Rezerwuj

01.06.2018


Hotele we Wrocławiu – poznaj ich historię! Jak rozwijało się hotelarstwo i gdzie w stolicy Dolnego Śląska znajdują się najlepsze hotele historyczne?Wśród hoteli we Wrocławiu znajdują się zasługujące na szczególną uwagę hotele historyczne. Co dokładnie kryje się pod tym określeniem i dlaczego warto takie miejsca odwiedzać? Poznaj historię hotelarstwa i dowiedz się, jaki jest najstarszy obecnie działający hotel we Wrocławiu! Zwiedzanie to nie tylko chodzenie po muzeach i oglądanie eksponatów. Również budynki kryją w sobie niesamowite opowieści. Historyczne hotele to gratka nie tylko dla wielbicieli odkrywania dawnych dziejów, ale też dla wszystkich osób, które cenią sobie komfort, wygodę i wyjątkową atmosferę. Marzysz o spędzeniu urlopu w klimatycznym miejscu, które pozwoli Ci przenieść się do przeszłości? Wybierz jeden z wspaniałych hoteli historycznych we Wrocławiu i poznaj w ten sposób historię miasta i architektury!

Spis treści:
Obiekty historyczne
Powojenne losy obiektów noclegowych
Historyczne Hotele Wrocławia
Dlaczego warto odwiedzić Europejski?
Miasto atrakcyjne turystycznie

Ile historycznych hoteli Wrocławia obecnie funkcjonuje oraz gdzie dokładnie można je znaleźć?

Hotele historyczne to obiekty noclegowe zlokalizowane w zabytkowych budynkach. Mogą znajdować się w odrestaurowanych pałacach, dworkach lub budynkach poprzemysłowych, takich jak młyny czy fabryki. Niektóre hotele historyczne od dawien dawna pełnią tę samą funkcję i obecnie mają już bardzo długą tradycję przyjmowania gości. Takie właśnie są trzy z pięciu najstarszych wrocławskich hoteli: Hotel Europejski (dawniej Hohenzollern Hof), Hotel Piast (poprzednia nazwa: Kronprinz) i Hotel Polonia (wcześniej Vier Jahreszeiten). Razem z byłym Hotelem Piast II i remontowanym Hotelem Grand tworzą grupę Historycznych Hoteli Wrocławia, stanowiącą jedną z większych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

Hotel Europejski wybudowano w roku 1876, Piast w 1908, a Polonię – 1911. Wszystkie trzy obiekty znajdują się na ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli w doskonałej lokalizacji w centrum miasta. Obiekty usytuowane są w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od Dworca Głównego, co z pewnością szczególnie ucieszy osoby, które podróżują po Polsce pociągami. Z kolei od Dworca Autobusowego dojdziemy do wymienionych hoteli w niecałe 10 minut. Ulica Piłsudskiego była i wciąż jest jedną z najważniejszych we Wrocławiu. Dzięki stopniowej rewitalizacji odzyskuje dawną świetność. Oprócz trzech historycznych hoteli, pięknie wyremontowano budynek Dworca PKP, który dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych w mieście oraz siedzibę Teatru Muzycznego Capitol należącego do czołowych wrocławskich miejsc kultury.

Dwa obiekty z grupy Historycznych Hoteli Wrocławia nie są obecnie dostępne dla turystów. Jeden z nich pełni obecnie funkcję siedziby spółki deweloperskiej Rafin. Mowa tu o budynku, w którym dawniej mieścił się Hotel Odra, potem przemianowany na Hotel Piast II. Drugi na dzień dzisiejszy niedziałający hotel historyczny już niedługo będzie przywrócony do użytku, dzięki trwającym obecnie pracom remontowym. Zakończenie przebudowy Hotelu Grand, znajdującego się przy ulicy Gwarnej, jest planowane na przełom 2019 i 2020 roku. Wizualizacje ukazują luksusowe, nowoczesne wnętrza, zdecydowanie odmienne stylem od tych przedwojennych. Zachowany zostanie historyczny front budynku, który możemy póki co oglądać na starych pocztówkach przedstawiających obiekt jeszcze pod dawną nazwą Hotel du Nord. Rekonstruowana jest także przedwojenna wieża, która niegdyś razem z wieżą hotelu Piast tworzyła tak zwaną bramę do miasta.

Historyczny hotel Europejski we Wrocławiu

Powojenna historia hotelarstwa na Dolnym Śląsku – niezwykła opowieść o najstarszym obecnie działającym hotelu we Wrocławiu. Poznaj bliżej Hotel Europejski!

Historia hotelarstwa we Wrocławiu musiała zostać napisana na nowo po drugiej wojnie światowej. Pierwszy hotel w mieście powstał w XVIII wieku, jednak dziś nie ma po nim śladu. Zniszczenia powstałe w wyniku obrony przez Niemców twierdzy Festung Breslau zmieniły urbanistyczne oblicze miasta. Wrocław co prawda nie był tak zniszczony jak Warszawa, ale wiele budynków i ulic zmieniło się w stosy pyłu i cegieł. Szacuje się, że wszystkie zburzone budowle przemieniły się w aż 18 milionów metrów sześciennych gruzu! Śląsk wraz z Wrocławiem został włączony do Polski na mocy decyzji z konferencji poczdamskiej 2 sierpnia 1945 roku. Ludność niemiecką przesiedlono wtedy do radzieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech, a do Wrocławia zaczęli zjeżdżać Polacy, głównie z centralnej części kraju i Kresów Wschodnich przedwojennej Polski. Stopniowo zaczęto odbudowywać miasto i zmieniać nazwy ulic z niemieckich na polskie. Także poniemieckie lokale i budynki usługowe, które nadawały się do użytku lub wymagały tylko remontu otrzymały nowe szyldy. Jednym z takich obiektów był dzisiejszy Hotel Europejski, obecnie najstarszy działający hotel we Wrocławiu.

Hotel Europejski przed zakończeniem drugiej wojny światowej funkcjonował jako Hotel Hohenzollern Hof (tłumacząc: Dwór Hohenzollernów) i znajdował się na ówczesnej ulicy Gartenstrasse – Ogrodowej, dzisiaj Piłsudskiego. Budynek hotelu został wzniesiony na przestrzeni lat 1876 i 1877 według projektu majstra budowlanego Pollacka. Za budowę odpowiadała firma Nawroth i spółka. Na początku hotel składał się z jednego narożnego budynku, ale już w 1907 przyłączono do niego sąsiedni dom mieszkalny, który znajdował się przy ulicy Stawowej. Trzy lata później przeprowadzono remont mający na celu scalenie wnętrz i nadanie obu budynkom jednolitej fasady, którą ozdobiono klasycystyczno-barokowymi elementami. Narożna część hotelu miała 5 kondygnacji i dodatkowo 3 dwukondygnacyjne wykusze. Jeden z nich zwieńczony był okazałym balkonem, a boczne skrzydła ozdabiały półokrągłe daszki. Budynek dołączony do hotelu miał za to prostą, ale elegancką fasadę i pięć kondygnacji. Na parterze mieściły się łukowo zakończone witryny. Wejście do hotelu znajdowało się od strony niemieckiej ulicy Gartenstrasse. Niewykorzystaną, przyziemną część hotelu zajął Otto Stammwitz i zaadaptował ją na sklep z wyrobami ze złota i srebra.

Hotel po zakończeniu wojny i przyłączeniu Wrocławia do Polski otrzymał nową nazwę: Europejski. Budynek nie był mocno zniszczony, więc dość szybko zaczęto znów przyjmować w nim gości. W latach 60. Hotel Europejski oferował 35 pokoi jednoosobowych – każdy z telefonem, co było w tamtych czasach prawdziwym luksusem. Później bazę noclegową rozbudowano i w latach 90. w hotelu znajdowało się już 65 pokoi jedno- i dwuosobowych oraz apartamenty, łącznie ponad 100 miejsc noclegowych. Kolejne modernizacje związały się z powstaniem dwóch sal konferencyjnych i zwiększeniem liczby pokoi i apartamentów do 96. Wnętrza przestronnego holu, eleganckiej restauracji i stylowej kawiarni zyskały niepowtarzalny charakter, który panuje w nich do dziś.

Historia hotelarstwa w Polsce, czyli kiedy powstały inne hotele, które dziś razem z Europejskim należą do grupy Historycznych Hoteli Wrocławia?

Historia hotelarstwa w Polsce prężnie rozwijała się w XIX wieku – to właśnie wtedy powstawało w kraju najwięcej nowych miejsc noclegowych, mówi się nawet o boomie budowlanym. Po drugiej wojnie światowej granice państwa zmieniły się i Polacy zaadaptowali na nowo poniemieckie budynki i przywrócili świetność wcześniej działającym hotelom. Wiemy już, że wśród nich był wrocławski Hotel Europejski. Oprócz niego na obecnej ulicy Piłsudskiego znajdowały się także dwa inne hotele, znane dziś pod nazwami Piast i Polonia. Zbudowano je nieco później niż Hotel Hohenzollern Hof, ale ich historie również są bardzo ciekawe. Warto pamiętać, że to właśnie Piast i Polonia razem z Europejskim są trzema obecnie działającymi obiektami z grupy Historycznych Hoteli Wrocławia.

Hotel Piast

Hotel Piast przed wojną nosił nazwę Kronprinz, co po niemiecku oznacza następcę tronu. Został zbudowany w 1908 roku według projektu Waldemara Milbradta i od razu stał się jednym z najelegantszych hoteli we Wrocławiu. Hotel Kronprinz wyróżniała półokrągła wieża, w której dziś znajdują się najpiękniejsze pokoje w obiekcie. Na parterze budynku znajdowały się lokale usługowe i handlowe, między innymi: bank, fryzjer, kwiaciarnia, drogeria oraz biuro podróży. Powyżej znajdowały się biura, pomieszczenia klubowe i gastronomiczne, czytelnia oraz 56 pokoi dla gości. Budynek nie został zniszczony podczas wojny, ale po jej zakończeniu przez długi czas stał pusty, a jego wyposażenie stopniowo rozkradano. Trzeba było więc na nowo zagospodarować hotel, który pod nowym szyldem Piast znów zapraszał przyjezdnych. Gości niemal od razu było sporo ze względu na doskonałą lokalizację, w której znajdował się też Hotel Europejski. Do końca lat 90. w Hotelu Piast były 103 miejsca noclegowe, a pod koniec lipca 2013 liczba ta zwiększyła się do 184. W 2014 roku Piast działający już jako Dom Wycieczkowy przeszedł gruntowny remont i obecnie posiada 92 klimatyzowane pokoje i dwie sale konferencyjne.

Widok na historyczny hotel Piast we Wrocławiu

Hotel Polonia

Trzy lata po wzniesieniu Hotelu Kronprinz, zbudowano Hotel Vier Jahreszeiten (po polsku: cztery pory roku), który dziś znamy pod nazwą Polonia. Niedługo po otwarciu obiekt dołączył do grona najbardziej luksusowych hoteli we Wrocławiu. Budynek składał się z części frontowej, skrzydeł bocznych i posiadał wewnętrzny dziedziniec. Styl elewacji wzorowano na barokowych pałacach. Najniższa kondygnacja, tak jak w hotelach Europejskim i Piast, była zajęta przez lokale handlowo- usługowe. W Hotelu Polonia znajdowała się wyjątkowa, dwupiętrowa sala balowa z lożami i kasetonowym stropem, w której wyprawiano eleganckie przyjęcia. Były także restauracje i kawiarnie, sala bilardowa i pomieszczenia klubowe urządzone w stylu angielskim. Hotel Vier Jahreszeiten szybko stał się miejscem elitarnych spotkań, między innymi literatów. Oprócz tego w budynku znajdowały się oczywiście pokoje gościnne w imponującej liczbie 120. Podczas wojny hotel prawie w ogóle nie został uszkodzony i szybko wznowił działalność pod nazwą Polonia. W latach 60. znajdowało się w nim 54 pokoje i 35 apartamentów z telefonami. Na parterze zaś działał czeski bar Tempo, który wkrótce stał się miejscem kultowym. Ciekawostką jest to, że jedna ze scen powieści “Dżuma w Breslau” Marka Krajewskiego miała miejsce właśnie w Hotelu Polonia, konkretnie w sali bilardowej.

Hotele historyczne – polska historia zamknięta między ścianami budynków, czyli dlaczego warto odwiedzić Hotel Europejski we Wrocławiu?

Hotele historyczne we Wrocławiu i nie tylko to jedne z ciekawszych atrakcji turystycznych. Ludzie często specjalnie planują swoje wycieczki i podróże tak, aby zwiedzić jak najwięcej hoteli historycznych w całym kraju. Ich celem często staje się Wrocław, w którym, jak już wiemy, w zabytkowych budynkach prężnie działają aż trzy hotele. Oryginalne poniemieckie budynki dzięki remontom i modernizacjom odzyskały dawną świetność. Pobyt w hotelu od razu staje się bardziej wyjątkowy, kiedy mamy świadomość jego bogatej historii. W Hotelu Europejskim specjalnie zachowano styl wystroju z dawnych lat. Przechadzając się po eleganckich wnętrzach, można myślami przenieść się w czasie do belle epoque w Breslau.

Historyczne hotele we Wrocławiu to doskonała opcja noclegowa nawet dla najbardziej wymagających gości. Wnętrza Hotelu Europejskiego utrzymane są w wysokim standardzie i odznaczają się estetycznym wystrojem. Do dyspozycji gości jest tu aż 96 klimatyzowanych pokoi z prywatnymi łazienkami, w tym: 19 jednoosobowych (1 dla niepełnosprawnych), 57 dwuosobowych z osobnymi łóżkami (1 dla niepełnosprawnych), 8 podwójnych z małżeńskim łóżkiem oraz 12 apartamentów. W Hotelu Europejskim mieszkał między innymi Vaclav Havel i ekipa kręcąca kultowy serial “Czterej pancerni i pies”. 22 czerwca 2017 roku ten wyjątkowy hotel we Wrocławiu hucznie obchodził swoje 140 urodziny, z okazji których odsłonięto pamiątkową tablicę. Wtedy też odbył się specjalny kurs zabytkowym tramwajem “Jaś i Małgosia” z orkiestrą na pokładzie. Muzycy później przemaszerowali ulicą Piłsudskiego. Można było również obejrzeć pamiątkowe kroniki z wpisami dawnych gości. Dziś nie sposób policzyć, ile osób odwiedziło Hotel Europejski przez dziesięciolecia działalności. Pewne jest jednak to, że wielu z nich wciąż do hotelu wraca. Duch tego miejsca potrafi naprawdę zauroczyć.

Hisotryczny Hotel Polonia we Wrocławiu

Historia hotelarstwa na świecie, czyli jak zmieniały się powody podróżowania? Dlaczego dziś turyści tak licznie odwiedzają Wrocław?

Historia hotelarstwa we Wrocławiu i na świecie to nie tylko opowieść o rozwoju i rozbudowie kwater noclegowych. To także historia naszej cywilizacji, wszak od dawien dawna ludzie potrzebowali tego typu usług. Powody często były podobne do tych, które skłaniają nas do podróżowania współcześnie. Ludzie podróżowali bowiem w celach handlowych, prowadzenia rozmów z sojusznikami w odległych krajach lub odwiedzenia miejsca kultu religijnego. Jednymi z pierwszych noclegowni na świecie były karczmy z wieloosobowymi izbami i klasztory. Historia hotelarstwa w Polsce rozpoczęła się prawdopodobnie w XIII wieku. Nasz kraj już wtedy słynął z ogromnej gościnności, jednak dopiero przełom wieku XIX i XX przyniósł prawdziwą rewolucję w rozwoju hoteli, także we Wrocławiu, a podróże turystyczne stawały się coraz bardziej popularne i przede wszystkim łatwiej dostępne.

Dziś stolica Dolnego Śląska należy do czołowych miast turystycznych w Polsce. Ludzie często przyjeżdżają tu także w celach biznesowych i też potrzebują noclegu. Dlatego hotele we Wrocławiu można spotkać niemal na każdym kroku. Bardzo niewiele z nich ma jednak tak bogatą historię jak Hotel Europejski i przynależąca do niego restauracja. W lokalu można zjeść wspaniałe potrawy z polskiej kuchni tradycyjnej i nowoczesnej światowej. W Restauracji Europejskiej serwowane jest też śniadanie dla gości hotelu. Na popołudniową kawę lub lampkę wina warto udać się do Kawiarni Europejskiej, która urządzona jest w stylu wiedeńskim. Z pewnością poczujemy się tu tak samo wyjątkowo jak we wnętrzach historycznego hotelu. Dodatkowo obiekt znajduje się w najlepszej lokalizacji, jaką można sobie wymarzyć – w samym sercu miasta. Z Hotelu Europejskiego można w kilka minut dojść do Dworca Głównego, Rynku, Narodowego Forum Muzyki, Opery czy Teatru Muzycznego Capitol. W celu dogłębnego poznania bogatej historii Wrocławia, można zapytać obsługę Hotelu Europejskiego o godne polecenia zabytki. Na pewno warto przespacerować się chociażby Ostrowem Tumskim i Przedmieściem Nadmorskim.