Rezerwuj

20.08.2018


Ogród Botaniczny we Wrocławiu w ofercie specjalnej Hotelu EuropejskiegoOgród Botaniczny we Wrocławiu możemy zwiedzić w ramach specjalnej oferty Hotelu Europejskiego w okresie od kwietnia do października. Zanim jednak zaplanujemy pobyt we Wrocławiu oraz wizytę w tym wyjątkowym miejscu, warto zapoznać się bliżej z historią ogrodu i dowiedzieć, które z gatunków rosnących w nim drzew, krzewów oraz kwiatów zasługują na największą uwagę. Poza tym przydadzą nam się z pewnością także informacje praktyczne dotyczące godzin otwarcia Ogrodu Botanicznego oraz najwygodniejszych sposobów dojazdu do niego z Hotelu Europejskiego. Dzięki temu nasze odwiedziny w stolicy Dolnego Śląska będą bez wątpienia niezapomnianym wydarzeniem, a do Ogrodu Botanicznego będziemy wracać co roku!

Spis treści:
Historia
Na które z roślin warto zwrócić szczególną uwagę?
Cennik oferty specjalnej
Godziny otwarcia
Parkingi i trasa prowadząca do obiektu

Hotel Europejski prezentuje historię Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – a właściwie w owym czasie jeszcze w niemieckim Breslau – powstał ponad 200 lat temu. Jego początki sięgają bowiem 1811 roku, kiedy to po połączeniu jezuickiej Akademii Leopoldyńskiej z przeniesionym do Wrocławia wcześniej w tym samym roku Uniwersytecie Europejskim Viadrina powstała instytucja nosząca dziś miano Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z początkiem działalności uniwersytetu założono wówczas w mieście również Ogród Botaniczny, który znalazł się częściowo na terenie Ostrowa Tumskiego, a częściowo na terenach, na których zaledwie kilka lat wcześniej na rozkaz Napoleona wyburzono miejskie budynki fortyfikacyjne. Pierwsze lata były więc zdecydowanym wyzwaniem, gdyż na przeznaczonym na Ogród Botaniczny kwartale nie rosło właściwie nic – po działaniach wojsk francuskich na przełomie 1806 i 1807 roku pozostały tu tylko dwie topole.

Trudne początki

Na początku swojej działalności ogród zajmował powierzchnię około 5 hektarów, na których rozpoczęto prace nad rozwojem uniwersyteckiej kolekcji botanicznej, której zalążek w postaci 427 pierwszych roślin sprowadzono z pobliskiej Oleśnicy, czyli ówczesnego Oels. Jednak już po kilku latach zauważalny był ogromny rozwój – wybudowano pierwsze szklarnie oraz palmiarnię, a w 1816 roku w kolekcjach ogrodu znajdowało się już około 2000 gatunków roślin pozyskiwanych głównie przez wymiany z innymi placówkami botanicznymi nie tylko z Niemiec, ale też z licznych krajów całego świata.

Lata wojenne

Ogród Botaniczny prężnie rozwijał się do końca I wojny światowej, gdyż następujący po niej kryzys ekonomiczny odbił się także na stanie finansowym Uniwersytetu i innych instytucji, które zajmowały się jego utrzymaniem. Najbardziej ucierpiał jednak dopiero podczas słynnej obrony Wrocławia przed nadciągającymi wojskami Armii Czerwonej, znanej pod nazwą Festung Breslau, która miała miejsce od 13 lutego do 6 maja 1945 roku. W tym okresie ogród był zaciekle bombardowany, gdyż stanowił miejsce zrzutów żywności oraz broni przeznaczonej dla niemieckich żołnierzy i pozostającej w mieście ludności cywilnej. Zaledwie w kilka miesięcy zniszczono wówczas niemal całą roślinność szklarniową wraz z większością budynków, które znajdowały się na terenie Ogrodu Botanicznego, a także około połowę drzewostanów.

Odbudowa i ponowne otwarcie

Choć pierwsi uczeni lwowscy z Grupy Naukowo-Kulturalnej przybyli do Wrocławia już kilka dni po kapitulacji miasta, uporządkowanie Ogrodu i ponowne udostępnienie go zwiedzającym nastąpiło dopiero 5 lat później. W 1950 roku mieszkańcy i turyści mogli odwiedzać Ogród wyłącznie w niedziele i święta. Na otwarcie tej wyjątkowej atrakcji we wszystkie dni tygodnia trzeba było zaczekać aż do 1958 roku. Dopiero w tym roku saperzy całkowicie oczyścili staw z pozostałości po wojennej przeszłości ogrodów, gdyż przez wiele lat znajdowano w nim liczne niewypały i wszelkiego typu sprzęt wojskowy.

Ogród Botaniczny dzisiaj

Dziś wrocławski Ogród Botaniczny ma powierzchnię niemal 8 hektarów i stanowi zarówno muzeum historii, jak i samodzielny instytut na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto na jego terenie znajdują się liczne wyjątkowe pomniki przyrody i niesamowite okazy roślin z całego świata, a także kolekcje różnych odmian bluszczu, wielobarwnych rododendronów, roślin ananasowatych z rodziny Bromeliaceae i nietuzinkowych roślin wodnych. Cyklicznie odbywają się tu spotkania z serii Muzyka w Ogrodzie, podczas których można wysłuchać na żywo koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu artystów z wielu krajów, a posiadaczy domowych miniogródków botanicznych z pewnością ucieszą również częste kiermasze, na których można zaopatrzyć się w wyjątkowe rośliny i poznać tajniki ich odpowiedniej pielęgnacji.

Ogród botaniczny we Wrocławiu

Hotel Europejski podpowiada, na które z roślin warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Podczas wizyty w Ogrodzie Botanicznym warto zwracać uwagę… właściwie na wszystko, co nas otacza. Znajdziemy tu bowiem liczne bogate działy z roślinami, z których każdy stanowi oczywiście wyjątkową, odrębną całość, choć to dzięki połączeniu ich wszystkich w jeden tętniący życiem Ogród wizyta w tym miejscu z pewnością będzie przeżyciem niezapomnianym nie tylko dla miłośników kwiatów.

W stawie będącym pozostałością po jednej z odnóg Odry, znajdującym się do dziś w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zobaczymy wiele gatunków naturalnie występujących w naszej strefie klimatycznej roślin wodnych i błotnych. Na uwagę zasługuje również jedna z największych na świecie kolekcji roślin tego typu charakterystycznych dla regionów tropikalnych i subtropikalnych, które znajdziemy w dziale akwariów. Warto przyjrzeć się tu choćby anubiasom, których nazwa pochodzi od imienia egipskiego boga Anubisa, charakterystycznym dla zachodniego wybrzeża centralnej Afryki, a także bogatej kolekcji zakwitających drobnymi kwiatami echinodorusów, zwanych po polsku także żabieńcami.

Będąc w Ogrodzie Botanicznym, nie sposób także nie przyjrzeć się okazom znajdującym się w założonym już w połowie XIX wieku Alpinarium, czyli części poświęconej roślinności charakterystycznej dla terenów alpejskich. Ekstremalne warunki atmosferyczne okolic Alp miały ogromny wpływ na rozwój roślin na tym terenie, dlatego też znajdziemy tu przede wszystkim charakterystycznie niskie, lecz mocno rozrośnięte w zajmujące duże powierzchnie kępy czy szpalery krzewy, a także rośliny zakwitające bardzo dużymi kwiatami o intensywnych barwach. Warto tu zwrócić uwagę na objęte w Polsce ochroną przebiśniegi oraz wrzosiec krwisty, dla niezaznajomionych z botaniką przypominający do złudzenia nasz rodzimy wrzos. Wrzosiec krwisty kwitnie jednak już od wczesnego lutego, co zdecydowanie odróżnia go od wrześniowego krewnego z naszych terenów. Późną jesienią warto zwrócić uwagę na wybarwiające się wraz z upływem czasu liście bergenii i pióropuszników.

Poza tym na terenie Ogrodu znajduje się aż 27 pomników przyrody, a w tym nie tylko dęby, buki i platany, ale też miłorzęby oraz cisy. Jest tu również największa w Europie kolekcja dzikich gatunków pnączy, pośród których przeważają zdecydowanie setki gatunków bluszczu. Warto także odwiedzić tutejsze bogate kolekcje sukulentów oraz kaktusów, a dla miłośników botaniki z pewnością gratką będzie dział dokumentacji, w którym znajdziemy informacje dotyczące systematyki znajdujących się w Ogrodzie gatunków roślin.

Kwiaty w Parku Botanicznym we Wrocławiu

Cennik oferty specjalnej: nocleg w Hotel Europejskim i wizyta we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Hotel Europejski zachęca swoich gości, aby podczas wizyty we Wrocławiu zwiedzili także tak wyjątkowe miejsce, jakim jest Ogród Botaniczny. Wielu z przyjeżdżających do stolicy Dolnego Śląska skupia się bowiem na położonych w nieco dalszej części miasta atrakcjach takich jak Hala Stulecia, jedyny wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek Wrocławia, czy znajdujący się nieopodal niej Ogród Zoologiczny, który od kilku lat przyciąga tysiące turystów przestronnym i wywołującym ogromne wrażenie Afrykarium, w którym spotkamy setki gatunków ssaków, płazów, gadów i ptaków, które zamieszkują kontynent afrykański, a w znajdującym się w tym samym budynku Oceanarium będziemy mogli podziwiać wręcz setki tysięcy różnokolorowych ryb i innych stworzeń morskich. Ogród Botaniczny jest jednak równie magicznym miejscem, o czym bez wątpienia świadczy jego historia oraz liczne znajdujące się w nim bardziej i mniej egzotyczne rośliny, których nie mielibyśmy okazji zobaczyć w naturalnym środowisku.

W celu zachęcenia swoich gości do odwiedzenia również tej atrakcji turystycznej Wrocławia Hotel Europejski od 1 kwietnia do 31 października 2018 roku ma dla nas wyjątkową ofertę, jaką jest pakiet pobytu w Hotelu wraz z wizytą w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Każdy, kto zarezerwuje w tym okresie pokój dwuosobowy ze śniadaniem na minimum dwie doby, otrzyma w prezencie dwa bilety wstępu do wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Jeżeli więc i tak planowaliśmy w okresie letnim lub wczesnojesiennym wizytę w stolicy Dolnego Śląska, zdecydowanie warto skorzystać okazji i sprawdzić, ile rodzajów bluszczu zdołamy wypatrzyć na terenie Ogrodu i jakie rodzaje roślin typowych dla regionu alpejskiego znajdują się w tutejszym Alpinarium!

Ceny noclegów w pokojach przeznaczonych dla dwóch osób z dodatkowym śniadaniem mogą nieznacznie różnić się w zależności od wyznaczonego terminu. Aby mieć pewność, że w danym terminie dostępne są jeszcze pokoje dwuosobowe, warto zarezerwować pobyt wcześniej na oficjalnej stronie Hotelu Europejskiego.

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu są zależne od pory roku. Cały teren Ogrodu jest dostępny dla zwiedzających codziennie od 1 kwietnia do 31 października. Zwiedzać można go także w niedziele oraz święta.

Kasy biletowe Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego otwarte są

· w kwietniu w godzinach od 9:00 do 18:00;
· od maja do sierpnia w godzinach od 9:00 do 19:00;
· we wrześniu w godzinach od 9:00 do 18:00;
· w październiku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Przez cały okres od kwietnia do października można zwiedzać także szklarnie oraz wystawę „Panoramy Natury”. Pawilony te czynne są w godzinach od 10:00 do 18:00. W listopadzie do zwiedzania dostępny jest tylko teren otwarty; nie ma wstępu do szklarni ani „Panoramy Natury”.

Spacer po Parku Botanicznym we Wrocławiu

Parkingi przy Hotelu Europejskim oraz trasa prowadząca do wrocławskiego Ogrodu Botanicznego

Zmotoryzowanym gościom Hotel Europejski proponuje pozostawienie auta na jednym z pobliskich parkingów i udanie się do Ogrodu Botanicznego tramwajem lub… pieszo. Co prawda, w tym drugim przypadku czeka nas około półgodzinny spacer, jednak jego trasa będzie wiodła przez kilka najciekawszych punktów znajdujących się w centrum miasta. Najbliższe parkingi w okolicy Hotelu Europejskiego zlokalizowane są przede wszystkim w podziemiach Narodowego Forum Muzyki oraz w Domu Handlowym Renoma. Tramwaje, którymi dojedziemy do Ogrodu Botanicznego, odjeżdżają z przystanku znajdującego się właśnie przy D.H. Renoma, około 3 minut pieszo od Hotelu Europejskiego, lub z Dworca Głównego. Na przystanek „Ogród Botaniczny” dojedziemy liniami 17 (z przystanku obok Renomy) oraz 9 (z Dworca Głównego). Jeżeli jednak pogoda będzie temu sprzyjać, zachęcamy do wybrania się na pieszą wycieczkę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ciekawostki, które warto zobaczyć podczas spaceru z Hotelu Europejskiego do Ogrodu Botanicznego.

Piesza trasa wycieczkowa

Wyruszając z Hotelu, kierujemy się w stronę wybudowanego już w 1857 roku Dworca Głównego, a następnie skręcamy w ulicę Kołłątaja, gdzie po naszej lewej stronie znajduje się ciekawostka architektoniczna w postaci wzniesionego pod koniec lat 50. mezonetowca, czyli bloku mieszkalnego z dwupoziomowymi mieszkaniami. Nieco dalej, po prawej stronie znajduje się pozostałość po innych fortyfikacjach wyburzonych w 1807 roku przez wojska francuskie, a mianowicie po dawnym Bastionie Sakwowym. Obecnie znajduje się tu część zabudowań pozostała po wybudowanym w 1867 belwederze, który nosił niegdyś nazwę Wzgórza Liebicha, a dziś nazywany jest Wzgórzem Partyzantów. Następnie dochodzimy do placu Dominikańskiego i idąc dalej prosto, mijamy jedne z niewielu budynków, jakie przetrwały tu wydarzenia II wojny światowej, czyli Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Św. Wojciecha oraz Klasztor Ojców Dominikanów. Kilkadziesiąt kroków dalej po prawej stronie zobaczymy Halę Targową wybudowaną w początkach XX wieku, a po lewej dawny budynek sądu regionalnego, będący obecnie siedzibą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nasza trasa cały czas wiedzie prosto, więc po przejściu pomiędzy Halą Targową a Wydziałem Filologicznym wkraczamy na Most Piaskowy. Warto w tym momencie spojrzeć w prawo, gdyż roztacza się stąd piękny widok na Katedrę i Ostrów Tumski. Niemniej ciekawy widok ujrzymy jednak, patrząc w lewo, gdzie naszym oczom ukaże się budynek Ossolineum, a nieco dalej główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Po przejściu przez most znajdziemy się na wyspie Piasek. Pierwszy mijany tu przez nas po lewej stronie budynek to cerkiew prawosławna świętych Cyryla i Metodego. Po prawej stronie znajduje się natomiast dawny budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, w którym obecnie swoją siedzibę ma kilka katedr i instytutów Wydziału Filologii, gdyż zbiory przeniesione zostały do nowego gmachu znajdującego się przy ul. Joliot-Curie.

Idąc dalej prosto, przechodzimy przez oba Mosty Młyńskie, a przy placu Bema skręcamy w lewo. Dochodzimy w ten sposób do ul. Sienkiewicza, przy której po naszej prawej stronie znajdować będzie się wejście do Ogrodu Botanicznego.