Rezerwuj

10.06.2019


Savoir-vivre w restauracji hotelowejSavoir-vivre w restauracji hotelowej jest ważny nie tylko podczas biznesowych wyjazdów, ale również na turystycznych wycieczkach czy podczas weekendowych wypadów za miasto. Sztuka odpowiedniego zachowania się w obiekcie tego typu to temat bez wątpienia ciekawy a jednocześnie często wzbudzający wątpliwości. Z jednej bowiem strony miejsca te nierzadko odznaczają się najwyższym standardem: to eleganckie, dystyngowane przestrzenie, gdzie klient może cieszyć się nie tylko znakomitą kuchnią, ale również szykownym wystrojem i atmosferą. Z drugiej strony: hotel jest w końcu obiektem dość specyficznym, często mieszczącym np. takie przybytki jak sauna, siłownia czy basen, a więc miejsca, w których obowiązują całkowicie odmienne zasady co do zachowania i stroju niż w luksusowej jadalni. Co zatem powinieneś przede wszystkim wiedzieć na temat właściwego zachowania w tego typu przestrzeniach? Oto krótki przewodnik Hotelu Europejskiego po tym temacie.

Spis treści:
Podstawowe informacje
Właściwe zachowanie – czyli jakie?
Najważniejsze reguły negatywne
Rozmawianie przez telefon
Zbyt głośne rozmowy
Traktowanie stołu jako przestrzeni prywatnej
Jedzenie rękami
Jedzenie ryby przy użyciu dwóch widelców
Najważniejsze pozytywne zasady
Co musi wiedzieć gospodarz spotkania, a co gość?
Napiwek
Co należy wiedzieć o danym miejscu?
Sztućce
Sprawdź naszą ofertę

Savoir-vivre w restauracji hotelowej: podstawy

Podstawy savoir-vivre w restauracji hotelowej powinien znać każdy. Często zdarza się jednak, że klienci nie wiedzą do końca, jaki właściwie status należy przypisywać danemu miejscu. Czy jest ona endroit élégant w sensie ścisłym, czy może raczej jest to bufet, z którego można korzystać np. w przerwie od ćwiczeń na siłowni lub nawet po wyjściu z sauny?

Rozjaśnijmy więc główną wątpliwość: restauracja w obiekcie wyższej rangi spełnia kryteria endroit élégant w sposób całkowity. Oznacza to, iż zasady dobrego zachowania będą tu działały dokładnie w ten sam sposób, co w każdej restauracji. Przebywając więc w przestrzeni tego typu stanowiącej część hotelu należy przestrzegać niepisanych zasad tyczących się przede wszystkim ubioru i sposobu zachowania.

Właściwe zachowanie – czyli jakie?

Wyobraź sobie, że razem ze swoją drugą połówką jesteś się w trakcie eleganckiej kolacji. Miejscem jest na przykład restauracja Hotelu Europejskiego. Cieszysz się chwilą, atmosferą, wykwintnym jedzeniem. Nagle do lokalu wchodzi mężczyzna w stroju sportowym, podchodzi wprost do baru i prosi o „coś do picia”. Załóżmy też dla odmiany, że ów hipotetyczny dżentelmen nie jest ubrany w strój sportowy, lecz w sposób adekwatny do estetyki lokalu, ale wchodzi do pomieszczenia niczym do baru mlecznego, rozmawiając przy tym głośno przez telefon.

Co czujesz w takiej sytuacji? Z pewnością w pierwszej chwili będzie to pewien dysonans: ktoś swoim zachowaniem i/lub ubiorem wprowadził w otaczającą Cię stylistykę element ewidentnie do niej niepasujący. Na pewno masz także prawo czuć się zły: chciałeś spędzić czas w określony sposób, a ktoś inny to zakłócił.

Jaki jest generalny sens powyższego ćwiczenia myślowego? Możesz w ten sposób wyciągnąć wnioski dotyczące tego czym jest, a czym nie jest elegancka przestrzeń jadalna – czy to w obiekcie oferującym noclegi, czy w jakimkolwiek innym miejscu. Stąd zaś już tylko krok do ogólnego zarysu zasad savoir-vivre. Ten pochodzący z języka francuskiego termin nie ma przecież precyzyjnie określonego znaczenia. Dosłownie oznacza on „wiedzę życia” lub „umiejętność życia”, lecz odnosi się przede wszystkim do sfery estetycznej, a więc nie do Twoich przekonań moralnych lub poglądu na świat, lecz do Twoich obyczajów i ogólnej kultury bycia.

Jest to element często pomijany w różnego rodzaju tekstach o charakterze poradnikowym, a jednocześnie element niezwykle istotny. Termin ten nie wziął się przecież z próżni: nawiązuje on idei traktowania samego siebie oraz swoich obyczajów jako pewnego rodzaju sztuki, czyli jako dziedziny podlegającej ocenie estetycznej. W ten sposób można zrozumieć, że u samych podstaw „wiedzy życia” nie leżą żadne zasady ogólne, lecz po prostu takt, poczucie elegancji oraz szacunek wobec innych oraz wobec samego siebie. Poszczególne, bardziej konkretne zasady, o których powiemy poniżej, stanowią natomiast przejaw tego, co jest sednem właściwego zachowania.

Lampka na wino i sztućce

Zasady savoir-vivre obowiązujące nie tylko w hotelowej restauracji: najważniejsze reguły negatywne

Do najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, mówiąc o zasadach savoir-vivre obowiązujących nie tylko w hotelowej restauracji, należą przede wszystkim podstawowe reguły negatywne. Czego więc nie wypada robić w przestrzeni tego typu? Należy wymienić tutaj przede wszystkim kilka najczęściej popełnianych błędów.

Rozmawianie przez telefon

Rozmawiając przez telefon zakłóca się spokój i komfort innych gości, ale również w sposób pośredni wprowadza się ich w swoje własne, prywatne sprawy. Jedno i drugie jest nieeleganckie a zarazem może być odczytane jako brak szacunku dla innych. Jeśli więc koniecznie musisz odbyć rozmowę przez telefon, powinieneś udać się poza obszar danego obiektu. Oczywiście, w trakcie posiłku Twój telefon powinien być wyciszony – jeżeli czekasz na ważne informacje, skorzystaj z funkcji wibracji.

Zbyt głośne rozmowy

To kolejny ważny punkt, o którym niestety często się zapomina. Przebywając na przykład w Hiszpanii często można spotkać się z osobami, które rozmawiając ze sobą niemal krzyczą: pamiętaj jednak, że jest to specyfika zupełnie innej kultury. Będąc w Polsce i rozmawiając zbyt głośno podczas posiłku w eleganckim miejscu, popełniasz spory nietakt.

 Traktowanie stołu jako przestrzeni prywatnej

Pamiętaj, że stół w dobrym obiekcie gastronomicznym służy jako podstawa dla zastawy. Nie należy rozkładać na stole swoich rzeczy, takich jak telefon, aktówka czy portfel, a tym bardziej nie powinno się wysypywać nań zawartości torebki w celu znalezienia jakiegoś konkretnego przedmiotu, który akurat gdzieś się zawieruszył.

W eleganckim obiekcie niedopuszczalne jest również rozkładanie na stole laptopa, choć w wielu obiektach znajdziesz specjalną wydzieloną przestrzeń do pracy podczas delektowania się na przykład serwowaną w nich kawą czy ciastem.

Jedzenie rękami

Bardzo częste jest przekonanie, że niektóre z potraw wręcz należy jeść rękami. Jest to jednak prawda jedynie po części. Zacznijmy od słynnego kurczaka: możesz jeść kurczaka rękami, ale jedynie wówczas, jeżeli ograniczasz się do tych części, które zawierają kości, jak np. udka. Po drugie, jeżeli dana część zawiera dużo mięsa, należy jeść ją przy pomocy sztućców (nawet jeżeli jest to część z kością!). Nieco podobnie sprawa przedstawia się jeżeli chodzi o pizzę: tutaj również bardzo często uważa się, że pizzę po prostu należy jeść rękami. W rzeczywistości, zasada jest uwarunkowana od rozmiaru oraz konsystencji pizzy: w przypadku tych większych, z dużą ilością dodatków, do jedzenia należy używać sztućców. Jedzenie pizzy przy użyciu rąk jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy kawałki są odpowiednio małe i zawierają niewiele dodatków, co gwarantuje, że nic nie spadnie nam na talerz i nie ubrudzimy sobie rąk.

Jedzenie ryby przy użyciu dwóch widelców

Tutaj mamy do czynienia z kolejnym bardzo powszechnym mitem. Otóż, do jedzenia ryby jak najbardziej możemy używać noża. W przypadku jednak ryby podanej na gorąco, nie należy jej kroić! Nóż służy wyłącznie do delikatnego rozdrabniania ryby. W przypadku ryb podawanych na zimno, krojenie jest dopuszczalne.

Najważniejsze pozytywne zasady savoir-vivre w restauracjach nie tylko hotelowych

Mówiliśmy już o tym, czego nie należy robić przebywając w restauracji, czas więc przejść do obowiązujących nie tylko w hotelowych restauracjach pozytywnych zasad savoir-vivre. Co należy robić w eleganckich obiektach gastronomicznych? Odpowiadamy!

Co musi wiedzieć gospodarz spotkania, a co gość?

Jeżeli jesteś gospodarzem spotkania, a więc osobą zapraszającą innych do wspólnego posiłku, powinieneś zapytać każdego przybywającego gościa o to, które miejsce chce zająć. Gość siada jako pierwszy, Ty dopiero po nim. Ponadto w takiej sytuacji złożenie zamówienia stanowi Twój obowiązek. Jeśli natomiast jesteś gościem, zamówienie składa gospodarz. Co ważne, zasada ta obowiązuje niezależnie od płci: jeśli jesteś gościem, a gospodarzem jest kobieta, którą chcesz „po dżentelmeńsku” wyręczyć od obowiązku złożenia zamówienia, popełniasz spory nietakt.

Napiwek

Wręczenie kelnerowi napiwku należy do dobrego tonu i generalnie jest wymagane. Zrezygnować z napiwku możesz jedynie wtedy, gdy obsługa była znacząco poniżej poziomu, jakiego masz prawo oczekiwać. Przyjmuje się, że napiwek powinien stanowić 10% wartości zamówienia. Możesz, rzecz jasna, zostawić wyższy napiwek, ale nie przesadzaj. Twój towarzysz posiłku może uznać za to ostentację z Twojej strony. Czasami można widywać osoby w sposób wręcz pokazowy wręczające kelnerowi napiwek w wysokości kilkudziesięciu, a w bardziej luksusowych obiektach nawet kilkuset złotych. Najdelikatniej mówiąc, tego rodzaju zachowanie nie należy jednak do dobrego tonu.

Co należy wiedzieć o danym miejscu?

Jeszcze przed wizytą w obiekcie zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w danej restauracji. Była już mowa o tym, że przestrzeń gastronomiczna w luksusowym obiekcie oferującym także noclegi jest miejscem wymagającym odpowiedniego stroju. W niektórych jednak przypadkach restauracje stosują ścisły dress code, co oznacza, że mają bardzo precyzyjnie określone wymagania dotyczące ubioru. Zanim więc wybierzesz się do takiego miejsca – obojętnie, czy jako gospodarz, czy jako gość – koniecznie sprawdź, jakie zasady w nim obowiązują.

Sztućce

Używanie sztućców w restauracji stanowi kwestię domagającą się odrębnego akapitu. Dlaczego? W tej materii istnieje chyba najwięcej nieporozumień. Zacznijmy więc od podstaw: podczas spożywania posiłku możesz korzystać tylko i wyłącznie z tych sztućców, które zostały podane przez kelnera. Jeżeli chcesz lub też musisz przerwać posiłek, układasz sztućce na krzyż: nóż powinien być zwrócony ostrzem w lewą stronę obok niego umieszczasz widelec zwrócony górną częścią w stronę przeciwną. Ważne: nóż i widelec w tej sytuacji nie mogą się krzyżować w sposób dosłowny, ani nawet ze sobą stykać.

Po zakończeniu posiłku sztućce należy ułożyć równolegle, tak aby tworzyły z krawędzią blatu kąt prosty. Pamiętaj również, że niedopuszczalne jest umieszczanie sztućców na stole: w przypadku noża i widelca powinny one zawsze znajdować się albo w Twoich dłoniach, albo na talerzu.

Jeżeli jednak nie zjadłeś wszystkiego, a pomimo to chcesz już skończyć posiłek (lub też poprosić o następne danie), sztućce należy ze sobą skrzyżować na talerzu: widelec jest ułożony pionowo, natomiast na widelcu w sposób poziomy umieszczasz nóż.

Sprawdź naszą ofertę

Jak widać, zasady dobrego zachowania obowiązujące w eleganckich lokalach gastronomicznych wcale nie są tak skomplikowane, jak często się uważa. Niezależnie od tego, czy jesteś na wyjeździe biznesowym, czy po prostu przebywasz w danym obiekcie na wakacjach lub romantycznym weekendzie we dwójkę, wypada znać wymienione powyżej konkretne zasady określające właściwy sposób zachowywania się. Pamiętaj jednak również o tym, co stanowi źródło „wiedzy życia”. Być może bowiem zdarzy Ci się zapomnieć o którejś z reguł. W tej sytuacji kieruj się po prostu swoim poczuciem taktu oraz szacunkiem do innych. Takie działanie z pewnością sprawdzi się na przykład w restauracji znajdującego się w samym sercu Wrocławia Hotelu Europejskiego, w której oferujemy najwyższą jakość usług oraz wyborne posiłki kuchni polskiej oraz europejskiej. Z pewnością przypadną Ci one do gustu – sprawdź więc już dziś naszą ofertę noclegową i gastronomiczną i przekonaj się, dlaczego Europejska to jedna z najchętniej odwiedzanych restauracji w stolicy Dolnego Śląska!