Book

01.04.2018


Weekend majowy 2018 – Hotel Europejski podpowiada, co poza coroczną 3-majówką będzie się działo we Wrocławiu! Zaplanuj nocleg i kupno biletów na wyjątkowo długi czas wolnyWeekend majowy w 2018 roku z Hotelem Europejskim będzie naprawdę długi. Jeżeli zaplanujemy sobie tylko 3 dni dodatkowego urlopu, będziemy mogli cieszyć się wolnym już od 28 kwietnia aż do 6 maja. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zaplanować wyjątkowy wypoczynek we Wrocławiu. Dowiedz się, co będzie się tu działo podczas długiego majowego weekendu, gdzie warto zaplanować nocleg i jak kupić bilety na najciekawsze wydarzenia we Wrocławiu!

Spis treści:
Bicie rekordu Guinnessa na Rynku
Kto zagości na Pergoli?
Atrakcje kulturalne
Bilety na najciekawsze wydarzenia – jakie są ceny i gdzie je kupić?
Nocleg w samym sercu miasta

Początek majówki 2018 we Wrocławiu, czyli bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa na Rynku. Zarezerwuj nocleg i bierz udział w niezwykłym muzycznym wydarzeniu!

Weekend majowy w 2018 roku rozpocznie się już 28 kwietnia, jednak tradycyjna inauguracja majówki na wrocławskim Rynku próbą pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa odbędzie się, jak co roku, 1 maja. Wówczas zgromadzą się tu tysiące gitarzystów z całego kraju, aby po raz kolejny odegrać sztandarową melodię z piosenki „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. W tym roku próba pobicia rekordu w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się już po raz szesnasty.

Po raz pierwszy gitarzyści z całej Polski zgromadzili się we Wrocławiu w 2003 roku. Wtedy jednak nie udało im się jeszcze pobić wcześniej ustanowionego rekordu. Po raz pierwszy rekord pobito w 2006 roku, gdy hit odegrało aż 1581 gitarzystów. Największa w historii liczba muzyków zgromadziła się jednak na Rynku wrocławskim w 2016 roku. Wówczas wrocławski Rynek pomieścił aż 7256 gitarzystów, którzy wspólnie odegrali wielki przebój lat 60.

W tym roku organizatorzy są niemal pewni, że znów uda się pobić rekord lub przynajmniej zbliżyć do wyniku z 2016 roku – zwłaszcza biorąc pod uwagę passę z ostatnich kilku lat. Wyniki od 2012 właściwie co roku oscylują w okolicach 7 tysięcy muzyków. Aby wziąć udział w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa, trzeba tylko mieć własną – lub pożyczoną – gitarę i znać pięć podstawowych akordów: C, G, D, A i E. Każdy początkujący gitarzysta może więc wziąć udział i wraz z tysiącami innych osób odegrać utwór Jimiego Hendrixa.

Impreza na Rynku związana z biciem Gitarowego Rekordu Guinnessa rozpocznie się 1 maja o godzinie 10:00. Po nim, o godzinie 12:00, rozpocznie się otwarty, niebiletowany koncert upamiętniający Ryszarda Riedla, wokalistę zespołu Dżem, którego 25. rocznicę śmierci przypadającą w 2019 roku Sebastian Riedel wraz z zespołem Cree postanowili uczcić już teraz. Wraz z zakończeniem koncertu na Rynku w całym mieście rozpoczną się liczne pozostałe imprezy majówkowe, w tym największy wrocławski festiwal, czyli tak zwana 3-Majówka.

Kto zagości podczas długiego majowego weekendu na corocznej wrocławskiej 3-Majówce na Pergoli?Hotel Europejski przedstawia rozkład koncertów

Podobnie jak Gitarowy Rekord Guinnessa na Rynku, również koncerty odbywające się podczas 3-Majówki na wrocławskiej Pergoli z pewnością przyciągną setki, jeśli nie tysiące imprezowiczów. W ramach tego największego wrocławskiego festiwalu możemy co roku zobaczyć występy największych gwiazd światowego formatu oraz posłuchać na żywo muzyki w ich wykonaniu. W zeszłym roku goście koncertów 3-Majówkowych mieli również wyjątkową szansę zobaczyć zespół The Cranberries, którego wokalistkę – Dolores O’Riordan – pożegnaliśmy na początku 2018 roku.

Koncerty na wrocławskiej 3-Majówce

Kto jednak wystąpi na Pergoli podczas tegorocznej majówki? Pełen rozkład nie jest jeszcze znany, lecz dotychczas swoją obecność potwierdziły między innymi gwiazdy takie jak:

 1. Kreator,
 2. The Dead Daisies,
 3. Perfect,
 4. Sinfonity,
 5. Ayo,
 6. Pidżama Porno,
 7. Nocny kochanek,
 8. Jelonek,
 9. Vader,
 10. Coma,
 11. Me and that man,
 12. Bokka,
 13. Krzysztof Zalewski,
 14. Organek,
 15. O.S.T.R.,
 16. Bass Astral x Igo,
 17. Miuosh Akustycznie,
 18. Kult,
 19. Dubioza Kolektiv,
 20. The Dumplings,
 21. Percival Schuttenbach „Wild Hunt Live”,
 22. Waglewski Fisz Emade,
 23. Grubson,
 24. Mikromusic,
 25. Kortez,
 26. Happysad,
 27. Ralph Kaminski.

Szykujesz się na majówkowy nocleg we Wrocławiu? Poznaj atrakcje kulturalne podczas długiego majowego weekendu 2018

We Wrocławiu podczas długiego majowego weekendu 2018 nie zabraknie również licznych atrakcji kulturalnych. W tym czasie będziemy mogli wybrać się do teatru, opery czy nawet do teatru muzycznego na przedstawienia teatralne, spektakle muzyczne, operowe oraz baletowe. Zapoznajmy się więc bliżej z ofertą kilku najciekawszych centrów kultury we Wrocławiu na ostatnie dni kwietnia i początek maja 2018 roku!

Opera Wrocławska – nie tylko Shakespeare

Weekend majowy 2018 w Operze Wrocławskiej rozpoczną dwa wieczory ze spektaklami inspirowanymi najszerzej chyba znanym dziełem Williama Shakespeare’a, a mianowicie „Romeem i Julią”. W repertuarze Opery znajdziemy bowiem włoskojęzyczną operę „I Capuletti e i Montecchi” Vincenzo Belliniego w reżyserii Krystiana Lady oraz balet „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa wyreżyserowaną przez Jacka Tyskiego. Spektakle odbędą się odpowiednio 28 i 29 kwietnia, czyli w poprzedzające długi majowy weekend sobotę i niedzielę. „I Capuletti e i Montecchi” rozpocznie się w sobotę o godzinie 19:00, a na „Romea i Julię” Opera Wrocławska zaprasza w niedzielę na godzinę 18:00.

Na popołudnie 3 maja w Operze Wrocławskiej zaplanowano jedno z wydarzeń przygotowanych z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W Święto Konstytucji 3 Maja na scenie zobaczymy spektakl przygotowany we współpracy z Operą Lwowską „Krakowiacy i Górale”. Muzykę do libretta Wojciecha Bogusławskiego napisał Jan Stefani, będący na przełomie XVIII i XIX wieku dyrygentem polskiej Opery Narodowej. To muzyczne widowisko, balansujące na pograniczu opery i wodewilu, wystawiono po raz pierwszy w marcu 1794 roku, czyli na krótko przed trzecim rozbiorem Polski i utratą przez nasz kraj niepodległości aż na 123 lata. Dziś, po upływie wieku od jej odzyskania, możemy zobaczyć je po raz kolejny – tym razem w reżyserii Barbary Wiśniewskiej.

Teatr Polski we Wrocławiu – „Okno na parlament”

Teatr Polski nie przedstawił jeszcze swojego repertuaru na maj 2018. Pod koniec kwietnia, czyli podczas weekendu poprzedzającego w tym roku wyjątkowo długą majówkę, będziemy mogli tu zobaczyć przedstawienie „Okno na parlament”. Spektakl ten, oparty na komedii Raya Cooneya, wyreżyserowany został przez zmarłego na początku lutego tego roku reżysera teatralnego i aktora filmowego, a także artystę kabaretowego, Wojciecha Pokorę. Choć bez wątpienia był on znany przede wszystkim ze swoich ról filmowych między innymi w „C.K. Dezerterach” czy „Przygodach psa Cywila”, warto zapoznać się również z jego dorobkiem jako reżysera teatralnego. Dziesiątki wznowień „Okna na parlament” na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu stanowią dowód na to, jak doceniona została ta sztuka zarówno przez krytyków, jak i widzów.

Wrocławski Teatr Współczesny – surrealistyczny weekend

Na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznego wyjątkowo długiego weekendu majowego aż dwa surrealistyczne spektakle. Pierwszym z nich będzie performatywne czytanie „Zakupu z dostawą na miejsce” Tymoteusza Karpowicza, na które teatr zaprasza nas 29 kwietnia, w niedzielę, o godzinie 18:00. Tragikomiczny spektakl osadzony w realiach lat 60. i 70. XX wieku, poruszający między innymi zagadnienie zdrady małżeńskiej odbędzie się na tak zwanej Małej Scenie, w budynku przy ul. Rzeźniczej.

5 i 6 maja na Scenie na Strychu zobaczymy sztukę „Zamek” opartą na powieści Franza Kafki pod tym samym tytułem. Spektakl ten pozwoli nam się zanurzyć w świecie pełnym hierarchiczności i zasad, z których nie sposób się uwolnić, a jednocześnie nie ma możliwości, aby trzymać się ich wszystkich jednocześnie. Sobotnie przedstawienie rozpocznie się o godzinie 19:00, a niedzielne o 18:00. Zarezerwuj więc czas wolny podczas pobytu w hotelu i odwiedź Wrocławski Teatr Współczesny!

Teatr Muzyczny Capitol – weekend z „Frankensteinem”

Podczas długiego majowego weekendu 2018 w Teatrze Muzycznym Capitol będziemy mogli wybrać się aż na pięć pokazów spektaklu opartego na XIX-wiecznej powieści Mary Wollstonecraft Shelley „Frankenstein”. W przygotowaniu musicalowej wersji tej znanej chyba wszystkim historii wzięli udział między innymi współautorzy innego hitu Capitolu, czyli „Mistrza i Małgorzaty”. Usłyszymy tu więc po raz kolejny kompozycje muzyczne Piotra Dziubka z tekstami Rafała Dziwisza i będziemy mogli podziwiać scenografię zaprojektowaną przez Damiana Styrnę. Recenzje krytyków nie pozostawiają złudzeń – to dzieło, funkcjonujące na pograniczu horroru i czarnej komedii, jest z pewnością jednym z bardziej spektakularnych, jakie kiedykolwiek przyszło nam oglądać na scenie Teatru Muzycznego Capitol. Takiej szansy nie można więc przegapić.
Spektakle „Frankensteina” podczas weekendu majowego odbędą się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol w następujących terminach:

– w sobotę 28 kwietnia o 18:00,
– w niedzielę 29 kwietnia o 17:00,
– w piątek 4 maja o 19:00,
– w sobotę 5 maja o 18:00,
– w niedzielę 6 maja o 17:00.

Atrakcje kulturalne na majówce 2018 we Wrocławiu

Bilety na najciekawsze wydarzenia majówki 2018 we Wrocławiu – Hotel Europejski podpowiada, jakie są ceny i gdzie kupić wejściówki

Ceny biletów na wrocławskie wydarzenia podczas majówki 2018 oscylują od naprawdę okazyjnie niskich do stosunkowo wysokich – zwłaszcza, jeśli zamierzamy wybrać się na trzy dni pełne koncertów na Pergoli i Hali Stulecia w ramach 3-Majówki. Za karnet jednodniowy na 3-Majówkę zapłacimy bowiem 80 złotych, za karnet dwudniowy – 130 złotych, a za karnet na wszystkie trzy dni – 165 złotych. Pamiętajmy jednak, że wstęp na Rynek podczas bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa i wydarzeń towarzyszących takich jak między innymi koncert Sebastiana Riedla z zespołem Cree jest bezpłatny. Bilety na koncerty 3-Majówkowe kupimy zarówno na oficjalnej stronie wydarzenia, jak i w sieciach salonów Empik, Saturn oraz MediaMarkt. Są one również dostępne w serwisach BiletIn, BiletyNa, TicketMaster czy eBilet.

Bilety na spektakle operowe czy teatralne kupimy bezpośrednio w kasie wybranego przez nas miejsca. Możemy także dokonać zakupu lub rezerwacji przez stronę internetową danej instytucji zgodnie z jej regulaminem. Nie zapomnijmy jednak zwrócić uwagi na warunki odbioru zakupionego biletu czy zakupu biletu zarezerwowanego. W niektórych przypadkach konieczne będzie wcześniejsze odebranie go z kasy, podczas gdy w innych możliwe jest samodzielne wydrukowanie zakupionego biletu. Nie wszystkie placówki kulturalne prowadzą także rezerwację biletów dla klientów indywidualnych.

Za bilet na musical „Frankenstein” w Teatrze Muzycznym Capitol zapłacimy – w zależności od wybranego miejsca – od 35 do 150 złotych. Ceny biletów na spektakle w Operze Wrocławskiej zaczynają się od 50 złotych. Bilety normalne na sztukę „Okno na parlament” w Teatrze Polskim kosztują, również w zależności od miejsc, od 25 do 50 złotych, a za bilet ulgowy zapłacimy tu od 15 do 40 złotych. Bilety na spektakle Wrocławskiego Teatru Współczesnego sprzedawane są w standardowych cenach i kosztują 32 złote za bilet normalny i 24 złote za bilet ulgowy z zaznaczeniem, że bilety ulgowe przysługują tu uczniom i studentom do 26. roku życia, a także emerytom i rencistom.

Rynek we Wrocławiu - to tutaj odbędzie się bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa

Nocleg w samym sercu Wrocławia podczas długiego majowego weekendu 2018 – dlaczego warto wybrać centrum? Zalety zarezerwowania noclegu w Hotelu Europejskim

Planując pobyt we Wrocławiu podczas długiego majowego weekendu i skorzystanie z oferty kulturalnej czy imprezowej na majówkę 2018, nie zapomnijmy o wybraniu odpowiedniego miejsca na nocleg. Chcąc nocować w centrum miasta, ale nie w samym hałaśliwym Rynku, w sąsiedztwie głośnych barów i klubów czynnych do późnej nocy, warto zdecydować się na jeden z hoteli położonych w okolicy Dworca Głównego PKP. Znajdziemy tu bowiem najbardziej reprezentatywne hotele naszego miasta, które spełniają swoją rolę niemal nieprzerwanie od kilkudziesięciu, a nawet ponad stu lat!

Hotel Europejski, znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego, położony jest około 5 minut spacerem od Dworca. Jednocześnie w 10-15 minut dotrzemy tu spokojnie pieszo do Rynku, aby móc cieszyć się wszystkimi zapewnianymi nam tam przez miasto atrakcjami majówkowymi. Z łatwością dotrzemy stąd też tramwajami linii 2 czy 4 z przystanku Arkady Capitol do Hali Stulecia i sąsiadującej z nią Pergoli, która w dniach 1-3 maja stanie się muzycznym centrum Wrocławia. Również fani kulturalnych wydarzeń podczas majowego weekendu bez kłopotu w kilka minut dotrą stąd do położonego tuż obok Teatru Muzycznego Capitol, a w kilkanaście do nieco bardziej oddalonych, lecz wciąż znajdujących się w odległości mniejszej niż kilometr teatrów Polskiego czy Współczesnego, a także do Opery Wrocławskiej.

Ponadto niezależnie od obranego przez nas kierunku, każdy ze spacerów do jednego z wyżej wymienionych celów umilą nam z pewnością piękne, zabytkowe kamienice, których w tych okolicach nie brakuje, a także liczne architektonicznie zachwycające gmachy, jak choćby ponad 80-letnia siedziba Banku Zachodniego WBK, znajdująca się na rogu Rynku i Placu Solnego. Ten modernistyczny wieżowiec do dziś posiada jedną z nielicznych w Polsce wciąż działającą windę paciorkową, zwaną windą typu „paternoster” – od przypominającego różaniec sznura, dzięki któremu bez przerwy się porusza. W drodze na koncerty 3-Majówkowe miniemy również dzisiejszy gmach Urzędu Wojewódzkiego, znajdujący się obecnie przy Placu Powstańców Warszawy. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury okresu III Rzeszy. Budynek wznoszono bowiem w latach 1939-1945 jako gmach dla najwyższych władz miejskich. Prowizorycznie wykończony w 1945 roku został on ostatecznie wyremontowany i otynkowany w początku lat 50. i od tego czasu stanowi siedzibę władz wojewódzkich.

Published by: Adriana Siess