Rezerwuj

13.07.2023


Kulturalny Wrocław 2023: przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych



Wrocław – miasto pełne historii i kultury – w roku 2023 będzie prawdziwą mekką dla miłośników sztuki, muzyki, teatru i filmu. Stolica Dolnego Śląska oferuje całą gamę wydarzeń, które przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów z całego świata. Od lutego do grudnia Wrocław przypomina prawdziwy kulturalny festiwal, pełen wyjątkowych artystycznych przeżyć. Przedstawiamy wydarzenia, które warto odwiedzić w drugiej połowie roku. Zaplanuj city break we Wrocławiu i weź udział w jednym lub więcej licznych wydarzeń. Skorzystaj z oferty noclegowej Hotelu Europejskiego i ciesz się uczestnictwem w prestiżowych imprezach kulturalnych.

 

Festiwal Non Sola Scripta (2 lipca – 27 sierpnia)

Wrocław zaprasza na trzydziestą jubileuszową edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. W tym roku festiwal powróci, aby wypełnić dźwiękami malowniczy Ostrów Tumski, prezentując niezapomniane koncerty w każdą niedzielę od 2 lipca do 27 sierpnia. To niezwykłe wydarzenie muzyczne łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, tworząc serię koncertów o unikalnej formule programowej. Nazwa „Non Sola Scripta” wyraźnie oddaje ducha festiwalu – oprócz wykonania muzyki zapisanej w partyturze, ważnym elementem są improwizacje w różnych formach i konfiguracjach. W ramach festiwalu artyści przedstawiają zarówno klasyczne organowe kompozycje, jak i improwizacje, które mogą być wykonywane także na innych instrumentach przez wirtuozów.

 

Letnie Brzmienia (sierpień)

W dniach 18 i 19 sierpnia, dwudniowy festiwal Santander Letnie Brzmienia zawita do Wrocławia. Koncerty odbęda się na malowniczym Torze Partynice. Warto wspomnieć o imponującym line-upie artystów, którzy uczestniczą w tym wyjątkowym wydarzeniu. Na scenie pojawi się Natalia Kukulska, która objęła opiekę artystyczną nad pierwszą odsłoną międzypokoleniowego projektu o nazwie „BABIE LATO”. Na jednej scenie przedstawicielki różnych światów muzycznych, a w tym roku skupia się na współpracy z Bovską, Margaret, Zalią, Natalią Przybysz i Mery Spolsky. Oprócz świetnych wokalistekna scenie pojawią się także Mrozu, projekt „Zalewski śpiewa Niemena”, Vito Bambino, którego album „Poczekalnia” ukaże się z końcem kwietnia. Atrakcją wieczoru będzie z pewnością królowa dystansu i mistrzyni słowa, Kasia Nosowska. To będzie niezapomniane wydarzenie, które połączy unikalne style i brzmienia, dając jednocześnie wyraz artystycznej różnorodności i inspiracji dla fanów muzyki w każdym wieku.

 

Vertigo Summer Jazz Festival (1-31 lipca)

Vertigo Summer Jazz Festival to niepowtarzalna okazja do doświadczenia jazzu w różnorodnych przestrzeniach. Dźwięki muzyki rozbrzmiewają na pięknych plażach, urokliwych dachach, środkach komunikacji, luksusowych hotelach i zielonych parkach. Co tydzień koncerty zapraszają do Vertigo Jazz Club & Restaurant oraz na magiczną Wyspę Daliową we Wrocławiu. Podczas gdy większość teatrów, sal koncertowych i miejsc kulturalnych we Wrocławiu odpoczywa, Vertigo Summer Jazz Festival ożywia miasto, zapraszając słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż. To wyjątkowy czas, kiedy można odkrywać nie tylko emocje płynące z koncertów, ale także ukryte skarby całej przestrzeni miejskiej. Jazz, tradycyjnie kojarzony z zamkniętymi wnętrzami sal koncertowych, teraz wychodzi na ulice i łączy się z szeroką publicznością

 

Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (lipiec)

Festiwal Nowe Horyzonty to międzynarodowe wydarzenie filmowe organizowane corocznie we Wrocławiu. Festiwal powstał w 2001 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Ma duże znaczenie dla rozwoju kultury filmowej w Polsce, promocji niezależnych twórców oraz edukacji i rozwoju widzów o bardziej wymagającym guście filmowym. To wydarzenie, które przyciąga nie tylko lokalną społeczność filmową, ale również gości z całego świata, którzy chcą odkrywać nowe horyzonty w kinie. Głównym celem festiwalu jest prezentacja niezależnych, eksperymentalnych, artystycznych i niekonwencjonalnych filmów, które rzadko docierają do szerokiej publiczności w kinach komercyjnych. Podczas festiwalu prezentowane są filmy z różnych krajów, różnych gatunków i różnych długości. Obejmuje on pełnometrażowe filmy fabularne, dokumentalne, animacje, retrospektywy twórców, a także projekcje specjalne i pokazy plenerowe. Wydarzenie odbywa się w różnych miejscach we Wrocławiu, takich jak kina, teatry, sale widowiskowe i przestrzenie plenerowe. Warto podkreślić, że organizatorzy rekomendują gościom i publiczności miejsca noclegowe. Jednym z nich jest zabytkowy Hotel Europejski we Wrocławiu. Obiekt oferuje uczestnikom wydarzenia 15 proc. rabatu za swoje usługi.

 

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha (lipiec-sierpień)

Od 29 lipca do 4 sierpnia we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem trwać będzie Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. To jedyny w swoim rodzaju festiwal, który w duchu radości (simcha) promuje kulturę, tradycję i sztukę żydowską. Mieszkańcy i turyści mogą uczestniczyć w koncertach, warsztatach, wystawach i wykładach, poznając wielobarwną historię i dziedzictwo społeczności żydowskiej. W ramach wydarzenia odbędzie się również tradycyjny jarmark. Wokół rozbrzmiewać będą muzyka klezmerska, pieśni żydowskie w jidysz, jazzowe utwory inspirowane kulturą hebrajską. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Będzie można uczyć się kaligrafii, wziąć udział w warsztatach z języka hebrajskiego, warsztatach plastycznych czy tanecznych. W programie imprezy znajdują się słuchowiska, wykłady, pokazy filmowe i panele dyskusyjne. Będzie też można skosztować specjałów kuchni żydowskiej i dowiedzieć się, na czym polega koszerność.

 

Festiwal BuskerBus (sierpień)

Miłośnicy sztuki ulicznej i cyrku z całego świata czeka wspaniałe doświadczenie, które ożywi ulice Wrocławia. BuskerBus 2023 powraca do miasta, zapewniając mieszkańcom i turystom niezapomniane chwile pełne radości, emocji i niesamowitych występów artystycznych.

BuskerBus to jedno z najbardziej interdyscyplinarnych festiwali sztuki ulicznej na świecie. Jego głównym celem jest promocja teatru ulicznego i nowego cyrku oraz umożliwienie publiczności w każdym wieku wejścia w świat artystycznej magii. W trakcie trwania festiwalu, ulice Wrocławia zamienią się w wielki teatr, gdzie kreatywność i umiejętności artystów z różnych zakątków globu wypełnią przestrzeń miasta. Tegoroczne wydarzenie będzie przesiąknięte różnorodnością i unikalnością, dzięki zaproszeniu artystów reprezentujących różne style i kultury. Na festiwalu pojawią się komicy, akrobaci, żonglerzy, iluzjoniści i artyści z dziedziny cyrkowej oraz teatralnej, tanecznej i muzycznej. Ich talent, pasja i zaangażowanie zapewnią publiczności niesamowite wrażenia. Zarezerwuj pobyt w centrum miasta, wybierając hotel trzygwiazdkowy we Wrocławiu – Hotel Europejski.

 

wROCK For Freedom (wrzesień)

Na przełomie sierpnia i września Wrocław staje się miejscem, gdzie odbywają się koncerty w ramach wROCK For Freedom – festiwalu, który celebruje muzykę rockową i jednocześnie promuje wolność słowa i praw człowieka. W 2023 roku impreza odbędzie się 2 września w  Centrum Historii Zajezdnia na terenie dawnej zajezdni autobusowej. Publiczność będzie mogła posłuchać utworów gigantów polskiego rocka. Wystąpi Kult, zespół muzyczny założony w 1982 roku w Warszawie przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych grup muzycznych w Polsce, która zdobyła szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich muzyka jest często określana jako połączenie punk rocka, rocka alternatywnego i rocka awangardowego. Teksty utworów Kultu często są mocno zaangażowane społecznie, filozoficzne i odnoszą się do polityki, historii i kondycji społecznej. Pozostali uczestnicy to Pidżama Porno i Koniec Świata.

 

Wrocławski Festiwal Krasnoludków (wrzesień)

Wrocław jest również miastem, które z dumą prezentuje swoje unikalne symbole – krasnoludki. Wrocławski Festiwal Krasnoludków, który w tym roku odbędzie się w dniach 8-9 września, to czas, w którym miasto staje się miejscem pełnym zabawy i kolorowych atrakcji dla całych rodzin. Miasto zaprasza na jedną z największych imprez we Wrocławiu, stworzoną specjalnie z myślą o najmłodszych mieszkańcach. To niezwykłe wydarzenie, które przyciąga zarówno małych, jak i dużych uczestników, gwarantując wspaniałą zabawę i niezapomniane wspomnienia. W programie festiwalu czeka na Was wiele atrakcji. Rozpoczniemy od kolorowej i radosnej parady, w której krasnoludki i inne postaci z bajek przemkną przez ulice Wrocławia, tworząc wyjątkową atmosferę. Następnie czeka Was pasjonująca gra miejska, która pozwoli na aktywne odkrywanie miasta, rozwiązywanie zagadek i wspólne przeżywanie przygód. Nie zabraknie także wspaniałych spektakli teatralnych, które przeniosą Was w magiczny świat baśni i przygód. Aktorzy wystąpią w niezwykłych kostiumach, zapewniając nie tylko rozrywkę, ale również edukację i rozwijanie wyobraźni. A gdy nadejdzie wieczór, czas na silent disco!

 

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (wrzesień)

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans to prestiżowe wydarzenie muzyczne, które odbywa się od 1966 roku we Wrocławiu. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 7-17.09. To jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej i chóralnej w Polsce, który cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej. Jego głównym celem jest promowanie wysokiej jakości muzyki i prezentacja utworów w niezwykle różnorodnym repertuarze. Wratislavia Cantans został założony w 1966 roku przez dyrygenta i kompozytora Andrzeja Markowskiego, który również pełnił rolę dyrektora artystycznego festiwalu przez wiele lat. Od samego początku impreza przyciąga znakomitych wykonawców, wokalistów, orkiestry i chóry z całego świata. Jego repertuar obejmuje muzykę chóralną, symfoniczną, operową oraz utwory oratoryjne. Wydarzenia festiwalowe mają miejsce w różnych historycznych i kulturalnych miejscach Wrocławia, takich jak Filharmonia Wrocławska, Narodowe Forum Muzyki, katedra św. Jana Chrzciciela i wiele innych unikatowych lokacji.

 

Bruno Schulz Festiwal (październik)

W październiku w stolicy Dolnego Śląska odbywa się Bruno Schulz Festiwal. Podczas wydarzenie uczestnicy moga celebrować twórczość wybitnego polskiego pisarza i grafika. Wydarzenie to przyciąga miłośników literatury, sztuki i kultury, którzy chcą oddać hołd Schulzowi i odkryć jego niezwykłe dzieła.

 

Festiwal Jazztopad (listopad)

Jazztopad to festiwal, który poświęcony jest muzyce jazzowej, a w szczególności jej współczesnym trendom. Wybitni muzycy z Polski i zagranicy wypełniają miasto dźwiękami jazzu, dzięki czemu publiczność może poznać różnorodność tego gatunku.

 

One Love Music Festival (listopad)

Listopad kończy się muzyczną ucztą w postaci One Love Music Festival – wydarzenia skupiającego się na współczesnej muzyce tworzonej przez młodych artystów. Festiwal ten tworzy atmosferę pokoju, miłości i jedności, przypominając, że muzyka ma nie tylko moc rozrywki, ale także zjednoczenia. W tym roku 25 listopada w Hali Stulecia rozbrzmiewać będą różne gatunki muzyczne. Przez lata festiwal ewoluował, a jego koncepcja zaczęła wykraczać poza pierwotne skojarzenie z muzyką reggae. Organizatorzy postanowili poszerzyć swoją ofertę, wprowadzając muzykę elektroniczną, z naciskiem na drum’n’bass, co przyciągnęło wielu nowych fanów. Wielkim atutem festiwalu jest zróżnicowany line-up. Oprócz legendarnych wykonawców, którzy są nieodłącznym elementem wydarzenia, organizatorzy regularnie zapraszają artystów z mniejszych gatunków, zaskakując publiczność i otwierając jej umysły na nowe muzyczne doznania.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy (grudzień)

Grudzień to czas, kiedy Wrocław zamienia się w bajkową krainę podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Kolorowe stoiska, piękne ozdoby i smakowite przysmaki tworzą wyjątkową atmosferę, przyciągając mieszkańców i turystów, którzy chcą poczuć magię zbliżających się świąt. Wrocław w 2023 roku to nie tylko przepiękne zabytki i malownicze krajobrazy, ale również niezliczone wydarzenia kulturalne, które wnoszą różnorodność i dynamikę do życia miasta. Przyciągają one miłośników kultury z całego świata, zapewniając niezapomniane wrażenia i inspiracje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od miłośników sztuki, po pasjonatów muzyki i kina. Wrocław to miejsce, które należy poznać i doświadczyć, aby przekonać się o niezwykłej bogactwie jego kultury.