Hotel Europejski @ Google Maps
Hotel Europejski @ Facebook.com
Hotel Europejski @ Instagram.com

Blog

< > menu
10-04-2018

Jazz nad Odrą – Hotel Europejski prezentuje ceny biletów i program koncertów na 2018 rok

Jazz nad Odrą to polecany przez Hotel Europejski, wyjątkowy jazzowy festiwal, który w tym roku odbędzie się już po raz pięćdziesiąty czwarty! Jego historia sięga lat 50. XX wieku, a wśród gwiazd, które wystąpiły w naszym kraju w ramach tego znanego na całym świecie festiwalu znajdziemy największe osobistości, których działalność miała wpływ na to, jak […]

Czytaj więcej

Jazz nad Odrą to polecany przez Hotel Europejski, wyjątkowy jazzowy festiwal, który w tym roku odbędzie się już po raz pięćdziesiąty czwarty! Jego historia sięga lat 50. XX wieku, a wśród gwiazd, które wystąpiły w naszym kraju w ramach tego znanego na całym świecie festiwalu znajdziemy największe osobistości, których działalność miała wpływ na to, jak dziś wygląda muzyka jazzowa. Dowiedz się, kto pojawi się na festiwalu w 2018 roku, gdzie kupić bilety i jak wygląda program nadchodzących wydarzeń!

Spis treści:
Historia festiwalu Jazz nad Odrą
Co zmieniło się w festiwalu Jazz nad Odrą wraz ze zmianą ustroju?
Kogo dotychczas gościliśmy na festiwalu Jazz nad Odrą?
Program koncertów w ramach 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą w 2018 roku
Ile kosztują bilety na wydarzenia związane z festiwalem Jazz nad Odrą i gdzie je kupić?

Historia początków festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Dowiedz się więcej bez wychodzenia z hotelu!

Historia festiwalu znanego jako Jazz nad Odrą sięga lat 50. XX wieku, kiedy to w 1957 roku zorganizowano we Wrocławiu Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych, inspirowany Światowym Festiwalem Młodzieży i Studentów, odbywającym się dwa lata wcześniej w Warszawie. Festiwal ów dał początek wrocławskiej wersji jazzowego festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku po tym, jak rok wcześniej tróje studentów wrocławskich szkół wyższych wyszła z propozycją zorganizowania przeglądu twórczości i konkursu dla młodych pianistów jazzowych z Wrocławia i okolic. Pomysł ten został zaakceptowany przez Zrzeszenie Studentów Polskich, która to organizacja już od 1964 roku aż do roku 1989 organizowała festiwal pod nazwą Przeglądu Jazzowego. Przez 25 lat festiwal był więc imprezą studencką, stworzoną przez studentów dla studentów. Koncerty jazzowe odbywały się jednak w tym czasie w różnych, nawet najbardziej rozpoznawalnych i najatrakcyjniejszych miejscach w naszym mieście. Choć pierwsze wydarzenia miały miejsce w Pałacyku przy ul. Kościuszki 34 czy też w auli Politechniki Wrocławskiej, w kolejnych latach wraz ze wzrostem popularności festiwalu odbywały się one między innymi również we wrocławskiej Filharmonii, Dużym Studiu Polskiego Radia, w salach Teatru Polskiego i Współczesnego oraz w Operze czy ówczesnej Hali Ludowej, zwanej obecnie Halą Stulecia.

Jazzman podczas występu

Rosnąca popularność festiwalu oraz przychylne opinie gości i krytyków dotyczące poziomu umiejętności prezentowanych przez niekiedy zupełnie nieznanych uczestników konkursu na jazzową osobowość roku były głównymi powodami, dla których w Polsce rozwijały się prężnie inne wydarzenia kulturalne związane z muzyką jazzową. W tym czasie pojawił się między innymi festiwal Jazz nad Wartą w Poznaniu, Jazz nad Bałtykiem w Gdańsku czy Jazz nad Wisłą w Toruniu, a także mniejsze wersje festiwalu – olsztyński nad Łyną, katowicki nad Rawą czy białostocki nad Białą. Pod koniec lat 60. Jazz nad Odrą zaczął przyciągać również gwiazdy światowego formatu z innych krajów, co pozwoliło festiwalowi stać się wydarzeniem międzynarodowym i zyskać znacznie większy rozgłos nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Jeśli wybierasz się na wydarzenia związane z festiwalem, koniecznie zarezerwuj nocleg w jednym z wrocławskich hoteli!

Hotel Europejski podsumowuje: co zmieniło się w festiwalu Jazz nad Odrą wraz ze zmianą ustroju?

Festiwal Jazz nad Odrą od swoich początków, czyli od pierwszej edycji w 1964 roku odbywał się corocznie aż do nadejścia roku 1988, kiedy jego historia zaczęła ulegać przemianom wraz ze zmianami ustrojowymi w naszym kraju. Jednak to nie same zmiany ustrojowe, lecz wiele innych niesprzyjających czynników doprowadziło do tego, że kolejna edycja się nie odbyła. Wśród czynników tych ogromną rolę odegrały z pewnością kwestie finansowe. 25 edycja miała miejsce dopiero w 1989 roku. Choć rok później znów nie udało się zorganizować wydarzenia, w 1991 roku zajął się tym dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego, a od roku 1992 obowiązki organizacyjne przejęła Fundacja Jazz nad Odrą. Niestety wraz z tymi zmianami nadeszła także zmiana formuły koncertów – zniknęły występy amatorów i nieznanych nikomu jazzmanów, a w ich miejsce pojawiły się wydarzenia typowo komercyjne. Odbiło się to negatywnie na odbiorze festiwalu wśród publiczności. Na szczęście już w cztery lata później, w 1996 roku, organizację przejęło Centrum Sztuki Impart. Wówczas przywrócono formułę konkursu pomiędzy młodymi talentami, a całe wydarzenie odzyskało dawny, wolny od nadmiaru komercji charakter. W 2013 roku, po uzyskaniu przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, organizację przejęło Biuro Festiwalowe Impart 2016, zajmujące się tym również obecnie. W związku z tym znaczna część festiwalowych koncertów odbywa się w salach Centrum Sztuki Impart, które znajdują się przy ul. Mazowieckiej we Wrocławiu.

Występ jazzowy

Kogo dotychczas gościliśmy na festiwalu Jazz nad Odrą? Poznaj gwiazdy wraz z Hotelem Europejskim!

Podczas dziesiątek edycji festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu swoją obecnością zaszczyciły go setki bardziej i mniej znanych muzyków jazzowych. W ciągu ponad 50 lat w związku z festiwalem nasze miasto odwiedziły między innymi takie gwiazdy światowego formatu jak Pat Metheny, Paco de Lucia, Al di Meola, Kenny Garret, Dave Holland, Tooth Thielemans, Diana Krall, David Sanborn, Ron Carter, Lizz Wright, a także Patricia Barber. Spośród muzyków jazzowych młodszego pokolenia mogliśmy także zobaczyć i na żywo posłuchać występów zespołu The Bad Plus oraz solistów takich jak Jason Moran, Vijar Iyer, Rudresh Mahanthappa, Christian Scott czy Lionel Lueke. Naszego miasta nie zdążył niestety odwiedzić Chet Baker, który zginął tragicznie na kilka dni przed swoim występem na festiwalu w 1988 roku.

Koniecznie należy zauważyć, że konkurs na Indywidualność Jazzową, który odbywał się podczas większości edycji festiwalu Jazz nad Odrą i nadal odbywa się także współcześnie, wyłonił takie osobistości, jak między innymi Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha oraz Ewa Bem.

Festiwal Jazz nad Odrą był jednak w ciągu kilkudziesięciu już dziś lat swojego istnienia szansą nie tylko dla muzyków związanych wyłącznie z jazzem. Podczas licznych edycji koncertowali bowiem również artyści tacy jak Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Hanna Banaszak oraz Edyta Bartosiewicz.

Planujesz nocleg we Wrocławiu? Poznaj program koncertów w ramach 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą w 2018 roku

Na oficjalnej stronie festiwalu Jazz nad Odrą znajdziemy już aktualny program jego 54. edycji. Przyjrzyjmy mu się więc bliżej i zobaczmy, na jakie wydarzenia warto się wybrać w tym roku, aby naprawdę poczuć jazzowego ducha tego obowiązkowego dla wszystkich fanów jazzu festiwalu. Czeka nas aż pięć dni wspaniałych koncertów i fascynujących wydarzeń, podczas których zobaczymy największe gwiazdy jazzu z całego świata!

26 kwietnia – czwartek

Tegoroczna edycja festiwalu Jazz nad Odrą rozpocznie się o godzinie 19:00 koncertem Mariusa Neseta, skandynawskiego saksofonisty, współpracującego już od ponad 7 lat z Trondheim Jazz Orchestra. O 21:00 fani jazzu będą mogli wysłuchać koncertu trzech znanych instrumentalistów jazzowych, czyli Eddiego Danielsa, Leszka Możdżera oraz Darka Oleszkiewicza. O godzinie 23:00 rozpocznie się natomiast koncert grupy Quindependence, która pomimo obco brzmiącej nazwy wywodzi się z Krakowa. Krytycy uznają ją za jedną z najciekawszych i najbardziej obiecujących grup na młodej scenie jazzowej naszego kraju.

27 kwietnia – piątek

W piątek o godzinie 14:00 rozpoczną się koncerty finalistów występujących na festiwalu w ramach Konkursu na Indywidualność Jazzową 2018. To jednak nie jedyna atrakcja, jaka czeka tego dnia fanów jazzu. Już o 19:00 na Sali Teatralnej Impartu wystąpi nasz rodzimy, wrocławski septet, który zaistniał na szerokiej scenie jazzowej przede wszystkim dzięki swej własnej interpretacji dzieł Krzysztofa Komedy. Również na Sali Teatralnej rozpocznie się o godzinie 21:00 koncert amerykańskiego zespołu Yellowjackets. Grupa ta, istniejąca już od około 40 lat, stała się legendą amerykańskiej sceny jazzowej i pomimo wciąż zmieniającego się składu nieustannie tworzy zachwycającą muzykę. Piątek zakończy się koncertem Dan Tepfer Trio, który odbędzie się już w Sali Kameralnej o godzinie 23:00. Dan Tepfer, artysta rozpoznawalny przede wszystkim dzięki swoim niepowtarzalnym improwizacjom na pianinie, od kilkunastu już lat zaciera różnice pomiędzy muzyką klasyczną a jazzem. Podczas koncertu w ramach festiwalu Jazz Nad Odrą towarzyszyć będą mu Michał Barański oraz Arthur Hnatek.

28 kwietnia – sobota

W sobotę od 14:00 ponownie rozpoczną się koncerty finalistów występujących na festiwalu ramach Konkursu na Indywidualność Jazzową 2018. O godzinie 19:00 na Scenie Teatralnej w Imparcie wystąpi Kei Akagi, amerykański pianista japońskiego pochodzenia, znany przede wszystkim ze swojej solowej twórczości, ale też z współpracy z legendarnym już Milesem Davisem. Artyści współpracowali ze sobą w latach 1989-1991, co nie pozostało bez znaczenia dla twórczości Akagiego, który od czterdziestu lat jest aktywny na scenach jazzowych całego świata. O godzinie 21:00, również na Sali Teatralnej, rozpocznie się koncert Mike’a Moreno, określanego przez krytyków jednym z najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu. Na Sali Kameralnej o 23:00 w sobotę wystąpi jeszcze trio działające pod nazwą Trylobity Group, w skład którego wchodzą dwaj saksofoniści: altowy Sławek Dudar i barytonowy oraz tenorowy Janusz Brych – a także perkusista Mateusz Maniak.

29 kwietnia – niedziela

Niedzielę rozpocznie koncert grupy Charnett Moffett’s Nettwork Quartet, której główny instrumentalista – Charnett Moffet – od lat 80. rozpoznawalny jest na scenie jazzowej i współpracował już w swojej karierze z licznymi gwiazdami tego nurtu muzycznego. Wraz z basistą na scenie wrocławskiego Impartu wystąpią perkusista Mark Whitfield Jr., pianista Brian Jackson, saksofonista tenorowy Irwin Hall oraz skrzypek Scott Tixier. O 21:00 na scenie Sali Teatralnej wystąpi Tom Harrell, jeden z najwybitniejszych trębaczy naszych czasów, uznawany za geniusza przez magazyny takie jak „DownBeat” czy „JazzTimes”. Działa on jednak nie tylko jako trębacz, ale też jako kompozytor, aranżer i lider, zajmujący się symfonią, baletem, orkiestrami smyczkowymi czy współpracujący z innymi artystami w jazzowych trio.

W niedzielę o 22:00 w Sali Kameralnej odbędzie się koncert Laureata Grand Prix na Indywidualność Jazzową 2018 roku. Laureat zostanie ogłoszony już 8 kwietnia wraz z pozostałymi występującymi w piątek i sobotę finalistami konkursu. O 23:00 wystąpią zdobywcy Grand Prix Festiwalu Jazz nad Odrą 2017, czyli Adam Jarzmik Quintet wraz z gościem specjalnym, wspomnianym już przez nas i występującym solowo dzień wcześniej Mike’iem Moreno.

30 kwietnia – poniedziałek

30 kwietnia uznany został przez UNESCO za Światowy Dzień Jazzu. Z tej okazji to właśnie ostatniego dnia festiwalu we Wrocławiu będziemy mogli usłyszeć najwięcej gwiazd. Koncerty zaplanowano nie tylko w dwóch salach Centrum Kultury Impart, lecz również w Klubie Autograf oraz w plenerze na Placu Społecznym. Podczas festiwalu Jazz nad Odrą 30 kwietnia jest jednak również dniem zarezerwowanym dla polskich jazzmanów. Świętujemy to bowiem wówczas Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Dlatego też we Wrocławiu wystąpią tego dnia artyści tacy jak:

 1. Tubis Trio,
 2. Łukasz Kokoszko Collective,
 3. Wójciński/Szmańda Quartet,
 4. Bronisław Suchanek Trio,
 5. Sławek Jaskułke Sextet,
 6. Robert Majewski – „Tribute to Henryk Majewski”,
 7. Beata Przybytek 4tet,
 8. Maciej Sikała Septet,
 9. Krzysztof Urbański Quartet,
 10. Krzysztof Ścierański – „Laboratorium”,
 11. Sabina Meck Quintet,
 12. Krystyna Stańko – „Novos Anos”,
 13. Pokusa,
 14. Orange Trane,
 15. Kraków Street Band,
 16. Odpoczno,
 17. Crash & Natalia Lubrano,
 18. Mitch & Mitch.

Szczegółowy program koncertów dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

Pianino to jeden z instrumentów na którym grają artyści festiwalu Jazz nad Odrą

Hotel Europejski podpowiada, ile kosztują bilety na wydarzenia związane z festiwalem Jazz nad Odrą i gdzie je kupić

Bilety na wydarzenia związane z festiwalem Jazz nad Odrą można kupić stacjonarnie w biurze Impartu przy ulicy Mazowieckiej lub przez Internet na oficjalnej stronie festiwalu. Są one także dostępne na portalach StrefaKultury oraz Eventim. Stacjonarnie można również dokonać zakupu biletów na pojedyncze koncerty w salonach sieci Empik, Media Markt i Saturn Planet. Przelewu za zarezerwowany bilet należy dokonać dopiero po wcześniejszym ustaleniu z kasą biletową na numer konta podany na oficjalnej stronie festiwalu.

Ceny biletów na poszczególne wydarzenia wahają się w zależności od wybranego koncertu oraz od miejsc, jakie chcielibyśmy zająć. W programie znajdziemy zarówno koncerty, na które wstęp kosztuje 20 złotych, jak i wydarzenia kosztujące od 60 do nawet 150 złotych za miejsce. Istnieje także możliwość zakupu biletów VIP na poszczególne koncerty – ich ceny wahają się od 250 do 300 złotych. Bilet VIP zapewnia nam najlepsze miejsca pod względem akustyki w danej sali, dostęp do strefy VIP na godzinę przed rozpoczęciem koncertów, w trakcie przerw oraz na godzinę po zakończeniu koncertu w Sali Teatralnej, a także catering z profesjonalną obsługą oraz bezpłatnymi napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi.

Osoby zainteresowane większą liczbą koncertów odbywających się w ramach festiwalu mogą z skorzystać z możliwości zakupu karnetu na wszystkie wydarzenia 54. edycji Jazzu nad Odrą. Koszt takiego karnetu wynosi 590 złotych. Karnet można kupić poprzez oficjalną stronę internetową festiwalu.

Warto zauważyć, że wstęp na niektóre z koncertów – w tym koncerty finalistów i laureata Konkursu na Indywidualność Jazzową oraz koncerty odbywające się ostatniego dnia festiwalu po 16:30 na Placu Społecznym – jest bezpłatny. Jeżeli zdecydujemy się na nocleg w Hotelu Europejskim, możemy wybrać się tam nawet pieszo – nasz Hotel od Placu Społecznego będzie dzielić zaledwie dwadzieścia pięć minut spokojnego spaceru po samym sercu Wrocławia, podczas którego przejdziemy przez Rynek i okolice Panoramy Racławickiej. Z łatwością dotrzemy stąd również na koncerty odbywające się w zlokalizowanych przy Mazowieckiej 17 salach teatralnej i kameralnej Impartu oraz w Klubie Autograf. W przypadku niepogody możemy także wybrać podróż tramwajem linii z oddalonego o zaledwie kilka kroków od Hotelu Europejskiego przystanku Dworzec Główny do znajdującego się tuż przy Mazowieckiej 17 i Placu Społecznym przystanku Urząd Wojewódzki.

Czytaj więcej