Rezerwuj

20.03.2019


Jak spędzić Noc Muzeów we Wrocławiu? Hotel Europejski podpowiadaCoroczna Noc Muzeów we Wrocławiu pozwoli Ci w jeden wieczór odwiedzić najatrakcyjniejsze muzea, galerie sztuki czy organizacje kultury. Aby w pełni wykorzystać tę okazję, zarezerwuj nocleg w Hotelu Europejskim i poznaj Miasto Stu Mostów nieco lepiej. Bezpłatnie, bez pośpiechu i z możliwością przemieszczania się specjalnie przygotowaną na tę okazję komunikacją. Wydarzenie może być okazją do realizacji od dawna zaplanowanego wyjścia, na które do tej pory zabrakło Ci czasu lub determinacji.

Spis treści:
Historia
Instytucje biorące udział w wydarzeniu
Zaplanuj zwiedzanie i zarezerwuj nocleg

Czego można się spodziewać podczas wrocławskiej Nocy Muzeów w 2019 roku? Europejski wyjaśnia, jak to się zaczęło

Tegoroczna Noc Muzeów we Wrocławiu została zaplanowana na 18 maja. Co roku do wydarzenia przyłącza się coraz więcej instytucji, które chętnie prezentują gościom swoje zasoby lub wystawy. Wejście do obiektów zazwyczaj jest całkowicie darmowe, niektóre instytucje pobierają jedynie symboliczną opłatę w wysokości 1 zł. Biorąc pod uwagę, że koszt jednorazowego biletu najczęściej wynosi co najmniej kilkanaście złotych, to zdecydowanie najbardziej opłacalne rozwiązanie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że do Wrocławia przyjeżdżają wtedy setki turystów z całej Polski, a nawet Europy. Ze względu na to, że impreza odbywa się w maju, wielu z nich decyduje się pozostać w mieście na kilka dni. Wydarzenie przyciąga do siebie nie tylko podróżnych, ale również mieszkańców miasta. To doskonała okazja do tego, aby poznać Miasto Stu Mostów, a także spędzić doskonale czas z przyjaciółmi i rodziną. Ponieważ wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, tego dnia uruchamiane są specjalne połączenia tramwajowe oraz autobusowe, których trasa wiedzie obok wszystkich najważniejszych muzeów w mieście. Wydarzenie organizowane jest przez władze samorządowe.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie Nocy Muzeów?

Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 1997 roku w Berlinie pod nazwą Lange Nacht der Museen. Oczywiście głównym celem imprezy było zaznajomienie mieszkańców miasta z ofertą muzeów znajdujących się w Berlinie. Wiele osób często narzekało na zbyt wygórowane ceny biletów do najważniejszych instytucji kulturalnych, dlatego władze stolicy Niemiec postanowiły chociaż na jeden wieczór w roku otworzyć muzea dla wszystkich. Ta inicjatywa tak spodobała się europejskim instytucjom kulturalnym, że postanowiono wdrożyć projekt na większą skalę. Kolejne imprezy odbyły się w Paryżu (Nuit Blanche) oraz Amsterdamie (museums-n8). Od 2001 roku w przedsięwzięciu bierze udział ponad sto czterdzieści miast w całej Europie. Wydarzenie organizowane jest zawsze w trzeci weekend maja. Taka data nie została wybrana bez powodu – w tym czasie obchodzone jest Święto Muzealnika. W Polsce po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Poznaniu. Rok później ta impreza kulturalna została również zorganizowana w Warszawie i Krakowie. Obecnie obejmuje kilkadziesiąt miast w całym kraju. Od wielu lat odbywa się również we Wrocławiu.

Sklepienie Auli Leopoldina we Wrocławiu

Hotel Europejski przedstawia instytucje, które wezmą udział we wrocławskiej Nocy Muzeów w 2019 roku. Sprawdź, czego – poza Muzeum Narodowym – nie może zabraknąć w programie

Planując swój udział we wrocławskiej Nocy Muzeów, nie sposób się obejść bez aktualnego programu. Poza wyborem konkretnych obiektów, wśród których nie może zabraknąć Muzeum Narodowego, zachęcamy również do przejrzenia harmonogramu imprezy pod kątem najbardziej interesującej Cię tematyki. Szczegółowy plan udostępniany jest zwykle półtora miesiąca przed planowaną datą wydarzenia. Skorzystaj z szansy zapisania się na wybrane spotkania lub warsztaty – na niektóre z nich obowiązuje limit miejsc. Na nocne zwiedzanie otwierają się również domy kultury, kina, kościoły, a nawet organizacje pozarządowe. We Wrocławiu szczególną popularnością cieszy się Narodowe Forum Muzyki oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Instytucje kulturowe dodatkowo przygotowują specjalne atrakcje. Goście mogą uczestniczyć w licznych wernisażach, wykładach, pokazach filmowych czy koncertach. Niektóre muzea udostępniają również wejście do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Można więc wejść do garderoby teatralnej lub zapoznać się z materiałami, które już od dawna znajdują się w archiwum. Oferta przygotowywana corocznie przez Noc Muzeów nie jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych zwiedzających. Również dzieci mogą znaleźć w proponowanych atrakcjach coś dla siebie. Dla najmłodszych zwiedzających czekają różnego rodzaju warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, pokazy edukacyjnych filmów dla dzieci, a także interaktywne zabawy, mogące przybliżyć maluchom historię naszego kraju.

Muzeum Narodowe

Wrocławska Noc Muzeów nie mogłaby się odbyć bez Muzeum Narodowego. Razem ze swoimi oddziałami, czyli Muzeum Etnograficznym, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Pawilonem Czterech Kopuł, ta szczególnie ważna dla miasta instytucja kulturalna udostępnia zwiedzającym wszystkie posiadane zbiory i wystawy. Co roku organizowane są również wszelkiego rodzaju wydarzenia i warsztaty, które dodatkowo uatrakcyjniają całe przedsięwzięcie. Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje też specjalne zajęcia dla najmłodszych. Mogą oni wziąć udział w warsztatach plastycznych czy lekcjach rzemiosła artystycznego. Dla dorosłych przygotowywane są gry terenowe, które nie tylko sprawdzą wiedzę na temat muzealnych zbiorów, ale również pozwolą dowiedzieć się nieco więcej o historii miasta. Nie zabraknie też wykładów, które przybliżą uczestnikom sekrety dotyczące wybranych dzieł sztuki. Pozostałe oddziały również przygotowują odpowiednie atrakcje dla zwiedzających. Szczególną popularnością cieszą się zadania zawarte na kartach pracy, które jednocześnie wskazują w jakiej kolejności należy zwiedzać poszczególne sale.

Hydropolis

To nowoczesne centrum edukacyjne dedykowane jest przede wszystkim wodzie i ekologii. To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym zwiedzający mogą w interaktywny sposób odkrywać wszelkie procesy związane z cyrkulacją wody: począwszy od tego w jaki sposób płyny funkcjonują w ciele człowieka poprzez prądy oceaniczne kształtujące klimat na ziemi, skończywszy na historii inżynierii wodnej. Cała wystawa ma charakter multimedialny, skutecznie łączy więc zabawę z nauką. Hydropolis podzielone jest na dziewięć stref tematycznych. Każda dotyczy innego zagadnienia, dlatego nie sposób jest się tutaj nudzić. Instytucja od kilku lat bierze udział w Nocy Muzeów. Oprócz całkowicie darmowego zwiedzania z przewodnikiem na gości w tym dniu czekają również atrakcje w postaci różnych pokazów doświadczalnych. Aby otrzymać bezpłatną wejściówkę do tego centrum edukacyjnego, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na oficjalnej stronie instytucji. Hydropolis cieszy się tak dużym zainteresowaniem gości, że cała dostępna pula biletów rozchodzi się w ciągu kilkunastu sekund.

Narodowe Forum Muzyki

Miłośników muzycznych wrażeń z pewnością ucieszy darmowy wstęp do Narodowego Forum Muzyki. Nocne zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje wizytę w salach koncertowych oraz pomieszczeniach technicznych. Goście dodatkowo mogą poznać tajniki rozwiązań akustycznych, a także architektoniczne inspiracje twórców instytucji. NFM przygotowuje również ofertę programową dla najmłodszych melomanów. Dzieci mogą wziąć udział w bezpłatnym koncercie dostosowanym do potrzeb maluchów.

Wybierasz się na wrocławską Noc Muzeów 2019? Sprawdź Hotel Europejski

Jeśli chcesz skorzystać z bogatego programu Nocy Muzeów we Wrocławiu, koniecznie zwróć uwagę na Hotel Europejski. Ten zlokalizowany w samym centrum miasta obiekt oferuje wyłącznie pokoje o wysokim standardzie wyposażenia. Szczególnie ważne jest tutaj jednak samo położenie obiektu – znajduje się on w pobliżu NFM, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej i Medalierskiej. Spacerem można też spokojnie dojść do Muzeum Narodowego.

Noc Muzeów to jedyna w roku okazja, dzięki której można za darmo zwiedzić większość dostępnych we Wrocławiu instytucji kulturalnych. Oczywiście wymienione obiekty stanowią tylko propozycje tego, w jaki sposób można spędzić czas podczas tej wyjątkowej imprezy. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem warto zaplanować swój wyjazd już teraz. Nie zwlekaj więc dłużej z decyzją i zaproś swoją rodzinę lub znajomych na majową wycieczkę do jednej z europejskich stolic kultury.