Rezerwuj

21.07.2022


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – jedno z największych wydarzeń na kulturalnej mapie WrocławiaMiędzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – jedno z największych wydarzeń na kulturalnej mapie Wrocławia

 

Idea Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty zrodziła się  w 2001 roku. Od 2006 roku ta prestiżowa, znana na całym świecie impreza, odbywa się we Wrocławiu. Swoje filmy mogą tu prezentować twórcy odważnego, artystycznego kina, znacznie wykraczającego poza przyjęte konwencjonalne formy sztuki filmowej. To miejsce dla nowoczesnych wizji artystycznych, które nie ulegają panującym w świecie X Muzy modom.

Kontrowersyjna tematyka MFF Nowe Horyzonty

Tematy podejmowane przez artystów prezentujących swoje dzieła na Festiwalu Nowe Horyzonty poruszają często trudne kwestie, budzące niekiedy bardzo skrajne reakcje i emocje. Są one przedmiotem licznych dyskusji wśród twórców i miłośników kina.

Autorzy niepokornych filmów z całego świata po starannej selekcji dokonywanej przez jury stają się uczestnikami festiwalu.  Mogą tu swobodnie prezentować swoje dzieła, wytyczając nowe ścieżki w historii światowego kina.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu co roku odwiedza wielu debiutujących twórców oraz uznanych i renomowanych mistrzów kina.

Wrocław z okazji festiwalu gościł wielu mistrzów, między innymi Petera Greenaway’a, Bruno Dumonta, Carlosa Saurę, Aleksandrar Sukorowa, Andrieja Konczałowskiego, Terry’ego Gilliama, Naomi Kawase, Abla Ferrarę, Carlosa Reygadasa czy Stephena i Timothy’ego Quay.

Misja Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Filmy prezentowane na festiwalu pokazują i promują kinematografię z wielu krajów. Ich tematyka porusza problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy różnych środowisk i grup społecznych z najodleglejszych nawet zakątków świata. Często przedstawiają spojrzenie na świat z całkiem odmiennej dla mieszkańców Starego Kontynentu perspektywy.

Jednym z istotnych przesłań MFF Nowe Horyzonty są retrospektywy przedstawiające dorobek ważnych dla idei festiwalu twórców. Michelangelo Antonioni, Federico Fellini, Ulrich Seidl, Ingmar Bergman, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Żuławski, Pedro Costa, Albert Serra – to tylko niektórzy reżyserzy, którzy mieli swoje retrospektywy podczas festiwalu Nowe Horyzonty.

Program festiwalu obejmuje również prezentację filmów kina eksperymentalnego oraz twórców zajmujących się obszarem non-fiction. Imprezie niezmiennie towarzyszą wielkie projekty multimedialne, wystawy, instalacje i koncerty. Odbywające się w przestrzeni miejskiej Wrocławia projekty towarzyszące festiwalowi propagują ideę kina artystycznego, dodatkowo podnosząc rangę Nowych Horyzontów.

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty Wrocław 2022

Festiwal w wersji stacjonarnej rozpoczyna się 21 lipca i potrwa do 31 lipca. W wersji online zakończy się 7 sierpnia.

Filmem otwarcia Festiwalu będzie „IO” Jerzego Skolimowskiego, obraz uhonorowany na festiwalu w Cannes Nagrodą Jury. Produkcja była współfinansowana przez miasto Wrocław. Akcenty wrocławskie będą również mocno brzmiały na zakończenie festiwalu, kiedy będziemy mogli zobaczyć film  „Silent Twins” urodzonej w stolicy Dolnego Śląska Agnieszki Smoczyńskiej. Dzieło jest oparte na prawdziwej historii milczących bliźniaczek June i Jennifer Gibson.

Wśród produkcji zaprezentowanych na tegorocznym festiwalu znajdzie się mnóstwo filmów nagradzanych na międzynarodowych scenach festiwalowych. Zobaczymy między innymi „W Trójkącie” – zwycięzcę tegorocznego Festwialu w Cannes, „Blisko” i „Godland”. Wspaniale zapowiadają  się filmy „Holy Spider” czy „Alcarràs”.

Retrospektywy Nowych Horyzontów będą w tym roku należały do pań – Agnieszki Holland, Lucile Hadžihalilović oraz Joanny Hogg.

Dla pasjonatów kina prawdziwą perełką będą najnowsze filmy reprezentujące kino ukraińskie.

Seanse plenerowe na Rynku i nocleg w hotelu w centrum Wrocławia

Bezpłatne pokazy plenerowe rozpoczną się 22 lipca i potrwają do 31 lipca. Dla wszystkich chętnych do wzięcia udziału w seansach pod chmurką we wspaniałej scenerii Starego Rynku organizatorzy przygotowali 999 miejsc. Dla przyjezdnych odwiedzających Wrocław to fantastyczne uzupełnienie atrakcji. Znakomitym miejscem na zatrzymanie się w stolicy Dolnego Śląska jest Hotel Europejski. Jest on położony blisko Rynku. Po wieczornych seansach rozpoczynających się o 22.00 powrotny spacer do obiektu zajmie kilka minut.

Seanse plenerowe to przede wszystkim wspaniałe produkcje z ubiegłego roku, a także z lat poprzednich. Widzowie będa mogli zobaczyć m.in. obraz z 2021 roku – wzruszający film „C’mon, C’mon”, ekranizację powieści noblistki Olgi Tokarczuk, czyli „Pokot” z 2017 r. w reżyserii Agnieszki Holland czy kontrowersyjny musical „Annette”. Miłośnicy X Muzy obejrzą nagrodzony Oscarem film norweski „ Najgorszy człowiek na świecie” oraz „Piosenki o miłości” polskiej produkcji z udziałem wokalistki zespołu The Dumplings.

W konkursie o tegoroczne Grand Prix MFF Nowe Horyzonty staje w szranki 12 filmów. Zwycięzcę wyłoni 5-osobowe jury międzynarodowe. W jego skład wchodzą utytuowani przedstawiciele świata filmu: polska aktorka Agata Buzek, austriacka scenarzystka i reżyserka Sandra Wollner, meksykański reżyser Michel Franco, rumuński reżyser Radu Jude oraz izraelski scenarzysta i reżyser Nadav Lapid.

Dodatkowe atrakcje towarzyszące Festiwalowi Nowe Horyzonty

Muzyka w różnych brzmieniach i gatunkach od lat stanowi uzupełnienie festiwalowych pokazów. W Narodowym Forum Muzyki w dniu otwarcia festiwalu 22 lipca odbędzie się koncert legendy alternatywnego rocka Tindersticks. W Parku Szczytnickim w nocy z soboty na niedzielę o 4.30 będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie, szczególnie dla fanów bandu Rock AngelZ.

W urokliwej i zabytkowej przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale wznawia działalność Klub Festiwalowy. Przy muzyce granej przez najlepszych DJ-ów będzie można zrelaksować się oraz skorzystać z bogatej oferty strefy gastronomicznej.

Ceny na pokazy filmowe

22 zł – pojedynczy bilet
26 zł – bilet na pokazy filmów w cyklu mBank Pokazy Galowe
26 zł – bilet na galę otwarcia oraz na galę wręczenia nagród
17 zł – bilet na pokazy filmów w cyklu Kino Dzieci
19 zł – bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina Nowe Horyzonty i posiadaczy karty Nasz Wrocław

Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse rozpoczęła się 7 lipca, ale tylko online przy wykorzystaniu strony nowehoryzonty.pl. W kasach Kina Nowe Horyzonty oraz DCF-u kupimy bilety od 20 lipca od godz. 12. W pozostałych dniach trwania festiwalu sprzedaż rozpocznie się od godziny 9.00.

W przypadku wersji online Festiwalu Nowe Horyzonty nabywamy pakiety dostępu, w którym znajdują się :

– pojedyncze dostępy w cenie 19 zł (w przypadku filmów pokazywanych ekskluzywnie na festiwalu)

– pojedyncze dostępy w cenie 15 zł (w przypadku filmów z sekcji Kino Dzieci)

– pojedyncze dostępy w cenie 15 zł (w przypadku filmów sekcji Sezon)

– pakiety 5 filmów w cenie 65 zł

– pakiety 10 filmów w cenie 120 zł

– pakiety 25 filmów w cenie 250 zł

Nie wszystkie filmy festiwalowe są dostępne w formie online.

Hotel Europejski doskonałym miejscem na wypoczynek we Wrocławiu

Planując wyjazd do Wrocławia, bierzmy pod uwagę niezwykle intensywny i bogaty w wydarzenia okres wakacyjny. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to jedna z największych atrakcji tego okresu. Miłośnicy kina specjalnie wybierający się na ten festiwal i szukający wygodnego noclegu z pewnością docenią Hotel Europejski znajdujący się niedaleko Dworca Głównego. Doskonale wyposażone komfortowe pokoje, hotelowa Restauracja Europejska serwująca wyśmienite posiłki i doskonała lokalizacja stanowią o niebywałej atrakcyjności Hotelu Europejskiego. Jeżeli nie dysponujemy dłuższym urlopem, to hotel na weekend we Wrocławiu, jakim stanie się Hotel Europejski, w pełni zaspokoi nasze oczekiwania i będzie gwarancją wyśmienicie spędzonego czasu.