Book

17.07.2019


Panorama Racławicka – dlaczego warto ją zobaczyć?Panorama Racławicka, udostępniona zwiedzającym przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, stanowi jedno z największych dzieł malarstwa polskiego na przestrzeni dziejów. Sama w sobie jest zarówno niezwykłym przykładem wyprzedzenia epoki przez wizjonerskie umysły, jak i świadectwem chwalebnego kawałka historii, o którym wiedzę powinni mieć wszyscy Polacy. Nic więc dziwnego, że już od wielu lat jest ona obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty zwiedzającego Wrocław.

Spis treści:
Historia powstania obrazu
Informacje dla zwiedzających
Wyjątkowa wycieczka

Wrocławski hotel Europejski przedstawia historię powstania Panoramy Racławickiej, czyli obrazu przedstawiającego Bitwę pod Racławicami

Panorama Racławicka to obraz ukazujący przebieg bitwy, która miała miejsce 4 kwietnia 1974 roku pod Racławicami, kiedy to oddziały powstańców pod dowództwem Tadeusza Kościuszki (1746–1817) stanęły do walki z wojskiem rosyjskim. W bitwie wzięli udział żołnierze ochotniczych formacji pieszych, tworzonych przez pospolite ruszenie, uzbrojeni w kosy – zwani potocznie kosynierami. Wojska te formowane były jako oddziały pomocnicze, istniejące tylko w wyniku braku dostatecznej ilości broni palnej w szeregach polskich. Ich obecność na polu walki miała jednak zasadnicze znaczenie dla wyniku bitwy. Sam dowódca w kluczowym momencie zdecydował się poprowadzić szarżę około trzystu kosynierów na oddział rosyjski, uzbrojony w armaty. Rosjanie z początku zlekceważyli zagrożenie, a gdy zdali sobie sprawę ze swego błędu było już za późno – nie pomogły nawet armaty. W rezultacie przegrali bitwę, a szarża kosynierów przeszła do historii jako genialny ruch jednego z większych polskich wodzów wojennych oraz symbol odwagi i siły sprawczej prostych ludzi.

Bitwa pod Racławicami

Dzieje obrazu autorstwa wielu wybitnych malarzy

Otwarcie wystawy miało miejsce 5 czerwca 1894 roku – w chwili pisania artykułu mija dokładnie 125 lat od tamtego momentu. Prace nad obrazem zajęły niemal rok całemu zespołowi artystów, kierowanemu przez uznanego lwowskiego malarza Jana Stykę (1858–1925), w ścisłej współpracy z jednym z najlepszych ówczesnych ekspertów w dziedzinie balistyki – Wojciechem Kossakiem (1856–1942). W poczet twórców dzieła należy zaliczyć również takie osoby jak: Włodzimierz Tetmajer (odpowiedzialny za namalowanie strojów ludowych), Teodor Axentowicz i Zygmunt Rozwadowski (sceny balistyczne), Tadeusz Popiel i Ludwik Boller (krajobraz), Michał Sozański oraz uczeń Jana Matejki – Wincenty Wodzinowski (postać Tadeusza Kościuszki). Sam Wojciech Kossak namalował m.in. konia dowódcy, a Jan Styka gromadę chłopów zdobywających armaty.

Z początku była prezentowana we Lwowie, w wybudowanej specjalnie w tym celu rotundzie w Parku Stryjskim, będącym dla mieszkańców Ukrainy lwowskim odpowiednikiem warszawskich Łazienek. W czasie II wojny światowej uległa częściowemu uszkodzeniu w wyniku bombardowań. Przed dalszą dewastacją uchroniło ją przeniesienie do klasztoru bernardynów. Po wojnie władzom polskim udało się odzyskać część cennych dzieł sztuki od ZSRR. W ten sposób obraz trafił do Wrocławia. Długi czas przeleżał jednak w ukryciu, jako dzieło niewygodne politycznie – władze nie chciały eksponować największego w historii zwycięstwa Polaków nad Rosjanami ze względu na ideę polsko-radzieckiej przyjaźni, którą wpajano wtedy społeczeństwu. Dopiero 14 czerwca 1985 roku, po niemal 50 latach przechowywania w niezbyt dobrych warunkach, po gruntownej konserwacji, dzieło doczekało się ponownego odsłonięcia. Wśród osób, które od tamtej pory zdecydowały się ją podziwiać, znaleźli się królowie Holandii i Belgii, a nawet papież Jan Paweł II.

Ciekawostki techniczne

Wymiary dzieła są naprawdę imponujące. Namalowano je bowiem na płótnie żaglowym o wymiarach 15 na 120 metrów (z czego powierzchnia użyta do malowania wynosi 15 na 114 metrów). Płótno użyte do stworzenia dzieła zostało sprowadzone z Belgii w kilkunastu kawałkach, które następnie starannie zszyto i rozpięto na specjalnie przygotowanej przez wiedeńską firmę Gridla stalowej konstrukcji. Waga samej farby, użytej do gruntowania, to 750 kg. Specjalna makieta oraz sam pomysł wystawiania obrazu w okrągłym budynku dają wrażenie realizmu i trójwymiarowości. Łatwo stwierdzić, że twórcom zależało na tym, aby widz oglądający obraz doświadczył złudzenia, jakoby znalazł się nagle pośrodku pola bitwy. Efekt ten jak najbardziej udało im się osiągnąć. Trudno oprzeć się stwierdzeniu, że dzieło stanowi jedną z wczesnych prób wprowadzenia wirtualnej rzeczywistości na salony świata, z zastosowaniem ówczesnej formy przekazu, jaką było malarstwo.

Hotel Europejski we Wrocławiu przedstawia najważniejsze informacje dla zwiedzających Panoramę Racławicką. Dowiedz się wszystkiego o cenach biletów, godzinach otwarcia i czasie zwiedzania

Dla gości naszego hotelu, chcących zobaczyć Panoramę Racławicką, przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji dotyczących m.in. cen biletów, godzin otwarcia i czasu zwiedzania wystawy. Można ją oglądać w muzeum sztuki we Wrocławiu, które stanowi oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego. Znajduje się ono przy ulicy J.E. Purkyniego 11, niedaleko wrocławskiej Starówki, niecałe 2 km od naszego hotelu. Można dotrzeć tam z niego komunikacja miejską lub wybrać się na spacer zachwycającym szlakiem, który doprowadzi Cię do celu w zaledwie kilkanaście minut. Recepcja służy informacją odnośnie dostępnych połączeń, w razie potrzeby zwróć się również do nas z prośbą o wydrukowanie mapy dojścia do ważniejszych wrocławskich zabytków.

Bilety

Bilet normalny kosztuje 30 zł, natomiast za ulgowy zapłacisz 23 zł. W cenie biletu ulgowego muzeum prowadzi również sprzedaż biletów rodzinnych dla dwojga dorosłych z dzieckiem w wieku 7–15 lat. Posiadacze biletów na Panoramę Racławicką są uprawnieni do darmowego wstępu na wszystkie wystawy stałe Muzeum Narodowego, Muzeum Etnograficznego i Muzeum Czterech Kopuł przez okres trzech miesięcy od daty odwiedzenia Panoramy. Jest to więc wspaniała możliwość zapoznania się z imponującą ofertą muzealną Wrocławia za niewielkie pieniądze.

Godziny otwarcia

Panorama Racławicka w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) jest dostępna codziennie, w godzinach 8.00–19.30. W pozostałych miesiącach możemy ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00–16.30, z wyjątkiem soboty, kiedy wystawa jest czynna godzinę dłużej, bo do 17.30. Pierwszy seans z przewodnikiem rozpoczyna się pół godziny po otwarciu, a ostatni pół godziny przed zamknięciem.

Czas zwiedzania

Na zwiedzanie należy przeznaczyć troszkę ponad pół godziny. W tym czasie osoba oprowadzająca wycieczki zapozna Was szczegółowo z historią kryjącą się za powstaniem Panoramy Racławickiej, a także zwróci uwagę na poszczególne jej elementy, objaśniając zawiłości technik malarskich i wzbogacając Waszą wiedzę solidną dawką ciekawostek związanych z tym dziełem.

Zwiedzanie w języku obcym

Muzeum jest bardzo dobrze przygotowane na przyjmowanie obcokrajowców. Dla zwiedzających obcojęzycznych przygotowano audioprzewodniki w kilkunastu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim, duńskim, greckim, chorwackim, japońskim, koreańskim, chińskim, a nawet esperanto.

Wyjątkowa wycieczka dla gości naszego hotelu

Serdecznie polecamy odwiedzenie Panoramy Racławickiej każdemu z gości naszego hotelu. Jesteśmy dumni, znajdując się w pobliżu tak wielkiego dzieła i mogąc gościć osoby zainteresowane sztuką, która od niemal 125 lat zachwyca największych znawców malarstwa z całego świata. Zobaczenie obrazu i jego wyjątkowej aranżacji oraz poznanie wyjątkowej historii powstania tego dzieła to punkt obowiązkowy wycieczki do Wrocławia – nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca!

Published by: Adriana Siess