Rezerwuj

10.08.2022


Wrocławska Feta – smakowity festiwal na Starym Rynku w stolicy Dolnego ŚląskaWrocławska Feta – smakowity festiwal na Starym Rynku w stolicy Dolnego Śląska

5. edycja Wrocławskiej Fety, festiwalu Piwa, Wina i Sera po raz kolejny rozpieściła podniebienia smakoszy. To wspaniałe wydarzenie wśród wakacyjnych atrakcji przyciągających turystów. Festiwal to miejsce, gdzie spotkają się wystawcy oferujący przepyszne produkty. Mnóstwo ciekawych wykładów prowadzonych przez znawców,
ekspertów i szefów kuchni wrocławskich restauracji, gotowanie na żywo i degustacje, koncerty oraz nieodłączny element festiwalu – powstający na oczach gości wyjątkowy „wrocławski ser podpuszczkowy feta”.

Dla spędzających wakacje we Wrocławiu to doskonała okazja, by zapoznać się z produktami ziemi dolnośląskiej. Kolejna edycja miała miejsce w weekend 5-7 sierpnia 2022 roku. Goście jednego z najlepszych hoteli w mieście – Hotelu Europejskiego, stanowiącego fantastyczne połączenie wysokiego standardu zakwaterowania z
odpowiednią i dogodną ceną – również mogli skorzystać z atrakcji towarzyszących tej wspaniałej imprezie.

Początek festiwalu dla amatorów wysublimowanych smaków

Wrocławska Feta odbyła się na wrocławskim Rynku. Na wszystkich chętnych czekały wyśmienite rzemieślnicze piwa, wyborne gatunki win, różnego rodzaju sery, food trucki, restauracje oraz liczne konkursy.

W piątek 5 sierpnia o godz. 15 odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu. O 15:30 rozpoczęło się nastawianie sera feta pod czujnym okiem kucharza i eksperta w dziedzinie serowarstwa Giena Mientkiewicza oraz Wojtka z Serów Łomnickich.

Następną atrakcją było live cooking inspirowane wspaniałymi wrocławskimi browarami.

Piątkowe popołudnie na wrocławskim Rynku zamieniło się w fascynującą podróż do Grecji, obejmującą niesamowite greckie wina, sery, oliwki. Głównym tematem były zakąski, czyli meze, inaczej zwane mezedes.

Podróż przez przysmaki greckiej kuchni

Meze to różnego rodzaju przekąski (w Polsce nazwalibyśmy je przystawkami) na zimno lub ciepło podawane do wódki (np. greckiego ouzo) albo jako aperitif przed głównymi posiłkami. Nazwa „meze” oznacza smak i jest znana na wszystkich terytoriach byłego Imperium Osmańskiego. Najczęściej te przysmaki są podawane w kilku miseczkach, z których częstują się goście. Podstawowy składnik przekąsek to pieczywo, a w greckim wydaniu jest to pita smakująca najlepiej po podpieczeniu. Kolejnymi składnikami są uwielbiane przez Greków sery. Feta, halloumi czy manouri połączone z różnego rodzaju aromatycznymi przyprawami i na końcu polane dobrej jakości oliwą to rozkosz smaku. Mezedes to również różne rodzaje oliwek (zielone, czarne , purpurowe i bardzo ceniony przez smakoszy gatunek Kalamata), suszone pomidory w oleju z przyprawami, papryczki marynowane.

Przekąski nie mogą obyć się bez mięsnych dodatków. Najbardziej popularne są bifetki. Są to grillowane mielone kotlety z mięsa wołowego z fetą i przyprawami. Doskonałe są również souvlaki, drobiowe lub wieprzowe szaszłyki przyrządzone na specjalnym ruszcie.

Jeśli jesteśmy w temacie greckiej kuchni, to należy wspomnieć o mezes z grillowanymi owocami morza np. krewetkami czy krążkami kalmarów. Całość serwowanych przekąsek dopełniają dipy, a wśród nich najlepiej znany sos tzatziki.

Sobotnia wizyta w Piwnicy Świdnickiej

Sobotnie festiwalowe atrakcje na wrocławskim Rynku rozpoczęły się o godz. 12:00 gotowaniem na żywo w Piwnicy Świdnickiej. Jest to jedna z najstarszych restauracji w Europie i najstarsza w Polsce. Ratusz Miejski we Wrocławiu od 1273 r. mieści w swoich podziemiach tę restaurację. Na początku była to piwiarnia, gdzie podawane było piwo ze Świdnicy, stąd nazwa miejsca. Przez wieki gościła królów, książęta, znanych polityków i artystów (np. Fryderyka Chopina czy Johanna Wolfganga Goethego). To fascynujące miejsce jest chętnie odwiedzane przez gości z kraju i zagranicy. W jednej z sal widnieje napis „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”. Po kilku latach przerwy ponownie zaprasza gości w swe progi. Wypoczynek we Wrocławiu i zwiedzanie atrakcji miasta nie może obyć się bez wizyty w Piwnicy Świdnickiej.

Bogactwo dolnośląskich winnic

Sobotnie atrakcje Wrocławskiej Fety to m.in. spacer szlakiem dolnośląskich winnic. Przewodnikiem był dziennikarz i krytyk winiarski, juror na licznych konkursach krajowych i międzynarodowych konkursach alkoholi – Mariusz Kapczyński.

Historia produkcji wina w regionie dolnośląskim rozpoczyna się w XII wieku. W klasztorze cysterek w Trzebnicy została odnaleziona pierwsza wzmianka o winiarzu, który pracował dla klasztoru.

Dolny Śląsk to wspaniałe miejsce na uprawę winorośli ze względu na w wysokie temperatury panujące w regionie i najmniejsze ich wahania oraz rzadko występujące mrozy. Polskie wina mają wysokie walory smakowe i stanowią nowość wśród miłośników tego trunku, którzy lubią odkrywać nowe smaki, dlatego mają szansę na mocne zaistnienie na rynku krajowym i zagranicznym.

Ciekawe degustacje

Sobota na wrocławskim Rynku to wśród licznych atrakcji również degustacje. Dolny Śląsk to region słynący z wyśmienitych i szlachetnych serów. To miejsce na mapie Polski, gdzie mieszkają i produkują swoje sery niezwykle utalentowani serowarzy. Z pasją tworzą dopracowane w każdym calu wyśmienite produkty. Opowiedział o nich Gieno Mientkiewicz, a wykład był połączony z degustacją.

Wśród światowych trendów kulinarnych niezwykle popularne staje się szukanie nowych, fascynujących połączeń smakowych. Na festiwalu Wrocławska Feta można było dowiedzieć się i spróbować, jak smakuje parowanie najlepszych dojrzewających serów z herbatą liściastą wysokiej jakości. Degustacja tego niecodziennego duetu była ciekawym doznaniem smakowym.

Nowa gałąź turystyki

Niedziela 7 sierpnia była festiwalową gratką dla miłośników wina. Nową i bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią turystyki jest enoturystyka. To odwiedzanie miejsc, gdzie uprawiana jest winorośl, poznawanie specyfiki tych regionów i ich szeroko pojętej kultury. Zwiedzanie winnic, poznawanie procesu produkcji wina, degustacja szlachetnego trunku i regionalnych specjałów to wspaniała forma spędzania wakacyjnych dni. Sekrety i najciekawsze kierunki enoturystyki można było poznać podczas festiwalu.

Niedzielną atrakcją był pokaz przygotowania lodów serowych oraz prace końcowe przy produkcji wrocławskiej fety połączone z degustacją.

Hotel Europejski – komfortowe miejsce dla gości Wrocławskiej Fety

Każdy dzień festiwalu zakończony był koncertem. Różne rodzaje muzycznych rytmów pozwoliły przyjemnie spędzić wieczory na wrocławskim Rynku. Dla gości, którzy jako miejsce pobytu we Wrocławiu wybrali świetnie zlokalizowany Hotel Europejski, powrót z Wrocławskiej Fety w letni, ciepły wieczór był prawdziwą
przyjemnością.

Na festiwal na Rynku we Wrocławiu wstęp dla wszystkich gości był bezpłatny. Jest to interesujące wydarzenie dla wybierających wypoczynek we Wrocławiu. Festiwal poza smakami, które oczarowują gości, jest doskonałą formą promocji regionu dolnośląskiego.