Rezerwuj

10.01.2019


Jak spędzić walentynki we Wrocławiu? Hotel Europejski podpowiadaZastanawiasz się, jak spędzić walentynki we Wrocławiu? Zaproś drugą połówkę na romantyczną kolację do restauracji Hotelu Europejskiego. Jeśli szukasz inspiracji, to podpowiemy Ci, jak zorganizować wyjazd z okazji święta zakochanych – gdzie pójść i co zobaczyć. Wrocław to piękne miasto, w którym dużo się dzieje, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Taka wycieczka przypadnie do gustu zarówno osobom lubiącym aktywnie spędzać czas, jak i tym, które przede wszystkim chcą odpocząć i nacieszyć się przebywaniem u boku kogoś bliskiego.

Spis treści:
Dlaczego warto spędzić święto zakochanych we Wrocławiu?
Jak zaplanować wyjazd?
Wydarzenia specjalne

Szukasz pomysłu na walentynki we Wrocławiu? Hotel Europejski spieszy z pomocą!

Walentynki we Wrocławiu z pewnością będą niezapomniane, ponieważ samo miasto jest niezwykłe, o czym przekonało się już wielu gości naszego hotelu. Mieszkańcy innych rejonów Polski kojarzą stolicę województwa dolnośląskiego przede wszystkim z krasnoludkami, które znajdują się niemal wszędzie. W informacji turystycznej można kupić nawet mapę z zaznaczonymi punktami, w których stoją. Krasnoludki mają specyficzny wygląd i nazwy wiążące się z miejscami ich usytuowania. Wrocław słynie również z tego, że jest miastem ponad stu mostów, a jego najstarsza część – Ostrów Tumski, była dawniej wyspą, którą opływały liczne odnogi Odry. Oprócz tego miasto może poszczycić się wieloma wyróżnieniami: w 2016 roku było Europejską Stolicą Kultury, a obecnie cieszy się tytułem European Best Destination 2018 – wygrało europejski konkurs na najlepszy cel podróży w tym właśnie roku. Jeśli chcesz spędzić niezapomniane walentynki, to koniecznie musisz odwiedzić Wrocław.

Czy warto przyjechać do Wrocławia na tak krótko?

Najlepiej wybrać się do Wrocławia przynajmniej na dwa dni, żeby nie stracić zbyt dużo czasu na dojazdy i jak najwięcej zobaczyć. Goście z innych części Polski przyjeżdżają tu zazwyczaj na weekend, żeby zrelaksować się po całym tygodniu pracy oraz po to, żeby spędzić w mieście wyjątkowe okazje, na przykład walentynki. Warto wybrać wówczas nocleg znajdujący się blisko Rynku, aby wszędzie dało się dostać w krótkim czasie i nie trzeba było martwić się dojazdami. Hotel Europejski jest nie tylko położony w centrum miasta, ale też blisko Dworca Głównego PKP – idealny dla osób niepodróżujących samochodem. Niedaleko naszego obiektu znajdują się również Rynek, Ostrów Tumski, Muzeum Narodowe, zabytkowa Hala Targowa oraz gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego i słynna Wyspa Słodowa, na której lubią spędzać czas studenci wrocławskich uczelni. W okolicach Rynku jest dużo dobrych restauracji, kawiarni i pubów, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wrocław ma również bogatą ofertę kulturalną, która zaspokoi nawet najbardziej spragnionych kontaktu ze sztuką.

Kłódka na Moście Zakochanych we Wrocławiu

Dlaczego zakochani wybierają Wrocław?

W wielu miejscach we Wrocławiu są organizowane specjalne atrakcje z okazji walentynek, ale można spędzić wyjątkowe chwile, nie uczestnicząc w tego typu imprezach. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest odwiedzenie Ostrowa Tumskiego, który oprócz tego że jest najstarszą częścią miasta, ma niesamowity klimat. Codziennie, kiedy zapada zmrok, pojawia się tu latarnik – pan w cylindrze i czarnej pelerynie, zapalający zabytkowe latarnie gazowe. Warto sprawdzić, kiedy robi się ciemno i przyjść w to miejsce, żeby zobaczyć niezwykłe widowisko. Latarni jest ponad sto, a pan w pelerynie zapala każdą osobno, więc z pewnością zdążycie. Sam Ostrów Tumski wygląda jak z bajki – zwłaszcza zimą, kiedy pada śnieg. Jest tam jeszcze coś, co na pewno przypadnie do gustu szukającym romantycznych wrażeń. Jednym z mostów, które prowadzą w to miejsce, jest Most Tumski, czyli most zakochanych. Pary przywieszają na nim kłódki ze swoimi imionami i wyrzucają kluczyki do Odry, aby ich miłość trwała wiecznie. Kłódkę zazwyczaj można kupić przy wejściu na most, zwłaszcza w święto zakochanych.

Romantyczne widoki we Wrocławiu

Można też spróbować dostać się na jeden z punktów widokowych, z których warto podziwiać panoramę miasta. W okolicy Rynku znajdują się przynajmniej cztery takie miejsca: Mostek Pokutnic, wieża kościoła św. Elżbiety (garnizonowego), Wieża Matematyczna i wieża widokowa katedry. Nieco dalej – najlepiej dostać się tam tramwajem, jest też punkt widokowy usytuowany na ostatniej kondygnacji najwyższego budynku we Wrocławiu, czyli Sky Tower. Podobno przy ładnej pogodzie wieżę tę można zobaczyć nawet ze Śnieżki. Nie wszystkie punkty są czynne zimą, dlatego przed wybraniem się na wycieczkę, należy to sprawdzić. Warto też zorientować się, w jakich godzinach są dostępne dla odwiedzających.

Mostek Pokutnic i wieża kościoła św. Elżbiety

Najbliżej Rynku znajduje się Mostek Pokutnic i wieża kościoła św. Elżbiety – są usytuowane po dwóch stronach placu. Mostek Pokutnic to kładka łącząca dwie wieże kościoła Marii Magdaleny mieszczącego się przy ul. Szewskiej (wschodnia strona Rynku), umieszczona została na wysokości 45 metrów. Punkt widokowy jest czynny cały rok, na kładkę wchodzi się krętymi schodami z kościoła. Z góry rozciąga się wspaniały widok – można zobaczyć ratusz, zabytkowe kamieniczki znajdujące się na Rynku oraz inne budynki stojące nieopodal kościoła Marii Magdaleny. Dodatkowo z mostkiem wiąże się legenda, według której można zobaczyć na nim dusze młodych próżnych kobiet. Za karę musiały one przechodzić przez wąską kładkę. Kościół św. Elżbiety znajduje się za to w pobliżu północno-zachodniego narożnika Rynku, za kamieniczkami Jaś i Małgosia. Punkt widokowy umieszczony na wieży kościoła jest popularny ze względu na wysokość, na której się znajduje (90 metrów).

Widok ze Sky Tower we Wrocławiu

Wieża Matematyczna i wieża widokowa katedry

Nieco dalej od Rynku znajdują się Wieża Matematyczna i wieża widokowa katedry. Wieża Matematyczna znajduje się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego na wysokości 42 metrów. Bardzo dobrze widać z niej Odrę i Wyspę Słodową. Wieża ta była dawniej Obserwatorium Astronomicznym, a na jej posadzce znajduje się wytyczona linia południkowa. Za to z wieży widokowej katedry, która znajduje się na Ostrowie Tumskim, dobrze widać panoramę Starego Miasta z drugiej strony rzeki. Wieża ma aż 97 metrów i można na nią wjechać windą, co stanowi duże udogodnienie, gdyż nie trzeba wspinać się po krętych i wąskich schodach.

Gdzie pójść na walentynki we Wrocławiu? Hotel Europejski przedstawia sprawdzone pomysły

Wrocław ma do zaoferowania wiele atrakcji na walentynki i nie tylko. Jeśli zatem zadacie sobie pytanie o to, gdzie pójść, pomysłów z pewnością nie zabraknie. W mieście jest dużo obiektów kulturalnych takich jak teatry, kina, galerie sztuki, muzea, filharmonia oraz wiele zabytków. Jest tu również mnóstwo restauracji, kawiarni i pubów, które serwują dania i napoje z całego świata. Warto też spędzić czas aktywnie – spacerując po Starym Mieście i przepięknych parkach. Można też wybrać się na łyżwy albo doświadczyć czegoś niezwykłego – poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji spędzenia czasu w Mieście Stu Mostów. Hotel Europejski znajduje się w samym sercu Wrocławia, dlatego jest dobrą bazą wypadową – praktycznie wszystkie atrakcje znajdują się w pobliżu.

Najciekawsze wrocławskie obiekty kulturalne

Niedaleko Rynku znajduje się Narodowe Forum Muzyki, kilka teatrów, muzeów i galerii sztuki, w których amatorzy kulturalnych wrażeń znajdą coś dla siebie. Warte odwiedzenia wrocławskie teatry to Teatr Polski, Teatr Współczesny, teatr muzyczny Capitol, Wrocławski Teatr Komedia i Wrocławski Teatr Lalek. Muzea znajdujące się w centrum i posiadające ciekawe kolekcje to przede wszystkim Muzeum Miejskie Wrocławia mieszczące się w dawnym pałacu królewskim, Muzeum Pana Tadeusza w Rynku, w którym znajduje się rękopis polskiej epopei narodowej, oraz Muzeum Narodowe usytuowane nad Odrą w zabytkowym budynku pokrytym bluszczem. Jeśli chodzi o galerie, to na pewno warto odwiedzić Awangardę BWA Wrocław i Dizajn BWA Wrocław prezentujące sztukę współczesną, Galerię Neon Side, w której znajdują się zabytkowe neony oraz MovieGate, czyli Galerię Sztuki Filmowej – jedyną w Europie posiadającą oryginalne rekwizyty z Hollywood. Warte polecenia kina to Nowe Horyzonty i Dolnośląskie Centrum Filmowe, bardziej komercyjne kina znajdują się w centrach handlowych – najbliżej Rynku znajduje się OH Kino w CH Arkady.

Niestandardowe pomysły dla zakochanych

Jeśli jesteście fanami kryminałów i Eberharda Mocka – głównej postaci książek Marka Krajewskiego, to możecie zwiedzać Wrocław, idąc jego szlakiem. Pokonanie trasy zajmuje ok. 1,5 godziny, a jej przejście zapewnia poznanie miasta z innej strony, bo oczami bohatera powieści (poznanie dawnych nazw ulic i ulubionych miejsc detektywa). Na Rynku znajduje się również klimatyczna kawiarnia Speakeasy, w której poczujemy się jak postaci z książek kryminalnych. Jest to propozycja nie tylko dla fanów, ale też dla tych, którzy lubią nietypowo spędzać czas.

Kolejnym ciekawym sposobem na nietypową wycieczkę jest podążanie śladami bohaterów filmowych. Miasto od dawna przyciąga filmowców – jest jednym z najbardziej popularnych plenerów filmowych w Polsce. We Wrocławiu mieści się również znana w całym kraju Wytwórnia Filmów Fabularnych. Kto choć trochę interesuje się kinem, może wybrać się tropem filmowych miejsc i postaci dużego ekranu. We Wrocławiu powstały zdjęcia m.in. do filmów Popiół i diament Andrzeja Wajdy, Nóż w wodzie Romana Polańskiego, 80 milionów Waldemara Krzystka, kryminału Sługi Boże, a nawet Mostu Szpiegów Stevena Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej. Wrocław można zobaczyć również w nowym polskim serialu political fiction platformy Netflix pod tytułem 1983. Natomiast na Dworcu Głównym PKP, na peronie trzecim, znajduje się tablica upamiętniająca tragiczną śmierć, po nieudanym skoku do pociągu, Wojciecha Cybulskiego – aktora odgrywającego główną rolę w filmie Popiół i diament.

Wrocław jest też nazywany stolicą polskich escape roomów, czyli zamkniętych pokoi, z których można się wydostać, rozwiązując logiczne łamigłówki. Tutaj powstał pierwszy w Polsce „pokój ucieczek”, a obecnie jest ich ponad 60. We Wrocławiu odbywają się nawet mistrzostwa Polski w wydostawaniu się z zamkniętego pomieszczenia w jak najkrótszym czasie – pierwsze odbyły się w 2017 roku. Pokoje są dopracowane w każdym calu, zaprojektowane przez specjalistów tworzących scenografię filmową. Często ich wystrój nawiązuje do konkretnych produkcji kinowych. Głównym przedstawicielem tej branży we Wrocławiu jest sieć escape roomów Let Me Out, która ma największy wybór pokoi. Firmy udostępniające „pokoje ucieczki” często przygotowują specjalne oferty walentynkowe.

Walentynkowa kolacja w restauracji Hotelu Europejskiego we Wrocławiu i co dalej? Zaplanuj atrakcje na wieczór

Wrocławskie kawiarnie i restauracje na walentynki przygotowują specjalne oferty, a niektóre po prostu przyciągają cudowną atmosferą. Warto wybrać się romantyczną kolację tam, gdzie będzie pyszne jedzenie i niepowtarzalny klimat, który sprawi, że tego dnia poczujecie się wyjątkowo. Większość dobrych lokali znajduje się w centrum, w pobliżu Rynku, gdzie można szybko dotrzeć z Hotelu Europejskiego. U nas również znajduje się restauracja serwująca zarówno dania polskie, jak i międzynarodowe. Niepowtarzalny klimat ma też Kawiarnia Europejska, której wnętrze zostało urządzone w stylu wiedeńskim. Jest to najstarsza kawiarnia we Wrocławiu. Odwiedzający zakosztują tu nie tylko świeżych wypieków i napiją się pysznej kawy lub esencjonalnej herbaty, ale będą mogli także uraczyć się czymś mocniejszym. A co po kolacji? Poniżej przedstawiamy atrakcje, na które warto zwrócić uwagę.

Wydarzenia specjalne na 14 lutego

Najwięcej ciekawych wydarzeń odbędzie się we Wrocławiu w święto zakochanych, czyli 14 lutego. Tego dnia będą miały miejsce pokazy, warsztaty i spektakle. Jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile we dwoje, to polecamy przedstawienie Francuska niespodzianka na podstawie komedii napisanej przez Jeana Poireta, które odbędzie się w Teatrze Polskim. Tam będzie grany również spektakl Acid Snow [Będzie jeszcze zimniej] na podstawie sztuki Hanrika Ibsena pod tytułem Dom lalki. Warto też wybrać się do Opery Wrocławskiej na spektakl Kopciuszek w reżyserii Iriny Brook – dobrze znana historia została zaadaptowana do czasów współczesnych. Polecamy również słynne przedstawienie grane w wielu miastach Polski, czyli Szalone nożyczki we Wrocławskim Teatrze Komedia oraz walentynkowy koncert Usta milczą, dusza śpiewa w Narodowym Forum Muzyki, którego tematem przewodnim będzie oczywiście miłość. W Imparcie dla zakochanych zaśpiewa podczas koncertu akustycznego Ania Wyszkoni, a w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru Stanisław Soyka z zespołem. Do Polski przyjedzie też zespół Shining z Norwegii, aby promować swój najnowszy album Animal – koncert w Zaklętych Rewirach.

Romantyczny widok na Wrocław

Atrakcje zorganizowane dla zakochanych par

Nie tylko 14 lutego dużo się dzieje, ale też przed i po tym terminie, dlatego warto przyjechać do Wrocławia na dłużej. Nawet tydzień wcześniej startują wydarzenia związane z walentynkami i często trwają jeszcze kilka dni po zakończeniu święta zakochanych – warto wcześniej poszukać interesujących nas atrakcji. Co roku Aquapark we Wrocławiu organizuje walentynkowe wieczory w saunarium, sieci kin oferują przedpremierowe pokazy filmów, a nawet antywalentynki, czyli maratony thrillerów i horrorów. Z pewnością przed 14 lutego odbędą się również warsztaty, na których będzie można własnoręcznie wykonać romantyczny upominek albo kupić unikatową artystyczną biżuterię lub ceramikę. Warto też wybrać się na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście – wiele firm turystycznych, takich jak Hello Poland, oferuje specjalne walentynkowe oprowadzanie po Wrocławiu. Należy jednak pamiętać o tym, żeby odpowiednio wcześniej zarezerwować nocleg i kupić bilety na interesujące was wydarzenia. Później pozostaje się dobrze bawić!