Rezerwuj

09.08.2022


Ethno Jazz Festival – koncert nieznanej muzyki Krzysztofa KomedyEthno Jazz Festival – koncert nieznanej muzyki Krzysztofa Komedy

Wrocław jest miastem, w którym co roku odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, przyciągających gości z całej Polski. W 2016 roku otrzymał zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Wśród wielu działań zachęcających do obcowania ze sztuką i kulturą od 2006 roku w kalendarzu interesujących wrocławskich wydarzeń na stałe zagościł Ethno Jazz Festival. To propozycja dla osób, które cenią wyjątkową muzyczną jakość. Co roku w cyklu znakomitych koncertów, zgodnie z zamierzeniem twórców festiwalu, jest odkrywana i prezentowana muzyka etniczna i jazzowa. Na festiwalowych scenach niezmiennie goszczą zarówno wielkie sławy (m.in. multiinstrumentalista Richard Bona, Jose Feliciano, jedna z najsłynniejszych pieśniarek świata Cesaria Evora, trębacz smoothjazzowy Chris Botti), jak i mniej znani artyści. To wspaniałe święto muzyki, podczas którego jazz spotyka się z fascynującym folklorem rozmaitych zakątków świata.

Niezwykła historia odnalezienia rękopisów

Jeden z ciekawszych koncertów tegorocznego cyklu Ethno Jazz Festival zaprezentuje grupa Piotr Schmidt Quartet. Będzie to po raz pierwszy wykonywany we Wrocławiu wyjątkowy projekt Komeda Unknown 1967. Podczas pobytu w niemieckim Baden-Baden w październiku 1967 r. Krzysztofa Komeda stworzył fantastyczne kompozycje z cyklu jazz i poezja „Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna”. Było to ostatnie dzieło Komedy przed wyjazdem do Ameryki, będące szczególnym pożegnaniem z Europą.

Kiedy Krzysztof Komeda przebywał już w Kalifornii, płyta została wydana, przez producenta Joachima Ernsta Berendta. Komeda stworzył więcej utworów, niż zawierała płyta. Kompozytor prosił, by zamieniono niektóre utwory, na co nie zgodził się producent.

Mogłoby się wydawać, że nieznane kompozycje przepadły bezpowrotnie. Jednak podczas kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy przeprowadzanej w Bibliotece Narodowej w Warszawie odnaleziono 6 rękopisów z muzyką kompozytora, które nie znalazły się na ostatniej europejskiej płycie.

Doskonała interpretacja muzyki genialnego jazzmana

Krzysztof Komeda uważał płytę „Moja słodka europejska ojczyzna” za najlepszą w całej swojej twórczości. Jej producent stwierdził:„Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii”.

Jakie losy spotkały odnalezione kompozycje Krzysztofa Komedy? Muzyk Piotr Schmidt znany trębacz postanowił ocalić od zapomnienia wspaniałą muzykę kompozytora. Opracował i zaaranżował muzykę. Wraz ze swoim zespołem Piotr Schmidt Quartet stworzył niewiarygodne i zgodne z klimatem muzyki Komedy dzieło. W ramach Ethno Jazz Festival będzie można wsłuchać się w dźwięki fantastycznego projektu Komeda Unknown 1967. Koncert odbędzie się 29 września w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze.

To znakomita okazja dla miłośników twórczości jazzmana, znających doskonale jego dzieła, na odkrycie jego nowych-starych kompozycji. Na wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić z tej okazji stolicę Dolnego Śląska, czekają hotele na starym mieście. We Wrocławiu koncerty Ethno Jazz Festiwalu odbywają się w Synagodze Pod Białym Bocianem, bądź w Starym Klasztorze. Oba miejsca położone są blisko Rynku, dlatego warto wybrać wygodny hotel w tym rejonie. Hotel Europejski z pewnością zaoferuje gościom komfortowe warunki.

Zarys życiorysu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego

Krzysztof Komeda Trzciński urodził się w 1931 r. w Poznania. Od dziecka marzył, by zostać pianistą, jak ojciec, znany muzyk Wojciech Trzciński. Lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat, a jako 8 latek został przyjęty do poznańskiego konserwatorium. Był najmłodszym uczniem, którego kiedykolwiek przyjęto do tej
placówki. Wojna pokrzyżowała jego plany edukacyjne. Nie chciał jednak porzucać nauki i po przeprowadzce do Częstochowy pobierał lekcje u mieszkające w tamtejszym getcie nauczycielki. Mógł ją odwiedzać dzięki specjalnej przepustce. Po wojnie kontynuował naukę w szkole muzycznej. Po maturze wybrał studia medyczne
i ukończył je, zostając lekarzem laryngologiem.

W latach 50. w Polsce pojawiła się i stawała się coraz popularna muzyka jazzowa, potępiana przez komunistyczne władze. W tym czasie Krzysztof Trzciński postanowił przyjąć pseudonim artystyczny Komeda. Podobno podczas dziecięcych zabaw w „wojnę” jako dowódca napisał na swoich drzwiach „Komeda” zamiast „Komenda” i tak powstał jego przydomek. Komeda zafascynowany nowymi brzmieniami muzyki jazzowej założył pierwszą w Polsce grupę „Komeda Sextet” grającą „ modern jazz”, nurt odchodzący od wykonywania amerykańskich standardów.

Kariera muzyczna Krzysztofa Komedy

Bardzo zdolny pianista Krzysztof Komeda jako samouk w dziedzinie kompozycji zaczął tworzyć niezwykle piękne i liryczne kompozycje do spektakli baletowych i teatralnych. W 1958 r. rozpoczął przygodę z muzyką filmową, dzięki której zyskał sławę.

Zaczynał od muzyki do etiudy „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego. Napisał muzykę do 70 filmów, takich jak np. „Niewinni czarodzieje”, „Do widzenia, do jutra”, „Nóż w wodzie”, „Jutro premiera”, „Prawo i pięść”, „Niekochana”, „Ręce do góry”.

Od początku kariery kompozytora muzyki filmowej zaprzyjaźnił się Jerzym Skolimowskim i Romanem Polańskim. Do większości filmów Polańskiego właśnie on napisał muzykę. Na jego zaproszenie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć pracę nad muzyką do filmu Polańskiego „Dziecko Rosemary”. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu przyniosła mu wielki rozgłos w Hollywood. Wydawałoby się, że kariera światowego twórcy muzyki filmowej jest dla niego otwarta. Jednak stało się inaczej. Podczas pobytu w domu Romana Polańskiego udał się na spacer z goszczącym tam również Markiem Hłasko. Doszło do nieszczęśliwego wypadku. Po kilku miesiącach w kwietniu 1969 Krzysztof Komeda zmarł. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Koncert Komeda Unknown 1967 we Wrocławiu – niespotykana okazja dla fanów muzyki jazzowej

Miłośników niezwykłego talentu przedwcześnie zmarłego Krzysztofa Komedy z pewnością ucieszy uczestnictwo w koncercie Komeda Unknown 1967. Miejsce koncertu Stary Klasztor przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1 we Wrocławiu jest niesamowite. W XIII wieku mieścił się tu klasztor dominikanek. To fascynujące i
bardzo stylowe miejsce, gdzie dźwięki muzyki będą tworzyły niespotykany klimat podczas koncertu. Bilety na koncert są dostępne w serwisach www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.eventim.pl, www.ebilet.pl,
www.kupbilecik.pl,
www.biletyna.pl


Dla uczestników koncertu doskonałym miejscem noclegowym będzie Hotel Europejski,
elegancki hotel w centrum Wrocławia.