Rezerwuj

13.06.2023


Poznaj najciekawsze wrocławskie mosty z Hotelem EuropejskimNiezależnie od pory roku turyści zarówno z Polski, jak i spoza granic kraju, tłumnie odwiedzają Wrocław. To jedna z chętniej wybieranych destynacji, m.in. z powodu licznych atrakcji kulturalnych, wydarzeń naukowych, festiwali oraz unikalnej architektury. Miasto jest ogromnie popularne wśród studentów, zakochanych, rodzin z dziećmi. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła „noclegi we Wrocławiu” czy „hotele w centrum Wrocławia” przekonamy się, iż są to bardzo często sprawdzane frazy. Jedną z proponowanych opcji jest oczywiście Hotel Europejski.

Pośród kilku ciekawych przydomków, jakimi Wrocław został przez lata obdarzony, jednym z najbardziej znanych jest „Miasto Stu Mostów”. Określenie to, obok „Wenecji Północy” idealnie pasuje do miasta, które szczyci się największą w Polsce liczbą mostów, mostków i kładek. Oficjalnie jest ich nawet nieco ponad sto, co plasuje Wrocław nie tylko na pierwszym miejscu w Polsce, ale również w pierwszej dziesiątce miast w Europie.

Hotel Europejski krótko przedstawia historię mostów oraz zaprasza na weekendowy pobyt połączony ze zwiedzaniem tych najciekawszych.

Krótko o mostach Wrocławia

Każdy mieszkaniec Polski kojarzy, że Wrocław leży nad Odrą. Dokładnie przepływa ona przez samo centrum miasta. Nie jest to jednak jedyny ciek przepływający przez stolicę Dolnego Śląska. Kolejne to poboczne nurty, czyli Stara Odra, a także Odra Północna i Południowa. W obrębie Wrocławia przepływają także mniejsze rzeki: Oława, Ślęza, Bystrzyca, Widawa i Dobra, a także malutkie rzeczki, np. Łękawica, Trzciana czy Grabiszynka. Prócz rzek i rzeczek, miasto ma także kilka kanałów (m.in. Powodziowy, Żeglugowy, Odpływowy, Miejski). Ponadto we Wrocławiu funkcjonuje wypełniona wodą Fosa Miejska, będąca pozostałością skomplikowanego systemu umocnień miasta, jeszcze z XIII wieku.

Przez te liczne cieki, tworzące Wrocławski Węzeł Wodny, przerzucono mniejsze i większe mosty. Niektóre z nich to ogromne przeprawy, złożone z kilku konstrukcji. Część została wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną. Warto bowiem wiedzieć, że najstarszy żelazny most we Wrocławiu – Most Piaskowy – powstał już w 1861 roku i jest to element najstarszej wrocławskiej przeprawy przez Odrę. Do najstarszych należy również drewniany Most św. Klary, łączący wyspy Słodową i Bielarską.

Które mosty we Wrocławiu są zabytkami?

Według danych Urzędu Miasta Wrocławia z 2021 roku na liście zabytków figuruje 17 mostów (niektóre z nich to części jednego mostu, liczone jednak osobno):

Najciekawsze mosty w weekend

Hotel Europejski Wrocław to idealne miejsce na weekendowy pobyt w Mieście Stu Mostów. Zlokalizowany zaledwie 300m od dworca PKP i niecały kilometr od Rynku będzie doskonałą bazą wypadową na spacer po najciekawszych przeprawach. Od wielu z nich bowiem dzieli go też stosunkowo niewielka odległość, w sam raz na przyjemny spacer. Przedstawiamy kilka spośród nich:

Planując weekendowe zwiedzanie mostów wrocławskich, na nocleg warto wybrać jeden z zabytkowych hoteli, np. Hotel Europejski.