Rezerwuj

13.11.2023


Znane i zasłużone osoby związane z WrocławiemWrocław od dawna stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych, sportowych i akademickich w całym regionie. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że miasto dało światu plejadę zasłużonych postaci. Można też wskazać szereg postaci, które wprawdzie nie pochodzą z tych stron, ale wyraźnie zapisały się w ich historii.

Zasłużeni mieszkańcy zostawili wyraźny ślad w mieście. Jeśli przyjedziesz na Dolny Śląsk, z całą pewnością znajdziesz wiele przejawów ich obecnej bądź historycznej działalności. Warto urozmaicić swój https://europejskiwroclaw.pl/blog/wakacje-we-wroclawiu-wazne-wydarzenia-i-atrakcje poprzez zaznajomienie się z ważnymi lokalnymi figurami oraz ich dokonaniami. Przekonaj się jakie sławne osoby związały się z Wrocławiem na różnych etapach życia.

Aktorzy pochodzący z Wrocławia

Kinga Preis, Małgorzata Kożuchowska, Olga Bończyk i Olaf Lubaszenko to osoby, których prawdopodobnie nie trzeba przedstawiać. Wszyscy wymienieni mają na swoich koncie szereg pamiętnych kreacji filmowych. Łączy ich jednak nie tylko profesja, ale również pochodzenie. Każda z tych osób urodziła się we Wrocławiu.

Muzycy urodzeni we Wrocławiu

Lady Pank to kawał historii polskiego rocka i szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Grupa debiutowała w latach 80., ale jej gwiazda nie przygasła do dziś. Muzycy do tej pory aktywnie koncertują zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Liderem i współzałożycielem zespołu jest pochodzący z Wrocławia Jan Borysewicz. W kapeli odpowiada za wokal, partie gitarowe, a także teksty piosenek. Innym wrocławskim muzykiem jest Mrozu. Został zapamiętany głównie z hitu „Miliony monet”, ale trzeba uczciwie oddać, że utwór już dawno przestał definiować styl jego autora. Wokalista odświeżył konwencję i od kilku lat każdy jego album trafia na czołowe miejsca rankingów sprzedaży.

Pisarze kojarzeni z Wrocławiem

Wrocław prawdopodobnie nie mógł wymarzyć sobie lepszej ambasadorki literackiej. Mieszka tutaj Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w 2019 roku. Do jej najbardziej poczytnych książek należą takie pozycje jak „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” czy też „Prawiek i inne czasy”. Twórczość polskiej noblistki stanowi literaturę piękną i kulturę wysoką w pełnej krasie. Lektura nie należy do najłatwiejszych, ale z całą pewnością jest warta zaangażowania. Oprócz prozatorstwa Olga Tokarczuk zajmuje się aktywizmem społecznym. Prężnie działa ona na rzecz równouprawnienia, praw zwierząt i ekologii.

Najbardziej wrocławskim pisarzem prawdopodobnie jest Marek Krajewski. Wszystko za sprawą dwunastotomowego już cyklu kryminałów, w których centralną postacią stał się Eberhard Mock. Bohater jest detektywem prowadzącym zawiłe śledztwa, obfitujące w zwroty akcji. Wydarzenia rozgrywają się w różnych momentach pierwszej połowy XX wieku. Wrocław bardzo wdzięcznie sprawdza się jako tło przedstawionych sytuacji. Można śmiało stwierdzić, że na kartach powieści miasto urasta nawet do rangi odrębnego bohatera, któremu poświęcono sporo uwagi.

Sportowcy stawiający pierwsze kroki we Wrocławiu

Polscy kibice piłki nożnej nie mają ostatnio wielu powodów do radości. Nie zawsze jednak tak było. W latach 70-tych biało-czerwoni zdołali awansować do światowej czołówki, a jednym z architektów tego sukcesu był Jan Tomaszewski, rodowity Wrocławianin. Strzegł on bramki podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku, gdzie polska reprezentacja zdobyła brązowy medal. W eliminacjach do tego turnieju odbył się również pamiętny mecz na Wembley. Wówczas Polacy zdołali zremisować z Anglikami wynikiem 1:1. Rezultat był również zasługą Tomaszewskiego, który popisał się wieloma ważnymi interwencjami.

Po długich latach stagnacji polski tenis przeżywa swój renesans. Uznanie za ten przełom należy się Hubertowi Hurkaczowi, który urodził się we Wrocławiu. Jest on najwyżej notowanym polskim tenisistą. Obecnie zajmuje miejsce w czołowej dwudziestce rankingu ATP. Na swoim koncie ma on występ w półfinale Wimbledonu oraz szereg trofeów zdobytych w zawodach kategorii ATP Tour 250 i 500 oraz ATP Tour Masters 1000.

Naukowcy związani z Wrocławiem

Wiele osób zetknęło się ze sformułowaniem „kot Schrödingera”. Nie każdy wie co ono oznacza, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że jego twórca był związany z Wrocławiem. Erwin Schrödinger ma nieprzebrane zasługi na rzecz nauk ścisłych. Zawodowe dokonania uczyniły go jednym z ojców fizyki kwantowej. Za swoje odkrycia został też wyróżniony Nagrodą Nobla. Warto podkreślić, że w 1921 roku pracował on na Uniwersytecie we Wrocławiu. Nie był on jednak jedynym wybitnym fizykiem związanym z tym miastem. W 1882 roku w stolicy Dolnego Śląska urodził się Max Born. Zapisał się on w historii jako jeden z twórców fizyki kwantowej.

Wakacje we Wrocławiu szlakiem znanych postaci

Jeżeli na powyższej liście pojawiają się inspirujące Cię osoby, możesz spróbować poszukać ich śladów na terenie miasta. Na początek przyda się jednak https://europejskiwroclaw.pl/blog/hotel-centrum-wroclaw/. Dzięki takiej lokalizacje będziesz mieć dogodne połączenie z różnymi zakątkami miasta. Świetnym wyborem będzie https://europejskiwroclaw.pl/blog/4242/ znajdujący się niedaleko Rynku. Z tego miejsca możesz ruszyć do obiektów, w których będą organizowane spotkania z wymienionymi postaciami. Hotel Europejski znajduje się w pobliżu przystanków linii tramwajowych i autobusowych. Dzięki temu z powodzeniem możesz się przemieszczać nawet jeśli nie masz do dyspozycji samochodu.