Hotel Europejski  @ Google Maps
Hotel Europejski @ Facebook.com
Hotel Europejski @ Instagram.com

Aktualności

< > menu
07-09-2017

Festiwal Muzyczny Wratislavia Cantans

Wybitny brytyjski dyrygent John Eliot Gardiner będzie wielką gwiazdą wrześniowego festiwalu Wratislavia Cantans. Ale nie jedyną. W gmachu NFM i wielu innych wrocławskich wnętrzach wystąpią czołowe zespoły muzyki dawnej. 52. edycja potrwa od 7-17 września we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

POWRÓT    ULISSESA

 

     Już od wielu, wielu lat nastrój smutku związany z końcem wakacji miesza się w moim życiu z nastrojem ekscytacji towarzyszącej zawsze w pierwszych dniach września wszystkim melomanom za sprawą Festiwalu Wratislavia  Cantans. Nie jestem w tym odosobniony. Wiem to od wielu, zaprzyjaźnionych już, Gości festiwalu,  spotykanych  w hotelowej recepcji, w kawiarni  lub restauracji.

 

    Tegoroczny 52. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL  IM. ANDRZEJA MARKOWSKIEGO – WRATISLAVIA  CANTANS  nosi tytuł  „ Recitar cantando”, czyli  „Deklamacja i śpiew”. Tytuł sygnalizuje rozszerzenie formuły programowej i wskazanie muzycznego terytorium, na które festiwal wkracza. Chodzi o operę. W tym roku świat obchodzi 450. rocznicę urodzin włoskiego kompozytora Claudia Monteverdiego. Na otwarcie Wratislavii Cantans przygotowano więc perłę barokowej muzyki wokalno – instrumentalnej, czyli „ Il ritorno d’Ullise in patria”  , a dyrygować będzie sam sir John Eliot Gardiner!!! 

     Opera powstała na zamówienie jednego z teatrów weneckich, wystawiono ją w okresie karnawału. Później zapomniano o tym dziele, aż do początków XX wieku. Treść opery oparta jest na wątkach z „Odysei” Homera.  

( 7 i 8 września ; godzina 19.00; Narodowe Forum Muzyki; Sala Główna)

     Mistrzostwo włoskiej polifonii renesansu i baroku będziemy podziwiać za sprawą fantastycznych kompozytorów tego okresu. Na festiwalu wystąpi znakomity francuski zespół instrumentów dawnych „ Le Concert Spirituel” prowadzony przez Herve Niqueta – dyrygenta i klawesynistę.

( 15 września; godzina 19.00; kościół  p.w. św. Marii Magdaleny)

 

     Ciekawie zapowiada się finał festiwalu poświęcony twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta.  Jego przedostatnia opera  „ La clemenza di Tito” powstała w ciągu dwóch miesięcy i uświetniła koronację Leopolda II na króla Czech. Wystąpią soliści oraz sławny w całym świecie zespół muzyki dawnej z Rosji – Orkiestra i Chór Music – Aeterna!!!

( 17 września; godzina 19.00; Opera Wrocławska)

 

     – Nie zamierzam zmieniać Wratislavii Cantans w festiwal operowy, jego esencją pozostanie muzyka oratoryjna, ale chcemy się rozwijać – powiedział dziennikarzom Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu – moją rolą jest harmonijne wzbogacanie repertuaru o dzieła mniej znane, a godne popularyzowania.

 

     Program 52. edycji festiwalu jest bardzo bogaty i  interesujący. Czeka nas jedenaście dni muzycznie „ świątecznych”!!!

 

                                           Hotelowy  Bywalec

 

Wybitny brytyjski dyrygent John Eliot Gardiner będzie wielką gwiazdą wrześniowego festiwalu Wratislavia Cantans. Ale nie jedyną. W gmachu NFM i wielu innych wrocławskich wnętrzach wystąpią czołowe zespoły muzyki dawnej, jak English Baroque Soloist, Il Giardino Armonico, Accademia Bizantina, Le Concert Spirituel i La Fenice. 52. edycja potrwa od 7-17 września we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

We wrześniu 2005 roku dyrektorem generalnym festiwalu został Andrzej Kosendiak. Na jego zaproszenie funkcję dyrektora artystycznego przyjął znakomity angielski dyrygent Paul McCreesh. Następnie, w 2013 roku, stanowisko dyrektora artystycznego objął wybitny włoski dyrygent i intstrumentalista, Giovanni Antonini.

Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Każdego roku ponad trzydzieści tysięcy osób słucha koncertów festiwalu w radiu dzięki transmisjom Programu Drugiego Polskiego Radia, w tym wydarzeń nadawanych w całej Europie w ramach European Broadcasting Union (EBU).

 

PROGRAM

Czytaj więcej