Rezerwuj

20.02.2019


Wybierasz się na bal maskowy we Wrocławiu? Nie zapomnij o rezerwacji nocleguBale maskowe odbywające się we Wrocławiu i wielu innych miejscach nieodłącznie kojarzą się z szalonym okresem karnawału. Jeśli marzysz o tym, żeby choć raz przeżyć w tym czasie niezapomnianą noc jak z filmu, zarezerwuj nocleg w Hotelu Europejskim i spędź szalony weekend w Mieście Stu Mostów. Dobra rozrywka i kontakt z innymi ludźmi poprawiają samopoczucie i pozytywnie nastrajają. I właśnie tak warto zacząć kolejny rok! Aby znaleźć propozycję odpowiadającą swoim oczekiwaniom i doskonale się bawić, sprawdźcie, jak powinien wyglądać idealny bal i jak się do niego przygotować.

Spis treści:
Kilka słów o karnawale
Impreza o wyjątkowym charakterze
Gdzie się udać na bal?
Czego nie może zabraknąć?
Zespół czy DJ?
Bufet
Jak się przygotować do zabawy?
Kreacja dla niej i dla niego

Dlaczego podczas karnawału organizowane są bale maskowe? Hotel Europejski we Wrocławiu wyjaśnia

Karnawał to czas, kiedy zarówno we Wrocławiu, jak i w wielu innych miejscach na świecie odbywają się liczne bale karnawałowe. Za początek okresu hucznych zabaw uznaje się Święto Trzech Króli, czyli dzień szóstego stycznia. Barwny orszak królewski rozpoczyna wyjątkowy czas, który ściśle łączy się z nadejściem Nowego Roku przynoszącego nadzieję na wiele pozytywnych zmian. W takich okolicznościach wręcz nie wypada się nie bawić. Jakie są początki tej tradycji w Polsce? Hotel Europejski odpowiada!

Geneza karnawału w Polsce

Tradycja karnawału w Polsce liczy setki lat. Trudno określić, kiedy dokładnie zaczęła się kształtować, ale z pewnością duży wpływ na jej rozwój miała szlachta. Dziś nie świętujemy już tak hucznie jak robili to nasi przodkowie, a wynika to ze zmiany obyczajowości i rozluźnienia ściśle przestrzeganych niegdyś zasad panujących w okresie następującego po karnawale Wielkiego Postu. To właśnie z nim wiąże się geneza karnawału. Wielki Post narzuca bowiem powstrzymanie się od hucznych zabaw, powzięcie postanowień oraz redukcję ilości spożywanych pokarmów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ściśle przestrzegano także zakazu spożywania mięsa przez 40 dni poprzedzających nadejście Wielkanocy. To było główną przyczyną pojawienia się karnawału, który etymologicznie nawiązuje właśnie do łacińskiego carnem levāre – „mięso usuwać” bądź caro, vale – „żegnaj mięso”. Miał to być czas, w którym szlachta zamierzała się najeść i wybawić na zapas, żeby dóbr tych nie brakowało podczas okresu poprzedzającego Wielkanoc. Karnawał na polskim gruncie rodził się zatem głównie z powodów rozrywkowych. Jednak nie znaczy to, że idea była całkowicie oderwana od pobudek, które pojawiały się w wielu europejskich tradycjach, gdzie karnawał miał zwiastować dorodny rok. Wiele tańców i wykonywanych podczas zabawy podskoków miało owocować w plonach. Panowało przekonanie, że im wyższe skoki w okresie zimowego zastoju, tym wyżej urośnie zboże. Jak w tym wszystkim pojawiła się tradycja bali maskowych?

Maska karnawałowa i róża

Wyjątkowy charakter balu maskowego

Bale maskowe bywają nazywane także maskaradami. Zawdzięczamy je kolorowej kulturze włoskiej. To właśnie tam, pojawiły się po raz pierwszy huczne imprezy, których uczestnicy zakrywali twarze specjalnymi karnawałowymi maskami oraz przywdziewali atrakcyjne kostiumy. Taka forma zabawy była znana już w średniowieczu, a największą popularnością cieszyła się na przełomie wieków średnich i renesansu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tradycja ta ma korzenie rytualno-magiczne, a nawet bywa wiązana z religijnymi obrzędami. Idea została bowiem zaczerpnięta z licznych procesji religijnych, które stanowiły formy ludowych obrzędów o rozmaitym charakterze. Na polskim gruncie tradycja ta silnie wiąże się z barwnymi procesjami, które odbywały się (i dalej się odbywają) w Święto Trzech Króli. To właśnie dlatego szósty stycznia uznawany jest za początek karnawału. Za kolebkę tego typu zabawa uznawana jest Wenecja.

Współcześnie bal maskowy ma charakter głównie rozrywkowy. Nie kryją się za nim pobudki rytualne czy religijne. Stanowi za to okazję do wyjątkowej zabawy w oryginalnej aurze. Cechuje go przywdziewanie kolorowych i wymyślnych kostiumów oraz atrakcyjnych wizualnie masek, które zasłaniają twarze. Dzięki nim można się na chwilę wcielić w inną rolę i oderwać od rzeczywistości. To właśnie dlatego zabawa karnawałowa jest tak wyjątkowa i wprowadza w jedyny w swoim rodzaju nastrój.

Gdzie się wybrać na bal maskowy we Wrocławiu? Zanim podejmiesz decyzję, nie zapomnij o rezerwacji noclegu

Każdy, kogo interesują bale maskowe we Wrocławiu, znajdzie odpowiednią ofertę w licznych restauracjach i klubach muzycznych. Jeżeli dopisuje pogoda, maskaradzie może towarzyszyć kulig. A jeśli nie interesują was tego typu zorganizowane imprezy, możecie urządzić własną zabawę karnawałową w gronie najbliższych znajomych. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę, szukając zaplanowanych eventów? Poniżej znajdziecie podpowiedzi.

Co powinno się znaleźć na balu?

Odpowiedź na pytanie o to, co powinno się znaleźć na zabawie karnawałowej, będzie podobna jak w przypadku wielu innych imprez. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o masce i przebraniu, bo to właśnie one wyróżniają ten wieczór spośród innych. Na każdej maskaradzie powinien być odpowiednio przygotowany catering. Jedzenie ma duże znaczenie, nie tylko ze względu na walory smakowe, choć te oczywiście również mogą wpłynąć na poziom naszego zadowolenia. Posiłki powinny być smaczne, ale przede wszystkim energetyczne. Jedzenie nie powinno być zbyt tłuste i ciężkie. Niekorzystnie wpłynie to na kondycję gości. Idealnie sprawdzą się posiłki z chudego mięsa, wysokobiałkowe, a jednocześnie małokaloryczne. Bardzo dobrym pomysłem mogą się okazać energetyczne sałatki warzywne i owocowe, które dodadzą witalności i wigoru, co sprawi, że przez całą noc zachowamy siły i ochotę na szalone tańce. Jeśli mowa o karnawale, to oczywiście nie można nie wspomnieć o napojach, również tych alkoholowych. Pyszne wino, szampan, różnego rodzaju nalewki, a dla panów tradycyjna wódka lub whisky, to zestaw obowiązkowy. Każdy bal maskowy powinien odznaczać się odpowiednim nastrojem, który buduje dobrze zaaranżowane oświetlenie. W zależności od rodzaju i klimatu imprezy, a także wystroju sali, może ono przybierać rozmaity charakter. Zawsze jednak dobrze sprawdza się oświetlenie regulowane. W przypadku imprez o bardziej klubowym charakterze dobrze sprawdzi się tradycyjna dyskotekowa kula, która doda sali energicznego nastroju. Bale, które nawiązują do estetyki bardziej stonowanej i wykwintnej, wzorujące się na średniowiecznych ucztach czy weneckich maskaradach, doskonale idą w parze z ręcznymi dekoracjami świetlnymi. Bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju lampiony, abażury, świece. Muzyka to oczywiście element, którego nie może zabraknąć. Każda impreza to przede wszystkim tańce. Pytanie, jaka forma będzie najlepsza – muzyka na żywo czy DJ?

Czarna ozdobna maska balowa

Zespół czy DJ?

Muzyka to bardzo istotny element każdej imprezy. To dzięki niej możemy tańczyć na parkiecie do rana. W przypadku każdego balu, pojawia się ten sam dylemat: czy powinien grać zespół lub orkiestra, co pozwoli cieszyć się muzyką na żywo, czy lepiej postawić na DJ-a? Obydwa rozwiązania mają swoje mocne strony i pewne wady. Muzyka grana na żywo i kontakt z realnymi muzykami to zawsze wyjątkowy nastrój i wyjątkowy smaczek. Odtwarzanie muzyki z nagrania nie ma tak wyjątkowego charakteru. Wszak płyt możemy słuchać wszędzie, w każdym miejscu i na co dzień. Nie każdego dnia obcujemy za to z muzyką na żywo. Kapela składa się z muzyków, którzy muszą posiadać talent i pewne umiejętności, a to zawsze stanowi dodatkową wartość. Jednak zespół na balu wiąże się z pewnymi minusami. W zdecydowanej większości przypadków, należy liczyć się z droższymi biletami wstępu na bal. Kapela to zdecydowanie większe koszty dla organizatora niż w przypadku zatrudnienia DJ-a. To drugie rozwiązanie ma także pewną przewagę nad zespołem. To przede wszystkim różnorodność muzyki oraz praktycznie nieograniczone możliwości jej selekcji, podczas gdy zespół może zagrać jedynie te numery, których się nauczył. Muzyk posiada ograniczenia artystyczne. Bal z oprawą muzyczną przygotowywaną przez DJ-a zazwyczaj jest zatem tańszy i bardziej różnorodny.

Bufet

Jedzenie to bardzo ważny element każdej imprezy – bez względu na to, czy wybieramy się na event zorganizowany przez specjalistów, czy planujemy domówkę. Zostało już powiedziane, że jednym z czynników, które wpłynęły na ukształtowanie się karnawału na polskim gruncie, był zamiar najedzenia się na zapas przed zbliżającym się Wielkim Postem. Posiłki mają zatem znaczenie nawet w wymiarze symbolicznym. Oczywiście chodzi o to, aby stanowiły swoistą ucztę smakową. Jednak na tym nie mogą kończyć się wymagania wobec jedzenia. Jak już zasygnalizowaliśmy, ich zadaniem jest regeneracja sił i zachowanie witalności, aby móc przetańczyć całą noc. Nie mogą zatem być ciężkie, co zachęcałoby raczej do siedzenia przy stole, a nie do tańca. Idealną formą posiłku karnawałowego są na przykład szaszłyki drobiowe. Można je podawać z ryżem lub dowolną kaszą i dodatkiem warzyw. Uwielbiasz tłuste mięso? Nie jest ono wskazane, ale jeśli wystąpi jako dodatek, a nie główne danie, na pewno nie zaszkodzi. W końcu jest karnawał. Sałatka z boczkiem to świetny pomysł. Najlepiej przygotować ją na bazie roszponki z pomidorkami koktajlowymi i ogórkiem. Bardzo dobrze sprawdzą się też ryby, szczególnie tuńczyk lub łosoś. Można z nich przygotować atrakcyjną i zdrową sałatkę lub podać w postaci bardziej wykwintnego dania, jak np. roladki z tuńczykiem i szpinakiem. Idealnym pomysłem są także kompozycje na bazie owoców. Sok z nich dodaje energii i zapewnia siły na długie godziny tańca. Przekąski warzywne również są mile widziane na każdej imprezie.

Masz już pomysł na bal maskowy i noclegi zarezerwowane we Wrocławiu? Sprawdź, jak się przygotować do imprezy

Jeżeli w karnawale nie zamierzacie poprzestać na jednym balu maskowym połączonym z weekendem spędzonym we Wrocławiu, lecz chcecie spędzić ten czas w sposób aktywny, szalejąc na parkiecie do białego rana, warto się do tego przygotować. Nasze ciało może być zastane, szczególnie po świątecznych smakołykach. Taniec to świetna rozrywka, ale wymaga dysponowania zarówno kondycją, jak i sprawnością ruchową. Warto zatem zadbać o swoją formę. Ćwiczenie kondycji wydaje się najważniejsze. W tym celu warto biegać, chodzić na pływalnie albo po prostu na długie spacery, które również pomogą nam zwiększyć wydolność płuc i rozruszają nasze ciało. Gimnastyka to dobry sposób na uelastycznienie mięśni i ścięgien. Wystarczy ćwiczyć dziesięć minut dziennie, żeby poczuć znaczną różnicę. Stretching jest bardzo pożądany przed długimi tańcami. Rozluźni on nasze ścięgna, umożliwi szerszy zakres ruchów i wzmocni stawy. Jeżeli zadbamy o elastyczność ciała i kondycję odpowiednio wcześnie, przygotujemy się do całonocnej zabawy. Jak jednak zachować się w dniu zabawy? Czy przed jej rozpoczęciem pościć, czy może wręcz przeciwnie? Najlepiej zachować metodę złotego środka. Nie warto się głodzić przed imprezą, bo możemy się okazać zbyt osłabieni. Jednak zbytnie przejedzenie się, może wykluczyć możliwość posmakowania tych wszystkich pyszności, które znajdą się na stole. A co z kreacją?

Kobieta w czarno-czerwonej karnawałowej masce

Kreacja dla niej i dla niego

Kreacja to wreszcie to, co wyróżnia bal maskowy spośród innych form rozrywki karnawałowej. W wyborze odpowiedniego przebrania można poczuć pełną swobodę i nie czuć się skrępowanym jakimikolwiek wymogami. Warto popuścić wodze fantazji. W przypadku kobiet, które cenią stonowany kostium, bez przesadnej wymyślności, dobrze sprawdzi się długa i wytworna suknia oraz tradycyjna maska zasłaniającą jedynie część twarzy. Można wybierać spośród kreacji tematycznych. Dużym powodzeniem cieszą się stroje nawiązujące do kultury egipskiej, do stylu hiszpańskiego czy mody lat dwudziestych. Coraz częściej można zaobserwować kreacje filmowe, jak strój Catwoman czy Wonder Woman. Modne stają się też maski malowane na ciele. Jest to stylistyka, która wywodzi się z tradycji Halloween, ale coraz częściej pojawia się na karnawałowych balach. Zazwyczaj maski takie nawiązują do tematyki śmierci. W przypadku panów najbardziej popularne są kostiumy superbohaterów jak Superman, Deadpool, Batman czy Wolverine. W przypadku tematyki historycznej popularnością cieszą się motywy nawiązujące do kultury starożytnego Rzymu czy postaci Napoleona Bonapartego, ale też do lat 20. XX wieku i postaci słynnego gangstera Ala Capone. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni i tego, jak lubicie się bawić. Życzymy zatem udanego karnawału!