Rezerwuj

29.07.2022


24. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu-prezentacja różnorodności i bogactwa kulturowego24. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu-prezentacja różnorodności i bogactwa kulturowego

„Simcha” w języku hebrajskim oznacza „radość”. Festiwal Simcha to radosne świętowanie i odkrywanie bogactwa kultury żydowskiej. Na ciekawy program wrocławskiego festiwalu składają się koncerty muzyki żydowskiej, seanse filmowe, jarmark, na którym można spróbować dań kuchni koszernej. To również prezentacja rękodzieła, warsztaty taneczne i językowe.

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha rozpoczyna się w sobotę 30 lipca i potrwa do

5 sierpnia. Tradycyjnie miejscem festiwalu będzie Synagoga Pod Białym Bocianem przy ulicy Pawła Włodkowica 7 oraz inne miejsca znajdujące się w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu.

Motyw przewodni Festiwalu Kultury Żydowskiej we Wrocławiu

W tym roku motywem przewodnim festiwalu żydowskiego będzie historia i życie Żydów zamieszkujących Kresy Wschodnie – obszary dawnej Rzeczypospolitej teraz znajdujące się na terytoriach Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Organizatorom festiwalu zależy na owocnym budowaniu dialogu międzykulturowego oraz rozpowszechnianiu wiedzy o fascynującej kulturze i tradycji żydowskiej. Wspólnie spędzony czas zabawy podczas koncertów i obcowania z kulturą żydowską ma szerzyć idee szacunku dla różnorodności kulturowej. Szacunek do przeszłości oraz podążanie ku nowym nurtom i formom wyrazu kulturowego stanowi jedno z oblicz festiwalowych prezentacji.

Synagoga Pod Białym Bocianem – jedno z miejsc festiwalowych prezentacji

Synagoga znajduje się w miejscu szczególnym dla Wrocławia. Jest to Dzielnica Czterech Wyznań będąca symbolem tolerancji  i wielokulturowości mieszkańców Wrocławia. W 2019 r. obchodziła 190. rocznicę powstania. Pomysłodawcą wzniesienia centralnej synagogi na Śląsku był w 1790 r. hrabia Karl von Hoym. Początkowo pomysł blokowano, ale w końcu gmina żydowska zleciła wykonanie projektu synagogi  wspaniałemu architektowi Karolowi Ferdinandowi Langhansowi.

Okazały klasycystyczny gmach synagogi powstał przy ul. Antoniego 35, gdzie kiedyś działała gospoda Pod Białym Bocianem (prawdopodobnie stąd pochodzi jej nazwa). W 1929 r. w setne urodziny została odrestaurowana i wyposażona w elektryczne oświetlenie oraz centralne ogrzewanie. Pozostawała własnością konserwatywnych Żydów do 1943 roku. Gmina liczyła wówczas ponad 22 tys. wyznawców i stanowiła trzecią co do wielkości gminę w ówczesnych Niemczech. Podczas wojny bliskie sąsiedztwo kamienic uchroniło ją przed spaleniem. Hitlerowcy urządzili w niej magazyn zrabowanego mienia oraz warsztat samochodowy. Plac przed synagogą stał się miejscem zbiórek Żydów deportowanych do obozów zagłady. W latach 60. została zamknięta przez władze komunistyczne. W 1996 roku wróciła w ręce wrocławskiej gminy żydowskiej. Gruntowne prace remontowe przywróciły dawną świetność bożnicy. Niedawno oddano do użytku wspaniale wyremontowane podziemia synagogi i rytualną łaźnię (mykwę). To jeden z najstarszych i nielicznych tego rodzaju obiektów oraz jedyny obiekt w skali światowej, który łączy funkcje rytualne i wystawiennicze. Współcześnie Synagoga Pod Białym Bocianem oprócz miejsca praktyk religijnych jest prężnie działającym ośrodkiem kultury żydowskiej we Wrocławiu.

Początki festiwalu Simcha

Uczestnicy wydarzeń festiwalowych przybywający do Wrocławia mogą skorzystać z gościnnych progów Hotelu Europejskiego. Ciekawa oferta tego hotelu w centrum Wrocławia proponuje komfortowe noclegi w eleganckich wnętrzach oraz wyśmienite posiłki w Restauracji Europejskiej. Hotel znajduje się niedaleko (kilkunastominutowy spacer) od Dzielnicy Czterech Wyznań stanowiącej główny ośrodek wydarzeń festiwalu Simcha.

Zarówno gmach Hotelu Europejskiego, jak i festiwal Simcha od lat stanowią integralną część wizerunku Wrocławia. Kultura żydowska jest zresztą nierozerwalnie związana z historią miasta i całego regionu, a jej celebrowanie to dla wielu miejscowych i przyjezdnych coś więcej niż tylko ciekawa atrakcja. Hotel Europejski, pamiętający czasy największej świetności miasta, do której rozkwitu istotnie przyczynili się wrocławscy Żydzi, to idealne miejsce na kilkudniowy pobyt we Wrocławiu połączony ze świętowaniem bogatej kultury żydowskiej.

Początek festiwalowego święta 30 lipca o godz. 10:00 to Śniadanie Izraelskie w formie piknikowej w Ogrodzie Muzeum Etnograficznego. Menu na śniadanie przygotuje Wege Roots. Spotkanie piknikowe to możliwość skorzystania z warsztatów kaligrafii języka hebrajskiego dla dzieci. Dorośli będą mogli sprawdzić swoje zdolności na warsztatach plastycznych. Będzie też okazja do nauki tańców żydowskich. Wstęp wolny dla wszystkich gości.

Wspaniałe koncerty w ramach festiwalu żydowskiego we Wrocławiu

Wieczorową porą na scenie festiwalowej w Synagodze Pod Białym Bocianem odbędzie się kilka ciekawych koncertów. W pierwszym dniu czeka nas koncert zespołu Kommuna Lux z Odessy – gangsta folk po raz pierwszy zagości na festiwalu. Pierwszy dzień jest wyjątkowy dzięki możliwości uczestnictwa publiczności w fascynującej ceremonii hawdali. To tradycyjny żydowski rytuał rozdzielenia czasu świątecznego od czasu powszedniego na zakończenie Szabatu (stanowiącego pamiątkę cyklu stworzenia świata i wyprowadzenia Izraelitów z niewoli egipskiej będący dniem świątecznym).

W następnych dniach wystąpią: Yaron Trio, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kinder Yorn oraz Magda Brudzińska i Piotr Baron z towarzyszącym im Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem.

Niezwykłe spotkania autorskie w programie wrocławskiego festiwalu

Rozmowy będą dotyczyć tematyki żydowskiej. W Auli Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego będzie można wziąć udział w spotkaniu z Mirą Krum-Ledowską autorką książki „Królewna z kukurydzy”. Spotkanie odbędzie się
2. sierpnia. Kolejnego dnia ciekawe spotkanie z laureatem prestiżowej Nagrody Bookera Dawidem Grosmanem. Rozmowa będzie toczyć się wokół książki

  1. ”Wchodzi koń do baru”, która odbiła się szerokim echem wśród czytelników i krytyków. Miejscem spotkania będzie Klubokawiarnia Mleczarnia przy ul.

Włodkowica 7. 4. sierpnia gościem kolejnego spotkania literackiego będzie Rafał Hetman autor interesującej książki „Izbica, Izbica” opisującej tragiczne losy żydowskich mieszkańców małego miasteczka na Lubelszczyźnie.

Nowość i tradycja na tegorocznym festiwalu żydowskim

Niesamowita forma słuchowiska jest współcześnie mało znana. Powrót do tradycji słuchowisk radiowych, które zbierały przy odbiornikach całe rodziny to nowa propozycja w programie festiwalu. Wśród muzyki z okresu dwudziestolecia międzywojennego możemy posłuchać dialogów znanych artystów tych czasów. Spotkamy się Adamem Astonem, Michałem Waszyńskim, Tamarą Łempicką oraz Januszem Korczakiem.

Warsztaty językowe na festiwalu stały się już tradycją. Czekają na wszystkich chętnych chcących poznać język jidysz, hebrajski czy ladino (język judeohiszpański). Każdego wieczoru można wziąć udział w seansach filmowych o tematyce żydowskiej, część z nich odbędzie się dzięki współpracy z Ambasadą Izraela.

Na większość wydarzeń festiwalowych wstęp jest wolny. Obowiązujące bilety są do nabycia w serwisie Ticketmaster, w sieci sklepów Media Markt, Centrum Informacji Turystycznej (ul. św. Antoniego 8) oraz w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Festiwal Simcha choćby na weekend

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha to interesujące wydarzenie dla turystów spędzających wakacje we Wrocławiu. Dla tych, którzy nie mają za wiele czasu, sobotnio-niedzielny wypoczynek we Wrocławiu będzie szczególnie cenny. Warto wziąć udział w wydarzeniach inaugurujących festiwal Simcha. Niedziela 31. lipca to dzień Jarmarku Żydowskiego. Na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem pojawią się wystawcy oferujący rękodzieło, produkty ekologiczne i smakołyki kuchni koszernej. Hotel Europejski, czyli idealny hotel na weekend we Wrocławiu, który znajduje się niedaleko atrakcji festiwalowych, będzie doskonałym wyborem i miejscem komfortowego wypoczynku.