Rezerwuj

03.07.2023


Wycieczka rowerowa po najpiękniejszych zaułkach Wrocławia – trasy i co warto zobaczyć po drodzeWrocław, stolica Dolnego Śląska, to miasto bogate w historię, kulturę, malowniczą przyrodę. To miejsce pełne zaułków, które skrywają wiele tajemnic i ciekawostek. Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie uroków stolicy Dolnego Śląska jest wycieczka rowerowa, która umożliwia odkrycie miejsc, do których trudno dotrzeć spacerując czy jadąc samochodem. Przedstawiamy kilka najciekawszych tras rowerowych we Wrocławiu, które zachwycą zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

Trasa: Ostrów Tumski i ZOO

Długość trasy: około 10 km

Ta trasa prowadzi przez najstarszą część Wrocławia – Ostrów Tumski. To magiczne miejsce skrywa w sobie mnóstwo zabytków i klimatyczną atmosferę. Rozpoczynamy w centrum miasta i podążamy na wschód, by dotrzeć do mostu Tumskiego, który prowadzi na Ostrów. Zwiedzanie tej okolicy rowerem to doskonały sposób na odkrywanie historycznego miejsca. Można tu łatwo poruszać się po wąskich uliczkach i dotrzeć do różnych zakątków wyspy. W czasie rowerowej wycieczki warto zatrzymać się przy Katedrze św. Jana Chrzciciela, by podziwiać jej imponującą architekturę, wejść do środka oraz na wieżę, skąd roztacza się piękny widok na Wrocław. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest położony niedaleko Ostrowa Tumskiego Ostrów Piaskowy. To również historyczna część miasta, gdzie można zobaczyć m.in. Muzeum Architektury oraz pomnik Jana Pawła II. Stąd warto skierować się na południe w stronę wrocławskiego ZOO. To jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce i idealne miejsce na krótki odpoczynek oraz obcowanie z naturą.

Trasa: Park Szczytnicki i Hala Stulecia

Długość trasy: około 5 km

Trasa rowerowa z Parku Szczytnickiego do Hali Stulecia we Wrocławiu to urocza podróż o długości około 5 km, idealna dla miłośników rowerowych przygód. Łączy piękno natury z kulturalnym dziedzictwem, oferując niezapomniane wrażenia dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Rozpoczynając w Parku Szczytnickim, który jest jednym z najpiękniejszych terenów zielonych w mieście, można podziwiać malownicze aleje. Przyjemna sceneria towarzyszy nam na każdym kroku, a w otoczeniu natury naładujemy baterie przed dalszym pedałowaniem. Po opuszczeniu parku kierujemy się na północny wschód w stronę Hali Stulecia. W miarę jak podążamy ścieżkami rowerowymi i ulicami, mijamy urokliwe osiedla i zabytkowe wille. Jest to zatem doskonała okazja, aby poznać lokalną kulturę i architekturę Wrocławia. Następnie trasa prowadzi przez urokliwe alejki i parki miejskie, gdzie można cieszyć się spokojem i ciszą. Na drodze mijamy także kilka małych kawiarni i restauracji, które zapewniają możliwość odpoczynku i zatrzymania się na pyszną kawę lub przekąskę. Następny etap to teren Wystawowej Wyspy, gdzie znajduje się majestatyczna Hala Stulecia. To zabytkowy pawilon wystawowy, zaprojektowany w stylu modernistycznym, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Obiekt ten zachwyca swoją architekturą i bogatą historią, dlatego warto poświęcić chwilę, aby go podziwiać.

 

Trasa: Wyspa Słodowa i bulwary nad Odrą

Długość trasy: około 6 km

Wyspa Słodowa to magiczne miejsce, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Nazwa miejsca odzwierciedla dawny charakter miejsca. To tutaj wieki temu znajdowała się wytwórnia słodu (surowca piwowarskiego). Obecnie ten malowniczy obszar jest symbolem natury i wypoczynku w samym centrum miasta. To tu można znaleźć ukojenie i spokój, z dala od miejskiego zgiełku. Wyspa Słodowa to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Zachwyca zielonymi alejkami, malowniczymi mostkami, po których można przejechać podczas wycieczki rowerowej. W cieplejsze dni można spotkać tu wiele osób piknikujących, opalających się lub relaksujących na kocach. Wyspa Słodowa to także miejsce, w którym nie zabraknie ducha historii. W otoczeniu zieleni znajdują się ruiny pozostałe po dawnej fabryce. Te ślady przeszłości dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Trasę rowerową rozpoczynamy na moście Pokoju, kierując się na wyspę. Po krótkim wypoczynku i podziwianiu uroków tego miejsca, kierujemy się na bulwary nad Odrą. Malownicze widoki na rzekę, starówkę i mosty zapierają dech w piersiach. Ta trasa to doskonały sposób na połączenie kultury z przyrodą.

 

Trasa: Mosty nad Odrą

Długość trasy: około 15 km

Wrocław słynie z licznych mostów, które stanowią nieodłączny element krajobrazu stolicy Dolnego Śląska. Najbardziej charakterystycznym spośród nich jest most Tumski, łączący starówkę z wyspą Ostrów Tumski. To historyczne przejście jest jednym z najstarszych mostów w mieście. Innym znaczącym mostem jest Most Grunwaldzki, imponująca konstrukcja z lat 1908-1910, która łączy wyspę Piasek z pozostałą częścią Wrocławia. Jego metalowe przęsła i smukła architektura przyciągają uwagę turystów. Zwiedzając Wrocław, nie można pominąć mostu Zwierzynieckiego, który stanowi ważne połączenie między Oławą i dzielnicą Psie Pole. Wrocławskie mosty nad Odrą tworzą nie tylko praktyczne ciągi komunikacyjne, ale także są nieodłączną częścią kultury i piękna miasta. Jeśli jesteś miłośnikiem architektury, ta trasa rowerowa jest dla Ciebie. Prowadzi przez najpiękniejsze mosty we Wrocławiu, które łączą jego różne części. Rozpoczynamy na moście Grunwaldzkim, by podziwiać mosty: Pokoju, Tumski, Zwierzyniecki, Szczytnicki, i kolejno wrócić mostem Grunwaldzkim. To świetny sposób na poznanie miasta oczami inżynierów.

 

Błogi wypoczynek po aktywnym dniu

Zabytkowy hotel we Wrocławiu to doskonałe miejsce na zakwaterowanie podczas wizyty w mieście, również dla tych, którzy zaplanowali aktywny wypoczynek. We Wrocławiu warto skorzystać z bazy noclegowej, jaką oferuje Hotel Europejski. To tutaj po wyczerpującym dniu pełnym atrakcji odwiedzisz restaurację serwującą wyśmienite dania, a także skorzystasz z centrum relaksu, gdzie można odpocząć po wysiłku. Hotel Europejski to także – dzięki swojej doskonałej lokalizacji w ścisłym centrum miasta – świetna baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcji Wrocławia.