Rezerwuj

23.06.2022


Zielony Wrocław – cudowne parkowe oazy oraz tajemniczy urok wirydarzyZielony Wrocław – cudowne parkowe oazy oraz tajemniczy urok wirydarzy

Wrocław jest przepięknym miastem, chętnie odwiedzanym przez rzesze turystów. Uznano go za jeden z European Best Destination, a zawdzięcza swój tytuł między innymi niezwykłym walorom krajobrazowym, który tworzy sieć rzek i parków. Na charakter miasta niebagatelny wpływ ma przepływające przez nie pięć rzek połączonych ze sobą siecią kanałów, nad którymi przerzuconych jest ponad 100 mostów i liczne kładki. Wrocław położony jest na 12 wyspach stanowiących dodatkowe atrakcje. Tereny zielone to niepodważalne bogactwo stolicy Dolnego Śląska. 44 parki, zieleńce, obfitujące w zieleń deptaki oraz obszary Natura 2000 zachwycają pięknem. Odwiedzając to wyjątkowe miasto, wybierzmy hotel z widokiem. Wrocław z pewnością zaskoczy nas ogromem terenów zielonych
wkomponowanych w architekturę.

Najpopularniejsze wrocławskie parki – ulubione miejsca relaksu

Turyści odwiedzający Wrocław w trakcie spacerów po mieście z pewnością chętnie odpoczęliby wśród zacienionych i szumiących alejek parkowych. Park Szczytnicki jest największym z wrocławskich parków. Różnorodność przyrodnicza to jeden z atutów tego miejsca. Rośnie tu ponad 400 gatunków drzew i krzewów. Park jest siedliskiem kilkudziesięciu gatunków ptaków i zwierząt. Brzegi stawów i rzeczek połączone są wspaniałymi konstrukcjami wykonanymi z drewna i metalu. W parku wśród ciekawych miejsc poza monumentalną Halą Stulecia, uznaną za światowe dziedzictwo UNESCO, znajdziemy powstały kilkaset lat temu kościółek św. Jana Nepomucena. W Parku Szczytnickim znajduje się również niezwykle interesujący Ogród Japoński. Na urokliwych parkowych polanach wśród śpiewu ptaków można
odpocząć i miło spędzić czas przed powrotem do komfortowych wnętrz
hotelu w centrum Wrocławia.

Park Południowy to kolejna zielona atrakcja Wrocławia. W 1877 roku zamożny filantrop Julius Schöttlander podarował miastu 25 ha ziemi. W tym miejscu powstał niezwykle malowniczy park z dużym stawem i licznymi polanami. To fascynujące miejsce dla miłośników botaniki, pełne nietypowych okazów. Przepiękny widok na park rozpościera się z tarasu restauracji Agawa.


Gdzie znaleźć zielone przestrzenie w centrum Wrocławia?


W samym centrum miasta odwiedźmy Ogród Botaniczny, leżący częściowo na terenie Ostrowa Tumskiego. Od 200 lat można tu podziwiać wspaniałą roślinną szatę. Szczególną atrakcję stanowi alpinarium. Ogród jest miejscem, które możemy odwiedzić o każdej porze roku. Wspaniała oaza zieleni w centrum ruchliwego miasta to absolutne turystyczne must-see podczas odwiedzin we Wrocławiu. Ogród Staromiejski leży w centralnej części miasta. Projektanci ogrodu inspirowali się XIX-wiecznymi Ogrodami Tivoli w Kopenhadze. Przepiękne, ażurowe ogrodzenie otacza doskonale utrzymane alejki spacerowe. Letnia scena Teatru Lalek jest miejscem wielu koncertów, spektakli i innych wydarzeń kulturalnych. Odległość dzieląca hotel w centrum Wrocławia i Ogród Botaniczny oraz Staromiejski jest niewielka. Wracając do Hotelu Europejskiego po dniu pełnym wrażeń, wstąpmy do tych cudownie zielonych miejsc, dających wytchnienie i odpoczynek. Po powrocie z pewnością chętnie skorzystamy z bogatego menu
serwowanego przez
hotelową restaurację.

Perełki architektury z ciekawą historią

Spacerując po ulicach Wrocławia, często nie orientujemy się, że mijamy zielone i zachwycające wirydarze i dziedzińce ukryte wewnątrz zabytkowych klasztorów. Większość z nich jest usytuowana w centrum miasta, tworząc enklawy przyrody odcięte od miejskich odgłosów.

Jeden z przepięknych wirydarzy będący pozostałością pobernardyńskiego klasztoru z XV wieku mieści się w Muzeum Architektury. Czworoboczny ogród otaczają piękne krużganki, tworząc całość o niezwykle kameralnym klimacie. To miejsce pełne zieleni skłania do skupienia i oderwania się od rzeczywistości. Instytut Filologiczny jest kolejnym miejscem z wirydarzem otoczonym drzewami i altaną, stojącą pośrodku w słonecznym miejscu. W XIII wieku wirydarz – fascynujące ciche i zielone miejsce – był częścią klasztoru franciszkanów. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i remontowany.

Arsenał Miejski, gdzie siedzibę ma Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne może poszczycić się wspaniale zachowanym i utrzymanym wirydarzem. Dziedziniec o nieregularnym kształcie otaczają mury i baszty spowite w zieleń. Część z nich to pozostałości po murach obronnych z XIV wieku. Dziedziniec zdobi kunsztownie wykonana kamienna studnia. Ulubionym miejscem odpoczynku i jednym z najpiękniejszych obiektów znajdujących się w centrum Wrocławia jest wirydarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Początki tego miejsca sięgają XVII wieku.
Ogród w tym miejscu założył Michał Fibiger, członek zakonu krzyżackiego. Budynek okalający ogród był klasztorem zakonu szpitalników. Okazały wirydarz jest niezwykle klimatyczny i jest miejscem kameralnych koncertów i uroczystości.


Hotel Europejski – działania proekologiczne


Po odwiedzeniu tak interesujących i unikalnych miejsc, jakimi są wrocławskie zielone wirydarze, z przyjemnością udamy się do naszego hotelu w centrum Wrocławia. Wszelkiego rodzaju działania proekologiczne stają się coraz bardziej powszechne. Również Wrocław jest miastem, którego mieszkańcy bardzo cenią sobie tereny zielone i nie ustają w staraniach, by zwiększyć liczbę obszarów zadrzewionych w stolicy Dolnego Śląska. Hotel Europejski we Wrocławiu dołączył do grona dbających o środowisko naturalne.