Rezerwuj

23.05.2017


Wrocław: atrakcje dla dzieci i dorosłych, które warto zobaczyć!Wrocław pełen jest atrakcji dla dzieci i dorosłych – Hotel Europejski prezentuje te, które naprawdę warto zobaczyć! Nie masz pomysłu na weekend? Planujesz wycieczkę i zastanawiasz się nad turystycznymi atrakcjami, których nie można przegapić? Chcesz poznać ciekawe miejsca i zapewnić rozrywkę całej rodzinie? Poniżej prezentujemy aż 11 różnorodnych propozycji na wypełnienie czasu wolnego we Wrocławiu!

Spis treści:
Afrykarium w ZOO
Aquapark 
Fontanna Multimedialna – repertuar pokazów
Ogród Japoński
Hydropolis – multimedialne muzeum wody
Zona 71 – Laser Tag
Escape Room – ekstremalna rozrywka
Historia żydowskiego Wrocławia
Zimowe atrakcje
Opera Wrocławska – za kulisami

Afrykarium we wrocławskim ZOO, czyli jedyne takie oceanarium na świecie! Zaplanuj dzień na świeżym powietrzu z Hotelem Europejskim!

W 2012 roku ruszyła budowa największej atrakcji wrocławskiego ZOO – unikalnego na skalę międzynarodową kompleksu Afrykarium, czyli pierwszego na świecie oceanarium, które poświęcone zostało wyłącznie jednemu kontynentowi. Dziś ten przypominający Arkę Noego obiekt codziennie odwiedzają tysiące osób pragnących z bliska przyjrzeć się faunie i florze pochodzącej jedynie z terenów Afryki. Przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych na świecie przyznali Afrykarium czwarte miejsce pośród listy nowych cudów świata zoologicznego!

 

Oceanarium we wrocławskim ZOO

Przyjezdni odwiedzający tę ogromną turystyczną atrakcję mają szansę poznać sześć egzotycznych rejonów, które wspólnie tworzą bogaty ekosystem Czarnego Lądu. Są to:

  1. dżungla u wybrzeży rzeki Kongo – oszałamiająco zielone, wilgotne lasy tropikalne rosnące na terenach Kotliny Kongo. Zamieszkujące je zwierzęta to w większości krokodyle, zwinne wydry, oraz manaty, czyli wodne ssaki, z nieodstępującymi ich rybami, tilapiami. Tereny Konga zasiedlają także liczne gatunki przepięknych, różnobarwnych ptaków – w Afrykarium spotkać można np. egzotycznie wyglądające dzioborożce nosate;
  2. Afryka Wschodnia – to ekosystem sawanny, w którym spotkać można przypominające świnki morskie ssaki zwane góralkami, mrówniki oraz dikdiki, czyli jedne z najmniejszych antylop na świecie! W tej strefie nadarzy się także okazja do obserwowania ogromnych nilowych hipopotamów;
  3. Kanał Mozambicki – cieśnina na Oceanie Indyjskim, w której żyje ogromna populacja rekinów. W specjalnie zaprojektowanym oceanarium spacerowicze będą mogli obserwować (a nawet karmić!) rekiny lamparcie i brunatne oraz rekiny młoty. Żyje tam również ogromna populacja płaszczek oraz zielony żółw wodny;
  4. Wybrzeże Namibii – baseny, w których żyje stado pingwinów tońców a także wesołe południowoafrykańskie kotiki (czyli bliscy kuzyni lwów morskich). Na przeciwko podziwiać można także wijące się między skałami węgorzokształtne mureny;
  5. Morze Czerwone – imponujący zbiornik wodny o pojemności miliona litrów, w którym żyje barwna i zachwycająca rafa koralowa oraz współtworzące ten ekosystem 60 gatunków ryb;
  6. plaża na wybrzeżu Morza Czerwonego – teren bogaty w występujące tu akweny – jeziora Tanganika i Malawi, w których żyje ogromna liczba ciekawych ryb, jak np. kolorowe pielęgnice. W tym ekosystemie spotkamy także ogromne pustynne żółwie lądowe, które osiągają do pół metra długości i ważą nawet do 50 kilogramów

W Afrykarium znajduje się także imponujących rozmiarów formikarium, czyli hodowla mrówek żniwiarek, których liczba sięgać może nawet do 12 tysięcy osobników!

Szukasz atrakcji dla dzieci we Wrocławiu? Odwiedź Afrykarium razem z całą rodziną!

Obiekt dostosowany jest do wizyt osób niepełnosprawnych oraz rodzin odwiedzających Ogród Zoologiczny wspólnie z małymi dziećmi. W Afrykarium znajdują się wygodne podjazdy oraz strategicznie ulokowane windy a nieopodal znaleźć można toalety wyposażone w przewijaki dla niemowląt.

Regularnie co pół godziny we wrocławskim ZOO organizowane są pokazy karmienia zwierząt. Mamy wówczas okazję przyglądać się rytuałom żywnościowym małp czy fok, a także błyskawiczne posiłki Waranów z Komodo czy rekinów.

Należy jednak pamiętać, że na teren Afrykarium surowo zakazane jest wnoszenie jedzenia, ani – tym bardziej – samodzielne karmienie zwierząt. Nieodpowiednie pożywienie może poważnie zaszkodzić zdrowiu rezydentów ZOO a nawet doprowadzić do ich śmierci! Aby uniknąć nadmiernego stresowania zwierząt, należy także unikać pukania w szybę i robienia zdjęć z użyciem lampy błyskowej. W pięknie zagospodarowanym terenie Afrykarium zwierzaki powinny czuć się bezpiecznie i komfortowo, na co szczególnie warto uczulić dzieci. Jeśli planujesz pobyt we wrocławskim zoo z rodziną – koniecznie zarezerwuj nocleg w Hotelu Europejskim!

Aquapark we Wrocławiu, czyli wodne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego z Hotelem Europejskim!

Jeśli chcesz przyjemnie i aktywnie spędzić czas z całą rodziną, nie ma lepszego miejsca, niż wrocławski Aquapark! Ten ogromny kompleks sportowo-rozrywkowy położony jest blisko centrum Wrocławia, przy ulicy Borowskiej 99. Znajdziesz tam zarówno profesjonalne pływackie strefy jak i rekreacyjne baseny pełne bąbelków czy uzdrowiskowy basen solankowy. Dla zmęczonych codziennością zbawcza może okazać się strefa jacuzzi a dzieci z pewnością docenią atrakcje oferowane przez specjalny sektor dla najmłodszych, gdzie przygotowano płytki brodzik, basen z falami oraz osiem zjeżdżalni o najróżniejszym stopniu trudności.

 

Aquapark Wrocław

 

Chętni mogą skorzystać również ze znajdujących się w bezpośredniej okolicy zabudowań mieszczących siłownię, SPA oraz rozległe saunarium. Ta ostatnia strefa zarezerwowana jest jedynie dla osób pełnoletnich. Wrocławskie Saunarium oferuje zarówno łaźnie wewnętrzne jak i klimatyczny, zewnętrzny ogród saunowy. Do dyspozycji odwiedzających są trzy sauny fińskie – Kelo, Bali i Korsu, aromatyczne łaźnie parowe, sauna solna, biosauna lub też sauna sucha Suolaa. Na terenie Saunarium codziennie organizowane są specjalne ceremonie aromatyczne podczas których przeszkoleni saunamistrzowie polewają rozgrzane kamienie olejkami eterycznymi, które następnie rozprowadzają przy pomocy odpowiednich ruchów ręcznika. Eteryczne rytuały sprawiają, że nasze ciało odpręża się, drogi oddechowe zostają udrożnione a umysł wycisza się i relaksuje. Sauny w Aqua Parku to miejsce, do którego nie należy zabierać stroju kąpielowego. Odpoczywa się nago lub w wydawanych przy wejściu delikatnych, bawełnianych prześcieradłach nazywanych pareo.

W budynku Wrocławskiego Aqua Parku znajdziemy także restaurację oraz strefy z dostępem do Wi-Fi.

Aqua Park i Saunarium we Wrocławiu – Cennik

Cennik basenu rekreacyjnego

Bilety całodniowe:
Bilet normalny: 49 zł
Bilet ulgowy obejmujący dzieci i młodzież poniżej 18 lat, osoby uczące się (na podstawie legitymacji szkolnej lub studenckiej – do 26 roku życia), osoby powyżej 60 roku życia, osoby niepełnosprawne: 39 zł
Bilet rodzinny – obejmujący dwóch dorosłych opiekunów + maks. troje dzieci lub jeden opiekun + max. troje dzieci: 115 zł

Bilety trzygodzinne:
Bilet normalny: 35 zł
Bilet ulgowy: 30 zł
Bilet rodzinny: 85 zł

Bilety dwugodzinne:
Bilet normalny: 22 zł
Bilet ulgowy: 19 zł

Cennik Saunarium

Bilet całodniowy: 49 zł
Trzygodzinny: 39 zł
Dwugodzinny: 29 zł
Wypożyczenie pareo: 7 zł

Fontanna Multimedialna – zjawiskowa atrakcja Wrocławia, którą warto zobaczyć nocując w Hotelu Europejskim

Największa w Polsce i jedna z największych w Europie fontann multimedialnych to niezwykle widowiskowa atrakcja Wrocławia, która co sezon przyciąga tysiące turystów. Zajmujący powierzchnię niemal 1 hektara obiekt umieszczony został w urokliwej okolicy Pergoli i ogrodów okalających Halę Stulecia, szybko stając się popularnym celem rodzinnych spacerów.

[su_youtube_advanced url=”https://youtu.be/kgsxfUvbwbk” width=”960″ height=”620″ controls=”alt” showinfo=”no” loop=”yes” modestbranding=”yes” theme=”light” https=”yes”]

Fontanna Multimedialna to wyjątkowa konstrukcja wyposażona w 800 punktów świetlnych zsynchronizowanych z trzystoma dyszami wodnymi. Woda wydostaje się w postaci gejzerów, wodnych mgiełek, wytrysków palmowych i punktowych oraz całej gamy innych artystycznych form sięgających nawet 40 metrów a wszystko to w akompaniamencie muzyki oraz efektownych wariacji świetlnych. Na tafli wody wyświetlane są animacje, zdjęcia i filmy. Niektóre z pokazów mają charakter okolicznościowy – Fontanna prezentuje zarówno istotne fakty z historii Wrocławia i Polski jak i odwołuje się do aktualnych wydarzeń o międzynarodowym znaczeniu. W 2012 roku z okazji Mistrzostw Świata Europy na stworzonym z wody ekranie zaprezentowano największe sukcesy polskiej reprezentacji.

Utwory, do których dostosowana jest wodna choreografia fontanny, to popularne hity w postaci utworów Madonny czy Apocaliptiki, ale także odprężające rytmy muzyki relaksacyjnej i przeznaczonej do kontemplacji czy też dźwięki muzyki klasycznej (Bizet, Beethoven, Wagner).

Pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej – repertuar

Standardowe pokazy z użyciem świateł i muzyki odbywają się codziennie o pełnych godzinach i trwają zwykle od czterech do niemal dwudziestu minut. Programy specjalne zarezerwowane są na weekendy i święta i podlegają specjalnemu harmonogramowi. Multimedialne pokazy podziwiać można zarówno z poziomu terenów zielonych Pergoli jak i tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego.

Pokazy specjalne to niezwykle przemyślane spektakle wody, świateł i muzyki. Odwiedzający mogą podziwiać stałe aranżacje: Piękną i Bestię, Cztery Żywioły, Mikro i Makrokosmos albo trafić na okolicznościowe choreografie, jak np. odbywający się 15 czerwca pokaz organizowany z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Jeśli planujesz nocleg we Wrocławiu, koniecznie odwiedź Pergolę i zabierz najmłodszych członków rodziny na piękny pokaz wody i świateł!

Ogród Japoński, czyli Wrocław niczym Kraj Kwitnącej Wiśni – podziwiaj naturę razem z Hotelem Europejskim

Ogród Japoński to fragment Wrocławia, który żywcem wyjęty został ze sztuki ogrodowej Kraju Kwitnącej Wiśni. Położony jest na terenie Parku Szczytnickiego i co roku ściąga w swoje malownicze zakątki dziesiątki tysięcy odwiedzających. Jedni szukają tam niezwykłych japońskich roślin, inni niepowtarzalnej atmosfery odprężenia a niektórzy – idealnego pleneru do stworzenia pięknych fotografii składających się – przykładowo – na ślubną sesję zdjęciową.

 

Ogród Japoński

 

To wyjątkowe miejsce ma długą tradycję – Ogród Japoński powstał w 1903 roku jako część słynnej Wystawy Stulecia. Stanowił jedyny prezentowany wówczas ogród egzotyczny. Po zakończeniu wystawy ogród pozostał na miejscu, zabrano jednak pochodzące z Japonii, kamienne elementy, które w głównej mierze nadawały temu miejscu orientalny charakter. Pierwszą renowację Ogrodu Japońskiego przeprowadzono w latach 1996-1997. Dwa miesiące po uroczystym otwarciu zrewitalizowanego parku nastąpiła Powódź Stulecia. Ogród pozostał pod wodą przez następne trzy tygodnie. Gdy udało się opanować rozsierdzony żywioł, tereny obiektu poddano ponownym operacjom naprawczym. Kolejne uroczyste otwarcie miało miejsce w 1999 roku. Od tego czasu Ogród Japoński nieprzerwanie ściąga na swoje tereny amatorów wschodniej kultury i entuzjastów wypoczynku na wolnym powietrzu.

Obiekt to unikat w skali całej Europy – przy projekcie pracował pochodzący z Tokio profesor Ikuya Nishikawa, a prace ogrodnicze wykonali japońscy specjaliści sztuki budowania ogrodów we współpracy z polskimi firmami. Na skutek tego porozumienia Wrocław cieszy się obecnie miejscem, obok którego nie sposób przejść obojętnie, szczególnie w szczytowym momencie sezonu, kiedy wypada okres kwitnienia rododendronów i azalii.

Ceny biletów wstępu do Ogrodu Japońskiego są niezwykle zachęcające:

Bilet normalny: 4 zł
Bilet ulgowy: 2 zł
Karnet roczny: 20 zł
Przygotowanie sesji fotograficznej (np. ślubna): 100 zł

W okresie od 1 kwietnia do 31 października ogród otwarty jest codziennie w godzinach 9:00 – 19:00.

Gdzie zabrać dziecko? Podpowiadamy: Hydropolis, czyli multimedialne muzeum wody we Wrocławiu – odwiedź je przy okazji noclegu!

Warto zadbać o to, aby wycieczka do Wrocławia miała także walory edukacyjne. W tym celu do atrakcji turystycznych, które naprawdę warto zobaczyć, należy dopisać także deklarację odwiedzenia Hydropolis. To niezwykłe muzeum multimedialne poświęcone jednemu z najbardziej fundamentalnych a jednocześnie zadziwiających zjawisk na Ziemi – wodzie.

[su_youtube_advanced url=”https://youtu.be/IP6a44BeStQ” width=”960″ height=”620″ controls=”alt” showinfo=”no” loop=”yes” modestbranding=”yes” theme=”light” https=”yes”]

Hydropolis powstało w obrębie wpisanego na listę zabytków, dawnego zbiornika wody czystej o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych. Jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych podobnych projektów na całym świecie. Wystawy tego niezwykłego centrum wiedzy podzielone są na dziewięć tematycznych sektorów – każdy z nich prezentuje nieco inną perspektywę naukową dotyczącą niezwykłych faktów na temat wody. Razem z całą rodziną możemy zwiedzić multimedialne sale, w których przy pomocy najróżniejszych technologii (ekrany dotykowe, interaktywne instalacje, repliki, modele) przedstawione zostały niesamowite informacje o wodzie. Poznamy liczne teorie na temat jej pochodzenia i znaczenia dla wszechświata, zapoznamy się z morskimi potworami, przejdziemy się w chmurze i wsiądziemy do repliki kapsuły, jaką 1960 roku dwójka oceanografów zanurkowała na samo dno Rowu Mariańskiego.

Dzieci z pewnością ucieszą się na widok ogromnej kolekcji realistycznych modeli statków i łodzi. Satysfakcjonująca okaże się także możliwość zrozumienia sposobu działania licznych pomp, silników i dźwigni, których można dotknąć a nawet – spróbować uruchomić. Inne wystawy wprowadzą odwiedzających w świat symbolicznych odniesień do wody w religii i sztuce i zaprezentują największe wodne odkrycia naukowe. Pojawia się także gratka dla Wrocławian i osób żywo zainteresowanych historią miasta – interaktywny stół prezentujący mapy Wrocławia z czasu powodzi tysiąclecia czy intrygujące schematy miejskich wodociągów.

Cennik i godziny otwarcia muzeum Hyrdopolis we Wrocławiu

Na wystawy Hydropolis wchodzi się w 30-minutowych odstępach czasu, dzięki czemu możliwe jest komfortowe zwiedzanie bez ryzyka utknięcia w tłoku innych odwiedzających.

Muzeum Multimedialne otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:00) oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-20:00 (ostatnie wejście o 19:00). Średni czas zwiedzania całości ekspozycji to 2 godziny, dlatego na odwiedzenie Hydropolis warto zarezerwować większą część dnia.

Ceny biletów indywidualnych:
Normalny: 27 zł
Ulgowy (uczeń, student, emeryt, rencista, osoby niepełnosprawne): 18 zł
Rodzinny (2 dorosłych i maks. 2 dzieci): 72 zł

Ceny biletów grupowych (obowiązują przy grupach zorganizowanych powyżej 10 osób):
Normalny: 23 zł
Ulgowy: 17 zł
Bilet dla opiekuna: bezpłatny/10 osób

Zona 71 – Laser Tag we Wrocławiu – pomysł na aktywny weekend dla dzieci i dorosłych! Odwiedź pole bitwy przy okazji pobytu w Hotelu Europejskim!

Jeśli szukasz aktywnej rozrywki dla większej grupy osób, wybierz Laser Tag! To w pełni bezpieczna, wyczerpująca gra paramilitarna w której broń stanowią specjalne repliki karabinów strzelające wiązkami lasera, które – jeśli trafią przeciwnika – aktywują zamontowane na jego stroju czujniki. Ze względu na swoiste podobieństwo Laser Tag często nazywany jest „laserowym paintballem”, znacząco różni się tu jednak komfort gry – rozrywka jest bowiem zupełnie bezbolesna.

W Laser Taga na terenie Zony 71 można bawić się w dwóch trybach – w grze indywidualnej i zbiorowej. Gra indywidualna sprawdza się w sytuacji, gdy przyjeżdżacie mniejszą grupą i dołączacie do innych ekip. Proponowanym stylem rozgrywki jest wówczas starcie drużyna na drużynę. Co innego jednak, gdy w grę wchodzi gra zbiorowa, kiedy znająca się duża grupa osób zajmuje cały teren Zony. Polowanie na przyjaciół i rodzinę (a może znajomych z pracy podczas wyjazdu integracyjnego?) znacznie podnosi jakość rozgrywki i płynącą ze strzelaniny satysfakcję.

 

Laser Tag Wrocław - Zona 71

 

Zona 71 to 450 metrów kwadratowych pola bitwy z prawdziwego zdarzenia. Do dyspozycji graczy jest dwukondygnacyjna przestrzeń, w której skład wchodzi labirynt korytarzy oraz strzelnicza antresola z czterema niezależnymi wejściami. Oprócz tego na terenie gry rozlokowane zostały stare opony, beczki i ślepe zaułki, które wspólnie z klimatyczną muzyką, stosownym oświetleniem i efektami dymnymi tworzą imponującą arenę, w której nietrudno się zgubić.

Laser Tag to bardzo męcząca aktywność, dlatego z pewnością przyda się zapas wody i czegoś na ząb. Warto także zjeść solidny posiłek przed planowaną rozgrywką – np. w Restauracji Europejskiej. W razie potrzeby właściciele zapewniają także niewielki gastronomiczny kącik z napojami i słodkimi przekąskami. Do gry należy wygodnie się ubrać, niezbędne okażą się również wygodne buty. Dynamiczna sytuacja na polu walki niejednokrotnie wymusza akrobatyczne uniki i gwałtowne zrywy do biegu, dlatego tuż przed rozgrywką warto zadbać o solidną rozgrzewkę.

Ekstremalna rozrywka we Wrocławiu, czyli atrakcje w stylu „escape room” – pomysł na czas wolny podczas noclegu w Hotelu Europejskim

Na terenie całego Wrocławia znajdziemy także oferujące ekstremalną rozrywkę oraz różnego typu atrakcje placówki urządzone w stylu „escape room”. Jak możemy domyślić się z nazwy, cała zabawa w nich polega na wydostaniu się z zamkniętego pokoju przy pomocy znajdujących się wewnątrz wskazówek. Jeśli jesteśmy początkujący, warto zapytać obsługę wybranego przez nas escape roomu, który z przygotowanych przez nich pokoi przeznaczony jest dla osób bez doświadczenia w rozwiązywaniu tego typu zagadek. Wraz ze wzrostem popularności rozrywki tego typu powstały bowiem liczne escape roomy o naprawdę wysokich poziomach trudności, łączące w sobie różnorodne elementy tak, aby zapewnić jak najlepszą zabawę nawet osobom, które mają za sobą już wyjście z dziesiątek pokoi tego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że w razie trudności zwykle możemy poprosić obsługę escape roomu o podpowiedź, od czego zacząć, lub niewielką wskazówkę, na co powinniśmy zwrócić uwagę po rozwiązaniu początkowych elementów układanki.

Coraz częściej na rynku pojawiają się także pokoje utrzymane w różnych gatunkach i stylistykach. Znajdziemy pomieszczenia, w których ewidentnie miało miejsce jakieś przestępstwo, i wraz z odkrywaniem drogi do wyjścia będziemy odnajdywać także kolejne szczegóły zbrodni. Istnieją także escape roomy urządzone w klimacie horroru, w których w każdym momencie może wyskoczyć na nas duch nawiedzający pokój. Do głównych dekoracji należą tu sztuczne pajęczyny i niezbyt duża ilość światła, a sama atmosfera jest już w stanie wywołać gęsią skórkę u największych twardzieli. Dla fanów horroru coraz częściej tworzone są także typowe domy strachów, w których w wydostaniu się z pomieszczenia przeszkadzają nam mordercy z piłami mechanicznymi albo przebrane za postać z japońskiego horroru drobne kobiety.

Atrakcje we Wrocławiu - escape room

Lokalizacja, ceny i godziny otwarcia escape roomów

Escape roomy są zwykle czynne od wczesnych godzin popołudniowych aż do późnych godzin wieczornych. W większości z nich ostatnie seanse planuje się na godzinę 22:00. Ceny oczywiście różnią się w zależności od wybranego przez nas pokoju. Zazwyczaj płacimy jednak za grupę, która wchodzi do pokoju, a nie za osobę. Ceny dla grupy składającej się z od dwóch do czterech, pięciu lub sześciu osób, w zależności od wybranej przez nas zagadki, zaczynają się od około 100, a kończą maksymalnie na 200 złotych. Co do lokalizacji, liczne escape roomy znajdziemy w ścisłym centrum miasta, w okolicach Rynku i pl. Jana Pawła II. Kilka z nich zlokalizowanych jest także w okolicach Dworca Głównego PKP oraz w dzielnicy Nadodrze. Obecnie w centrum miasta możemy wybierać spośród ponad 20 placówek oferujących rozrywkę typu escape room.

Atrakcje związane z żydowską historią Breslau i Wrocławia, czyli na co można się natknąć podczas spaceru z Hotelu Europejskiego do centrum?

Jeżeli nie należymy do fanów szczególnie ekstremalnych atrakcji i wolelibyśmy zapoznać się z historią Wrocławia, możemy zdecydować się na odwiedzenie licznych zabytkowych budowli i cmentarzy, dzięki którym poznamy liczne mniej znane szczegóły z przeszłości miasta. Choć zostało one w ogromnym stopniu zniszczone podczas trwającej od lutego aż do 6 maja 1945 roku akcji Festung Breslau, wiele wspaniałych budynków zachowało się w nieznacznie tylko uszkodzonym stanie, a część została także odbudowana lub odrestaurowana dzięki inicjatywom licznych miłośników historii i architektury. Poza dość popularnymi atrakcjami, takimi jak Panorama Racławicka, w której możemy zobaczyć ogromny obraz z końca XIX wieku, zatytułowany „Bitwa pod Racławicami”, wspaniały późnogotycki Ratusz czy odbudowany w latach 60. XX wieku Pałac Królewski, znajdziemy jednak we Wrocławiu także rzadziej uczęszczane miejsca. Odwiedzenie ich może okazać się nie tylko przyjemną wycieczką, lecz także okazją do odkrycia mniej znanych kart z historii miasta. Należy do nich bez wątpienia dramatyczna przeszłość Żydów z Breslau, upamiętniana dziś przez działającą we Wrocławiu niewielką gminę żydowską.

Synagoga pod Białym Bocianem

Z historią Żydów z Breslau oraz z historią i teraźniejszością wrocławskich Żydów, którzy przybyli do miasta po 1945 roku, zetknąć możemy się w niewielkiej odległości od Rynku, przy dawnej Wallstrasse, a dzisiejszej ul. Włodkowica. W jednym z podwórzy ukryta jest bowiem pięknie odnowiona Synagoga pod Białym Bocianem. Indywidualnym zwiedzającym udostępniana jest ona nieodpłatnie. Bilety wstępu, kosztujące 5 (ulgowe) lub 10 złotych (normalne). obowiązują wyłącznie zorganizowane grupy powyżej 10 osób, dla których przygotowane jest oprowadzanie z przewodnikiem. Można odwiedzać ją codziennie z wyłączeniem sobót oraz świąt żydowskich, a także dni, w których odbywają się w niej próby grup muzycznych lub teatralnych. Dziś w synagodze mają bowiem miejsce nie tylko nabożeństwa przeznaczone dla członków wrocławskiej gminy żydowskiej, lecz również liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy sztuki czy przedstawienia teatralne. Często przybliżają one kulturę i historię Żydów polskich i niemieckich, pozwalając na przykład na kilka godzin zanurzyć się w dźwiękach klezmerskiej muzyki czy zapoznać z klasycznymi sztukami dramaturgów tworzących w języku jidysz. Współpracująca z synagogą Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań oraz działająca przy niej Fundacja Bente Kahan organizują tu również pokazy różnego rodzaju filmów, zarówno niedostępnych nigdzie indziej perełek wczesnego kina jidyszowego czy niszowych produkcji izraelskich, jak i popularnych oscarowych superprodukcji. Dodatkowo co roku na przełomie maja i czerwca możemy wziąć udział w licznych wydarzeniach związanych z Festiwalem Simcha, podczas którego mają miejsce między innymi warsztaty podstaw języka hebrajskiego i jidysz, zajęcia dotyczące kuchni żydowskiej oraz liczne wykłady oraz wydarzenia mające na celu przybliżyć mieszkańcom i turystom kulturę tej niegdyś licznie zamieszkującej polskie ziemie ludności.

Tuż przy synagodze znajdziemy także jedyną koszerną kawiarnię we Wrocławiu, a właściwie na całym Dolnym Śląsku. W CIŻ Cafe możemy zarówno posilić się kawą i wybornym, wypiekanym w gminnej kuchni ciastem, jak również skosztować takich specjałów kuchni żydowskiej i izraelskiej jak kugel, cymes, szakszuka czy hummus z pyszną, ciepłą chałką.

Atrakcje we Wrocławiu - synagoga

Muzeum Sztuki Cmentarnej

Jeżeli interesuje nas raczej historia żydowskiego Breslau i przedwojennych dziejów tutejszej gminy żydowskiej, powinniśmy odwiedzić cmentarz znajdujący się przy ul. Ślężnej. Jest on obecnie jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego, działającym pod nazwą Muzeum Sztuki Cmentarnej. Na cmentarzu, założonym w 1856 roku w ówczesnej wsi Gajowice, która dziś stanowi jedną z dzielnic Wrocławia, znajdziemy bowiem nie tylko groby i nagrobki z drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy wieku XX. Eksponowane są tu również macewy odnalezione w różnych częściach miasta, z których najstarsza pochodzi z 1203 roku! Jest ona również najstarszym znanym nagrobkiem żydowskim, który znajduje się obecnie na terenie Polski. Możemy obejrzeć ją tuż przy wejściu na cmentarz, przymocowaną do części muru zewnętrznego.

Sam cmentarz wyróżnia się przede wszystkim obecnością licznych, bardzo bogatych mauzoleów oraz zdobionych nagrobków, znajdujących się wzdłuż każdego z zewnętrznych murów cmentarza. Znajdziemy tu między innymi grób utrzymany w stylistyce mauretańskiej, a także służącą za kamień nagrobny piramidę z labradorytu. Pomiędzy nimi, na środkowych polach pośród wyznaczonych alejek, zobaczyć można jednak także tradycyjne, niewielkie i niezbyt dekoracyjne macewy wykonane z tańszych materiałów, na przykład z piaskowca. Wraz z najznamienitszymi postaciami i przedstawicielami największych rodów Breslau chowano tu bowiem także przedstawicieli klasy średniej i niższej. Zdobienia ich grobów ograniczają się często do typowych dla tradycyjnych macew symboli, takich jak na przykład złamana świeca czy złamane drzewo, mających oznaczać niespodziewaną śmierć. Co ciekawe, na wrocławskim cmentarzu możemy zaobserwować coś, z czym raczej nie spotkamy się w podobnych miejscach we wschodniej Polsce i Europie. Mianowicie, liczne macewy mają tutaj inskrypcje wyłącznie po niemiecku lub, niekiedy, po niemiecku oraz po hebrajsku. Tylko na części z nich zobaczymy wyłącznie hebrajską inskrypcję, która może sugerować, że zmarły pochodził z tradycyjnej i niezbyt zasymilowanej rodziny. W przypadku cmentarzy znajdujących się dalej na wschód, znajdziemy zwykle wyłącznie inskrypcje wykonane alfabetem hebrajskim, po hebrajsku lub w jidysz. We Wrocławiu mamy zatem jedyną okazję, aby zaobserwować wpływy haskali, czyli żydowskiego oświecenia, na codzienne życie społeczeństwa. Asymilacja Żydów niemieckich była bowiem na tyle duża, że najważniejsi i najbardziej prominentni przedstawiciele tej grupy w Breslau decydowali się wyłącznie na niemieckie napisy na nagrobkach, których kształt dodatkowo inspirowany był raczej obowiązującymi trendami architektonicznymi niż tradycyjną formą macewy.

Cennik i godziny otwarcia Muzeum Sztuki Cmentarnej

Muzeum Sztuki Cmentarnej możemy zwiedzać codziennie. W okresie letnim jest ono otwarte dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00, w okresie zimowym natomiast w od 10:00 do zmroku.
Ceny biletów:
Normalny: 15 zł
Ulgowy: 10 zł
Rodzinny: 30 zł

Muzeum można także bezpłatnie zwiedzać w każdy czwartek.
Ponadto w sezonie letnim w każdą niedzielę (z wyjątkiem 20 maja i 9 września) organizowane są także wycieczki z przewodnikiem, wliczone w standardową cenę biletu. Wycieczki rozpoczynają się o godzinie 12:00 przy głównym wejściu na cmentarz. To niedaleko od Hotelu Europejskiego, gdzie warto zarezerwować nocleg na tę okoliczność!

Największa atrakcja zimowego Wrocławia – Jarmark Bożonarodzeniowy. Wybierz się na targowisko nieopodal Hotelu Europejskiego!

Do jednej z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia, przyciągających tłumy turystów w sezonie zimowym, należy Jarmark Bożonarodzeniowy. Mniej więcej na miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia wrocławski Rynek i jego bezpośrednia okolica zamieniają się bowiem w magiczną przestrzeń, wypełnioną niewielkimi, drewnianymi domkami, z których unosi się zapach grzanego wina, przepysznych regionalnych przekąsek mięsnych i serowych, a także przygotowanych specjalnie dla dzieci gofrów, kurtoszkołaczy, waty cukrowej i innych słodkości. Na początku grudnia rozświetlana jest także wrocławska choinka. Na jarmarku możemy nie tylko przekąsić coś smacznego i rozgrzewającego w jednym ze świątecznie udekorowanych domków i napić się różnych rodzajów grzańca w wyjątkowych i przygotowywanych specjalnie na tę okazję, każdego roku innych kubeczkach. Mamy tu również możliwość zakupu wszelkiego rodzaju prezentów, które ucieszą nawet najbardziej wymagających krewnych czy przyjaciół. Znajdziemy tu bowiem marsylskie mydło i litewskie powidło, a także bałkański ajwar, popularny na kresach kwas chlebowy, ręcznie wykonywaną biżuterię, dekoracje świąteczne, zabawki, ceramikę, wyroby z bursztynu… można by tak wyliczać w nieskończoność. Najlepiej więc samemu zobaczyć, co ma nam do zaoferowania Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Atrakcje we Wrocławiu - Jarmark Bożonarodzeniowy

Daty i godziny otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego

W 2017 roku, Jarmark Bożonarodzeniowy jest czynny od 17 listopada do 22 grudnia, w godzinach od 10:00 do 21:00. Część stoisk, zwłaszcza w dni robocze, otwiera się jednak nieco później, a w weekendy znacznie później zamyka swoje podwoje, co wynika ze zdecydowanie wyższego zainteresowania klientów w piątkowe i sobotnie wieczory niż we wtorkowe czy środowe poranki. Co roku planowane są także dodatkowe atrakcje związane z otwarciem jarmarku, rozświetleniem choinki na początku miesiąca, odwiedzinami Świętego Mikołaja 6 grudnia oraz występami kolędników. Warto zatem co roku śledzić uważnie ogłoszenia związane z nadchodzącymi atrakcjami i zaplanować swój pobyt tak, aby móc odwiedzić wyjątkowy wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Nietypowe atrakcje Wrocławia – zwiedzanie budynku Opery Wrocławskiej z Hotelem Europejskim

Ostatnią, a jednocześnie dość nietypową atrakcją Wrocławia, o której wspomnimy w tym artykule, będzie Opera Wrocławska. Nietypową, gdyż nie zamierzamy rozpisywać się o repertuarach, znakomitych dziełach i najlepszych śpiewakach operowych, jacy wystąpią na scenie w nadchodzących miesiącach. Chcielibyśmy jednak wspomnieć o wprowadzonej w poprzednim sezonie i kontynuowanej przez organizatorów inicjatywie, jaką jest „Operowy Labirynt”, czyli możliwość zwiedzenia niedostępnych zwykle dla widzów miejsc tego fascynującego budynku. Wraz z przewodnikiem będziemy mogli wejść na scenę i zobaczyć na własne oczy, skąd pada na nią światło oraz którędy wprowadzane są kolejne elementy scenografii. Będziemy także mieli szansę zajrzenia do pracowni, w której powstają elementy kreacji teatralnych bohaterów, i przejść się korytarzami dostępnymi zwykle wyłącznie dla gwiazd i obsługi opery.

Cennik „Operowego Labiryntu” i terminy wydarzeń

„Operowy Labirynt” to wydarzenie cykliczne, dostępne dla zorganizowanych grup przedszkolnych, szkolnych, studenckich, a także grup osób dorosłych w jeden poniedziałek w miesiącu, oraz osób indywidualnych i rodzin z dziećmi podczas jednej niedzieli w miesiącu. Oferta ma zostać w przyszłości rozszerzona tak, aby spacery z przewodnikiem mogły odbywać się częściej, dlatego też warto śledzić repertuar i ogłoszenia na oficjalnej stronie internetowej Opery Wrocławskiej. Poprzez zamieszczony na niej adres e-mail można także dokonywać rezerwacji miejsc na wybrany termin spaceru. W każdym wydarzeniu z cyklu „Operowy Labirynt” może wziąć udział maksymalnie 100 osób, a aby wycieczka odbyła się, potrzebne jest minimum 10 chętnych do zwiedzania.

Ceny biletów (dostępnych w kasie Opery Wrocławskiej):