Rezerwuj

23.04.2024


Hotel Europejski zaprasza do zwiedzania zabytkowych wrocławskich kościołówDo wrocławskich zabytków, z których słynie miasto, zaliczają się choćby większa część Rynku, liczne pozostałości fortyfikacji, kilkanaście mostów, dworce kolejowe czy stare wille i kamienice. Na długiej liście reliktów przeszłości znajdziemy także różnego rodzaju obiekty sakralne: kaplice, kościoły i zespoły klasztorne. Większość z nich warta jest odwiedzenia, są bowiem nie tylko piękne – każdy z nich opowiada fragment bogatej i niezwykłej historii Wrocławia. 

 

Europejski — zabytkowy hotel we Wrocławiu — proponuje wycieczkę szlakiem dolnośląskich kościołów i przedstawia bliżej kilka z nich. Zaplanuj już dziś weekend ze zwiedzaniem.

Kościoły rzymskokatolickie

Świątyń wyznania rzymskokatolickiego znajdziemy we Wrocławiu ponad 80, z czego duża liczba wpisana jest na listę zabytków. 

Kościół św. Idziego

Zwiedzając zabytki Wrocławia, w to miejsce trzeba zajrzeć obowiązkowo. Kościół św. Idziego jest nie tylko najstarszą czynną do dziś świątynią, ale także najstarszym w pełni zachowanym budynkiem w mieście. Pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku kościółek zlokalizowany jest na Ostrowie Tumskim i sąsiaduje z archikatedrą. Szczególnie malowniczym elementem jest tu tzw. Brama Kluskowa, powstała poprzez połączenie ceglaną arkadą świątyni ze ścianą mieszczącego się obok szesnastowiecznego budynku kapituły. 

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Kościół zlokalizowany na Ostrowie Tumskim przy Placu Katedralnym uznawany jest za pierwszy w pełni gotycki obiekt sakralny na ziemiach polskich. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, obecny kształt zyskał po renowacjach, które musiały zostać wykonane po II wojnie światowej. Katedra otoczona jest kilkoma kaplicami, (m.in. Kaplica św. Elżbiety, Kaplica Mariacka czy Kaplica św. Jana Chrzciciela). Są tu również cztery dzwony, z których najmniejszy możemy usłyszeć codziennie w południe, wszystkie razem zaś podczas świąt i pogrzebów. 

Bazylika św. Elżbiety

Nazywana też kościołem garnizonowym gotycka świątynia zlokalizowana przy północno-zachodnim narożniku Rynku powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XIII wieku. Początkowo nosiła imię św. Wawrzyńca, zaś wokół niej funkcjonował cmentarz. Od XVI wieku przez wiele lat kościół służył członkom wyznania ewangelicko-augsburskiego, stając się na powrót parafią katolicką dopiero w 1946 roku. Po rekonstrukcji wieży, w 1997 roku na wysokości ok.70 metrów otwarto taras widokowy dla zwiedzających. Warto pokonać prowadzące na niego ponad 300 schodów — przy dobrej pogodzie widoki zapierają dech w piersiach, można dostrzec nawet szczyt Śnieżki!

Kościół Świętej Rodziny we Wrocławiu

Znajdujący się na osiedlu Sępolno modernistyczny budynek powstawał w latach 1929-1930. Początkowo w świątyni wisiały cztery dzwony, jednak podczas II wojny światowej trzy zostały zarekwirowane na użytek przemysłu zbrojeniowego, pozostał tylko najmniejszy z nich. Dzwony noszące imiona Stanisław Bp, Jan Chrzciciel, Józef i Maryja przywrócono na jubileusz powstania parafii. 

Kościoły innych wyznań

Na liście zabytkowych obiektów sakralnych znajdziemy też kościoły należące do innych niż rzymskokatolickie wyznań. Hotel Europejski Wrocław zachęca do ich odwiedzenia przy okazji urlopu w stolicy Dolnego Śląska.

Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego

Znajdująca się na Wyspie Piasek cerkiew jest jedną z dwóch świątyń prawosławnych we Wrocławiu. Wybudowany pod koniec XVII wieku barokowy kościół przez lata należał do wyznania rzymskokatolickiego, a przez pewien czas również starokatolickiego. Liturgię prawosławną zaczęto w nim odprawiać w latach 70. XX wieku. Można tu uczestniczyć w nabożeństwach w języku polskim i cerkiewnosłowiańskim, a także ukraińskim.

Kościół Zielonoświątkowy przy ul. Miłej

Ta najstarsza w mieście neogotycka świątynia powstała w drugiej połowie XIX wieku. Przez wiele lat po II wojnie światowej kościół niszczał, zaś w 1960 roku został zajęty przez zielonoświątkowców. Po intensywnej renowacji oficjalnie stał się własnością Kościoła Zielonoświątkowego w styczniu 1973. W wyniku remontu świątynia utraciła częściowo swoją pierwotną formę, w dalszym ciągu jednak można w niej rozpoznać charakterystyczny styl neogotycki.

Synagoga Pod Białym Bocianem

Jest to jedna z dwóch wrocławskich synagog. Pomysły na jej budowę zaczęły rodzić się już w XVIII wieku, jednak z różnych przyczyn, m.in. sprzeciwu ortodoksyjnych Żydów, nie dochodziła ona do skutku. Ostatecznie budynek powstał między 1827 a 1829 rokiem. Do lat 30. XX wieku synagoga przechodziła liczne remonty i modyfikacje, by po roku 1943 zostać przerobioną przez Niemców na warsztat samochodowy. Na jej dziedzińcu odbywały się wówczas zbiórki Żydów wywożonych do obozów zagłady. Po wojnie budynek wrócił pod opiekę wyznawców, a o tragicznych wydarzeniach przypomina zwiedzającym tablica pamiątkowa. Dalsze koleje losu synagogi były burzliwe — przechodziła m.in. liczne remonty. Obecnie znajduje się pod skrzydłami Fundacji Bente Kahan i jest miejscem nie tylko nabożeństw, ale także licznych wydarzeń kulturalnych.

Zwiedzanie wrocławskich świątyń — gdzie nocować?

Ponieważ mapa Wrocławia obfituje w zabytkowe kościoły, warto na spokojne zwiedzanie przeznaczyć przynajmniej weekend, jeśli nie 4-5 dni. Planując pobyt uwzględniający jeden lub kilka noclegów, unikniesz pośpiechu i nerwów związanych z przenoszeniem się z miejsca na miejsce. Jeśli na wypoczynek we Wrocławiu przeznaczysz kilka dni, możesz podzielić zwiedzanie np. na dzielnice i poświęcić w ten sposób konkretnym obiektom tyle czasu, na ile zasługują.

 

Dobrze, jeżeli uda Ci się zakwaterować w miejscu, które ułatwi logistykę i przemieszczanie się. Hotel blisko Dworca Głównego we Wrocławiu — Europejski — to idealna opcja, szczególnie dla turystów podróżujących pociągiem. Dzięki takiej lokalizacji nie tylko bez trudu dostaniesz się do hotelu po przyjeździe. Położenie w ścisłym centrum miasta gwarantuje bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych, w wiele miejsc można także dotrzeć spacerem. 

 

Co jeszcze oferuje Hotel Europejski? Możliwość odświeżenia się po podróży w elegancko wyposażonej łazience, słodkie co nieco w hotelowej kawiarni z tradycjami i komfortowy nocny wypoczynek po dniu pełnym zwiedzania. Zapraszamy do kontaktu — odpowiemy na wszystkie pytania i postaramy się, aby Twoja wizyta w stolicy Dolnego Śląska przebiegła dokładnie tak, jak sobie wymarzysz.