Book

02.06.2017


World Games 2017 we Wrocławiu – Hotel Europejski prezentuje dyscypliny, gwiazdy otwarcia i obiekty sportowe 10. edycji Igrzysk Sportów NieolimpijskichThe World Games we Wrocławiu to międzynarodowe wydarzenie sportowe skupiające ponad 30 nieolimpijskich dyscyplin sportowych. Przeżyjmy to wspólnie z Hotelem Europejskim! Na 10 lipcowych dni Wrocław zamieni się w prawdziwą stolicę sportu, goszcząc tysiące zawodników i kibiców z całego świata. Poznaj listę gwiazd występujących podczas Wielkiej Ceremonii Otwarcia, sprawdź, jakie dyscypliny sportowe biorą udział w Igrzyskach i dowiedz się, które słynne obiekty Wrocławia staną się prawdziwymi arenami sportowych potyczek!

Spis treści:
Czym jest World Games 2017?
Liczby i statystyki
Gwiazdy i atrakcje na Ceremonii Otwarcia TWG2017
Wrocław gotowy na niepełnosprawnych kibiców
Obiekty sportowe
Wybrane dyscypliny sportowe

World Games, czyli Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu. Zarezerwuj nocleg w hotelu i poczuj moc sportowej rywalizacji!

The World Games nazywane są także Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Początki imprezy sięgają roku 1981 i miasta Santa Clara w Kaliforni. Celem TWG jest promowanie wszelkich dyscyplin sportowych niezakwalifikowanych w poczet sportów olimpijskich. Organizatorem Igrzysk jest International World Games Association (IWGA). Patronat nad wydarzeniem sprawowany jest przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Święto sportu we Wrocławiu – Hotel Europejski prezentuje World Games 2017 w liczbach

10 Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017 to niezwykłe wydarzenie o globalnej skali, którego tegorocznym gospodarzem będzie miasto Wrocław. Igrzyska odbędą się w terminie 20-30 lipca i skupią ponad 3500 zawodników biorących udział w 30 dyscyplinach sportowych. W Polsce pojawią się reprezentacje z ponad 100 krajów. Na czas zawodów uruchomione zostanie około 20 obiektów sportowych, dzięki którym Wrocław zamieni się w prawdziwą stolicę sportu. Uroczysta ceremonia otwarcia TWG 2017 odbędzie się 20 lipca o 19:00 na Stadionie Wrocław. Jeśli chcesz brać w niej udział, koniecznie zarezerwuj nocleg w jednym z wrocławskich hoteli!

Ceremonia otwarcia The World Games 2017 we Wrocławiu – gwiazdy i atrakcje. Dowiedz się, jakich muzycznych emocji możesz się spodziewać podczas noclegu!

Początek 10. edycji The World Games we Wrocławiu uświetniony zostanie poprzez występy ponad 400 artystów z całego świata. Na gości Igrzysk czekać będzie koncert orkiestry symfonicznej, pokazy taneczne oraz gwiazdy różnorodnej muzyki. Dla publiczności zagrają między innymi:

Dawid Kwiatkowski – dwudziestojednoletni wokalista, uhonorowany nagrodą MTV ENA jako Najlepszy Polski Wykonawca oraz Najlepszy Wykonawca Europy Wschodniej. Jego płyty regularnie pokrywają się sprzedażowym złotem.

Steve Nash & Turntable Orchestra – projekt artystyczny łączący brzmienie muzyki klasycznej ze sztuką turntablismu (scratchowania po płytach gramofonowych). Na nowoczesna forma pozwala na mieszanie szerokich muzycznych wpływów – m.in. elektroniki oraz jazzu.

Kamil Bednarek – polski piosenkarz znany z drugiego miejsca w programie Mam Talent. Utożsamiany z muzyką reggae. Jego płyty osiągają status diamentowych i platynowych krążków a utwory zajmują pierwsze miejsca list bestsellerów.

Igor Herbut z zespołem LemOn – zwycięzca trzeciej edycji talent show Must Be The Music. Nagrodzony statuetką Super Jedynki jako Super Artysta za piosenkę “Wkręceni – Nie ufaj mi” wykonaną podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jego muzykę można określić jako mieszankę rocku, popa oraz folkowych, łemkowskich wpływów.

10. Igrzyska Nieolimpijskie we Wrocławiu – miasto bez barier gotowe na wszystkich kibiców. Wystarczy wynająć nocleg w hotelu!

Wrocław to miasto niezwykle przyjazne i tolerancyjne. Organizatorzy TWG bardzo poważnie podchodzą do kwestii przystosowania obiektów sportowych do obecności osób niepełnosprawnych. Dzięki ich podejściu na trybunach pojawią się specjalnie wyznaczone miejsca dla osób poruszających się przy pomocy wózków. Dodatkowo dla kibiców z problemami wzrokowymi przygotowana zostanie audiodeskrypcja bieżących wydarzeń sportowych. Realizacją tego zadania zajmie się Fundacja Katarynka, która może się poszczycić dużym doświadczeniem w relacjonowaniu eventów sportowych. Audiodeskrypcja przesłana zostanie w formie komunikatu radiowego, dzięki czemu wszyscy chętni będą mieli do niej nieograniczony dostęp. Wystarczy własny odbiornik w formie małego radia bądź telefon z systemem Android dodatkowo wyposażony w słuchawki. Częstotliwość audiodeskrypcji podana zostanie przez organizatorów. Osoby niepełnosprawne uprawnione są do zniżki na wszystkie bilety związane z The World Games 2017 a ich opiekunowie zapłacą jedynie symboliczną złotówkę.

Nie tylko obiekty sportowe są specjalnie przygotowywane na wizyty niepełnosprawnych gości. Zarówno lotnisko jak i wrocławskie hotele wyposażone zostały w system rozwiązań logistycznych obejmujący wygodne podjazdy, windy i specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe oznaczone kopertą.

Stadion narodowy we Wrocławiu

Obiekty sportowe we Wrocławiu – sprawdź, gdzie odbędą się zawody z okazji World Games 2017 i opracuj trasę z hotelu!

Zawody 10. edycji Igrzysk Nieolimpijskich odbędą się w dwudziestu obiektach sportowych, z których większość od dawna już we Wrocławiu funkcjonuje. Wszystkie hale, kompleksy i boiska zostaną specjalnie przygotowane na przyjęcie tysięcy kibiców, ekip medialnych oraz samych zawodników.

Najważniejsze inwestycje przeprowadzone z okazji Igrzysk to modernizacja basenu przy ulicy Wejherowskiej, unowocześnienie Stadionu Olimpijskiego oraz budowa nowego toru wrotkarskiego na terenie Parku Tysiąclecia. Organizatorom bardzo zależy na tym, aby wszelkie koszty poniesione na obiekty sportowe służące zawodnikom podczas The World Games pozostały otwarte dla społeczności Wrocławia i stale popularyzowały aktywny tryb życia w mieście.

Miasto podzielone zostały na trzy strefy zależne od jego topografii: klaster zachodni, centralny i wschodni.

W skład klastra zachodniego wchodzą:

– Stadion Wrocław – to tu odbędzie się ceremonia otwarcia The World Games 2017
– Park Tysiąclecia – zawody wrotkarskie
– kompleks obiektów sportowych Orbita – Hala Orbita (muaythai, kickboxing i sumo) oraz Basen Orbita (konkurencje ratownictwa wodnego, pływanie w płetwach, kajak polo)
– stara Odra w pobliżu mostu Trzebnickiego – narty wodne oraz wakeboard

Klaster centralny to:

– Narodowe Forum Muzyki – trójbój siłowy oraz wielka Ceremonia Zamknięcia
– Plac Nowy Targ – wspinaczka sportowa, bieg na orientację
– Sky Tower – turniej kręglarski
– klub sportowy Hasta La Vista – squash

Klaster wschodni:

– Hala Stulecia – gimnastyka, taniec sportowy
– Wrocławskie Centrum Kongresowe – bilard
– Pergola – bule, łucznictwo, biegi na orientację
– Park Szczytnicki oraz Stadion Lekkoatletyczny – łucznictwo
– Stadion Olimpijski – żużel, futbol amerykański
– Hala Wielofunkcyjna Akademii Wychowania Fizycznego oraz Pola Marsowe – przeciąganie liny
– Kompleks P5 – ręczna piłka plażowa, zawody frisbee
– WKK Sport Center – unihokej, korfball
– kompleks GEM – sztuki walki
– Stadion Oławka – lacrosse, fistball

Wybrane dyscypliny sportowe na The World Games 2017 we Wrocławiu – spis największych atrakcji Igrzysk, które możesz obejrzeć podczas pobytu w hotelu

Bieg na orientację

Biegi na orientację to rodzaj wyścigu, w którym zadaniem uczestników jest zdobycie wszystkich przewidzianych punktów kontrolnych a następnie dotarcie do mety w najkrótszym możliwym czasie. Do dyspozycji biegaczy pozostaje mapa i kompas. Ta dyscyplina sportowa wywodzi się ze Skandynawii, gdzie biegi na orientację uprawiane są niemal od 120 lat.
Sport zyskał ogromną popularność na całym świecie, nie wyłączając także Polski. Zawodnicy z naszego kraju niejednokrotnie zasłużyli się w historii biegów na orientację, zdobywając tytuły mistrzów świata i Europy.

Podczas The World Games 2017 uczestnicy startujący w biegach na orientację będą mierzyć się na trzech różnych dystansach:

Sprint, który podziwiać będzie można w samym centrum Wrocławia
Średni dystans, który rozgrywać się będzie w trzebnickim Lesie Bukowym oraz na obszarze Parku Zdrojowego,
– Sztafeta sprinterska, którą śledzić będziemy w malowniczych okolicach Pergoli

Bule

Bule to jeden z najprostszych sportów na świecie, który jednocześnie zyskał wielką popularność w każdym zakątku globu. Gra nie wymaga zaawansowanych przygotowań i może się odbywać praktycznie wszędzie. Brak tu również obostrzeń co do wieku uczestników, dlatego bule stanowią świetną rozrywkę dla całej rodziny! Jeśli w tym terminie nocujesz we Wrocławiu, rozważ zabranie dzieci na tę emocjonującą rozgrywkę!

Gra w bule wywodzi się z czasów antycznych. Przez setki lat stale ewoluowała i zyskiwała coraz więcej entuzjastów. Szczególnym sentymentem do buli pałają Francuzi, którzy uczynili tę dyscyplinę swoim narodowym sportem. Obecnie Światowa Federacja Petanque zrzesza ponad 600 tysięcy zawodowych graczy z 70 różnych państw.

Podczas Wrocławskich Igrzysk zorganizowane zostaną trzy różne rodzaje gry w bule. W pięknych okolicznościach przyrody, w pobliżu okazałych zabudowań Pergoli, zawodnicy będą rywalizować w następujących dyscyplinach:

– Pétanque, gdzie rzucane bile mają 8 cm średnicy
– Lyonnaise, gdzie rzuca się bilami o średnicy od 9 do 11 cm
– Raffa, gdzie wybija się bile przeciwnika a swoje ustawia jak najbliżej specjalnej misy

Fistball

Fistball to swoisty mix siatkówki i tenisa, stanowiący świetną propozycję aktywnego spędzania czasu. Co interesujące, gra jest starsza od obu wymienionych dyscyplin sportowych – mecze fistballu rozgrywano już w starożytnym Rzymie. Ta widowiskowa rozrywka prowadzona jest na przedzielonym siatką boisku, na którym rywalizują dwa pięcioosobowe zespoły. Ich zadaniem jest przebijanie piłki nad siatką przy pomocy pięści bądź otwartej dłoni.

Podczas The World Games 2017 odbędą się rozgrywki drużynowe mężczyzn na których podziwiać można występy reprezentacji z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Argentyny i Brazylii. Mecze odbędą się na Polach Marsowych przy Stadionie Olimpijskim.

Ju-Jitsu

Ju-Jitsu to tradycyjna japońska sztuka walki, która kieruje się zasadą “minimum wysiłku, maksimum skuteczności”. Jej techniki są szeroko stosowane w wielu treningach samoobrony. Z Ju-Jitsu korzystają także wojskowi i policjanci. Celem tej sztuki walki jest neutralizacja energii ataków przeciwnika poprzez stosowanie odpowiedniej kombinacji chwytów, bloków i kontrataków.

Igrzyska we Wrocławiu dostarczają nam okazji do obejrzenia widowiskowych pokazów Ju-Jitsu w trzech systemach technicznych:

– Fighting
– Duo-system
– Ne-Waza

Szczególne szanse na zwycięstwo w Ju-Jitsu mają Polacy, którzy zdobyli cztery medale podczas poprzedniej edycji The World Games organizowanej w Cali, w Kolumbii. Odznaczyli się także wygraniem klasyfikacji medalowej ubiegłorocznych mistrzostw świata rozgrywanych w hali Orbita we Wrocławiu.

Wszystkie konkurencje w ramach zawodów Ju-Jitsu odbędą się na terenie hotelu GEM przy ulicy Mianowskiego.

Kajak Polo

Kajak Polo to emocjonująca gra wodna podczas której dwa rywalizujące ze sobą zespoły kajakarzy starają się umieścić piłkę (ręką bądź przy pomocy wiosła) w specjalnie przygotowanej bramce. Drużyny składają się pięciu osób. Tradycyjny mecz Kajak Polo składa się z dwóch trwających po 10 minut połówek.

Rozgrywki Kajak Polo podczas The World Games 2017 odbędą się na terenie zmodernizowanego basenu Orbita przy ulicy Wejherowskiej. To jedynie pół godzinki spacerem od Hotelu Europejskiego!

Karate

Niezwykle popularna sztuka walki, która wypracowała sobie miano najbardziej klasycznej japońskiej techniki walczenia. Karate jest niezwykle dynamicznym i zróżnicowanym w formie widowiskiem, dzięki czemu po wielu latach sztukę walki ostatecznie zaliczono do dyscyplin olimpijskich.

Na gości TWG 2017 czekać będą występy na mistrzowskim poziomie rozgrywane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. W dyscyplinie funkcjonuje także podział na kategorie wagowe. Wszystkie zawody karate odbędą się w kompleksie hotelu GEM przy ulicy Mianowskiego.

Korfball

Korfball to gra, która powstała na początku XX wieku jako swego rodzaju projekt edukacyjny. Wymyślił ją holenderski nauczyciel wychowania fizycznego. Korfball to jeden z nielicznych sportów rozgrywanych przez koeadukacyjne drużyny. Na każdy skład przypada po czterech mężczyzn i cztery kobiety.

Rozgrywka przypomina połączenie piłki ręcznej z koszykówką. Zadaniem zawodników jest wrzucenie piłki do kosza drużyny przeciwnej, który zamontowany jest na specjalnym słupie. Grę docenia ogromne grono instruktorów fitness, nauczycieli w-fu oraz trenerów personalnych. Korfball uważany jest za świetne uzupełnienie codziennych ćwiczeń, dobrze sprawdzi się również w roli aktywnej rozrywki.
Podczas Igrzysk Nieolimpijskich we Wrocławiu rozegrane zostaną gry drużynowe w mieszanym składzie. Reprentacje, które wywalczyły sobie prawo do udziału w zawodach to:

– Polska – gospodarz turnieju, zawodnicy z naszego kraju zadebiutują na The World Games
– Holandia – obrońca tytułu
– Chiny – awans z Mistrzostw Świata z 2015 roku, reprezentacja z Chin zadebiutuje na The World Games
– Wielka Brytania – awans z Mistrzostw Świata z 2015 roku
– Australia – awans z Mistrzostw Świata z 2015 roku
– Niemcy – awans z Mistrzostw Świata z 2015 roku
– Tajwan – awans z Mistrzostw Świata z 2015 roku
– Beliga – awans z Mistrzostw Świata z 2015 roku

Turniej Korfballowy odbędzie się w hali sportowej WKK Sport Center przy ulicy Czajczej.

Kręgle na World Games 2017

Kręgle/Bowling

Każdego dnia na świecie setki milionów osób grywa w kręgle dla własnej przyjemności. W oficjalnych ligach startuje około dziesięciu milionów graczy a różnorodne zawody odbywają się nawet 40 razy w roku. W Polsce również staje się to coraz wyżej ceniona rozrywka – w miastach powstają nowe kręgielnie, niektóre z nich przeżywają istne oblężenia w wolne od pracy i nauki dni. Tradycyjna gra w kręgle polega na strąceniu kulą dziesięciu kręgli ustawionych w trójkąt. Zawodnicy dążą do sytuacji, w której wszystkie kręgle strącone zostają przy pomocy jednego tylko rzutu. Parkiet do gry ma wymiary 18 m długości oraz 1 m szerokości.

Podczas TWG 2017 rozegrane zostaną następujące zawody bowlingowe:

rozgrywki indywidualne (10 pionowych kręgli)
rozgrywki par mieszanych (10 pionowych kręgli)

Zawody odbędą się w kręgielni Skybowling usytuowanej w wieżowcu Sky Tower przy ulicy Powstańców Śląskich. Wstęp na zawody bowlingowe jest bezpłatny!

Lacrosse

Dynamiczna dyscyplina wymyślona przez Indian, obecnie narodowy sport Kanady. Lacrosse uważane jest za pierwowzór hokeja na lodzie. Na początku XX wieku sport ten zaliczono w poczet dyscyplin olimpijskich.

Rozgrywki w Lacrosse odbywają się na boisku z trawy. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Wszystko odbywa się przy użyciu specjalnej rakiety w kształcie trójkąta. Zawodnicy zgarniają piłkę z boiska i rzucają nią między sobą, wykonując jednocześnie widowiskowe, dynamiczne zwroty, podania i doskoki. Lacrosse to szybka, energiczna gra, której nie sposób przyglądać się obojętnie!

Podczas Igrzysk we Wrocławiu oczom widzów zaprezentują się następujące damskie drużyny Lacrosse: Polska – gospodarz turnieju, Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Japonia.

Latające dyski – ultimate frisbee

Gra wykorzystująca popularny dysk frisbee to połączenie koszykówki, piłki nożnej i ręcznej a także rugby. Niezwykle szybkie tempo gry i widowiskowe akcje sprawiają, że oglądanie meczu w ultimate frisbee staje się niezapomnianym przeżyciem.

Gra ma proste zasady i nie stawia trudności w opanowaniu podstaw, dlatego cieszy się wyjątkową popularnością wśród nowych graczy. Jej celem jest umieszczenie frisbee w polu punktowym przeciwnika przez jedną z dwóch siedmioosobowych drużyn. W meczu nie występują sędziowie, gdyż latające dyski to zawody, w których ogromne znaczenie mają zasady fair-play. Problematyczne kwestie rozwiązywane są od ręki przez samych zawodników.

Na The World Games 2017 zaprezentują się następujące drużyny ultimate frisbee:

Polska – gospodarz turnieju, Stany Zjednoczone, Kanada, Kolumbia, Australia oraz Japonia. Wszystkie zawody rozegrane zostaną na terenie Pól Marsowych usytuowanych przy Stadionie Olimpijskim.

Łucznictwo na World Games 2017 we Wrocławiu

Łucznictwo

Jedna z klasycznych dziedzin sportowych w której siła łączy się ze zręcznością i precyzją. Zawody łucznicze na The World Games we Wrocławiu odbędą się w trzech kategoriach:

– łuk goły (łucznictwo polowe)

– łuk bloczkowy (łucznictwo torowe)

– łuk refleksyjny (łucznictwo polowe)

Profesjonalni łucznicy zaprezentują się na terenie Parku Szczytnickiego oraz w okolicy Pergoli i Hali Stulecia. Aby ich zobaczyć, warto uprzednio zarezerwować nocleg w Hotelu Europejskim!

Published by: Adriana Siess