Jedna z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Wielki obraz (15 × 114 m) namalowany w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej eksponowany był we lwowskiej rotundzie do 1944 roku. Później zwinięta i ukryta w klasztorze.
Później, w czasach stalinowskich, na skutek „politycznych interpretacji dzieła” stała się delikatnie mówiąc – źle widziana. Po II wojnie światowej, w roku 1946 malowidło wraz z częścią zbiorów bibliotecznych lwowskiego Ossolineum , jako „Dar narodu ukraińskiego”, zostało przekazane Polakom. I tak trafiło do Wrocławia.
Zaprojektowana przez Ewę i Marka Dziekońskich modernistyczna rotunda była gotowa już w 1967 roku, to Panoramę Racławicką pokazano po raz pierwszy w roku 1985. Tak długo bano się „drażnić” Wielkiego Brata ze wschodu. Wielkie zasługi w przywróceniu do życia Panoramy położył Profesor Alfred Jahn – przewodniczący Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej.
Odwiedziło ją już około 10 milionów zwiedzających. Jak pisała Beata Maciejewska, ojcem sukcesu „Bitwy pod Racławicami” był Jan Styka, który zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka.