Rezerwuj

20.12.2018


Poznaj historię Hali Stulecia i najciekawsze atrakcje wraz z wrocławskim Hotelem EuropejskimHala Stulecia we Wrocławiu to dla większości gości Hotelu Europejskiego jeden z tych punktów na mapie miasta, którego po prostu nie można pominąć podczas pierwszej wizyty w stolicy Dolnego Śląska. Wzniesiony zaledwie nieco ponad 100 lat temu budynek jest bowiem tuż obok Ratusza jednym z najbardziej rozpoznawalnych gmachów, które znajdują się w mieście. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej jego ciekawej historii i sprawdzimy, jakie atrakcje i wydarzenia – zarówno w samym budynku, jak i w jego bezpośrednich okolicach – powinny zachęcić nas do odwiedzenia właśnie tego miejsca.

Spis treści:
Historia gmachu
Najciekawsze atrakcje i wydarzenia
Wydarzenia na Pergoli i Fontanna Miejska
Zaplanuj zwiedzanie!
Adres, dojazd i parking
Zwiedzanie i okoliczne atrakcje

Historia Hali Stulecia – Hotel Europejski prezentuje jedyny we Wrocławiu obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Goście Hotelu Europejskiego, którzy planują wizytę we wrocławskiej Hali Stulecia, nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, że to jedyny z obiektów naszego miasta i jeden z niewielu w całej Polsce, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Na listę tę trafiają obiekty dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego, które zostały uznane za mające „wyjątkową powszechną wartość”. Decyzję w tej sprawie podejmuje właśnie UNESCO, czyli jedna z organizacji działających w ramach ONZ, której główne cele obejmują między innymi wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Hala Stulecia, wznoszona w latach 1911-1913 na podstawie Maxa Berga, została przez zespół specjalistów z UNESCO uznana za unikatowy obiekt architektury, stanowiący manifest nowoczesności. Łączy ona w sobie elementy klasyczne, z których najważniejszym jest charakterystyczna kopuła z gotyckim sklepieniem żebrowym. Jednocześnie jej szybka budowa stanowiła ogromne jak na owe czasy przedsięwzięcie technologiczne, wykorzystujące nierzadko bezprecedensowe rozwiązania konstrukcyjne, które w późniejszych latach zaczęły być wykorzystywane na szerszą skalę. Na tej podstawie w 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sprawdźmy jednak, jak toczyły się jej losy pomiędzy wybudowaniem na początku XX wieku i uznaniem za jeden z najbardziej niezwykłych i unikatowych projektów architektonicznych w pierwszych latach XXI wieku.

Sklepienie w Hali Stulecia

Historia gmachu dzisiejszej Hali Stulecia

Wspomnieliśmy już, że budowa gmachu zaprojektowanego przez Maxa Berga, pełniącego w owym czasie funkcję miejskiego radcy budowlanego, rozpoczęła się w roku 1911 i zakończyła w 1913. Należy jednak pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu tego projektu wiązała się z koniecznością właściwego uczczenia setnej rocznicy wydania w ówczesnym Breslau odezwy „Do mojego ludu” przez cesarza Fryderyka Wilhelma III. Sto lat wcześniej, 17 marca 1813 roku, wezwał on naród do zbrojnego oporu przeciw nacierającym wojskom Napoleona. Na 1913 rok zaplanowano więc wystawę, która miała przedstawiać historię Śląska oraz jego dorobek gospodarczy i rozwój, jaki nastąpił w ciągu poprzedniego wieku. Wzorowana na wielkich Wystawach Światowych, które od 1851 roku odbywały się regularnie w krajach Zachodniej Europy, zyskała ona miano Wystawy Stulecia, a na miejsce jej organizacji wybrano tereny położone na południowym skraju Scheitniger Park, czyli dzisiejszego Parku Szczytnickiego. Konkurs na projekt zagospodarowania ich wygrał miejski architekt, Max Berg, który pomimo wyjątkowo nowoczesnego, a przez to budzącego kontrowersje (również ze względu na wysokość kosztów, z jakimi miała wiązać się budowa) pomysłu już w połowie 1911 roku uzyskał pozwolenie na rozpoczęcie budowy.

Budowa zakończyła się po upływie zaledwie 18 miesięcy, bo już w grudniu 1912 roku, a jej odsłonięcie miało miejsce 20 maja 1913. Ciekawostką jest, że – choć dziś wielu przewodników i amatorów historii błędnie łączy moment powstania Hali Stulecia z setną rocznicą bitwy pod Lipskiem – cesarz Wilhelm II nie objął wydarzeń związanych z otwarciem gmachu swoim patronatem z powodu niezadowolenia, że czczona jest rocznica proklamacji, a nie bitwy stoczonej z Napoleonem i wygranej przez wojska koalicji antyfrancuskiej bitwy. Z tego powodu na inauguracji pojawił się tylko następca tronu, czyli książę Fryderyk Wilhelm

W kolejnych latach w nowoczesnym gmachu organizowano jeszcze wiele spotkań i wydarzeń masowych – w tym choćby wystawę zatytułowaną „Mieszkanie i miejsce pracy”, która w 1929 roku zaprezentowała mieszkańcom Breslau i gościom z bardziej oraz mniej odległych miast najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne, pozwalające w bardziej funkcjonalny sposób wykorzystać otaczającą nas na co dzień przestrzeń. W tym samym czasie w okolicy gmachu powstał również kompleks WuWa, czyli kompleks modernistycznych modeli mieszkalnictwa w Europie, w którym renomowani architekci proponowali wykorzystanie nowych materiałów i ciekawych rozwiązań dla problemu zbyt małej w stosunku do potrzeb liczby dostępnych w tym okresie mieszkań. W mrocznych latach 30. budynek stał się niestety również jednym z miejsc, w których organizowano wiece partii narodowo-socjalistycznej, a w głównej auli przemawiał między innymi Adolf Hitler.

Hala Stulecia w okresie powojennym

Pomimo zniszczeń, jakich dokonały podczas okresu Festung Breslau zarówno broniące się niemal do ostatniego żołnierza siły niemieckie, jak i zdobywające miasto siły Armii Czerwonej, gmach Hali Stulecia wyszedł z działań wojennych niemal bez szwanku. Dzięki temu już w 1948 roku mógł on stać się siedzibą dla kolejnego ważnego wydarzenia historycznego, jakim była zorganizowana w 1948 roku Wystawa Ziem Odzyskanych. Z tej okazji na placu przed gmachem pojawiła się znana nam do dziś Iglica projektu Stanisława Hempla. Nie każdy wie jednak, że pierwotnie na jej szczycie miało znajdować się osiem luster, układających się w kształt przypominający nieco parasol. Lustra te, dzięki zamontowaniu na obracającej się szpili i mocnemu oświetleniu znajdującymi się na ziemi reflektorami miały wytwarzać nocą wyjątkowe efekty świetlne. Niestety, na dwa dni przed inauguracją wystawy przechodząca nad miastem burza uszkodziła lustrzaną konstrukcję, pozostawiając na szczycie Iglicy uszkodzone elementy stanowiące poważne zagrożenie w razie upadku na ziemię. Całkowicie usunięto je jednak dopiero w październiku 1948 roku, kiedy to zadania podjęło się dwóch studentów będących jednocześnie członkami klubu wysokogórskiego. Sama wspinaczka techniką podciągową na szczyt konstrukcji zajęła im ponad 24 godziny, a kolejne 6 godzin było potrzebne, aby zdemontować uszkodzoną konstrukcję.

W okresie PRL nie przeprowadzano później poważniejszych zmian w konstrukcji gmachu, ograniczając się jedynie do instalacji centralnego ogrzewania, instalacji nagłośnienia i tym podobnych podstawowych prac remontowych lub adaptacyjnych. Budynek służył jednak w owym czasie zarówno jako sala koncertowa, jak również miejsce imprez sportowych. Znajdowało się tu również największe w mieście kino o wiele mówiącej nazwie „Gigant”. Poważniejsze przeróbki miały miejsce dopiero po 1989 roku – generalny remont w roku 1997 pozwolił na instalację przesuwnych trybun i rozkładanych boisk. W tym samym roku gmach odwiedził także Jan Paweł II, który w ramach Kongresu Eucharystycznego prowadził tu modlitwę ekumeniczną. W 2010 roku przeprowadzono kolejny remont, podczas którego udało się powrócić do oryginalnej, przedwojennej barwy elewacji, a także wymienić wszystkie okna i wzmocnić konstrukcję żelbetową.

Fontanna przy Pergoli

Co budynek oferuje w czasach obecnych?

Dziś odbywają się tu imprezy targowe z różnych dziedzin – od targów książki przez targi mieszkań, targi pracy czy targi roślin domowych oraz ogrodowych aż po wydarzenia kulinarne, koncerty największych muzyków, przedstawienia baletowe i operowe przygotowane przez najbardziej rozpoznawalne gwiazdy z całego świata, a także rozgrywki sportowe. Planując wizytę we Wrocławiu, powinniśmy jednak wiedzieć, że następne poważniejsze renowacje planowane są na 2019 rok i mają rozpocząć się już w styczniu, a ich przeprowadzanie będzie wiązało się z całkowitym zamknięciem budynku na okres minimum dwóch miesięcy. W ciągu kolejnych 5 miesięcy dla zwiedzających i organizatorów wszelkiego typu wydarzeń udostępniane będą tylko wybrane pomieszczenia. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez dział marketingu spółki Hala Ludowa, remont obejmie przede wszystkim wymianę podłogi płyty po to, aby w przyszłości w gmachu można było organizować imprezy masowe wymagające większego obciążenia. Planowane są również modernizacja rolet, wentylacji i trybun.

Najciekawsze koncerty i wydarzenia w Hali Stulecia i na sąsiadującej z nią Pergoli, czyli kiedy zaplanować nocleg we Wrocławiu, aby zobaczyć nie tylko Fontannę Multimedialną?

Wspomnieliśmy już, że Hala Stulecia jest miejscem, w którym odbywają się dziś najciekawsze wydarzenia i koncerty, lecz planując nocleg we Wrocławiu nie powinniśmy zapominać także o atrakcjach organizowanych na sąsiadującej z gmachem Pergoli, na której znajdziemy popularną Fontannę Miejską. Sprawdźmy, co i kiedy warto tu jeszcze zobaczyć!

Wydarzenia w Hali Stulecia (nie tylko) na koniec 2018 roku

Przed nadchodzącym remontem gmachu warto wybrać się jeszcze na jedno z wydarzeń organizowanych w ostatnim miesiącu 2018 roku. Upłynie on zdecydowanie pod znakiem polskiej muzyki: już 1 grudnia w znajdującym się nieopodal Wrocławskim Centrum Kongresowym wystąpi bowiem w ramach swojej Akustycznej Trasy Koncertowej Edyta Górniak, a 9 grudnia w tym samym miejscu usłyszymy Andrzeja Piasecznego, który promuje właśnie swoją nową płytę „O mnie, o tobie, o nas”. Wielkim wydarzeniem będzie też koncert poświęcony wielkiemu muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu, podczas którego czołowi polscy wykonawcy we współpracy z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod batutą Adama Sztaby przedstawią publiczności utwory legendarnego już Obywatela G.C. 5 grudnia na scenie Hali Stulecia zobaczymy między innymi Justynę Steczkowską, Kasię Kowalską, Natalię Nykiel, Igora Herbuta i Piotra Cugowskiego, a za poprowadzenie koncertu odpowiedzialny będzie Piotr Metz.

Zamknięcie gmachu dawnej Jahrhunderthalle na czas remontu nie oznacza jednak, że w obrębie kompleksu nie będą odbywały się żadne wydarzenia artystyczne. Tymczasowo większość z nich zostanie jednak przeniesiona do wspomnianego już wcześniej Wrocławskiego Centrum Kongresowego, mającego swoją siedzibę w budynku sąsiadującym z Halą. Już na 19 stycznia 2019 roku zaplanowano tu program twórców popularnego serialu „Ucho prezesa”, czyli Kabaretu Moralnego Niepokoju, zatytułowany „Tego jeszcze nie grali”. W lutym z kolei powrócimy do tematu polskiej muzyki dzięki zaplanowanemu na 15 dzień tego miesiąca koncertowi grupy Kult, która wystąpi w ramach swojej akustycznej trasy na kolejny rok właśnie w WCK we Wrocławiu.

Wydarzenia na Pergoli i Fontanna Miejska

Znajdująca się na Pergoli Fontanna Miejska to atrakcja, którą możemy oglądać codziennie w okresie od początku maja do końca października. W 2018 roku wyjątkowo zaprezentowano tu także specjalne przedstawienie przygotowane na setną rocznicę niepodległości, które wyświetlono wieczorem 9 listopada. Niemniej jednak jeżeli zależy nam na obejrzeniu jednego z wyjątkowych spektakli, łączących w sobie nowoczesne iluminacje świetlne i wodną „choreografię”. W okresie zimowym teren fontanny zamienia się w lodowisko o powierzchni sięgającej nawet do 900 metrów kwadratowych. Po zmroku nadal można podziwiać tu jednak programy muzyczno-świetlne, które tworzą wyjątkowy klimat zimowej Pergoli.

Jeśli chodzi o wydarzenia na Pergoli, zwykle mają tu miejsce plenerowe koncerty odbywające się na przykład w ramach Juwenaliów. W okresie zimowym ze względu na otwarty charakter terenu rzadko organizowane są tu większe masowe wydarzenia. Na kalendarz atrakcji będziemy więc musieli zaczekać przynajmniej do początku wiosny. Sama Pergola jest jednak na tyle urokliwym miejscem, że warto wybrać się tu po prostu na spacer niezależnie od pory roku.

Zaplanuj zwiedzanie Hali Stulecia we Wrocławiu razem z Hotelem Europejskim – poznaj dokładny adres, znajdź parkingi i zobacz, jakie miejsca w okolicy warto przy okazji zobaczyć!

Planując zwiedzanie Hali Stulecia podczas pobytu w Hotelu Europejskim we Wrocławiu, musimy pamiętać nie tylko o atrakcjach, ale też o bardziej przyziemnych sprawach, takich jak choćby dokładny adres czy znalezienie parkingu w okolicy. Dlatego też w ostatniej sekcji tego artykułu zbieramy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania samego gmachu oraz jego najbliższych okolic!

Adres, dojazd i parking

Hala Stulecia znajduje się przy ul. Wystawowej 1, tuż przy Ogrodzie Zoologicznym. Aby tu dojechać z Hotelu Europejskiego, powinniśmy wsiąść w tramwaj linii 2 lub 4 jadące w stronę Biskupina na przystanku Arkady Capitol i wysiąść na przystanku noszącym tę samą nazwę co gmach, który planujemy odwiedzić. Można dojechać tu także autem – kierując się najpierw w stronę Galerii Dominikańskiej, a następnie za Mostem Grunwaldzkim skręcając w prawo i jadąc dalej Wybrzeżem Wyspiańskiego. Jeśli wybierzemy tę opcję, parking najszybciej znajdziemy, przejeżdżając przez Most Zwierzyniecki i jadąc cały czas prosto ul. Wróblewskiego aż do ul. Kopernika. Tu skręcamy w lewo, a następnie jeszcze raz w lewo i znajdujemy się na położonym najbliżej gmachu parkingu. Parking ten jest jednak płatny, dlatego też znacznie wygodniejszą i bardziej ekonomiczną opcją jest podróż komunikacją miejską.

Płaszczka w oceanarium we Wrocławiu

Zwiedzanie i okoliczne atrakcje

Zwiedzanie gmachu jest możliwe w wyznaczone dni, jednak najwygodniejszym sposobem, aby zobaczyć wnętrze budynku, jest po prostu udanie się na jedno z licznych organizowanych tu wydarzeń. Będąc w okolicy, warto także pamiętać o budynkach znajdujących się w tym samym kompleksie, czyli o niedawno odnowionym wystawowym Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie na wystawie stałej będziemy mogli zobaczyć kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku, Miłośnicy spędzania wolnego czasu wśród natury nie mogą zapomnieć także o przepięknym Parku Szczytnickim oraz znajdującym się w niewielkiej odległości od niego bogatym w egzotyczne okazy Ogrodzie Japońskim czy o Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym zobaczyć możemy dziesiątki tysięcy ssaków, gadów, ptaków i płazów. Ważną atrakcją jest także znajdujące się na terenie ogrodu Afrykarium, które przybliży nam faunę i florę tego wciąż nieznanego nam zbyt dobrze kontynentu, a jednocześnie pozwoli poznać lepiej mieszkańców oceanów – od drobnych, kolorowych gatunków ryb aż po żółwie, płaszczki i ssaki wodne.