Rezerwuj

26.03.2024


Zwiedź z Hotelem Europejskim zabytkowe dworce kolejowe we WrocławiuWrocław słynie na całym świecie z pięknej architektury i licznych zabytków. Bywa nazywany Miastem Stu Mostów lub Wenecją Północy, znajdziemy tu bowiem ponad sto różnego rodzaju mostów i kładek. Nie każdy jednak wie, że stolica Dolnego Śląska stoi także dworcami kolejowymi. Znajdują się tu aż 43 stacje i dworce, z czego sześć uznaje się za obiekty zabytkowe: Dworzec Marchijski, Wrocław Główny, Wrocław Nadodrze, Świebodzki, Wąskotorowy oraz Wrocław Górnośląski – najstarszy dworzec kolejowy w Polsce.

 

Hotel Europejski przedstawia historie kilku najciekawszych i zaprasza do wypoczynku we Wrocławiu połączonego ze zwiedzaniem zabytkowych stacji.

Dworzec Górnośląski – najstarszy w Polsce

Dworzec Kolei Górnośląskiej, nazywany zwykle po prostu Górnośląskim, jest najstarszym budynkiem dworcowym w kraju. Jego historia rozpoczyna się 2 maja 1841 roku, kiedy położono pod niego kamień węgielny. Budowa przebiegła sprawnie, bowiem rok później, 1 maja 1842 roku, wykonano pierwszą jazdę próbną, zaś oficjalnie dworzec został otwarty już po trzech tygodniach. W budynku stacji znajdowała się m.in. portiernia, restauracja, kasy biletowe oraz poczekalnie dla pasażerów pierwszej, drugiej i trzeciej klasy. Projektantem obiektu był inżynier August Rosenbaum, radca budowlany na usługach samego króla.

 

Niestety historia nie była dla Dworca Górnośląskiego zbyt łaskawa. Gdy Koleje Górnośląskie uzyskały możliwość stworzenia linii Wrocław–Poznań, zdecydowano o budowie nowego, większego budynku dworcowego. Zaledwie piętnaście lat później, bo w 1857 roku, powstał obecny Dworzec Główny i to tam przeniósł się cały ruch pasażerski. Stary budynek zaczęto wykorzystywać m.in. jako warsztaty, zaś po wojnie zlokalizowano tu gabinety kolejowej służby zdrowia. Z czasem obiekt sprzedano, zaś w 2017 roku spłonęło jego prawe skrzydło. Obecnie dworzec niszczeje i jest całkowicie wyłączony z użytkowania. Jedyną pozostałością po świetności Górnośląskiego jest pamiątkowa tablica przy wejściu. Pomimo kiepskiego stanu i postępującej dewastacji od 1989 roku dworzec figuruje w rejestrze zabytków.

 

Zatrzymując się w Europejskim, szkoda by było nie odwiedzić tego obiektu, który – choć zaniedbany – ma w sobie szczególny urok. Nasz hotel przy Dworcu Głównym we Wrocławiu od Górnośląskiego dzieli zaledwie kilkaset metrów. Zachęcamy więc do spaceru z historią w tle!

Największy w mieście – Wrocław Główny

Przyjeżdżając do Hotelu Europejskiego pociągiem, wysiadamy na Dworcu Głównym, mieszczącym się przy ul. Piłsudskiego. To największa osobowa stacja kolejowa w mieście posiadająca – zgodnie z najnowszą klasyfikacją PKP – kategorię Premium. Dworzec obsługuje dziesiątki tysięcy pasażerów na dobę i od kilku lat jest pod tym względem na pierwszym miejscu w Polsce. A jak było dawniej?

 

Budowę stacji mającej sprostać rosnącej popularności kolei i rozrastającej się sieci połączeń rozpoczęto we wrześniu 1855 roku. Budynek zaprojektował królewski architekt, Wilhelm Grapow. Ruch kolejowy uruchomiono z początkiem października 1857 roku. Ogromny, częściowo przeszklony, inspirowany stylem neogotyckim obiekt był przez pewien czas największym tego typu w Europie. Na przełomie XIX i XX wieku jeszcze go rozbudowano, dodając takie elementy jak tunel bagażowy czy pocztowy. Warto wiedzieć, że dla wygody podróżnych i sprawniejszej komunikacji przebudowano i zmodyfikowano również układ okolicznych ulic.

 

Miłośnikom kina wybierającym na nocleg Hotel Europejski Wrocław opowiada smutną historię. To właśnie Dworzec Główny stał się świadkiem tragicznej śmierci wybitnego aktora – Zbigniewa Cybulskiego. W 1967 roku zaledwie czterdziestoletni artysta, spiesząc się z planu zdjęciowego na próbę sztuki, próbował wskoczyć w biegu do pociągu odjeżdżającego do Warszawy, a wówczas pechowo zsunął się między wagon a peron. W wyniku doznanych obrażeń zmarł godzinę później we wrocławskim szpitalu.

Czekający na drugą młodość Wrocław Świebodzki

Usytuowany w ścisłym centrum miasta Dworzec Świebodzki jest najstarszą z trzech pasażerskich stacji z zachowaną do dziś oryginalną infrastrukturą kolejową. Obiekt wybudowany w latach 1842–1843 pierwotnie został zaprojektowany przez inżyniera Cochiusa, natomiast na przełomie lat 60-tych i 70-tych XIX wieku zmodyfikowano go do dzisiejszej postaci. Inauguracyjny kurs ze Świebodzkiego odbył się w październiku 1843 roku, a dworzec działał – z krótką przerwą podczas wojennej zawieruchy – aż do roku 1991 roku.

 

Współczesna historia Dworca Świebodzkiego obfituje w nietypowe wydarzenia. To tu kręcono sceny do seriali takich jak Bodo czy Belfer, a także do filmu Lalka. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w budynku doszło do kilku pożarów. Od 2015 do 2020 roku była tu zlokalizowana słynna makieta Wrocławia i Dolnego Śląska – Kolejkowo.

 

Warto wiedzieć, że Dworzec Świebodzki znajduje się obecnie na liście 25 dworców Dolnego Śląska przeznaczonych do remontu w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W ciągu najbliższych kilku lat prócz Świebodzkiego swoją świetność odzyskają takie stacje kolejowe jak Jelcz-Laskowice, Jelenia Góra-Sobieszów, Środa Śląska czy Sobótka. Dworzec nie tylko wypięknieje, ale zostanie także przywrócony do funkcjonowania i dostosowany do potrzeb współczesnych podróżnych. Pierwsze pociągi mają się tu zatrzymywać najpóźniej w 2028 roku.

Kolejowy weekend z Hotelem Europejskim

Wszystkich miłośników historii i kolei zachęcamy do spędzenia weekendu w stolicy Dolnego Śląska. Jeden dzień nie wystarczy, by obejrzeć najstarsze i najpiękniejsze dworce w okolicy – warto zatem zaplanować dwu- lub trzydniowy pobyt. Europejski to znany trzygwiazdkowy hotel we Wrocławiu będący idealnym miejscem na weekendowy wypad ze zwiedzaniem w tle. Zaledwie kilka minut spacerem dzieli naszych gości od Dworca Głównego i Górnośląskiego, natomiast do innych obiektów z łatwością można się dostać samochodem lub komunikacją miejską.

 

Hotel Europejski to idealna lokalizacja, komfortowe noclegi, znakomite posiłki i wiele innych udogodnień. Zachęcamy do kontaktu i rezerwowania pobytu.