Rezerwuj

01.09.2018


Zabytki Wrocławia – sprawdź, co warto zobaczyć i w jakim hotelu w centrum miasta zarezerwować noclegWrocławskie zabytki należą do najpiękniejszych w kraju. Gdzie warto zarezerwować nocleg, aby być blisko najważniejszych atrakcji i poznać fascynującą historię miasta? Wybierz Hotel Europejski – najstarszy obecnie działający tego typu obiekt we Wrocławiu! Pięknie urządzone wnętrza, wspaniała kuchnia i lokalizacja hotelu w centrum miasta uprzyjemnią Ci pobyt w Mieście Stu Mostów. Stolica Dolnego Śląska to miasto pełne zabytków, atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc. Sprawdź, co warto zobaczyć we Wrocławiu i gdzie się wybrać, aby znaleźć magiczne zakątki miasta. Zaplanuj fantastyczną wycieczkę do Miasta Stu Mostów z Hotelem Europejskim, poznaj najciekawsze zabytki w mieście i sprawdź, jakich atrakcji turystycznych wprost nie można przegapić!

Spis treści:
Co warto zobaczyć w mieście i gdzie zarezerwować nocleg?
Atrakcje w pobliżu Europejskiego
Kamienice i historyczne obiekty
Legendy związane ze Starym Miastem
Obiekty wpisane na listę UNESCO

Wybierasz się do Wrocławia, aby poznać najważniejsze zabytki regionu? Zarezerwuj nocleg w centrum miasta i sprawdź, co warto zobaczyć we Wrocławiu!

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć we Wrocławiu? Najważniejsze zabytki znajdują się w centrum miasta. Aby je poznać, dobrze jest zarezerwować nocleg w sercu Wrocławia. Wtedy nasz hotel stanie się wspaniałą bazą wypadową do zwiedzania Wrocławia. Lokalizacja w pobliżu strategicznych punktów, takich jak Dworzec Główny PKP, Rynek czy Ostrów Tumski sprawdzi się nie tylko w przypadku wyjazdów turystycznych, ale także w trakcie pobytów służbowych. Warto zwrócić uwagę na hotele przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, która jest doskonale skomunikowana z innymi miejscami we Wrocławiu. Jeżeli akurat nie będziemy mieli ochoty na spacer lub nie dopisze pogoda, możemy wsiąść w tramwaj lub autobus i przejechać kilka przystanków, aby znaleźć się u celu. Tuż przy przystankach komunikacji miejskiej zlokalizowany jest Hotel Europejski. Znajduje się on w zabytkowej kamienicy, którą po II wojnie światowej pięknie odrestaurowano.

Hotel Europejski dzieli od Dworca Głównego PKP zaledwie parę minut spaceru. Z kolei do Rynku dojdziemy z ulicy Piłsudskiego w około kwadrans. Nocleg w takiej lokalizacji doskonale się sprawdzi, jeżeli w planach mamy całodzienne zwiedzanie zabytków. Po dniu pełnym wrażeń możemy wieczorem zrelaksować się w eleganckim pokoju hotelowym. Wnętrza w zabytkowej kamienicy są urządzone gustownie, ale i bardzo funkcjonalnie. W pokojach w Hotelu Europejskim znajdziemy wygodne, duże łóżka z miękkimi materacami, które zapewniają gościom niczym niezakłócony sen. Oprócz tego każde wnętrze wyposażone jest w szerokie biurko, przy którym można spokojnie pracować lub czytać. Nie brakuje także kącika kawowego, doskonałego na wypicie porannej kawy czy zrobienie prasówki przed zwiedzaniem zabytków i odkrywaniem atrakcji turystycznych Wrocławia.

Co warto zobaczyć w pobliżu Hotelu Europejskiego? Jednym z najważniejszych zabytków w tej części Wrocławia jest sam dworzec kolejowy. Wrocław Główny znajduje się w czołówce najpiękniejszych dworców w Polsce. Majestatyczna bryła, którą możemy podziwiać zaraz po przyjeździe pociągiem do Wrocławia powstała w latach 1855-1857. Początkowo w oszklonej hali o imponującej powierzchni 200 metrów kwadratowych był tylko jeden peron oraz punkty obsługi podróżnych. Dynamiczny rozwój kolei sprawił, że już pod koniec XIX wieku przeprowadzono modernizację dworca. Równolegle z remontem obiektu trwała budowa estakady kolejowej w zachodniej części Wrocławia. Dziś pod torami, przy ulicy Bogusławskiego znajduje się kilkanaście popularnych pubów. Po remoncie Wrocław Główny może się poszczycić aż 5 peronami.

Budynki znajdujące się przy ulicy Piłsudskiego, czyli między innymi dworzec i Hotel Europejski nie zostały poważnie zniszczone w trakcie II wojny światowej. Wkrótce po zakończeniu walk zbrojnych hotel przyjmował podróżnych przyjeżdżających do Wrocławia. Pierwsi pasażerowie korzystali z dworca kolejowego już w czerwcu 1945 roku. Wnętrze holu do dziś robi wrażenie na turystach, podobnie jak wnętrza Hotelu Europejskiego, które pamiętają wyjątkowe czasy belle epoque w Breslau.

Tabliczki informujące o zabytkach i atrakcjach Wrocławia

Jakie ważne dla całego kraju zabytki można znaleźć na mapie Wrocławia? Zobacz, jakie fantastyczne atrakcje turystyczne znajdują się w pobliżu Hotelu Europejskiego

Na mapie Wrocławia można znaleźć wiele wspaniałych zabytków, które z zaciekawieniem oglądają turyści nie tylko z całej Polski, ale także z wielu krajów europejskich. Wspominaliśmy już o majestatycznym Dworcu Głównym i zabytkowych kamienicach przy ulicy Piłsudskiego. Rezerwując nocleg w jednej z nich – na przykład w Hotelu Europejskim – znajdujemy się bardzo blisko fascynujących atrakcji turystycznych. Sprawdź, jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić!

Rynek: zabytkowe kamienice i Ratusz

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Wrocławia jest Rynek, na którym znajdziemy wiele pięknych zabytków. Dojdziemy tu spacerem z Hotelu Europejskiego w około 15 minut. Odnowione kolorowe kamienice są bardzo charakterystyczne dla tej części miasta. Te malownicze budynki otaczające Rynek budzą zachwyt nie tylko turystów, ale i napawają dumą wrocławian. W centralnej części placu znajduje się zabytkowy późnogotycki Ratusz z dużym zegarem. W jego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Warto też zwrócić uwagę na usytuowane w różnych miejscach na Rynku wrocławskie krasnale.

Opera Wrocławska

Idąc spacerem z Hotelu Europejskiego na Rynek, miniemy Operę Wrocławską. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ jej siedziba jest jednym z najciekawszych zabytków w mieście. Dla wielu stanowi atrakcję turystyczna przez wzgląd na repertuar odbywających się w niej spektakli operowych czy baletowych. Sam budynek robi wrażenie z zewnątrz. Jednak to jego bogato zdobione wnętrze może zapierać dech w piersiach. W Operze Wrocławskiej kryształowe lustra zajmują w sumie aż 200 metrów kwadratowych, a łączna powierzchnia ozdobiona prawdziwym złotem wynosi blisko 10 000 metrów kwadratowych.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka, która znajduje się przy ulicy Purkyniego 11, jest zdecydowanie jednym z najciekawszych muzeów sztuki we Wrocławiu. Spod Hotelu Europejskiego możemy do niego dojechać bezpośrednio tramwajami linii 2, 5, 8 i 11. W muzeum możemy obejrzeć ogromny obraz olejny, który przedstawia bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Malowidło powstało w latach 1893-1894 na płótnie żaglowym o wymiarach 120 metrów na 15 metrów – w sumie 1 800 metrów kwadratowych materiału. Dzieło zostało stworzone przez zespół malarzy pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz znajduje się we Wrocławiu od 1985 roku w specjalnie wybudowanej rotundzie. Tenże budynek znajduje się w rejestrze zabytków od 1991 roku.

Ostrów Tumski - słynny zabytek Wrocławia

Lubisz zwiedzać zabytki i poznawać historie ukryte w ich murach? Dowiedz się więcej o hotelach historycznych zlokalizowanych w centrum Wrocławia

Zabytki i historia Wrocławia są ze sobą nierozerwalnie związane. Ciekawe miejsca i zakątki pozwalają turystom na odkrywanie wspaniałych opowieści o mieście i jego dawnych mieszkańcach. Dlatego podczas zwiedzania miasta, warto zwrócić uwagę nie tylko na malowniczy Rynek, fascynujący Dworzec Główny czy majestatyczną Operą Wrocławską. Wiele ciekawych historii kryje się w murach zwykłych budynków i zabytkowych kamienic. Trzy z nich są zupełnie wyjątkowe – działają w nich historyczne hotele Wrocławia. Najstarszy jest Hotel Europejski, a zaraz za nim w czołówce są Hotele Piast i Polonia. Wszystkie znajdują się w przy ulicy Piłsudskiego w centrum Wrocławia. Poznaj historię zabytkowej kamienicy, która od ponad 130 lat jest siedzibą Hotelu Europejskiego!

Historia najstarszego obecnie działającego hotelu we Wrocławiu sięga roku 1876, kiedy to zaczęła się jego budowa. Do zakończenia II wojny światowej jego nazwa brzmiała Hohenzollern Hof, czyli Dwór Hohenzollernów. W ciągu kolejnych lat działalności hotel rozbudowywano i ozdabiano nowymi elementami, takimi jak wykusze zwieńczone półokrągłymi daszkami. Ciekawostką jest, że na parterze kamienicy, w której znajduje się hotel, mieścił się znany sklep z wyrobami ze złota i srebra prowadzony przez niejakiego Otto Stammwitza. Gdy Wrocław stał się polskim miastem, hotel zyskał nową nazwę: Europejski. Ponieważ kamienica nie była mocno zniszczona przez walki zbrojne, wkrótce po zakończeniu wojny hotel wznowił swoją działalność.

Już w latach 60. XX wieku w Hotelu Europejskim było 35 pokoi jednoosobowych. W każdym z nich znajdował się telefon, co było wtedy oznaką luksusu. Stopniowo rozbudowywano hotel, zwiększając liczbę miejsc noclegowych dla gości. Dziś w Hotelu Europejskim jest aż 19 pokoi jednoosobowych, 57 dwuosobowych z osobnymi łóżkami, 8 dwuosobowych z podwójnymi łóżkami oraz 12 apartamentów na specjalne okazje. W wyniku przeprowadzonych renowacji w hotelu panuje niezwykła atmosfera – klimat dawnych czasów łączy się tu z nowoczesną elegancją. Hotel Europejski to doskonałe miejsce dla wielbicieli miejsc z duszą. Goście, którzy cenią sobie wygodę i wysoki standard wnętrz z pewnością poczują się tu dobrze. W podobnym stylu co wnętrza hotelu, są urządzone dwa działające przy nim lokale: Restauracja i Kawiarnia Europejska. Wyśmienita kuchnia zadowoli kubki smakowe nawet najbardziej wymagających gości. Obfite śniadania z pewnością ucieszą wszystkich, którzy panują całodzienne zwiedzanie zabytków Wrocławia. Oczywiście z przerwą na aromatyczną kawę i domowe ciastko w Kawiarni Europejskiej oraz krótki odpoczynek w przytulnym pokoju hotelowym.

Poznaj wrocławskie legendy związane z zabytkami na Starym Mieście. Hotel Europejski podpowiada, gdzie warto się wybrać

Dzięki zabytkom na Starym Mieście we Wrocławiu można poznać wiele legend związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Takie opowieści niezmiennie wpisują się w kulturę danego miejsca i warto je poznać, zwiedzając Wrocław. Goście Hotelu Europejskiego do Starego Miasta pełnego zabytków i legend dojdą spokojnym spacerem w kilkanaście minut. Sprawdź, jakie budynki i rzeźby kojarzą się wrocławianom z niezwykłymi opowieściami przekazywanymi od pokoleń.

Kluskowa Brama

Kluskowa Brama znajduje się przy kościele pw. św. Idziego na ulicy Kanonia. Stojący przed nią turysta zobaczy czarną kulę na jej szczycie. Skąd się tam wzięła? Według legendy pod kościołem zasnął niegdyś wdowiec po wspaniałej kucharce. Żona przyszła do chłopa we śnie i zapowiedziała, że podaruje mu magiczny kociołek, który będzie się sam napełniał pysznymi kluskami śląskimi. Czar będzie działał, jeśli tylko chłop nie zje z gara ostatniej kluski. Gdy wdowiec się obudził, rzeczywiście czekał na niego pełny kociołek. Głodny chłop chciał zjeść wszystkie kluski, jednak ostatnia nie chciała dać się złapać na łyżkę. Wdowiec jednak był uparty i ostatnia kluska w końcu wyleciała z gara i skamieniała na szczycie bramy przy kościele. Oczywiście kociołek już nigdy się nie napełnił.

Mostek Czarownic

Mostek Czarownic nazywany także Mostkiem Pokutnic łączy dwie wieże zabytkowej katedry św. Marii Magdaleny na Starym Mieście we Wrocławiu. Legenda głosi, że po zmroku na mostku pojawiają się pokutujące dusze próżnych dziewcząt, których życie składało się z zabaw w towarzystwie adoratorów. Według miejskiej opowieści duchy do dziś muszą co noc zamiatać mostek łączący wieże katedry. Oprócz podziwiania panoramy miasta z Mostku a Czarownic warto też zajrzeć do wnętrza gotyckiej katedry.

Biała Dama na korytarzach Uniwersytetu Wrocławskiego

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Warto wstąpić do Auli Leopoldinum, czyli bogato zdobionej barokowej sali, w której do dziś odbywają się inauguracje roku akademickiego i inne uniwersyteckie uroczystości. Być może przy okazji spotkamy gdzieś Białą Damę – ponoć błąka się ona po uniwersyteckich korytarzach. Skąd się tam wzięła? Kiedyś na miejscu siedziby Uniwersytetu Wrocławskiego był piastowski zamek, w którym mieszkał brutalny kasztelan. Wymierzał kary nawet za najdrobniejsze przewinienia. Zanim umarł, przeklął swoja córkę, która próbowała uratować swojego ukochanego przed okrucieństwem kasztelana. Legenda głosi, że dziewczyna do dziś nie może opuścić murów budynku.

Pełen zabytków Rynek we Wrocławiu

Jakie wrocławskie zabytki są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? Zaplanuj z Hotelem Europejskim zwiedzanie Hali Stulecia, Pawilonu Czterech Kopuł, Pergoli i Iglicy

W trakcie pobytu w Hotelu Europejskim we Wrocławiu warto zaplanować zwiedzanie zabytków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o Hali Stulecia wraz z zespołem architektonicznym, który obejmuje między innymi Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę oraz Iglicę. Z Hotelu Europejskiego bezpośrednio dojedziemy do tego kompleksu tramwajem linii 2, autobusem o numerze 145 lub 146. Podróż komunikacją miejską zajmie nam około 20 minut. Zdecydowanie warto się wybrać do Hali Stulecia i oprócz samej majestatycznej budowli przespacerować się po Pergoli, która otacza multimedialną fontannę. Wieczorami odbywają się tam audiowizualne pokazy. Dostarczają one niezapomnianych wrażeń zarówno turystom, jaki i mieszkańcom Wrocławia.

Bardzo ciekawym wrocławskim zabytkiem jest Pawilon Czterech Kopuł. Budynek powstał na początku XX wieku. Obecnie znajduje się w nim niebanalne Muzeum Sztuki Współczesnej. Wielbiciele tej dziedziny z pewnością ucieszy fakt, że można w tym miejscu podziwiać dzieła takich twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Tadeusz Kantor czy Jerzy Nowosielski. Wracając z muzeum, warto jeszcze spojrzeć na znajdującą się przed Halą Stulecia Iglicę, czyli imponującą stalową konstrukcję mierzącą ponad 90 metrów.

Świetnym pomysłem jest wybranie się z dziećmi w okolice Hali Stulecia. Rodzice pewnie będą bardziej zainteresowani zwiedzaniem wrocławskich zabytków z listy UNESCO, ale potem można razem z pociechami udać się do pobliskiego ZOO lub Ogrodu Japońskiego. Wybierasz się do Wrocławia z dziećmi? Pamiętaj, żeby zarezerwować dla całej rodziny wygodny nocleg. Doskonałe warunki dla dorosłych i dzieci można znaleźć w Hotelu Europejskim. Mali goście w wieku do lat 4 mają w nim zapewniony bezpłatny nocleg. Taka korzystna oferta z pewnością ucieszy rodziców małych brzdąców. Wrocław to świetny cel wspólnej wycieczki, a centrum miasta, gdzie znajduje się Hotel Europejski, to doskonała lokalizacja, kiedy w planach mamy zwiedzanie wrocławskich zabytków z najmłodszymi turystami.