatru dramatycznego. Historyczny stołek pierwszego dyrektora proponowany był Juliuszowi Ostrewie, założycielowi eksperymentalnego Teatru Reduta. Wielki teoretyk sztuki teatralnej był jednak zbyt schorowany, aby przyjąć nominację. W odpowiedzi zaproponował kandydaturę Teofila Trzcińskiego, uznanego teatrologa. Dyrektor Trzciński kierował teatrem przez pierwszy sezon funkcjonowania instytucji. Uroczysta inauguracja obejmowała premierowy spektakl Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry. Reżyserował sam Trzciński. W latach 1946-1947 trwało kompletowanie członków zespołu aktorskiego. Był to moment, w którym wrocławski Teatr Polski pozyskał jednego z najsłynniejszych aktorów czasów powojennych – Jana Kurnakowicza. Liczba aktorów sięgnęła wówczas około 75 osób, spośród których największą gwiazdą okazał się Igor Przegrodzki.

W styczniu 1994 roku w budynku teatru wybuchł pożar, który w całości pochłonął miejsca dla widzów oraz obszar foyer, co uniemożliwiło premierę Wesela Stanisława Wyspiańskiego, którą reżyserował Eugeniusz Korin. Wznowienie działalności odbyło się w roku 1996 wraz z premierą Improwizacji wrocławskich wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę.

Teatr Polski we Wrocławiu dzieli się na trzy sceny – Scenę na Świebodzkim, mieszczącą się przy placu Orląt Lwowskich 20c, Scenę Kameralną zlokalizowaną przy ulicy Świdnickiej 28, a także Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego znajdującą się przy głównym gmachu teatru przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 3.

Największą uwagę mediów Teatr Polski zwrócił na siebie wraz z premierą Śmierci i dziewczyny Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Sensację wzbudził występ aktorów pornograficznych z Czech. Pod teatrem odbywały się wówczas protesty i modlitwy.

Przedstawienie teatralne we Wrocławiu

Poza szeroką działalnością artystyczną Teatr Polski podejmował także aktywności związane z edukacją, czego efektem było powstanie cyklu pt. Czynne poniedziałki. Była to seria spotkań z artystami z różnych dziedzin sztuki, jak literatura, film cz teatr. Ponadto organizowane były również spotkania zahaczające o tematykę polityczną i społeczną. Najsłynniejsi goście Czynnych poniedziałków to między innymi: Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski, Marek Krajewski, Lech Janerka czy Martin Pollack.

Od 1 września 2016 roku dyrektorem Teatru Polskiego był Cezary Morawski, jednak jego nominacja wzbudziła sprzeciw części zespołu artystycznego i publiczności. Nastroje w teatrze były niezwykle burzliwe – dochodziło do protestów aktorów oraz czystek na liście płac. Sytuacja eskalowała aż do punktu kulminacyjnego, w którym Morawski został odwołany ze stanowiska przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Decyzja została jednak wstrzymana przez Wojewodę Dolnośląskiego. Od lutego 2017 roku trwa procedura odwoławcza.

Teatr Polski znajduje się w odległości niecałego kilometra od zabudowań Hotelu Europejskiego!

Repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu na październik 2017. Wybierz się na premierę z Hotelem Europejskim

Kuszenie cichej Weroniki

Spektakl na podstawie opowiadania Roberta Musila pt. Die Versuchung der stillen Veronika. Jest to wznowienie pokazu wyreżyserowanego w 1997 roku przez Krystiana Lupę, laureata Europejskiej Nagrody Teatralnej. Spektakl pełen jest symboli i ukrytych znaczeń, podkreślony erotyzmem i doprawiony muzyką Jacka Ostaszewskiego.

Terminy spektaklu: 1 października

Czas trwania: 95 minut, brak przerw

Ceny biletów:

I miejsca
ulgowy – 30 zł
normalny – 35 zł

II miejsca
ulgowy – 26 zł
normalny – 32 zł

10 przykazań dla Kaliny

Przedstawienie w reżyserii Stanisława Melskiego w wykonaniu aktorki Teatru Polskiego, Moniki Bolly. Zawiera dziesięć monologów i dwanaście utworów muzycznych przybliżających postać Kaliny Jędrusik – słynnej aktorki znanej z udziału w Kabarecie Starszych Panów czy też roli w filmie Lekarstwo na miłość. Poza prezentacją jej kariery artystycznej przybliżone zostanie także barwne życie prywatne Kaliny.

Przedstawienie dla widzów powyżej 16 roku życia.

Terminy spektaklu:
1 października (niedziela), godzina: 18:00
27 października (piątek), godzina: 19:00
28 października (sobota), godzina: 19:00
29 października (niedziela), godzina: 18:00

Czas trwania: 85 minut, brak przerw

Ceny biletów:
ulgowy – 25 zł
normalny – 30 zł

Mayday

Niezwykle popularna na całym świecie komedia o życiu taksówkarza bigamisty z Londynu w reżyserii Wojciecha Pokory. Historia opowiada o trójkącie miłosnym mężczyzny i jego dwóch żon, które nie mają pojęcia o swoim istnieniu. Do czasu… Gdy sprawa się wydaje, następuje prawdziwa lawina komicznych zdarzeń. Wrocławska publiczność już od 21 lat ma szansę śmiać się na Mayday. Przedstawienie, zupełnie jak dwie dekady temu, odbywa się na deskach Sceny Kameralnej.

Terminy spektaklu:
13 października (piątek), godzina: 19:00,
14 października (sobota), godzina: 19:00,
15 października (niedziela), godzina: 19:00,
25 października (środa), godzina: 19:00,
26 października (czwartek), godzina: 19:00.

Czas trwania: 130 minut (z jedną przerwą)

Ceny biletów:

I miejsca
ulgowy – 40 zł
normalny – 50 zł

II miejsca
ulgowy – 32 zł
normalny – 40 zł

III miejsca
ulgowy – 15 zł
normalny – 25 zł

Teatr Capitol we Wrocławiu – Hotel Europejski przedstawia ceny biletów i repertuar spektakli 2017

Historia teatru Capitol rozpoczyna się wraz z końcem II wojny światowej, kiedy do Wrocławia wyemigrowało wielu niezwykłych artystów operetkowych. W 1945 roku znaczna część z nich uformowała kadrę artystyczną występującą na deskach nieistniejącego już Teatru Popularnego. Jednak właściwy początek działalności Teatru Capitol przypada na 21 marca 1955 roku, czyli uroczystą premierę Zemsty Nietoperza Johanna Straussa (reżyser: Szymon Szurmiej). Ze względu na repertuar obejmujący głównie klasyczne operetki Offenbacha, Dostala, Straussa czy Abrahama, placówka nosiła nazwę Operetki Dolnośląskiej. Do 1964 roku wszystkie przedstawienia i spektakle odbywały się na scenie Opery Wrocławskiej. Aż Operetka zyskała nową siedzibę w postaci budynku, w którym wcześniej mieściło się kino Śląsk.

Teatr zmieniał swoje nazwy, aż ostatecznie w 2004 roku Rada Miejska Wrocławia przegłosowała projekt dotyczący powrotu do historycznej nazwy CAPITOL, jaką nosił główny budynek teatru w latach 30. XX wieku.

Widownia teatru we Wrocławiu

Siedzibę Capitolu stanowi zabytkowy kinoteatr wybudowany w 1929 roku. Uważany był za najpiękniejszy budynek tego typu w całej Europie, zresztą niebezpodstawnie – elewację stworzono z glazurowanej cegły, a wnętrza utrzymano w pełnym zdobień, modernistycznym stylu. W latach 1989-1990 teatr wpisany został na listę zabytków podlegających ochronie. Budynek doznał znacznych zniszczeń podczas powodzi w roku 1997, konieczna była jego renowacja. Najnowsza modernizacja siedziby teatru przeprowadzona została niedawno, w latach 2011-2013. Uroczysta inauguracja odświeżonego gmachu pokryła się z premierą Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Teatr Capitol to placówka niezwykle otwarta na eksperymentalne formy muzyczno-teatralne, znająca jednak wagę tradycji. W murach teatru odbywają się przedstawienia dedykowane dorosłym i dzieciom – tu musicale rodem z Broadwayu mieszają się z wybitnymi adaptacjami prozy oraz spektaklami o typowo rozrywkowym charakterze. Dzięki niezwykle malowniczym wnętrzom oraz bardzo zaawansowanej technologii sceny, jaką teatr zyskał wraz z ostatnią przebudową, Capitol stanowi obowiązkowy punkt na artystycznej mapie Wrocławia. Teatr Capitol znajdziemy w odległości jedynie 300 metrów od Hotelu Europejskiego!

Repertuar Teatru Capitol w październiku 2017 – wyjdź z hotelu i wybierz się na ważną premierę!

Makbet

Kultowa opowieść o Szkocji w XI wieku, kiedy światem rządzi zbrodnia, miarą mężczyzny jest liczba pokonanych przez niego przeciwników, a kobiety ceni się wyłącznie wtedy, kiedy wydają na świat wyłącznie zdrowych synów. W tych realiach pojawia się Makbet, winny, wystawiony na pokusy, poddany machinie bezwzględności. Spektakl w reżyserii Agaty Dudy-Gracz traktuje o tragicznym w skutkach splocie kultur antycznej i chrześcijańskiej, które wywierają niezwykły wpływ na swoich spadkobierców. Przedstawienie polecane widzom powyżej 18 roku życia.

Terminy spektaklu:
12 października (czwartek), godzina: 18:30,
13 października (piątek), godzina: 18:30 – spektakl premierowy,
14 października (sobota), godzina: 18:00 – spektakl z biletami VIP,
15 października (niedziela), godzina: 15:00,
17 października (wtorek), godzina: 18:30,
26 października (czwartek), godzina: 18:30,
27 października (piątek), godzina: 18:30,
28 października (sobota), godzina: 18:00 – spektakl z biletami VIP.

Ceny biletów: od 25 do 150 zł

Nasza mama czarodziejka

Magiczny świat książek Joanny Papuzińskiej ponownie na deskach Teatru Capitol! Przedstawienie ukazuje, że z mamy naprawdę jest niezwykła czarodziejka, która potrafi robić magię z pozornie zwykłych i codziennych rzeczy. Pokaz pobudza wyobraźnię i udowadnia, że dobra zabawa nie polega jedynie na zabawie tabletem czy komputerem. Na widzów czeka bajkowa scenografia, piękne kostiumy oraz unikalne aranżacje muzyczne, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Spektakl rekomendowany jest dzieciom w wieku 4-8 lat. Reż. Agnieszka Oryńska-Lesicka.

Terminy spektaklu:
27 października (piątek), godzina: 09:00, 11:00,
28 października (sobota), godzina: 12:00,
29 października (niedziela), godzina: 12:00,
31 października (wtorek), godzina: 9:00, 11:00.

Kocham cię. Ja ciebie też nie.

Spektakl w reżyserii Cezarego Studniaka opowiadający o życiu Serge’a Gainsbourga – aktora, scenarzysty, reżysera i twórcy muzycznego odpowiedzialnego za inicjację przemian społecznych we Francji lat 60. XX wieku. Głównym wątkiem prezentowanej historii jest relacja Gainsbourga z kobietami oraz jego nieustające pragnienie, aby z mężczyzny o dyskusyjnej urodzie stać się międzynarodowym obiektem pożądania. Spektakl przewidziany jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Podczas przedstawienia artyści palą papierosy na scenie, dlatego organizatorzy proszą osoby, którym przeszkadza dym tytoniowy, o zajęcie miejsc w tylnych rzędach sali.

Terminy spektaklu:
20 października (piątek), godzina: 18:00,
21 października (sobota), godzina: 18:00,
22 października (niedziela), godzina: 18:00.

Czas trwania: 120 minut bez przerwy

Ceny biletów:
od 30 do 35 zł

Wrocławski Teatr Lalek – poznaj repertuar i ceny biletów w czołowym teatrze dla dzieci. Zarezerwuj nocleg i zabierz pociechę na teatralne widowisko!

Początków Wrocławskiego Teatru Lalek szukać należy w inicjatywie małżeństwa nauczycieli – Zenona i Elżbiety Kalinowiczów, którzy w 1946 roku założyli Teatr Lalki i Aktora. Oficjalne otwarcie działalności uczczone zostało spektaklem lalkowym pt. Przygody Gęgorka. Dwa lata później instytucja przeobraziła się w Teatr Młodego Widza, który upaństwowiony został w 1950 roku.

Założenie teatru dedykowanego najmłodszym widzom stanowiło artystyczno-pedagogiczną tendencję w kierunku nadrobienia wszelkich zaniedbań edukacyjnych i kulturalnych wobec dzieci. Przyczyną tych zaniedbań była oczywiście wojenna zawierucha. Stałą widownię Teatrowi Młodego Widza zapewniała ścisła współpraca ze szkołami, którą w latach 1950-1954 nawiązał nowy dyrektor placówki, Stanisław Bursiewicz. Praktykował także liczne badania dotycząca oddziaływania sztuki teatralnej na najmłodszych widzów. Wyniki konsultował z Wyższą Szkołą Pedagogiczną i Katedrą Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Okres niezwykłej prosperity Teatru Lalek przypada na dyrekturę Stanisława Stapfa, oficera kampanii wrześniowej, nauczyciela i byłego więźnia oflagu. Stapf wypracował powstanie trzech głównych scen teatru: przedszkolnej (zwykle wędrownej), dużej (dla widzów w wieku szkolnym) oraz małej (przeznaczonej dla starszych dzieci i dorosłych). W historii zapisał się także zdobyciem porządnej siedziby, jaką stanowił gmach byłego klubu kupieckiego przy placu Teatralnym 4. Do inicjatyw Stanisława Stapfa należy również stworzenie pomaturalnego Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych, które aktywnie funkcjonowało przy budynku teatru. Z czasem placówka dydaktyczna wyewoluowała w zamiejscowy Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, który na swojego dziekana obrał właśnie Stanisława Stapfa.

Repertuar teatrów we Wrocławiu

Wrocławski Teatr Lalek to największy na Dolnym Śląsku teatr o działalności dedykowanej  dzieciom w najróżniejszym wieku. Poza wielokrotnie nagradzaną i cenioną w całym kraju aktywnością związaną ze sztuką aktorską, placówka realizuje również liczne projekty i warsztaty o charakterze edukacyjnym. Zajęcia dzielą się na płatne oraz bezpłatne, które stworzone zostały specjalnie dla dzieci z ubogich warstw społecznych. Od Hotelu Europejskiego Wrocławski Teatr Lalek dzieli zaledwie 15 minut drogi przyjemnym spacerem!

Hotel Europejski przedstawia repertuar Wrocławskiego Teatru Lalek na październik 2017

Calineczka

Magiczna, lalkowa adaptacja jednej z baśni pióra Hansa Christiana Andersena. To historia o Calineczce, malutkiej dziewczynce przeżywającej niezwykłe przygody w świecie, który okazuje się być o wiele mniej beztroski niż mogłoby się wydawać. Porwana przez ropuchę, zagubiona i samotna Calineczka wkrótce odkryje, jakie są największe życiowe wartości i co może zdziałać odrobina dobrego serca.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od czwartego roku życia. Odbywa się na dużej scenie.

Terminy przedstawienia:
6 października (piątek), godzina: 10:00,
7 października (sobota), godzina: 11:00,
8 października (niedziela), godzina: 11:00,
11 października (środa), godzina: 10:00,
17 października (wtorek), godzina: 10:00,
18 października (środa), godzina: 10:00,
19 października (czwartek), godzina: 10:00,
20 października (piątek), godzina: 10:00,
21 października (sobota), godzina: 15:00.

Czas trwania: 60 minut z przerwą

Ceny biletów:
ulgowy – 20 zł
normalny – 25 zł

Yemaya – Królowa Mórz

Spektakl opowiadający o sile wyobraźni, niezwykłej więzi pomiędzy ojcem i synem oraz zderzeniu dwóch zupełnie innych światów. Pięcioletni Omar trafia pod wodę podczas żeglugi po oceanie. Tam odkrywa niezwykłą krainę Królowej Mórz, potężnej Yemayi, która zachęca chłopca, aby już na zawsze pozostał w jej królestwie. Problem w tym, że pozostały na brzegu ojciec jest zdeterminowany, aby uratować syna. Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Spektakl bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Terminy przedstawienia:

25 października (środa), godzina: 10:00,
26 października (czwartek), godzina: 10:00,
27 października (piątek), godzina: 10:00,
29 października (niedziela), godzina: 11:00.

Czas trwania przedstawienia: 70 minut

Ceny biletów:
normalne – 25 złotych
ulgowy – 20 złotych

Burza

Współczesna adaptacja ostatniego dzieła Shakespear’a w wykonaniu polsko-czeskiego duetu w postaci Elżbiety Chowaniec i Marka Zákosteleckiego. Akcja toczy się w kosmosie, a na pierwszy plan wysunięty został wątek miłosny. Na odległej planecie dochodzi do rozbicia statku kosmicznego. Ze środka ratują się Antonio, Alons oraz syn Alonsa, Ferdynand. Spotykają się z zamieszkującymi planetę księżniczką Mirandą i jej ojcem. Nie trzeba długo czekać, aby młodzi zwrócili na siebie uwagę… Spektakl przeznaczony dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

Terminy przedstawienia:

3 października (wtorek), godzina: 10:00,
4 października (środa), godzina: 10:00,
5 października (czwartek), godzina: 10:00,
10 października (wtorek), godzina: 20:00.

Published by: Adriana Siess