Rezerwuj

12.08.2022


Koncert Muzyki Filmowej – The music of Hans Zimmer & John Williams & Ennio MorriconeKoncert Muzyki Filmowej – The music of Hans Zimmer & John Williams & Ennio Morricone – muzyka fantastycznych kompozytorów zabrzmi w Hali Stulecia we Wrocławiu

Na miłośników kina i muzyki czeka wspaniałe wydarzenie muzyczne, podczas którego będą mogli wsłuchiwać się w dźwięki najlepszych i najbardziej znanych ścieżek dźwiękowych w dotychczasowej historii kina.

Kompozytorzy, których muzyka zostanie zaprezentowana na koncercie, otrzymali 83 nominacje do Oscara w kategorii najlepsza muzyka filmowa, zdobywając łącznie 13 statuetek. Skomponowali muzykę do setek filmów i zapisali się na zawsze w historii genialnych twórców filmowych.

Koncert będzie miał miejsce 4 października w Hali Stulecia we Wrocławiu, stanowiącej unikatowy obiekt architektury wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe miejsce na wyjątkowy Koncert Muzyki Filmowej wielkich twórców.

To znakomita okazja, by odwiedzić Miasto Stu Mostów. Spędzić weekend na podziwianiu licznych atrakcji miasta, a pobyt zakończyć prawdziwą ucztą dla koneserów muzyki. Na przyjezdnych czekają wspaniałe hotele na weekend. Wrocław to miejsce z szeroką bazą noclegową. Doskonałym wyborem będzie Hotel Europejski, hotel w centrum Wrocławia. Komfortowe warunki i świetne zaplecze gastronomiczne, znakomita lokalizacja będą w stanie spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających gości.

Istotna rola muzyki w filmie

Kino nigdy nie było nieme. Pierwsze filmy były pozbawione ścieżki dźwiękowej, dialogi aktorów widownia czytała na planszach pojawiających się na ekranie między ujęciami. W trakcie pokazów wykonywano muzykę na żywo. Najczęściej projekcji towarzyszył muzyk grający na pianinie, tak zwany taper. Muzyk, grając, opierał się na
znajomości filmu oraz na wspaniale opanowanej sztuce improwizacji. Czasami przy większych produkcjach pisano partytury na całą orkiestrę. Pierwszy film dźwiękowy „Śpiewak z jazzbandu” powstał w Stanach Zjednoczonych w 1927 roku. W miarę postępu technologii rejestracji i odtwarzania dźwięku pojawiało się coraz więcej udźwiękowionych filmów.

Rola muzyki w filmie jest niezwykle istotna. Nie jest ona tylko dodatkiem do ruchomego obrazu. Buduje nastrój, często wyraża to, czego nie jest w stanie zrobić obraz. Podkreśla dramaturgię i emocje, właściwe do danej sceny filmowej. Poprzez odpowiednie nasilenie, dynamikę i rodzaj dźwięków komentuje wydarzenia na ekranie. Muzyka filmowa silnie wpływa na widzów, którzy czasami nie do końca są w stanie docenić, jak wielką rolę odgrywa.

Ennio Morricone – jeden z najwyżej cenionych kompozytorów w dziejach kina

Wrocławski Koncert Muzyki Filmowej nie mógłby się odbyć bez zaprezentowania bogatego dorobku włoskiego kompozytora. Zmarły w 2020 r. Ennio Morricone był kompozytorem, którego muzyka głęboko dociera do emocji, wzrusza, zachwyca, intryguje i nigdy nie pozostaje bez zauważalnego wpływu na obrazy przedstawiane w filmie. Stworzył muzykę do ponad 500 filmów i seriali. Często podkreślał, że za każdym razem stara się zapewnić komponowanej przez niego muzyce autonomiczny byt. Muzyka miała zachować zamysł reżysera i jednocześnie podnosić wartość obrazu. Początek kariery i coraz większa popularność Morricone to jego współpraca z Sergio Leone, reżyserem westernów. Po serii spaghetti westernów Morricone stał się bardzo znanym i rozchwytywanym twórcą.

Niezapomniana muzyka z filmów: „Misja”, „Cinema Paradiso”, „Dawno temu w Ameryce”, „Nietykalni”, ”Frantic”, „Malena”, „Nienawistna ósemka” (Oscar za muzykę) to tylko bardzo mały wycinek z długiej listy kompozycji Ennio Morricone.

Kompozytor zawsze tworzył muzykę ponadczasową. Od lekkich i melodyjnych aranżacji przechodził czasami do muzyki eksperymentalnej. Bogactwo pomysłów, środków, melodii to prawdziwe świadectwo geniuszu Ennio Morricone, które będziemy mogli podziwiać w trakcie Koncertu Muzyki Filmowej.

John Williams – kompozytor najbardziej kultowego motywu wszechczasów

Amerykański kompozytor, wybitny dyrygent i pianista jest jednym z najbardziej utytułowanych i cenionych twórców muzyki w Hollywood. Zaczynał jako muzyk sesyjny współpracujący ze znanym kompozytorem Henrym Mancinim w wytwórni 20th Century Fox Orchestra. Pierwsze samodzielne kompozycje obejmowały liczne programy telewizyjne i seriale. Prawdziwy rozgłos przyniósł mu soundtrack do filmu Stevena Spielberga „Szczęki”. Współpraca z reżyserem była bardzo owocna, pracowali razem przy 33 filmach, takich jak np. „Indiana Jones”, „E.T.”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” czy kręcona w Polsce „Lista Schindlera”.

Muzyka do wszystkich części „Star Wars” przyniosła Williamsowi wielką sławę, a motyw „Marszu imperialnego” zagościł na dobre wśród hitów muzyki filmowej.

Przez ponad 60 lat Williams stworzył muzykę do ponad 100 filmów.

Jest zdobywcą 5 Oscarów muzycznych, przy 46 nominacjach. Laureat Złotych Globów, nagrody BAFTA oraz Critic’s Choice.

Styl muzyczny Johna Williamsa jest niezwykle eklektyczny i neoromantyczny. Często inspiruje się kompozycjami Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa, Ryszarda Wagnera. Muzyka tego niezwykle wszechstronnego kompozytora zabrzmi na Koncercie Muzyki Filmowej we wrocławskiej Hali Ludowej.

Hans Zimmer twórca niezapomnianej muzyki filmowej

To najmłodszy z trójki kompozytorów, których utwory będą zaprezentowany na festiwalu. Niemiecki kompozytor po studiach muzycznych w Londynie rozpoczął współpracę ze znanym twórcą Stanley’em Myersem, który stał się jego mentorem i przyjacielem. Nauczył się od niego tworzenia muzyki orkiestrowej niezbędnej przy komponowaniu muzyki filmowej. Od momentu nominacji do Oscara za muzykę do filmu „Rain man” stał się sławny. Jest autorem muzyki do znanego chyba wszystkim ”Króla lwa”. Późniejsze znane filmy, do których tworzył, to „Gladiator”, „Piraci z
Karaibów”, „Cienka czerwona linia”, „Helikopter w ogniu”, „Sherlock Holmes”, wszystkie części „Batmana” (reż. Christopher Nolan), „Interstellar”, „Dunkierka”. Zdobywca Oscara i licznych nominacji do tej nagrody, nagród BAFTA, Grammy, Złote
Globy. Muzyka Hansa Zimmera jest połączeniem brzmienia klasycznych instrumentów z elektronicznymi dźwiękami. Często jest bardzo podniosła, jednocześnie bardzo melodyjna i wpadająca w ucho.

Koncert Muzyki Filmowej- The music of Hans Zimmer & John Williams & Ennio Morricone – informacje

Ponad 100-osobowa Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Macieja Sztora zaprezentuje oryginalne partytury utworów muzycznych wymienionych kompozytorów. Wokalizy wykona Edyta Krzemień. Widowisko wzbogaci niesamowita projekcja świateł.

Koncert odbędzie się w 4 października o godz. 19:00 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Bilety na koncert dostępne są na: ebilet.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl.

Goście Hotelu Europejskiego dysponującego doskonałą ofertą, będą mogli łatwo trafić na koncert. Ten hotel w centrum Wrocławia położony jest blisko Dworca Głównego, gdzie wsiadając w autobus linii 145,146 lub tramwaj linii 2, po ok. 30 minutach znajdziemy się przy Hali Stulecia.