Rezerwuj

03.04.2024


Wrocław z innej strony, czyli miejsca mało znaneStolica Dolnego Śląska to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Turyści z kraju i całej Europy zjeżdżają tu co roku, by obejrzeć słynną Panoramę Racławicką, przespacerować się po Rynku czy zajrzeć do legendarnego wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Ponadto trudno znaleźć osobę, która nie kojarzyłaby Wrocławia z figurkami krasnali, budynkiem Sky Tower, Ostrowem Tumskim i zabytkowymi mostami. Chcąc jednak dobrze poznać miasto, w programie zwiedzania warto uwzględnić też inne atrakcje – zakątki mało popularne, nieopisywane w turystycznych przewodnikach, często nieznane nawet samym Wrocławiakom.

 

Europejski zabytkowy hotel we Wrocławiu przedstawia pięć miejsc, które pozwolą zobaczyć miasto z nowej perspektywy!

Mezonetowiec – dwupoziomowe mieszkania w sercu Wrocławia

Zaledwie 400 metrów dzieli Hotel Europejski od zlokalizowanego przy ulicy Kołłątaja pierwszego w Polsce budynku mieszkalnego z dwupoziomowymi mieszkaniami. Rzadko używana nazwa pochodzi od francuskiego słowa maisonnette oznaczającego domek. Zaprojektowany w stylu modernistycznym na przełomie lat 50-tych i 60-tych przez architektkę Jadwigę Grabowską-Hawrylak, Mezonetowiec był pierwszym budynkiem tego typu w kraju.

 

Na parterze bloku, który w 2021 roku przeszedł remont, znajdują się punkty usługowe i sklepy, zaś kolejne kondygnacje zajmują dwupoziomowe mieszkania. Według założenia projektantki dolna część każdego z lokali mieszkalnych to strefa dzienna, zaś górna – sypialniana. Można się jednak domyślać, że z biegiem czasu część lokatorów przearanżowała wnętrza wedle własnego uznania. Na najwyższej kondygnacji znajdują się mieszkania jednopoziomowe z tarasami, wygospodarowanymi na dachu. Polecamy w wolnej chwili przespacerować się wokół budynku, by przyjrzeć się jego charakterystycznej bryle.

Wrocławski Hogwart razy dwa

Należący do najstarszych polskich miast Wrocław słynie z zabytków. Nie każdy jednak wie, że zalicza się do nich również malowniczy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej znajdujący się przy ulicy Karola Szajnochy. Neogotycki budynek, zaprojektowany przez Richarda Plüddemanna, powstał pod koniec XIX wieku i pomieścił zbiory liczące ponad 150 tysięcy ksiąg. Dawna biblioteka (księgozbiór został bowiem z czasem przeniesiony), z zewnątrz przypominająca nieco kościół wielu osobom kojarzy się z książkowym Hogwartem.

 

Co ciekawe, ten sam przydomek otrzymał budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej mieszczący się przy ul. B. Prusa 53/55. Gmach powstał na początku XX wieku i przez kolejne lata był siedzibą rozmaitych szkół, by wreszcie pod koniec lat 60-tych trafić w ręce Politechniki. Budynek nieco przypominający secesyjny zamek jest zlokalizowany tuż obok malowniczego Parku Tołpy. Szczególnie przez studentów bywa on nazywany Hogwartem.

 

Planując wypoczynek we Wrocławiu, na trasie spacerów warto uwzględnić oba te niezwykłe budynki.

Eksperyment architektoniczny – osiedle-wystawa WuWa

Poza mieszkańcami Wrocławia prawdopodobnie mało kto słyszał o projekcie WuWa. Eksperymentalne osiedle zlokalizowano we wschodniej części miasta, a bliźniacze mu obiekty znajdują się w Stuttgarcie, Zurychu, Wiedniu, Brnie i Pradze. Wpadająca w ucho nazwa pochodzi od niemieckiego Wohnung-und-Werkraum-Ausstellung, czyli Wystawa Pracy i Domów. Kompleks powstał w 1929 roku w odpowiedzi na przeludnienie narastające po I wojnie światowej. Projekt miał ukazywać nowe standardy mieszkaniowe, był też swego rodzaju miejscem prób i błędów w zakresie innowacyjnych metod budowlanych. Cały zespół budynków wraz z terenami rekreacyjnymi stworzono w zaledwie trzy miesiące, a zasiedlili go głównie lokalni artyści i inżynierowie. Koncepcja promowanych w ramach WuWy nowych standardów ostatecznie się nie przyjęła i obiekt na zawsze pozostał jedynie eksperymentem.

 

Obecnie w kilku budynkach na terenie osiedla mieści się m.in. kawiarnia, informacja dotycząca wystawy czy Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów. Okolica jest warta odwiedzenia nie tylko ze względu na oryginalne osiedle WuWa, ale także pobliski Park Szczytnicki, idealny na długi spacer.

 

Wybierając na miejsce noclegu Europejski – hotel blisko Dworca Głównego we Wrocławiu – z łatwością dostaniemy się do WuWy komunikacją miejską. Przy samym dworcu znajduje się przystanek tramwajowy, na którym wystarczy wsiąść w pojazd jadący w kierunku Pętli Biskupin.

Muzeum Sztuki Cmentarnej

Położony w południowej części miasta, tuż obok Parku Władysława Andersa, Stary Cmentarz Żydowski to swego rodzaju plenerowa galeria rzeźb i małej architektury. Spoczywa tu wielu znanych i wybitnych, jak choćby Siegfried i Augusta Stein (rodzice Edyty Stein), światowej sławy botanik Ferdinand Cohn czy pisarka Friederike Kempner. Nekropolia stała się częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia w 1991 roku. Zwiedzający mogą tu podziwiać wszelkiego rodzaju nagrobki, od skromnych macew po imponujące rodzinne grobowce.

 

Z okolic Dworca Głównego w kilka minut dotrzemy na Stary Cmentarz samochodem, a jeśli przyjdzie nam ochota na spacer, zajmie to niecałe pół godziny.

Gdzie najlepiej przenocować podczas wycieczki do Wrocławia?

Planując wypoczynek we Wrocławiu połączony ze zwiedzaniem nietypowych miejsc i poznawaniem mniej turystycznych zakątków, dobrze jest pomyśleć o komfortowych noclegach w dobrej lokalizacji. Idealny hotel to taki, który znajduje się blisko węzłów komunikacyjnych, a także głównych atrakcji miasta. Dzięki takiemu położeniu w wiele miejsc dostaniemy się piechotą, zaś do bardziej odległych rejonów szybko dotrzemy samochodem lub transportem publicznym.

 

Dobrym wyborem będzie np. Hotel Europejski – Wrocław w zasięgu ręki to jedna z największych zalet wybrania go na nocleg. Znajdujący się w ścisłym centrum miasta, zaledwie kilka minut spacerem od Dworca Głównego, stanowi świetną bazę wypadową krótszych i dłuższych wycieczek po stolicy Dolnego Śląska. Nasza oferta obejmuje elegancko urządzone pokoje z wygodnymi łóżkami, telewizorem, klimatyzacją i bezpłatnym Wi-Fi. Po dniu zwiedzania można odświeżyć się w znakomicie wyposażonej łazience oraz zjeść coś pysznego w hotelowej kawiarni. Oferujemy udogodnienia także dla osób z niepełnosprawnościami oraz podróżującym ze zwierzętami. Zapraszamy do kontaktu!